Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mitologia germanska, Kultura skandynawska a slowianska
     
Freya
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 9.815

Elzbieta
Zawód: nauczyciel
 
 
post 10/10/2005, 19:49 Quote Post

Prosze o pomoc a jednoczesnie o wasza opinie. Ciekawi mnie temat mitologii skandynawskiej, a szczegolnie norweskiej (ktora w rzeczy samej jest mitologia germanska)a nasza rodzima mitologia slowianska. W trakcie wedrowki ludow, w trakcie przecierania szlakow handlowych po slawna lige haenzatycka, mieszaly sie rowniez kultury a co za tym idzie wierzenia ludow i mity. Ciekawi mnie jak mozna by bylo powiazac mitologie skandynawska z nasza mitologia slowianska. Co mamy wspolnego, jakie wierzenia, jakie obyczaje, jakie tradycje. Czy ktos jest w stanie mi pomoc lub ukierunkowac mnie w jakis sposob. Moze ktos moglby polecic jakies ksiazki? Czekam z niecierpliwoscia na wszelkie opinie i podpowiedzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
jezyk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 9.880

Adam
Zawód: Uczen
 
 
post 20/10/2005, 17:15 Quote Post

Jerzy Gąssowski Mitologia celtów
Aleksander Gieysztor Mitologia słowian
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 20/10/2005, 17:21 Quote Post

Na temat sag skandynawskich jest tutaj temat: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=8676&hl=
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
irycio
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 15.926

Aleksander Garus
Zawód: uczen
 
 
post 28/03/2006, 20:22 Quote Post

Leszek Pwaeł Słupecki-Mitologia skandynawska, NOMOS, Kraków
wspomniana Mitologia słowiańska Gieysztora
...i wyciagniesz włąsne wnioski smile.gif.
Problem moze byc tylko jeden-mitologie skandynawska znamy glownie z przekazow islandczykow, ktorzy wtedy juz byli chrystianizowani, totez sporo w niej watkow prawie ze zywcem wzietych z chrzescijanstwa (np. uzczta 12 bogów + zdrajcy Lokiego) i przez to wskazanie wyraznych powiazan miedzy tymi religiami moze byc utrudnione.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.931
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 5/04/2006, 23:46 Quote Post

Wierzenia germańskie miały wpływ na wierzenia Słowian, ale jak się podkreśla głównie Słowian Połabskich.
Jaki wpływ na oddziaływanie religine miała epoka wędrówek ludów jest tajemnicą, jednakze chyba niezbyt duże bo wtedy wierzenia słowiańskie byłyby mocno zrożnicowane w zależnosci od kraju.
Handel, hanza to już czasy późniejsze chrześcijańskie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 6/04/2006, 9:35 Quote Post

QUOTE
Wierzenia germańskie miały wpływ na wierzenia Słowian, ale jak się podkreśla głównie Słowian Połabskich.


Absolutnie nie neguję takiej tezy. Chcę tylko zwrócić uwagę, że często do kwestii religii podchodzi się bardzo "mechanicznie" - mówi się o wpływach, zapożyczeniach itp. A tymczasem religia to nie towar, który wędrował z rąk do rąk. Mamy dużo przykładów na społeczności koegzystujące na tych samych terenach czy prowadzących wymiane handlową na dużą skalę, ktorych religie nie przejmowały obcych elementów. Poza tym obie religie - słowiańska i germańska wywodziły się z tych samych, indoeuropejskich, korzeni i wykazywały duże podobieństwa w niektórych kwestiach, a to nie to samo co wzajemne oddziaływania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 7/04/2006, 11:06 Quote Post

Wbrew obiegowym opiniom skandynawskie wpływy w sferze religii musiały być spore. Przypomnijmy sobie fakt, iz dziś wielu ludzi - nawet zainteresowanych historią - nie ma pojęcia, że "swojski" Perun to nie "szczera" słowiańszczyzna. W panteonie Włodzimierza Wielkiego zajmował czołowe miejsce wspólnie z bozkami słowiańskimi, fińskimi oraz irańskimi. Z czasem wgryzł się tak mocno w rzeczywistość Słowian, że i Kaszubi do dzis w porywie złosci mawiają :pieruńszczym klinam !
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 5/05/2006, 22:29 Quote Post

QUOTE
brew obiegowym opiniom skandynawskie wpływy w sferze religii musiały być spore. Przypomnijmy sobie fakt, iz dziś wielu ludzi - nawet zainteresowanych historią - nie ma pojęcia, że "swojski" Perun to nie "szczera" słowiańszczyzna.


a gdzież u skandynawów perun --- niesłychane wręcz jak można manipulowac faktami i zabierać nam słowianom największego najpotęzniejszego z bałwanów protestuję stanowczo mad.gif mad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Szamil
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 19.614

Zawód: szary obywatel IV RP
 
 
post 2/09/2006, 23:28 Quote Post

QUOTE
a gdzież u skandynawów perun --- niesłychane wręcz jak można manipulowac faktami i zabierać nam słowianom największego najpotęzniejszego z bałwanów protestuję stanowczo 

nie wiem czy taka manipulacja smile.gif choć jak to przeczytałem, też się nieco zasmuciłem...Perun miał być nie tyle bogiem słowiańskim, co normańskiej drużyny książąt ruskich, którzy widzieli w nim odpowiednik Thora (jakby nie było stgerm. thorr znaczy grom). Zastanawiam się jedynie jak ten kult (jeśli był zapożyczony) rozpowszechnił się po całej słowiańszczyźnie (lub prawie całej) i jak, w takim razie wyglądał pierwotny panteon słowiański. W końcu idea Gromowładnego nie była obca żadnemu ludowi indoeuropejskiemu. Niestety, ani Gieysztor, ani tym bardziej Brückner chyba nie odpowiedzą... wink.gif

QUOTE
uczta 12 bogów

Ta liczba chyba wcale nie jest taka obca wierzeniom indoeuropejskim? Co z Olimpem?

Co do innych zapożyczeń znam tylko przysięgę z wyciągniętą ręką ku słońcu

Pozdrówk
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Speakniev
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 34.193

Zbigniew Jazienicki
Zawód: uczen
 
 
post 26/08/2007, 11:48 Quote Post

Moim zdaniem najlepszym opracowaniem traktującym o mitologii germańskiej są "Opowieści o bogach mroźnej północy" Artura Szrejtera.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 26/08/2007, 12:57 Quote Post

Witam

QUOTE
Zastanawiam się jedynie jak ten kult (jeśli był zapożyczony) rozpowszechnił się po całej słowiańszczyźnie (lub prawie całej)


Z tego co wiem Peruna czczono tylko na Rusi.Zresztą czytałem gdzieś że Skandynawowie przybywający na Ruś uważali Peruna za bardzo podobnego do Thora ale nie tożsamego z nim.Perun był też w religii bałtyckiej pod nazwą Perkuna, więc może to wcale nie zapożyczenie ale wspólny dla ludów indoeuropejskich bóg. Nie zapominajmy też o greckim zeusie.
U Wieletów z tego co wiem głównym bogiem był Świętowit lub Swarog, przy czym żaden nie był bogiem piorunów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 26/08/2007, 20:47 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 26/08/2007, 12:57)
Witam

QUOTE
Zastanawiam się jedynie jak ten kult (jeśli był zapożyczony) rozpowszechnił się po całej słowiańszczyźnie (lub prawie całej)


Z tego co wiem Peruna czczono tylko na Rusi.Zresztą czytałem gdzieś że Skandynawowie przybywający na Ruś uważali Peruna za bardzo podobnego do Thora ale nie tożsamego z nim.Perun był też w religii bałtyckiej pod nazwą Perkuna, więc może to wcale nie zapożyczenie ale wspólny dla ludów indoeuropejskich bóg. Nie zapominajmy też o greckim zeusie.
U Wieletów z tego co wiem głównym bogiem był Świętowit lub Swarog, przy czym żaden nie był bogiem piorunów.
*



Moja wypowiedź to co prawda wyważanie otwartych drzwi ale przypomnę że juz od dawna uważa się Peruna za jednego z dwóch naczelnych bogow całej Słowiańszczyzny - i tej ruskiej, i lechickiej, i bałkańskiej. Dla niedowiarków: A. Szyjewski "Religia Słowian". Kraków 2003.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 27/08/2007, 8:28 Quote Post

Witam

QUOTE
Moja wypowiedź to co prawda wyważanie otwartych drzwi ale przypomnę że juz od dawna uważa się Peruna za jednego z dwóch naczelnych bogow całej Słowiańszczyzny - i tej ruskiej, i lechickiej, i bałkańskiej. Dla niedowiarków: A. Szyjewski "Religia Słowian". Kraków 2003


Z tego co wiem to jedyne wzmianki o Perunie były w powieści minionych lat, i dotyczyły wyłącznie Rusi. Na pomorzu na pewno nie był głównym bogiem. Czytałem też o lokalnych bóstwach które przeważały, lub że w niektórych rejonach nie było spersonifikowanych bóstw, chociaż uważam to za mało prawdopodobne.
Zresztą sam temat słowiańskiej mitologi to w dużej mierze gdybanie bo co tak naprawdę wiemy ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 27/08/2007, 8:36 Quote Post

Coś tam wiemy. A Perun to nie tylko Słowianie ale tez znajduje się w panteonie Bałtów jako Perkunas.
Niektórzy językoznawcy twierdzą, że kult tego bóstwa musiał istnieć na ziemiach polskich podając za przykład ... śląkie powiedzmy przekleństwo. I podając prostą drogę - po przyjęciu chrześcijaństwa wszyscy pogańscy bożkowie zaczęli być postrzegani jako słudzy Szatana. I tak jak mówi się "do diabła" to na Śląsku - "Pierona".
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 27/08/2007, 8:55 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 27/08/2007, 8:28)
Witam

QUOTE
Moja wypowiedź to co prawda wyważanie otwartych drzwi ale przypomnę że juz od dawna uważa się Peruna za jednego z dwóch naczelnych bogow całej Słowiańszczyzny - i tej ruskiej, i lechickiej, i bałkańskiej. Dla niedowiarków: A. Szyjewski "Religia Słowian". Kraków 2003


Z tego co wiem to jedyne wzmianki o Perunie były w powieści minionych lat, i dotyczyły wyłącznie Rusi. Na pomorzu na pewno nie był głównym bogiem. Czytałem też o lokalnych bóstwach które przeważały, lub że w niektórych rejonach nie było spersonifikowanych bóstw, chociaż uważam to za mało prawdopodobne.
Zresztą sam temat słowiańskiej mitologi to w dużej mierze gdybanie bo co tak naprawdę wiemy ?
*



Jak to juz napisał "Agrawen" cos tam wiemy. a wiemy m. in. z tej książki, której tytul i autora podałem. Zatem nie głoś już poglądów sprzed 30 lat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej