Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fascynujący świat mitów greckich,
     
Roza Weneda
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 64.693

Zawód: student
 
 
post 18/11/2010, 22:36 Quote Post

Bogactwo mitologi greckiej jest olbrzymie. Mity greckie były i są niezwykle bliskie naszej kulturze. Nieprzerwany ciąg opowieści, malowideł, rzeźb i utworów muzycznych nawiązujących do mitów greckich jest wyraźnym dododem ciągłej nimi fascynacji. Co sprawia, że akurat mitologia grecka najbardziej oddziałuje na naszą wyobraźnię? Co takiego przyciąga nas do tych opowieści? Najsłynniejsi pisarze, malarze, śpiewacy odnosili się w swoich dziełach do mitologii starożytnych Greków. Co powoduje taką nieustanną popularność tej właśnie mitologii? Chciałabym poznać Wasze opinie na ten temat. Ja sama niezmiernie fascynuję się mitami greckimi i to już od najmłodszych lat. Ten temat mi się nie nudzi, bowiem co chwila odkrywam coś nowego. Mity greckie to jakby niewyczerpana studnia tajemnic czekających na odkrycie; pełno w niej zagadek i przeróżnych wersji. wub.gif

A jak Wy się odnosicie do tego tematu?

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 26/11/2010, 22:32 Quote Post

Religia grecka była podstawa powstania religii rzymskiej. Podbudową ideologiczną (w sensie obyczajowości) Imperium Romanum były więc mity greckie. W ten sposób rozpropagowane stały się materiałem eksportowym Rzymu w dalsze dzieje, dlatego natchnieni twórcy renesansu w nawiązaniach do mitologii greckiej poszukiwali owego klasycyzmu i humanizmu. Ten mit mitów greckich przetrwał do dzisiejszego dnia i dlatego Roza Weneda się nimi zachwyca. smile.gif

Co do samych mitów, to większość, jeżeli nie wszystkie kultury takowe posiadają. Piękne mity możesz znaleźć wśród Germanów, Słowian, Arabów, Hindusów, Indian, Aborygenów... Nie są one jednak aż tak rozreklamowane jak mitologia grecka.

Ja także lubię czytać mity greckie, gdyż pozwalają one przenieść się w nieistniejący czas historyczny, do magicznych krain dawnej Hellady i okolic.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 30/11/2010, 10:29 Quote Post

QUOTE(Roza Weneda @ 18/11/2010, 22:36)
Bogactwo mitologi greckiej jest olbrzymie. Mity greckie były i są niezwykle bliskie naszej kulturze. Nieprzerwany ciąg opowieści, malowideł, rzeźb i utworów muzycznych nawiązujących do mitów greckich jest wyraźnym dododem ciągłej nimi fascynacji. Co sprawia, że akurat mitologia grecka najbardziej oddziałuje na naszą wyobraźnię? Co takiego przyciąga nas do tych opowieści? Najsłynniejsi pisarze, malarze, śpiewacy odnosili się w swoich dziełach do mitologii starożytnych Greków. Co powoduje taką nieustanną popularność tej właśnie mitologii? Chciałabym poznać Wasze opinie na ten temat. Ja sama niezmiernie fascynuję się mitami greckimi i to już od najmłodszych lat. Ten temat mi się nie nudzi, bowiem co chwila odkrywam coś nowego. Mity greckie to jakby niewyczerpana studnia tajemnic czekających na odkrycie; pełno w niej zagadek i przeróżnych wersji. wub.gif
A jak Wy się odnosicie do tego tematu?
*

Ludzie lubia bajki. rolleyes.gif
Ja tez lubię i dlatego mity greckie we wszystkich mozliwych wydaniach ksiązkowych, zawsze dobrze sie sprzedaja. Od zainteresowania mitami greckimi, jeszcze w czasach szkoły podstawowej, zaczęło sie moje zainteresowanie historią. Mało który uczen podstawówki, przeczytał takie opasłe tomiszcze jak "Mity greckie" Roberta Gravesa wydane niegdys w serii "ceramowskiej", a mnie sie to udało i to z dużą przyjemnością.
W dzisiejszych czasach, mity mają konkurencję w postaci taśmowo pisanych książek z gatunku "fantasy", garściami czerpiących inspiracje włąśnie z mitów (nie tylko greckich).

Ten post był edytowany przez byk2009: 30/11/2010, 10:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej