Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska kawaleria w filmie dokumentalnym, Szukamy informacji o fimie
     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 30/04/2015, 11:27 Quote Post

QUOTE
Wlad, czy pamiętasz różne ujęcia w tym filmie, czy też faktycznie wyglądał on jak robiony mniej więcej z jednego punktu i bez znaczących przerw czasowych (jednym, maksymalnie kilkoma długimi ujęciami, a nie zbitką ich większej ilości, ale krótszych)?

Nie pamiętam, gdyż go nie widziałem wink.gif To nie ja tylko Grapeshot twierdzi, że jest to film nagrany podczas walk. Ja twierdzę, że jakby taki film powstał pod Krojantami to prawdopodobnie w jakimś opracowaniu dotyczącym tej szarży byłaby o tym wzmianka. Ja na nią nie natrafiłem. Przy czym mój pogląd dotyczy akurat tej bitwy gdyż kiedyś sporo o niej czytałem. Być może tak jak piszesz jest to zlepek różnych kadrów. Przy czym raczej żaden z nich nie powstał podczas szarży pod Krojantami.

Ten post był edytowany przez Wlad: 30/04/2015, 11:31
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 30/04/2015, 12:30 Quote Post

jkobus napisal:
QUOTE
A ponieważ ja ten film o którym piszę i który z moich wspomnień wygląda na identyczny z Twoją relacją, oglądałem tak ze 25 lat temu jak nie dawniej - to i nie wierzę w jakąkolwiek bądź sensacyjność całej sprawy.

Z grubsza rzecz biorąc była tam polska kawaleria w warunkach bojowych i nie był to jej dzień chwały. Czy Ty widziałeś to samo czy to samo ale inaczej?
Baszybuzk napisal:
QUOTE
Wlad, czy pamiętasz różne ujęcia w tym filmie, czy też faktycznie wyglądał on jak robiony mniej więcej z jednego punktu i bez znaczących przerw czasowych (jednym, maksymalnie kilkoma długimi ujęciami, a nie zbitką ich większej ilości, ale krótszych)?

Odpowiem zamiast Wlada. Tak jak ja ten film pamiętam to cały galop w odwrocie był jednym ciągiem tak jakby robiony z jednej kamery. jkobus mógł zapamiętać to inaczej lub widzieć coś innego. Gdyby ten właśnie film był pokazywany w Polskiej TV, to coś z niego zostało by gdzieś lub w czyjejś pamięci. Nikt z mojej grupy oglądającej, w roku 1977, nie widział tego filmu nigdy wcześniej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 30/04/2015, 14:17 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 30/04/2015, 1:48)
Ciekawy,
Czytałem już opinię, że był to generał Heinz Guderian, który zapoczątkował mit o ataku polskiej kawalerii na pojazdy pancerne i, że ten mit nawiązywał do jego komentarza na temat walki z jakimś ugrupowaniem polskiej kawalerii, chyba 2-go września na terenie naszego Pomorza. On tam wtedy był, no nie? Twój Włoch wydaje się być mniej prawdopodobnym twórcą tego mitu.

Gen. Guderiana nie było nigdy pod Krojantami. Włoski korespondent wojenny był tam na drugi dzień. I to jego relacja (a nie Guderiana) została wykorzystana przez Goebbelsa.Mit ten żyje po dziś dzień - najpierw na emigracji, później w czasach PRL-u. W 1998 r. wyjaśnił go Radosław Sikorski.

QUOTE(Grapeshot @ 30/04/2015, 1:48)
Wlad pisze o szarży 18 Pułku Ułanów pod Krojantami, Jkobus pisze o niemieckiej propagandówce nakręconej jesienią 1939. Są to informacje, które mają dla mnie sens. O Bitwie pod Krojantami postaram się coś poczytać, może dowiem się czy z tymi wozami pancernymi był to przypadek czy zasadzka. Kamerzysta mógł być, jak najbardziej, w składzie jednego z wozów pancernych. Taki ktoś to nie cywil ale osoba z jakiegoś wydziału wojskowej propagandy. Film pokazywał szeroką równinę z ogromną ilością jeźdźców w odwrocie w polskim umundurowaniu. To nie byli przebierańcy. Pokazywał spadających z koni oraz same konie z wachlującymi w biegu bocznymi elementami siodeł. Moment samego spotkania mógł być dorobiony, ale niekoniecznie.
Film oglądałem wtedy w grupie około 30-tu młodych ludzi i nikt z nas nie uważał tego filmu za coś innego niż nakręcony w czasie działań wojennych. Film miał komentarz, monologowy, w formie niemieckiego szczekania. Kopia filmu, którą oglądałem, była z całą pewnością tylko jedną z jakiejś liczby istniejących kopii i zastanawiające jest, że w Polsce nic o tym nie wiemy. Jak już pisałem, w Muzeum Wojska Polskiego też nie wiedzą. Kopia filmu, którą oglądałem, może leżeć ciągle w tym magazynku w Krefeld, ale jest teraz starsza o 38 lat.
*


Powtarzam: nie ma śladu żadnych materiałów filmowych dotyczących sfilmowania szarzy pod Krojantami. Niemieccy propagandyści mogli swobodnie kręcić filmy o polskiej kawalerii - i np. taki został nakręcony z udziałem słowackiej kawalerii. Lecz jest to czas po kampanii w Polsce.
 
Post #18

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 30/04/2015, 20:46 Quote Post

QUOTE(jkobus @ 30/04/2015, 10:48)

Na Pomorzu, 2 września, była tylko jedna szarża, pod Krojantami...

Najbardziej widowiskową z wrześniowych szarż była bodaj ta pod Wólką Węglową - i to ją opisał rzeczony powyżej Włoch, lubo tylko w materiale pisanym, bo nawet zdjęć chyba nie robił. Materiale zresztą entuzjastycznym dla Polaków! Szarża była w pełni udana, Wielkopolska Brygada Kawalerii przebiła się do Warszawy...


Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać od korekty.

Szarża 18 pułku ułanów miała miejsce 1 września (a nie 2!).

Szarżę pod Wólką Węglową przeprowadził 14 pułk ułanów należący do Podolskiej Brygady Kawalerii (a nie Wielkopolskiej!).

Proponuję najpierw prewencyjnie sprawdzać dany fakt a dopiero potem pisać o tym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 1/05/2015, 1:05 Quote Post

Panowie,
Mój temat jest o filmie, który widziałem i, który usiłowałem zidetyfikować, dowiedzieć się dla przykładu jaki nosił tytuł, co zresztą nie udało mi się. Miejsce i data akcji tego zdarzenia/ filmu oraz zawartość w nim zdjąć autentycznych/nieautentycznych, to są sprawy drugorzędne i raczej na potem. Pierwsze sprawy pierw. Gdy dojdziemy do tytułu (a wygląda, że nie dojdziemy) to wtedy, być może, będzie można dojść do tego filmu i sprawdzić co tam jest, jeśli będzie to możliwe przez wzgląd na wiek zapisu. Nie jestem historykiem i nigdy się za takiego nie podawałem, może mi się więc zdarzyć, że pomylę się z datą o odzień lub dwa. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Botras
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.714
Nr użytkownika: 19.101

 
 
post 1/05/2015, 8:12 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 30/04/2015, 0:48)
Film pokazywał szeroką równinę z ogromną ilością jeźdźców w odwrocie w polskim umundurowaniu. To nie byli przebierańcy. Pokazywał spadających z koni oraz same konie z wachlującymi w biegu bocznymi elementami siodeł. Moment samego spotkania mógł być dorobiony, ale niekoniecznie.
*



A były tam zabite konie? Gdyby nie było, to, jak już wspominał jkobus, trzeba by co najmniej mocno podejrzewać, że to scena "fabularna"...

Ten post był edytowany przez Botras: 1/05/2015, 8:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 1/05/2015, 9:14 Quote Post

Gdyby ktoś nie wiedział - cały Kampfgeschwader Lützow jest na YT:

https://www.youtube.com/watch?v=8Nje3yI2jF8

Obszerne sceny z kawalerią są od 29 minuty. Opis z posta zakładającego wątek zgadza się z tym, co widzę w scenie, szczególnie tak w okolicach 30 minuty (scena z filmowaniem z jadącego samochodu pancernego).

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 1/05/2015, 9:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 1/05/2015, 9:17 Quote Post

QUOTE
A były tam zabite konie? Gdyby nie było, to, jak już wspominał jkobus, trzeba by co najmniej mocno podejrzewać, że to scena "fabularna"...

Oglądałem ten film 38 lat temu. Nie pamiętam wszystkiego co widziałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 1/05/2015, 9:56 Quote Post

Moja korekta była skierowana do postu jkobus'a (a nie grapeshot'a).
Forum jest odwiedzane przez osoby o różnym stopniu znajomości historii, niektórzy początkujący pasjonaci cytują potem posty z błędami w innych dyskusjach. Dlatego uważam, że powinno się zwracać uwagę na takie nieścisłości zwłaszcza na forum historycznym. Również mi zdarzyło się "palnąć głupoty" (np. w sprawie braku okopów pod Częstochową podczas wielkiej wojny !), ale na szczęście czujni forumowicze szybko mnie poprawili - za co im dziękuję. I na tym polega zaleta tego forum. Można tu szybko porównać mity z faktami i zapoznać się z poglądami wytrawnych forumowiczów, z których niejeden jest ekspertem w danej tematyce.

Odnośnie omawianego filmu to przypominam sobie, że również kilkakrotnie widziałem go w polskiej TV. Przy czym były to tylko krótkie sceny z kawalerią w ramach filmu dokumentalnego o kampanii polskiej 1939.

W 1939r Wehrmacht posiadał formacje tzw. Propagandatruppen, na które składały się:
I.OKW:
- Abteilung fur Wehrmachtpropaganda
II.Kriegsmarine:
- 1.Marine Propagandakompanie "Ost" (M.Bałtyckie)
- 2.Marine Propagandakompanie "West" (M.Północne)
III.Luftwaffe:
- Luftwaffen-Propagandakompanie 1 (front wschodni,? Luftflotte)
- Luftwaffen-Propagandakompanie 2 (front wschodni,? Luftflotte)
- Luftwaffen-Propagandakompanie 3 (front zachodni,? Luftflotte)
- Luftwaffen-Propagandakompanie 4 (front zachodni,? Luftflotte)
- Luftwaffen-Propagandazug "Ostpreussen" (front wschodni,LwK"Ostpr.")
IV.Heer:
- 501.Propagandakompanie (front wschodni,3 Armee)
- 612.Propagandakompanie (front zachodni,1 Armee)
- 621.Propagandakompanie (front wschodni,14 Armee)
- 637.Propagandakompanie (front wschodni,10 Armee)
- 649.Propagandakompanie (front wschodni,8 Armee)
- 666.Propagandakompanie (front zachodni,5 Armee)
- 670.Propagandakompanie (front zachodni,7 Armee)
- 689.Propagandakompanie (front wschodni,4 Armee)

Propagandatruppen miały monopol na robienie oficjalnych zdjęć i filmów wykorzystywanych do wojny propagandowej.

W składzie Propagandakompanie (PK) Heer funkcjonował schwere zug, w którym występowały sekcje filmowe.

Podczas kampanii polskiej 1939 były robione na bieżąco filmy dokumentalne (np. przyjazd fuhrera na Pomorze, Wybrzeże, ok. Warszawy).

Jeżeli robione byłyby filmy z oryginalnymi scenami szarży kawalerii WP, to mogłyby to wykonać chyba tylko 649.PK z 8 Armee (Wólka Węglowa) lub 689.PK z 4 Armee (Krojanty).

W Bundesarchiv są materiały fotograficzne z 1939 wykonane przez te oddziały. Zapewne są tam zdygitalizowane filmy z oryginalnych taśm lub setek ówczesnych kopii taśm (rozsyłanych do kronik filmowych w kinach w czasie wojny).

Poniżej załączam fotkę pokazującą pomysłowość niemieckich kamerzystów wojennych (co prawda nie z 1939r).


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 1/05/2015, 11:11 Quote Post

Baszybuzuk,
Na temat “Kampfgeschwader Lützow” wypowiedziałem się kilkakrotnie w tym temacie. Nie to wojsko, nie ta sceneria i nie ten krajobraz. Obecne kopie tego filmu (KL) na You Tube są w bardzo marnym stanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 1/05/2015, 11:27 Quote Post

Obodrzyta,
Bundesarchiv mieści się w kilku miastach w Niemczech a ja mieszkam w Australii. Szukanie w archiwach wymaga z zasady poświęcenia czasu i pieniędzy. Mam pewien limit jak daleko chcę z tym iść. Może tam kiedyś napiszę. Informacja wartościowa. Dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Rafal40
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 95.650

rafal
Zawód: chemik
 
 
post 11/07/2015, 6:18 Quote Post

Kawaleria to żart brakuje Husarii i rycerzy spod grundwaldu .Polska zamiast kupowac konie szabelki mogła kupic armaty i czołgi , kto miał rozum żeby tak tragicznie postąpic ?.Jeden czołg lub armata to wiecej niz tysiąc ułanów. Dlaczego nie sprzedali koni i nie kupili za to czołgi i armaty .Kto pozwolił na taka hańbe .Bedziesz trzymal sto rowerów czy za to kupisz jeden samochód ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 11/07/2015, 13:27 Quote Post

QUOTE(Rafal40 @ 11/07/2015, 7:18)
Kawaleria to żart brakuje Husarii i rycerzy spod grundwaldu .Polska zamiast kupowac konie szabelki mogła kupic armaty i czołgi , kto miał rozum żeby tak tragicznie postąpic ?.Jeden czołg lub armata to wiecej niz tysiąc ułanów. Dlaczego nie sprzedali koni i nie kupili za to czołgi i armaty .Kto pozwolił na taka hańbe .Bedziesz trzymal sto rowerów czy za to kupisz jeden samochód  ?
*


Kawaleria była jak najbardziej potrzebna na wschodnim teatrze działań. Przez kilkanaście lat to ZSRR był dla nas podstawowym zagrożeniem. Zanim się pośmiejesz sprawdź jak wzrastała liczba kawalerii niemieckiej na froncie wschodnim. Ponadto BK na ogól dobrze walczyły w wojnie obronnej 1939
Pamiętaj że Polska miała ograniczone środki finansowe i na wszystko brakowało.
Natomiast zbyt późno zaczęto tworzyć brygady pancerno-motorowe. Popełniono błędy w organizacji jednostek pancernych i nieco lepiej mozna byłoby wydać posiadane środki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej