Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wychowanie w Egipcie
     
Grek1305
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 23.348

 
 
post 19/10/2006, 18:39 Quote Post

A moje pytanie jest takie: jak wyglądało wychowanie w starożytnym Egipcie.
Proszę o tytuły książek i autorów, jakieś inne strony WWW lub cokolwiek.

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Lukasz Kaminski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 13.568

Lucius Maximillus
Zawód: student
 
 
post 20/10/2006, 21:57 Quote Post

Hmmm... Problem z odpowiedzią no to pytanie leży w tym, że nie mamy źródeł dotyczących tej sfery życia egipcjan...
Mamy jedynie skromne źródła o charakterze historycznym i chronologicznym [listy królów, roczniki, inskrypcje królewskie, opowiadania historyczne, biografie władców, dekrety królewskie i dokumenty oficjalne].
Spośród w/w najliczniejsze są listy królów ["Listy Totmesa III"].
Wszystkie pochodzą z okresu Nowego Państwa. W okresie Starego Państwa rozpowszechnił się zwyczaj spisywania biografii władców i wyższych dostojników państwoych na ścianach grobowców. Po wymienieniu wydaje się,że wcale nie jest tego tak mało, ale to złudzenie. Jedyną dziedziną życia Eg., gdzie dysponujemy naprawdę bogatym zbiorem źródeł jest religia i kult. O życiu codziennym nie mamy żadnych dokumentów pisanych. Być może egpicjanie nie odczówali potrzeby pisania o rzeczach tak dla nich oczywistych. Pomocne dla badań nad "codziennością" w Egipcie mogą być spisy ludności (do badań demograficznych).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Nerthus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 75.101

julia soñta
Stopień akademicki: ;))
Zawód: uczeñ
 
 
post 7/12/2011, 19:43 Quote Post

wystarczy wpisać w google :-) są takie stronki jak np.:
http://www.sciaga.pl/tekst/40243-41-wychow...rozytnym_rzymie
http://www.sciaga.pl/tekst/75661-76-wychow...rozytnym_rzymie
http://www.romanum.historicus.pl/wychowanie_rzymian.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 8/12/2011, 10:45 Quote Post

Wpisać w google i za naleźć to żadna sztuka. Trzeba jeszcze przeglądnąć to, co się znalazło zanim się komuś poleci. Zrobiłaś to?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Nerthus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 75.101

julia soñta
Stopień akademicki: ;))
Zawód: uczeñ
 
 
post 10/12/2011, 20:53 Quote Post

tak, zanim podałam te stronki,sprawdziłam i poczytałam ich treść. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ninis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 75.842

Zawód: licealistka
 
 
post 18/12/2011, 10:17 Quote Post

QUOTE(Nerthus @ 10/12/2011, 20:53)
tak, zanim podałam te stronki,sprawdziłam i  poczytałam ich treść.  smile.gif
*



strona dot. wychowania w starożytnym Rzymie, więc mam wątpliwości
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ninis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 75.842

Zawód: licealistka
 
 
post 18/12/2011, 10:34 Quote Post

Pytanie zostało zadane kilka lat temu, nie wiem więc czy nadal interesuje kogoś odpowiedź na nie. Nie mniej jednak postaram się jej udzielić, może komuś to pomoże.

Gdy starożytna Egipcjanka miała powić dziecko, musiała uczynić to w specjalnie przygotowanej altanie ustawionej obok domu, bądź na jego dachu. Dziecko karmiła piersią co najmniej do trzeciego roku życia, jako że był to najzdrowszy i najtańszy sposób wyżywienia malucha. Dzieci urodzone jako arystokratyczne miały swojej mamki. Funkcja ta była prestiżowa, tak więc mamką faraona mogła być wyłącznie wysoko urodzona arystokratka. Zabawki egipskich maluszków były podobne do współczesnych: grzechotki z wysuszonych owoców tykwy, piłki, laleczki. Dzieci do 10 roku życia uchodziły za czyste i niewinne. Wierzono, że los obdarza czasami ich zdolnościami do jasnowidzenia. Wynikało to z mitu o Ozyrysie, wg którego to właśnie dzieci powiedziały Izydzie, gdzie może znaleźć poćwiartowane ciało boga. Początkowo dzieci bawiły się wspólnie, później rozdzielano je ze względu na płeć. Dziewczynki ćwiczyły taniec, śpiew i gimnastykę. Natomiast chłopcy próbowali swoich sił w zapasach i sportach. Chłopiec dziedziczył zawód po ojcu, dziewczynkę zaś w przyszłości czekał los matki i pani domu. Alternatywą było wysłanie chłopca do szkoły, by posiąwszy umiejętność pisania, miał możliwość robienia kariery jako urzędnik państwowy. W szkle takiej uczono również języków obcych - np. akadyjskiego. Nauczyciele podkreślali błędy, zupełnie tak jak i dzisiaj - na czerwono.
Wspaniałe baśnie pomagały rodzicom wychować dzieci na mężnych i dpowiedzialnych ludzi. Nauki mędrców egipskich zalecały dzieciom, by jako dorosłe nie pozostawiały swoich starych rodziców w samotności. Dlatego za pośięcenie i wychowanie odpałacan im opieką na starość.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Ninis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 75.842

Zawód: licealistka
 
 
post 18/12/2011, 10:49 Quote Post

QUOTE(Lukasz Kaminski @ 20/10/2006, 21:57)
Hmmm... Problem z odpowiedzią no to pytanie leży w tym, że nie mamy źródeł dotyczących tej sfery życia egipcjan...
Mamy jedynie skromne źródła o charakterze historycznym i chronologicznym [listy królów, roczniki, inskrypcje królewskie, opowiadania historyczne, biografie władców, dekrety królewskie i dokumenty oficjalne].
  Spośród w/w najliczniejsze są listy królów  ["Listy Totmesa III"].
Wszystkie pochodzą z okresu Nowego Państwa. W okresie Starego Państwa rozpowszechnił się zwyczaj spisywania biografii władców i wyższych dostojników państwoych na ścianach grobowców. Po wymienieniu wydaje się,że wcale nie jest tego tak mało, ale to złudzenie. Jedyną dziedziną życia Eg., gdzie dysponujemy naprawdę bogatym zbiorem źródeł jest religia i kult. O życiu codziennym nie mamy  żadnych dokumentów pisanych. Być może egpicjanie nie odczówali potrzeby pisania o rzeczach tak dla nich oczywistych. Pomocne dla badań nad "codziennością" w Egipcie mogą być spisy ludności (do badań demograficznych).
*



Niepisane źródła - zwykłe przedmioty użytkowe, dziecięce zabawki też pozwalają nam dowiedzieć się o życiu starożytnych, są więc cennym źródłem. Co do skromności samych źr pisanych też bym się spierała. Listy królów nie są jedynymi. Zwykłe pisma urzędnicze także mogły dostarczyć nam informacji. Ponadto zachowały się fragmenty glinianych naczyń, na których młodzi uczniowie uczyli się pisać. Stąd wiemy, jak wyglądała starożytna egipska szkoła i czego w niej nauczano. Dodatkowo w osadzie robotników Dajr al Madine znaleziono prywatne listy kobiet, co znaczy dla nas np. że one rówiez mogły się uczyć.
Dlatego nie wiem mój drogi, skąd wytrzasnąłeś takie informacje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
BartexXx310
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.727

Bartosz Jozefowicz
Zawód: uczen
 
 
post 23/02/2012, 16:16 Quote Post

A jak wyglądały te szkoły ? Mógł sie do nich zapisać każdy wyższy obywatel, czy trzeba było nauczyciela sprowadzać indywidualnie do domu, I czego się uczyli w szkole poza pisaniem i języka akadyjskiego ? Może matematyki,filozofii albo historii ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ninis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 75.842

Zawód: licealistka
 
 
post 17/08/2012, 7:55 Quote Post

Zacznę od tego, że szkoły nie były instytucjami w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, uczyły bowiem konkretnego zawodu. Początkowo, w okresie starego państwa istniała wyłącznie forma nauki uczeń-mistrz. Szkoły pojawiły się już pod koniec tego okresu, istniały jedak wyłącznie w dużych miastach, zaś w niewielkich wioskach na terenie całego kraju utrzymał się sytem szkolenia przez fachowca swojego następcy indywidualnie. Wszystkie większe instytucje takie jak kancelaria królewska, dowódźtwo armi czy skryptoria zajmowały się kształceniem na własny użytek. Do takiej "przyzakładowej" szkoły pisarskiej teoretycznie mógł się zapisać każdy, praktycznie- zazwyczaj dopuszczani zostali ci, których ojcowie posiadali właśnie takie wykształcenie. Źródłem tego jest tradycja, wg której syn powinien podążać śladami ojca. Oczywiście, jeśli "biedny szarak" zaprezentował swoje zdolności i przekonał, iż doskonale poradzi sobie z trudami nauki, zostawał przyjmowany, co tez pozwalało niezamożnym obywatelom robić kariery urzędnicze. Nauka w zawodzie pisarza była jednak długa, nudna i żmudna. Najczęściej zaczynała się już od 5 roku życia, choć czasem wybierano dzieci niewiele starsze. Uczniowie nieraz zbaczali na manowce, swiadczą o tym zachowane listy-napomnienia zirytowanych nauczycieli. Uczniowie wyposażeni byli w podręczniki zawierające teksty-szablony do przepisywania. Najstarszym znanym zachowanym podręcznikiem jest "Kemit" - modelowy list. Brak postępów w nauce karano chłostą. W typowych szkołach, niebędących "przyzakładowymi" jak ja to nazwałam, a które istniały wyłącznie w Tebach, Hermopolis i Memfis uczono także matematyki, astronomii, geografii.
Istniały także szkoły kształcące kapłanów, które mieściły się w odrębie każdego dużego kompleksu świątynnego. O nominacjach kapłańskich decydował faraon, wybierając zazwyczaj kolejno członków tych samych rodzin, co doprowadziło do tworzenia się tzw kapłańskich dynastii. Orócz wiedzy ogolnej czyli nauki pisania kandydaci na kapłanów zapoznawali się z tajnikami liturgii i myślą teologiczną. Najznamienniejsza szkoła kapłańska - w Tebach zapewniała wykształcenie przyszłym faraonom.
Indywidualne nauki pobierali chętni zamożni, którzy na własne życzenie sprowadzali do domów konkretnych nauczycieli. Biedni uczyli się indywidualnie także. Tzn matki od małego uczyły córki śpiewu, tańca i prac domowych przygotowując je do przyszłej roli społecznej, ojcowie zaś jak juz wcześniej pisałam uczyli syna zawodu, wyrabiali w nim tężyznę fizyczną itd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej