Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zaratusztrianizm a chrześcijaństwo
     
bartxxl
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 44.653

Zawód: student
 
 
post 19/05/2012, 22:53 Quote Post

Na pewnym poziomie ogólności tezy wydają się słuszne. Jednak proszę o wybaczenie, ale widzę wiele nieścisłości, a przede wszystkim dużo ogólności. Nad wieloma kwestiami bym mógł dyskutować. Ruszę tylko kilka kwestii:
- referat nie uwzględnia wierzeń bliskowschodnich (szcz. Mezopotamskich), a jest to bardzo ważne do zrozumienia wielu przemian;
- referat nie nie uwzględnia przemian w wierzeniach perskich;
- wydaje się, że niesłuszne jest przyjmowanie VI w. za czas działalności Zaratustry - stanowczo za wcześnie;
- przyjmowanie, że Achemenidzi byli zaratustrianami jest dyskusyjne, a że Cyrus II nim był wręcz karkołomne;
- postać szatana powinna być rozpatrywana w szerszym kontekście, np. pojawienie się takich bytów jak Maszhit, czy masowe wprowadzanie w tekście Anioła JHWH;
- Księga Daniela może mieć starsze warstwy, ale najpoważniejsza część dla tego referatu odnosi się do II wieku, gdyż odwołuje się do konkretnych wydarzeń;
- są w tekście jakieś błędy z odniesieniami Zaratustra nie pisał Jt - czyli Jasztów, lecz co najwyżej J - Jasna;
- sugerowałbym jednak pisownię "Żydzi" a nie "żydzi";
- uwag mam jeszcze wiele, ale to może wyjść w ewentualnej dyskusji.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Daniel Kalinowski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 78.034

Daniel Kalinowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: nauczyciel
 
 
post 20/05/2012, 6:11 Quote Post

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Wszystkie uwagi przemyślę i wprowadzę poprawki.

Zainteresowała mnie ta uwaga i chciałbym dopytać:
QUOTE
- postać szatana powinna być rozpatrywana w szerszym kontekście, np. pojawienie się takich bytów jak Maszhit, czy masowe wprowadzanie w tekście Anioła JHWH;

Nie napotkałem chyba jeszcze nigdzie tego bytu "Maszhit" i nie wiem jakie to ma on znaczenie dla rozwoju idei szatana. Tak samo nie wiem jak łączyć Anioła JHWH z tym zagadnieniem. Sugerujesz, że jest on 'dopisanym' równoważnikiem dla postaci szatana?

A propos Księgi Daniela napiszę krótki tekst, bo najnowsze wyniki badań (trwające od dekad) nie pozwalają uznać jej za produkt aż tak młody. Wzmianki o wydarzeniach historycznych mogły zostać dopisane po fakcie, prawda, ale pozostaje szereg wskazówek lingwistycznych, tematycznych, archeologicznych i pochodzących z dziedziny komparystyki religijnej, które każą patrzeć na tę Księgę dużo poważniej.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
bartxxl
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 44.653

Zawód: student
 
 
post 21/05/2012, 11:40 Quote Post

Jeżeli chodzi o Ks. Daniela, to mam spore wątpliwości, ale czekam na tekst gotów zmienić swe zdanie.
Jeżeli chodzi o Maszhita, to mówię o stopniowej wymianie przedstawień antropomorficznych, bądź niekoniecznie przyjemnych Jahwe poprzez wprowadzanie różnych bytów, np. anioła Jahwe, czy Maszhit - niszczyciel/anioł śmierci (Wj o śmierci pierworodnych oraz 2 Sm i 1 Krn o pladze zesłanej na Dawida). W kontekście takich wymian mieści się również wprowadzenie szatana w 1 Krn zamiast gniewu Jahwe w 2 Sm. Podobnie interpretuje się angelus interpres oraz jeszcze kilka bytów - kolejne postacie zabierają Jahwe cechy antropomorficzne.
Zaś Za i Hi to fragmenty, które mieszczą się w nieco innym trędzie, również zauważalnym przed wygnaniem, ale teraz nie mam czasu o tym pisać, śpieszę się na zajęcia. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
artakserkses
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 316
Nr użytkownika: 100.110

 
 
post 27/12/2016, 15:56 Quote Post

QUOTE(bartxxl @ 26/04/2011, 18:39)
Pamiętać jednak też należy, że mimo, że Zoroastryzm jest starą religią, to część wierzeń jest zapożyczona wtórnie z Chrześcijaństwa.
*



Np oczekiwanie na Mesjasza czyli Saoszjanta który ma się narodzić z dziewicy, poprowadzi ludzi do ostatecznego zwycięstwa z siłami zła i ustanowi bezpośrednie królestwo Ahura Mazdy na Ziemi?

Ten post był edytowany przez artakserkses: 27/12/2016, 16:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Tragliano
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 236
Nr użytkownika: 70.976

 
 
post 27/12/2016, 16:01 Quote Post

Tradycja o Saoszjancie jako figurze mesjańskiej w judeochrześcijańskim stylu jest bardzo późna, przynajmniej pięćset lat młodsza od chrześcijaństwa. Bezpośrednie zapożyczenia między zaratusztrianizmem czy jakąkolwiek inną formą religii mazdańskiej a chrześcijaństwem są nieudowadnialne i nie zostały nigdy przekonująco dowiedzione.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej