Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Abraham i naród wybrany,
     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 7/03/2005, 20:13 Quote Post

Witam szanownych kolegów, wiem,że łątwo rozpocząć nowy watąk ale myślę, że poruszony przeze mnie temat jest bardzo interesujący : Jaka jest geneza Żydów, czy Abraham to postać historyczna czy tylko fikcja stworzona przez Zydów dla uzasadnienia własnej państwowości, czy Bóg naprawdę wybrał Izrael na swój naród, dlaczego inne narody nie dostąpiły tego zaszczytu, na czym polega owo wybranie, czy Biblia to święta księga, głos Boga czy tylko historia Hebrajczyków, czy dzisiaj Izrael juz nie jest wybrany i dlaczego, kto jest dzisiaj nowym Izraelem, czy odrzucenie przez Zydów Mesjasza - Jezusa oznacza koniec narodu wybranego ?
Czekam na głosy szanownych kolegów, temat jest dla mnie bardzo pasjonujący ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 7/03/2005, 20:29 Quote Post

Masa pytań.Odpowiedź mie może być zwięzła.Skupmy się na jednym wątku.Nie ma właściwie podstaw by wątpić w istnienie Abrahama,choć mowi o nim tylko jedno źródło.Był on prawdopodobnie czymś w rodzaju "księcia" akadyjskiego.Miał swoich wojowników i wolno mu było koczować na skraju pustyni.Nikt też specjalnie nie wtrącał się do jego podbojów na granicach.
A dalej to już kwestia wiary.O tym też mozna rozmawiać o ile to kogoś interesuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 7/03/2005, 20:39 Quote Post

Moim zdaniem więcej jest podstaw by wątpić w istnienie Abrahama tym bardziej, że mój szanowny rozmówca sam przyznał, że mówi o nim tylko jedno źródło - Biblia.
Według mnie Abraham mógł być ( co nie wyklucza jego rzeczywistego istnienia, mogę sie mylić ) stworzony przez plemiona izraelskie dla wyprowadzenia przez nie jego wnuka bodajże Jakuba - Izraela jako spoiwo łączące poszczególne szczepy izraelskie, to coś w rodzaju naszego Piasta, nie ma pewności czy istniał ale w ten sposób mamy tradycję własnej genezy narodowej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 7/03/2005, 20:40 Quote Post

A poza tym dlaczego kwestie historyczno -religijne nie mogą być przedmiotem dyskusji historycznej ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
josip
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 3.146

 
 
post 7/03/2005, 20:50 Quote Post

Ja pozwolę sobie wyzazić w sposób może nie wyszukany kwestię dotyczącą Izraela jako narodu wybranego.
Otóż Pismo Święte mówi między innymi:"Przyszedł do nich,a oni go nie poznali".Tu czegoś nie rozumię.Jak wiemy Żydzi oczekiwali na swego Mesjasza przez wiele lat o ile nie wieków.Kiedy ten przszedł,czyniąc cuda i nauczając,po prostu go ukrzyżowali.
Jakoś nie pasuje to do narodu wybranego,którego miast światłości i kultury charakteryzowało i charakteryzuje nienawiść i okrucieństwo. ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Szylek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 496

 
 
post 8/03/2005, 9:31 Quote Post

Sądzę, że istnienie Abrahama nigdy nie zostanie w 100% potwierdzona. Pismo Święte jest jedynym źródłem, które wspomina o tej postaci a ponadto dołącza mnóstwo niezwykłych historii - choćby wizytę trzech mężczyzn, którzy okazali się samym Bogiem. Mała wiarygodność naukowa Abrahama jednak nie przekreśla, ale wręcz wzmacnia wymóg wiary w niego, jeśli ktoś jest żydem (napisałam z małej litery nie dlatego, że jestem antysemitą tylko, że chodzi mi o wyznanie a nie o narodowość) czy chrześcijaninem.
Przekonanie Izraelitów, że są narodem wybranym wynikało zapewne z ich "osamotnienia" i odrębności w świecie starożytnym. W końcu była to pierwsza religia monoteistyczna (może pominąwszy próby Amenhotepa), która stworzyła bardzo wymagający etycznie system. Żydom nie wolno było wielu rzeczy, które były powszechne w tamtej rzeczywistości. Ponadto do głosu doszedł pewien "nacjonalizm". To powody przyziemne, pewnie jest ich więcej. Ale czy któreś z nas może wykluczyć, że Bóg rzeczywiście przemawiał do swego ludu? Nie, to znowu kwestia czyjejś wiary.
Jeśli chodzi o świętość Biblii, to sprawa nie można tego określić jednoznacznie. Otóż bardzo długo wierzono, że Biblia jest słowo w słowo, kropka w kropkę przesłaniem Boga. Jednakże po różnych badaniach, porównaniach itp. jej wiarygodność w tej postaci malała. Obecnie, przynajmniej w KK (tu się orientuje) uważa się, że napisali ją ludzie natchnieni Duchem Świętym, co nie znaczy, że ich pisma przestały być ludzkie. Przecież nie mogli wyzwolić się ze swoich głęboko zakorzenionych przesądów, stylu życia, poglądów społeczności, w której żyli, nauki jaką przyjmowali. Wielokrotnie dyskutowano nt. która księga niesie przesłanie Boże i ma należeć do kanonu. Biblia każdego niemal wyznania wygląda inaczej.
Nie mam pojęcia czemu wielu Żydów nie przyjęło Chrystusa jako Mesjasza i nie sądzę, że mam prawo wydawać na ten temat jakieś sądy. Chrześcijanie wierzą, że to oni są nowym Izraelem, że zostali wybrani przez Boga do zabawienia przez swoją wiarę, wierzą także, że po śmierci czeka na nich Ziemia Obiecana - Królestwo Niebieskie. Co jednak stanie się ze starym Izraelem? Według Apokalipsy i nauki KK Reszta nawróci się na końcu wieków. Kto to jednak może wiedzieć?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 8/03/2005, 16:58 Quote Post

A ja myślę, że nowym Izraelem jest teraz Polska bo Pan Jezus Polskę szczególnie umiłował
Szanowni koledzy ( i koleżanki ! ) zapraszam do wypowiadania się w tych facsynujących tematach
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 8/03/2005, 17:36 Quote Post

QUOTE(Adam Zwoiński @ Mar 8 2005, 05:58 PM)
A ja myślę, że nowym Izraelem jest teraz Polska bo Pan Jezus Polskę szczególnie umiłował
Szanowni koledzy ( i koleżanki ! ) zapraszam do wypowiadania się w tych facsynujących tematach
*


Twój pogląd jest całkowicie sprzeczny z nauką Chrystusa."Narodem wybranym" są teraz wszyscy chrześcijanie.
Wybranym oczywiście do głoszenia Słowa Bożego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 8/03/2005, 17:46 Quote Post

Ale czy narodem wybranym nie może być tylko jeden naród ?
Gdzie jest napisane,ze narodem wybranym są wszyscy chrześcijanie ?
Rozumiem, że dotykam delikatnego tematu, ale cóz to co drażliwe bywa wciągające i pasjonujące
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
josip
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 3.146

 
 
post 8/03/2005, 20:12 Quote Post

QUOTE
Gdzie jest napisane,ze narodem wybranym są wszyscy chrześcijanie ?
Rozumiem, że dotykam delikatnego tematu, ale cóz to co drażliwe bywa wciągające i pasjonujące


Uważam że naród wybrany to po prostu wszyscy ludzie bez względu na rasę.
Wyjątki stanowią tu przekonanie i kwestie wiary.Jakoś trudno sobie wyobrazić Satanistów jako wybrańców czy odszczepieńców np.Woodoo zajmujących się kultem czrnej magii.
Jeśli zaś mowa o Chrystusowych wybrańcach to tyczyło to chyba głównie Apostołów,do których Jezus mawiał nie raz iż są jego wybrańcami. ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 8/03/2005, 20:19 Quote Post

QUOTE(Adam Zwoiński @ Mar 8 2005, 06:46 PM)
Ale czy narodem wybranym nie może być tylko jeden naród ?
Gdzie jest napisane,ze narodem wybranym są wszyscy chrześcijanie ?
Rozumiem, że dotykam delikatnego tematu, ale cóz to co drażliwe bywa wciągające i pasjonujące
*


Na przykład:
Ewangelia wg Jana,rozdz.6 ust.32-58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Breja
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 1.422

 
 
post 8/03/2005, 20:52 Quote Post

QUOTE(Adam Zwoiński @ Mar 8 2005, 05:58 PM)
A ja myślę, że nowym Izraelem jest teraz Polska bo Pan Jezus Polskę szczególnie umiłował
Szanowni koledzy ( i koleżanki ! ) zapraszam do wypowiadania się w tych facsynujących tematach

Kretyn.

Pan Jezus nie ma co robic tylko szczególnie miłować Polske.
Waham sie cały czas pomiędzy pozostawieniem tego krótkiego komentarza w 100% opisującego twoja osobe a "pociagnięciem" watku w celach humorystycznych.

Zobaczymy, może sie rozkręci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
josip
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 3.146

 
 
post 9/03/2005, 9:48 Quote Post

QUOTE
Pan Jezus nie ma co robic tylko szczególnie miłować Polske.


To fakt.Nie ma nigdzie w naszej historii jakichkolwiek przesłanek,abyśmy my jako chrześcijanie i Polacy zostali wybrani ponad inne narody.
Próby takowego zawłaszczania sobie domniemanych "przywilejów" stwiają nas w rzędzie ekstremy zarówno islamskiej jak i judaistycznej.Jedni w imię Allaha mordują kogo popadnie,bo według nich wszyscy pozostali to niewierni.Inni w imię Jehowy robią niemal to samo.A przecież wszyscy oni uważają się za narody wybrane.
Wszystkich dyskutującycych w tym temacie pozostawiam z tym oto cytatem:

»...i nie bądźcie z liczby tych, którzy Jemu dodają współtowarzyszy! Ani też spośród tych, którzy podzielili swoją religię, tworząc sekty; przy czym każda frakcja odszczepieńcza cieszy się tym, co zachowuje...«

Pozdrawiam: ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Henry Miller
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 320
Nr użytkownika: 2.745

 
 
post 9/03/2005, 16:43 Quote Post

Kilka uwag.

1. Josip napisał, że Żydzi, nie wiedzieć czemu, ukrzyżowali Mesjasza. Poza tym określił ich mianem ludzi nienawistnych i okrutnych. Rozumiem, że posługujesz się jako źródłem jakimiś tekstami antysemickimi w tej chwili, bo Jezusa ukrzyżowali Rzymianie, a nie Żydzi.

2. Dlaczego Żydzi nie uznali Jezusa za Mesjasza. Otóż przede wszystkim dlatego, że Ewangelia nie jest osadzona w kulturze żydowskiej, przekłamuje ówczesne realia historyczne i obyczajowe, a na dodatek ukazuje ten naród w złym świetle, właśnie jako kłótliwych i podrzegających do zabija Jezusa. Wystarczy obejrzeć "Pasję" Mela Gibsona: tam Sanhedryn jest pokazany jako banda zidiociałych degeneratów. Dlatego Żydzi uważają Nowy Testament za dzieło antysemickie.

3. Abraham raczej nie jest postacią historyczną z tego prostego powodu, że z punktu widzenia naszej obecnej wiedzy o narodzie żydowskim, to zaczął się on kształtować dopiero w czasach wojen z Asyrią i Babilonem. Wcześniej nikt nie zauważył istnienia takiego narodu, jego rzekomego wyjścia z Egiptu czy podboju kraju Kanaan. Z tego punktu widzenia już postaci Mojżesza, Dawida i Salomona są historycznie wątpliwe. Przypomnę że niektórzy polscy kronikarze też wywodzili naszą narodową genealogię od czasów rzymskich, a Rzymianie wierzyli że są potomkami Trojan.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 9/03/2005, 17:07 Quote Post

Przecież kiedy w X w. p. n. e. Dawid tworzył swoje państwo Żydzi mieli juz poczucie własnej odrębności narodowej, historycznej, podobno było tak juz wczesniej w epoce sędziów np. za Saula.
Co do poruszonego przeze mnie wątku nowego Izraela - myslę, że naród polski w ciągu swojej historii wielokrotnie dawał przykład swojego przywiązania do religi katolickiej. Pan Jezus w Dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej miał podobno stwierdzić, że szczególnie umiłował Polske a jesli będzie posłuszna jego woli to wywyższy ja w potędzę i świetności i z niej wyjdzie promień, który przygotuje świat na powtórne jego przyjście
A dlaczego Bóg wybrał Izrael a nie inny naród ?
Czy wybranie zawsze należy traktowac w kategoriach wywyższania się ponad kogoś ?
Myśle, że z owym nowym wybraniem jest tez tak,że to sam naród poprez swoje postępowanie wskazuje na siebie, na swoje miejsce
Wiem, że wielu moje słowa mogą wzburzyć ale cóz wyznaję zasadę, że dyskusja jest ciekawa wtedy gdy pojawiaja się róznice zdań, gdy temat jest pozytywnie kontrowersyjny , tak się wyrazę
Proponuje nawiązanie do watków biblijnych w naszej dyskusji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej