Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Śmierć Zeusa, jak uśmiercono największego z bogów?
     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 26/12/2008, 14:18 Quote Post

Zastanawia mnie, kiedy Grecy zaczęli wierzyć w śmierć największego ze swoich bogów?
Czy wiadomo Wam o istnieniu jakiegokolwiek mitu tłumaczącego to wydarzenie...?

Czuję lekką banalność tego pytania, gdyż z punktu widzenia mitologii jako nauki sprawa jest w zasadzie prosta - Zeus, podobnie jak Demeter i wiele innych bóstw, uznany został za tego, który sprawuje opiekę nad porządkiem rzeczy, w tym również przyrody. Co roku więc umiera, żeby potem przyjść ponownie na świat wraz z odradzająca się naturą. I już.
Czegoś mi jednak brakuje... Grecy na ogół wszystkiemu nadawali odpowiednią "otoczkę", tłumaczyli każde nawet najdrobniejsze zdarzenie, tworzyli powikłane historie na temat powstania niepozornej gwiadki na niebie. Niemożliwe, żeby zabrakło im fantazji w tak istotnej kwestii. Dlaczego więc bezgłośnie pozwolili uśmiercić Zeusa? sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sherkin42
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel
 
 
post 26/12/2008, 19:43 Quote Post

Pytanie jest bardzo trafne...jedynie co wiem o rzekomej smierci Zeusa pochodzi z krety o nazwie 'Grób Zeusa' (Dios taphos). Czytałem tez że jest kurhan Zeusa w Oblii (pd. Ukrainy). Ale czy grecy kiedykolwiek go uśmiercili? Wiem ze utozsamiali go jako przywódce wszytskich bogów. Nieśmiertelnego i z ludzkimi przywarami.
Jesli ktoś ma jakieś fakty na ten temat to chętnie ich wyslucham
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Marta Kuśnierek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 40.291

Zawód: uczen
 
 
post 26/12/2008, 21:13 Quote Post

ja słyszałam, że takie zdarzenie w ogóle nie miało miejsca smile.gif
Kiedys wierzono, ze Zeus, który urodzil sie w Dikteo Antro i wychowal na górze Ida, umarl i zostal pochowany tam, gdzie sie narodzil. Ale podobno to kłamstwo i Zeus z przyroda co rok umiera i co rok odradza się wraz z wiosna, oczywiście potezniejszy.
taką teorię szerzył w hymnie na czesc Zeusa Kallimach, Aleksandryjczyk, grecki poeta z czasów hellenistycznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 26/12/2008, 21:45 Quote Post

Na początku naszej ery Zeus umarł. Niektórzy mówią że umarł wraz z ukrzyżowaniem niejakiego Jezusa z Nazaretu. Wówczas na tron wprowadzony został nowy bóg Chrystus. Tak więc według Greków lista władców wygląda w ten sposób:
1.Chaos
2.Uranos
3.Kronos
4.Zeus
5.Chrystus
6.?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 26/12/2008, 22:23 Quote Post

QUOTE
1.Chaos
2.Uranos
3.Kronos
4.Zeus
5.Chrystus
6.?

Chaos to chyba nie władca, lecz nicość, z której wyłoniły się pierwsze istoty?
Co do tematu, to znalazłem taki artykuł: http://www.sacrednumber.co.uk/death-of-zeus-in-crete/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Sherkin42
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel
 
 
post 27/12/2008, 14:08 Quote Post

"Na początku naszej ery Zeus umarł. Niektórzy mówią że umarł wraz z ukrzyżowaniem niejakiego Jezusa z Nazaretu. Wówczas na tron wprowadzony został nowy bóg Chrystus. Tak więc według Greków lista władców wygląda w ten sposób:
1.Chaos
2.Uranos
3.Kronos
4.Zeus
5.Chrystus
6.?"

Pytanie tylko kto takie rzeczy ustalił? Na pewno nie Grecy którzy wierzyli ze ich bogowie są najlepsi. Raczej to kolejny sposób przejmowania władzy przez chrześcijan.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 27/12/2008, 14:11 Quote Post

QUOTE(Sherkin42 @ 27/12/2008, 14:08)
"Na początku naszej ery Zeus umarł. Niektórzy mówią że umarł wraz z ukrzyżowaniem niejakiego Jezusa z Nazaretu. Wówczas na tron wprowadzony został nowy bóg Chrystus. Tak więc według Greków lista władców wygląda w ten sposób:
1.Chaos
2.Uranos
3.Kronos
4.Zeus
5.Chrystus
6.?"

Pytanie tylko kto takie rzeczy ustalił? Na pewno nie Grecy którzy wierzyli ze ich bogowie są najlepsi. Raczej to kolejny sposób przejmowania władzy przez chrześcijan.
*


Pachnie mi to na milę gnostycyzmem i to bardzo niskich lotów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Sherkin42
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel
 
 
post 27/12/2008, 14:35 Quote Post

Przepraszam najmocniej. Użyłem zbyt dosadnych słów. Ale uważam ze te słowa ze Zeus zmarł akurat kiedy ukrzyzowali Jezusa jest to bardzo jednostronna opinia (czyjes zdanie). Poprostu pokazywanie, ze Jezus był tym który zastapi innych bogów(w tym wypadku Zeusa) jest dla mnie...czymś nietak smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 27/12/2008, 20:50 Quote Post

QUOTE
Przepraszam najmocniej. Użyłem zbyt dosadnych słów. Ale uważam ze te słowa ze Zeus zmarł akurat kiedy ukrzyzowali Jezusa jest to bardzo jednostronna opinia (czyjes zdanie). Poprostu pokazywanie, ze Jezus był tym który zastapi innych bogów(w tym wypadku Zeusa) jest dla mnie...czymś nietak smile.gif


Dla Ciebie jest to coś nie tak. Czyli zapewne jest czymś niesmacznym dla Ciebie przedstawianie Jezusa obok Zeusa jako równoprawnych bogów? Wyjaśnię Ci to tak:
Chrześcijanie utożsamiali pogańskie bóstwa z demonami, złymi duchami. Według wiary chrześcijańskiej w momencie swej śmierci krzyżowej Jezus pokonał diabła, odebrał mu władzę nad Ziemią. Zeus więc w pojęciu chrześcijanina może być takim właśnie diabłem, który stracił wówczas swą władzę nad Ziemią. Był w końcu Zeus władcą świata, a do tego demonem i złym duchem według wiary wyznawców Chrystusa. Jest to więc logiczne rozumowanie.

QUOTE
Chaos to chyba nie władca, lecz nicość, z której wyłoniły się pierwsze istoty?


Chaos był niekiedy przedstawiany jako bóg-praojciec.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Sherkin42
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel
 
 
post 28/12/2008, 2:22 Quote Post

Rozumiem ze było to wszytsko uwarunkowane historycznie jak i sytuacyjnie w historii : )
Przedstawiłem tylko swoją uwage na temat śmierci Zeusa z tej własnie perspektywy.

Czyli jak zrozumiałem:
Zeusa umarł kiedy Jezus został Ukrzyzowany
lub
Umiera co roku w ziemie i rodzi się na nowo na wiosne?

Są jeszcze jakies hipotezy na temat śmierci Zeusa?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 28/12/2008, 11:38 Quote Post

Kallimach rzeczywiście napisał wielki (jak zwykle mocno skomplikowany smile.gif ) hymn do Zeusa, w którym sławi wielkiego boga wymieniając wszystkie dziedziny jakimi tenże się zajmował. Ale nawet Aleksandryjczyk, wytrawny poszukiwacz, znany z podawania najbardziej wyszukanych wersji mitów, nie doszukał się cienia historii śmierci Zeusa.

Zdaniem Kreteńczyków grób Zeusa znajdował się w jaskini na górze Juktas, przykryty miał być płytą nagrobną. Istnieje też wersja mówiąca o tym, że to sama góra, mająca kształt przypominający profil twarzy leżącego człowieka, jest grobem... Jest też historyjka o tym, że grób który wskazywano przez wieki, w rzeczywistości wcale nie był grobem Zeusa, ale Minosa. Wybudowany został po tym jak Sycylijczycy oddali Kreteńczykom rzekome szczątki ich króla. Ponoć widniał na nim napis informujacy, iż jest to "grób Minosa syna Zeusa", jednakże aura złośliwie zatarła niektóre słowa i z czasem odwiedzajacy miejsce pochówku byli przekonani, że stoją przed grobem największego z bogów olimpijskich. W chwili, kiedy Kretę zwiedzał znany podróżnik Paschley napis był ponoć kompletnie nieczytelny.

Zgadzam się oczywiście (choć częściowo wink.gif ) z wersją podaną przez Sherkina. Naturalne jest, że stare bóstwa odchodzą z chwilą nadejścia nowych. Jednakże chrześcijaństwo nie pojawiło się z dnia na dzień. Wpajanie nowej religii, nadawanie jej praw, w końcu uznanie jej za obowiązującą trochę trwało. Stara i nowa religia współistniały przez spory szmat czasu... Kreteńczycy czcili ponoć grób Zeusa nawet pół wieku po oficjalnym wprowadzeniu chrześcijaństwa!
Mieli więc zwolennicy bogów starożytnych mnóstwo czasu na stworzenie i podanie błyskotliwej i godnej historyjki tłumaczącej śmierć Zeusa. Taki mit jednak nigdy nie powstał... (?) Dlaczego?

W jednym natomiast się z Sherkinem absolutnie nie zgodzę: Grecy nie uważali swoich bogów za najlepszych. Nie zabraniali czczenia obcych bóstw, nigdy też nie ustalili "jedynej słusznej" wersji własnej religii. Właśnie na tym oparł się św. Paweł, który przemawiając do Ateńczyków wykorzystał fakt istnienia na Agorze ołtarza poświeconego "Nieznanemu Bogu" ("Nieznanym Bogom"! zdaniem Pauzaniasza i Diogenesa Laertiosa) i traktując to jako ich przyzwolenie i gotowość na przyjęcie Chrześcijaństwa.

A może znacie przypadki istnienia innych grobów bóstw starożytnych?

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
jacekkaa
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 52.316

Jacek Ka
Stopień akademicki: doctus
Zawód: poszukiwacz
 
 
post 5/01/2009, 7:07 Quote Post

Jeśli wierzyć Dziejom Apostolskim, to agonia Zeusa zaczęła się wraz z mową Apostoła Pawła na ateńskim rynku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Sherkin42
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel
 
 
post 5/01/2009, 21:42 Quote Post

hmm...a można cytat lub źródło. Lubie dowiadywac się nowych rzeczy smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 5/01/2009, 21:54 Quote Post

QUOTE
Jeśli wierzyć Dziejom Apostolskim, to agonia Zeusa zaczęła się wraz z mową Apostoła Pawła na ateńskim rynku.
jacekkaa
Wówczas Zeus dawno już był martwy, ponieważ, tak jak pisałem, umarł w momencie zwycięstwa Jezusa na krzyżu. Święty Paweł przybył do Aten aby to mieszkańcom tego miasta ogłosić.
QUOTE
hmm...a można cytat lub źródło. Lubie dowiadywac się nowych rzeczy smile.gif
Sherkin42

Proszę uprzejmie. Oto cytat z Biblii Tysiąclecia, Dzieje Apostolskie, rozdział 17, wersety od 15 do 34.

"Ci, którzy towarzyszyli Pawłowi, zaprowadzili go aż do Aten i powrócili, otrzymawszy polecenie dla Sylasa i Tymoteusza, aby czym prędzej przyszli do niego. (16) Czekając na nich w Atenach, Paweł burzył się wewnętrznie na widok miasta pełnego bożków. (17) Rozprawiał też w synagodze z Żydami i z bojącymi się Boga i codziennie na agorze z tymi, których tam spotykał. (18) Niektórzy z filozofów epikurejskich i stoickich rozmawiali z nim: Cóż chce powiedzieć ten nowinkarz - mówili jedni, a drudzy: - Zdaje się, że jest zwiastunem nowych bogów - bo głosił Jezusa i zmartwychwstanie. (19) Zabrali go i zaprowadzili na Areopag, i zapytali: Czy moglibyśmy się dowiedzieć, jaką to nową naukę głosisz? (20) Bo jakieś nowe rzeczy wkładasz nam do głowy. Chcielibyśmy więc dowiedzieć się, o co właściwie chodzi. (21) A wszyscy Ateńczycy i mieszkający tam przybysze poświęcają czas jedynie albo mówieniu o czymś, albo wysłuchiwaniu czegoś nowego. (22) Mężowie ateńscy - przemówił Paweł stanąwszy w środku Areopagu - widzę, że jesteście pod każdym względem bardzo religijni. (23) Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem: "Nieznanemu Bogu". Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając. (24) Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką (25) i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. (26) On z jednego /człowieka/ wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania, (27) aby szukali Boga, czy nie znajdą Go niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. (28) Bo w nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: Jesteśmy bowiem z Jego rodu. (29) Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka. (30) Nie zważając na czasy nieświadomości, wzywa Bóg teraz wszędzie i wszystkich ludzi do nawrócenia, (31) dlatego że wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka, którego na to przeznaczył, po uwierzytelnieniu Go wobec wszystkich przez wskrzeszenie Go z martwych. (32) Gdy usłyszeli o zmartwychwstaniu, jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: Posłuchamy cię o tym innym razem. (33) Tak Paweł ich opuścił. (34) Niektórzy jednak przyłączyli się do niego i uwierzyli. Wśród nich Dionizy Areopagita i kobieta imieniem Damaris, a z nimi inni."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej