Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Apoloniusz z Tiany
     
dzemi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 21.191

justyna dwojak
Zawód: student
 
 
post 8/09/2006, 15:49 Quote Post

poszukuje informacji o Apoloniusz z Tiany
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Kiria
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 21.138

Stopień akademicki: mgr - ha, w koncu!
Zawód: redaktor
 
 
post 12/09/2006, 11:59 Quote Post

Plutarch i Filostrates pisali o Apolloniuszu z Tiany.
A ja pisałam o nim pracę roczną, bo się włóczył po Indiach (z tego co wiem dr. Janiszewski cały czas go na UW eksploatuje).
Wysławił się tym, że porównywano go szeroko z Jezusem. Apoloniusz zmartwychwstał, wskrzeszał i sprawiał, ze przedmioty mu usługiwały. Wrogowie oryginakloności Nowego TTestamentu uznają żywot Apoloniusza za dwoód, że Apostołowie "zerżnęli" z istniejącej już tradycjiopisujac życie Chrystusa.
Apoloniusz głosił teorie neopitagorejskie, w wielu punktach podobne do chrystusowych (ale i Jezusa posądza się o inspiracje wschodnie, a Apoloniusz był pod wpływem kultury Indyjskiej). Był jednak w dużo większym stopniu wyznawcą doktryn neo-bramińskich i nawet nosił się jak indyjski asceta. Folostrat opisywał jego cuda i zadziwiającą mądroś, gdy zaproszono go do jednego z rzymskich dworów. Nie pamiętam gdzie. Zachwycał się nim Piliniusz.
Zywot Apoloniusza z Tiany Filostrata to doś trudna lektura. Taka troszkę bajka. DUżo ciekawsze jest śledzenie jego podróży. W kilkudziesięciu miejscach zostawił po sobie ślady w postaci tradycji lokalnej i miejsc magicznych: jeden z nich, tajemniczo nazywany Czakramem można znaleź ... na Wawelu. Istnieje nawet teoria, że ponad 2000 la temu Apoloniusz założył ośrodek duchowy na terenie dzisiejszego Krakowa. Taka teoria z okresu międzywojennego.
A co do bardziej prawdopodobnych teorii... Polecam artykuł Iwony Żółtowskiej w GNOSIS, numer chyba ósmy, z kwietnia 1996.
A w moim mniemaniu Apolloniusz z Tiany stał się dla Filostrata pretekstem do opisywania cudów tego świata - pojawia się opis jednorożca, magicznych stworów i tajemniczych mocy wschodnich mędców. Była to moja pierwsza praca na temat tradycji indyjskiej i byłam lekko zszokowana melanżem róznych wyobrażeń zawartych w życiorysie tego magika. Z perspektywy patrząc, uczyniono go troszkę atrakcja turystyczną. Podobny wymiar miały fantastyczne opowieści MArco Polo, któremu jednorożec pomylił się z nosorożcem. Wykonał nawet test z dziewiczą i autorytatywnie stwierdził, że to bzdura... Ot, nie ma jak Europejczycy...
rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
MadlenvonByron
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 61.522

Magda
Zawód: student
 
 
post 15/12/2010, 17:02 Quote Post

czy mogłabym wiedzieć gdzie Plutarch pisał o Apoloniuszu z Tyany
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 15/12/2010, 20:27 Quote Post

biblioteka, zob. M. Dzielska, Apoloniusz z Tiany. Legenda i rzeczywistość, Kraków 1983.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 23/12/2010, 10:15 Quote Post

http://www.youtube.com/watch?v=VlLEVA98jQs
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej