Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Początek Dziejów Najnowszych, Tak jak powyżej
 
Jaką datę uważacie za początek dziejów najnowszych
1.1789-Rewolucja Francuska [ 3 ]  [14.29%]
2.1795-III Rozbiór Polski [ 0 ]  [0.00%]
3.1815-Kongres Wiedeński [ 0 ]  [0.00%]
4.1848-Wiosna Ludów [ 0 ]  [0.00%]
5.1863-Powstanie Styczniowe [ 2 ]  [9.52%]
6.1918-Koniec I Wojny światowej [ 16 ]  [76.19%]
Suma głosów: 21
Goście nie mogą głosować 
     
Iwan Groźny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 298
Nr użytkownika: 52.871

 
 
post 7/04/2009, 18:35 Quote Post

Historycy za koniec Nowożytności i początek Czasów Współczesnych uważają różne daty.Jak Wy uważacie.Zagłosujcie i uzasadnijcie swoje zdanie. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 7/04/2009, 19:36 Quote Post

QUOTE(Iwan Groźny @ 7/04/2009, 18:35)
Historycy za koniec Nowożytności i początek Czasów Współczesnych uważają różne daty.Jak Wy uważacie.Zagłosujcie i uzasadnijcie swoje zdanie. smile.gif
*



Granica przesuwa się z pokolenia na pokolenie. Dla mnie "historia najnowsza", czy też "współczesna, to ta, ktorą ogarniają pamięcią najstarsi żyjący obecnie ludzie (najstarsi w sensie pokolenia, a nie pojedynczy 110-letni starcy) a więc około 70-80 lat wstecz. Cofając się od dziś o tyle lat wstecz , najważniejszym wydarzeniem będzie II wojna światowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Iwan Groźny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 298
Nr użytkownika: 52.871

 
 
post 7/04/2009, 19:51 Quote Post

Ale mi chodzi o epokę.I ciekaw jestem jaką datę uważają inni za początek epoki w jakiej żyjemy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
CheGuevara
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 40.325

Zawód: Uczen
 
 
post 7/04/2009, 21:51 Quote Post

Ja tak naprawdę jestem przeciwny nazywaniu "naszej epoki" Dziejami Najnowszymi. Bo co będzie za 100 lat? Dzieje Jeszcze Bardziej Najnowsze ? smile.gif I chyba to w większości przypadków mieszkańcy swojej epoki nie znali jej nazw (tak sądzę , pewno sie myle - zapraszam do skontrowania i zjechania mnie biggrin.gif) - np. w 1928 chyba mało kto by powiedział że żyje w 20-leciu międzywojennym>?? (choć wydaje mi się że w Renesansie ludzie używali już owej nazwy). To dopiero historycy za jakieś 100 - 200 lat nadadzą nam nazwę.
Osobiście oddaję głos na koniec I Wojny Światowej - to według mnie wstrząsnęło polityczną Europą. Koniec monarchii Rosji i Niemiec , powolne wprowadzanie demokracji (inna sprawa jakich)..zmiany proszę ja kogo , zmiany niebagatelne smile.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 7/04/2009, 21:56 Quote Post

QUOTE(CheGuevara @ 7/04/2009, 21:51)
(choć wydaje mi się że w Renesansie ludzie używali już owej nazwy).
*


Raczej jako nazwy dla prądu umysłowo-społecznego, a nie epoki w dziejach Europy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
tuliusz1971
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 408
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/04/2009, 3:57 Quote Post

Mimo wszystko rok 1918.Data ta wyznaczyła definitywny upadek starego świata i stała się początkiem szeregu przemian politycznych,społecznych i obyczajowych dzięki,którym powstało oblicze współczesnego świata.Oczywiście pojęcie Dziejów Najnowszych jest względne.Jaką chronologię stworzą dla naszych czasów przyszłe pokolenia historyków to już ich problem.Historia nie stoi w miejscu.Pamiętajmy-tempus fugit!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 9/04/2009, 4:04 Quote Post

Jeżeli chodzi o dzieje Polski to postawił bym na powstanie styczniowe, które zburzyło ostatecznie swiat zaścianków i dworków, jesli o dzieje powszechne to faktycznie rok 1918.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Iwan Groźny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 298
Nr użytkownika: 52.871

 
 
post 15/04/2009, 20:55 Quote Post

Dawno tu nie zaglądałem.Ja też uważam,że koniec I Wojny światowej to początek czasów współczesnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 15/04/2009, 22:40 Quote Post

Spośród dat zaproponowanych przez założyciela wątku głosuję oczywiście na rok 1918.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Char
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 53.503

 
 
post 17/05/2009, 9:41 Quote Post

Na moim uniwersytecie epoki historyczne było rozbite na:
czasy nowożytne, XIX wiek, I poł. XX wieku i II poł. XX wieku. Więc dzieje najnowsze zakwalifikowałbym dopiero od maja 1945 r. Koniec II wojny światowej, to czas kiedy świat "zorganizował" się na nowo. I to są nasze dzieje najnowsze, ze swoimi uwarunkowaniami, w których przyszło nam żyć.
Natomiast rozmawiałem też na ten temat z moimi przyjaciółmi z Francji. U nich na uniwersytycie znajdziemy coś takiego jak historia najnowsza czyli czas od Rewolucji Francuskiej do końca II wojny światowej, oraz historia współczesna od końca II wojny światowej do czasów obecnych.

Jak napisał kolega CheGuevara
QUOTE
Ja tak naprawdę jestem przeciwny nazywaniu "naszej epoki" Dziejami Najnowszymi. Bo co będzie za 100 lat? Dzieje Jeszcze Bardziej Najnowsze ?  I chyba to w większości przypadków mieszkańcy swojej epoki nie znali jej nazw (tak sądzę , pewno sie myle - zapraszam do skontrowania i zjechania mnie ) - np. w 1928 chyba mało kto by powiedział że żyje w 20-leciu międzywojennym>??


Dlatego ja też przychylam się do tego, żeby naszą epokę nazywać raczej historią współczesną, a odpowiednią nazwę dla niej wymyślą za jakieś 100 lat młodzi historycy rolleyes.gif

QUOTE
Iwan Groźny Napisano 7/04/2009, 19:35
  Historycy za koniec Nowożytności i początek Czasów Współczesnych uważają różne daty.Jak Wy uważacie.Zagłosujcie i uzasadnijcie swoje zdanie. 


Za koniec czasów nowożytnych uważam wybuch Rewolucji Francuskiej.

QUOTE
Iwan Groźny Napisano 7/04/2009, 20:51
  Ale mi chodzi o epokę.I ciekaw jestem jaką datę uważają inni za początek epoki w jakiej żyjemy.



Natomiast za początek epoki w jakiej teraz żyjemy uważam koniec II wojny światowej.
Więc odpowiadając na postawione przez Ciebie pytania, nie mogę zagłosować w ankiecie, ponieważ uważam że pomiędzy nowożytnością, a czasami współczesnymi, nazywanymi przez Ciebie również epoką w której żyjemy jest jeszcze np. XIX w., który nijak nie podchodzi pod czasy nowożytne, ani też nam współczesne.

Kolego Iwanie Groźny, trochę jak dla mnie narobiło się zamotania smile.gif więc może sprecyzuj czy chodzi Ci bardziej o coś co moi francuscy przyjaciele nazwali czasami najnowszymi, czy też współczesnymi (tymi w których teraz żyjemy).
Mam nadzieję, że ja nie namotałem i zrozumiesz o co mi chodzi smile.gif

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 17/05/2009, 9:45 Quote Post

1918
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 17/05/2009, 10:00 Quote Post

Obstawiłem 1918, choć obie nazwy(hist. współczesna i hist. najnowsza) nie bardzo mi pasują. sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Char
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 53.503

 
 
post 17/05/2009, 13:30 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 17/05/2009, 11:00)
Obstawiłem 1918, choć obie nazwy(hist. współczesna i hist. najnowsza) nie bardzo mi pasują. sleep.gif
*



No cóż Emigrancie, te nazwy wcale nie muszą Ci pasować smile.gif
Podałem po prostu jak dzieli się epoki historyczne u mnie na uczelni i we Francji. Więc jak widzisz co kraj to obyczaj rolleyes.gif
Moja uczelnia raczej nie przejdzie na wzór francuski, a francuska na nasz laugh.gif
Jeśli masz własny pomysł na podział i nazwy dla tego okresu to wklep go tutaj. No i oczywiście jeśli ktoś wie jak ten czas dzielą na innych uczelniach/w innych krajach to również zapraszam do zabrania głosu. Myślę, że w kontekście ankiety nie będzie to jakiś duży offtopic.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Iwan Groźny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 298
Nr użytkownika: 52.871

 
 
post 18/05/2009, 13:18 Quote Post

Drogi Charze między nowożytnością a naszymi czasami nie ma nic.I dlaczego napisałeś że mamroczę.?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 18/05/2009, 13:27 Quote Post

Dużo o tym można gadać. Może datuje się za początek dziejów najnowszych zakończenie IWŚ bo był to pierwszy tak nowoczesny konflikt na świecie?
Nie wiem czy Powstanie Styczniowe jest na tyle przełomowym wydarzeniem w historii Europy by od niego datować początek dziejów najnowszych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej