Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy Cyryl odpowiada za śmierć Hypatii ?
     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 30/08/2015, 10:58 Quote Post

.Była taka praca na ten temat, ale nie mogę jej znaleźć F. Schaefer, St. Cyril of Aleksandria and The Murder of Hypatia, „The Catholic University Bulletin” VIII, 4 (1902 ), s. 441-453.

Ten post był edytowany przez keres2731: 30/08/2015, 10:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.631
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 30/08/2015, 13:46 Quote Post

QUOTE(keres2731 @ 30/08/2015, 11:58)
.Była taka praca na ten temat, ale nie mogę  jej znaleźć F. Schaefer, St. Cyril of Aleksandria and The Murder of Hypatia, „The Catholic University Bulletin” VIII, 4 (1902 ), s. 441-453.
*



Sprawa jest niejednoznaczna. Na pewno jednak atakował Hypatię w pismach a potem chronił jej zabójców.
Tak na szybko zobacz https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyryl_z_Aleksandrii

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 30/08/2015, 13:48
 
User is online!  PMMini Profile Post #2

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 30/08/2015, 18:41 Quote Post

CODE
Sprawa jest niejednoznaczna. Na pewno jednak atakował Hypatię w pismach a potem chronił jej zabójców.


Tu jest właśnie problem, jedyne oskarżenia, jakie znalazłem pod jej adresem były z VII wieku Ne. Dawno po Cyrusie. Co więcej często oskarżyciele sobie zaprzeczają, mówią że Cyrus miał poparcie plebsu, ale nie arystokracji, a potem okazuje się że dzięki jego wpływom wśród arystokracji, zostaje uniewinniony.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.631
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 30/08/2015, 19:12 Quote Post

QUOTE(keres2731 @ 30/08/2015, 19:41)
CODE
Sprawa jest niejednoznaczna. Na pewno jednak atakował Hypatię w pismach a potem chronił jej zabójców.


Tu jest właśnie problem, jedyne oskarżenia, jakie znalazłem pod jej adresem były z VII wieku Ne. Dawno po Cyrusie. Co więcej często oskarżyciele sobie zaprzeczają, mówią że Cyrus miał poparcie plebsu, ale nie arystokracji, a potem okazuje się że dzięki jego wpływom wśród arystokracji, zostaje uniewinniony.
*


Hmm chodzi o Cyrila z Aleksandrii of course. Natomiast mógl mieć na pieńku z lokalną arystokracją - czyli namiestnikiem Orestesem ( im większa władza biskupa tym mniejsza namiestnika) natomiast mógł mieć wpływy w dworskich kołach dewocyjnych skupionych koło siostry cesarza Pulcherii
 
User is online!  PMMini Profile Post #4

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 30/08/2015, 20:29 Quote Post

CODE
Hmm chodzi o Cyrila z Aleksandrii of course. Natomiast mógl mieć na pieńku z lokalną arystokracją - czyli namiestnikiem Orestesem ( im większa władza biskupa tym mniejsza namiestnika) natomiast mógł mieć wpływy w dworskich kołach dewocyjnych skupionych koło siostry cesarza Pulcherii


Orestesa miała popierać arystokracja, a Cyryla chłopstwo. Po zabójstwie śledztwo nie wykazało by Cyryl miał byś wspólnego z jej śmiercią. Poza tym, jak mówiłem, jedyne znane mi oskarżenia o czary pochodzą z VII wieku

CODE
Jan z Nikiu (VII w.) w dziele Kronika świata opowiedział się po stronie Cyryla, uważając, że aleksandryjska filozof zajmowała się astrologią i magią:


Kobieta filozof, poganka imieniem Hypatia, cały czas poświęcała się magii, astrolabiom i instrumentom muzycznym, swymi satanicznymi sztuczkami zwiodła wielu ludzi. Gubernator miasta świadczył jej niezwykłe honory, gdyż go zaczarowała. W wyniku tego przestał chodzić do kościoła, jak miał w zwyczaju[17].


Uznałem że poszukam coś na Rosyjskich stronach i rzeczywiście coś znalazłem (uwaga tłumaczenie na podstawie translatora i mojej umiejętności władania językiem Rosyjskim

CODE
Впрочем, как у некоторых современников тех событий, так как и у современных исследователей возникали сомнения в причастности христиан к этому убийству, так как по форме оно напоминало обычное языческое жертвоприношение[11].- Niektórzy dawni i dzisiejsi uczeni kwestionują że Hypatie zabili chrześcijanie. Krztałt zabójstwa przypomina ofiarę pogańską. - Янг, Френсис М. От Никеи до Халкидона: Введение в греческую патристическую литературу и ее исторический конекст. М., 2013. С. 483


Również to

CODE
А. Л. Дворкин в «Очерках по истории Вселенской Православной Церкви» указывает на отсутствие документальных источников, подтверждающих версию об ответственности св. Кирилла за гибель Ипатии: «Многие историки обвиняют в этом Кирилла, но нет ни малейших доказательств того, что это убийство произошло с его ведома и одобрения. Скорее всего, нет, ибо, при всем своем горячем темпераменте, он был против ничем не спровоцированного самосуда толпы».[21] - ( duży skrót ) Wielu oskarża Cyryla o śmierć Hypatii, ale nie ma najmiejszego dowodu że morderstwo zostało popełnione z jego wiedzy czy zgody. Zwłaszcza że ze swym temperamentem, był przeciwko samosądom tłumu. -  Дворкин А. Л. Очерки по истории Вселенской Православной Церкви. — Нижний Новгород: Изд-во Братства во имя св. кн. Александра Невского, 2005.


Przepraszam jeśli pomyliłem coś w tłumaczeniu.

Ten post był edytowany przez keres2731: 30/08/2015, 20:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/08/2015, 22:49 Quote Post

Nie wiem, jakie cechy miałyby łączyć zabójstwo Hypatii z jakąś "pogańską ofiarą", ale tego typu tłumaczenie w nowoczesnej pracy naukowej, które raczej można złożyć na karb jakiejś wyznaniowej chęci apologetycznej obrony Cyryla i jego otoczenia. Wg Sokratesa Scholastyka na czele tłumu, który zlinczował Hypatię stał niejaki lektor Piotr, więc jak najbardziej człowiek wchodzący w skład kleru.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 30/08/2015, 23:13 Quote Post

CODE
Nie wiem, jakie cechy miałyby łączyć zabójstwo Hypatii z jakąś "pogańską ofiarą", ale tego typu tłumaczenie w nowoczesnej pracy naukowej, które raczej można złożyć na karb jakiejś wyznaniowej chęci apologetycznej obrony Cyryla i jego otoczenia. Wg Sokratesa Scholastyka na czele tłumu, który zlinczował Hypatię stał niejaki lektor Piotr, więc jak najbardziej człowiek wchodzący w skład kleru.


Prawdopodobnie chodzi o czasy które wtedy były. Gdy Teodozjusz wydał dekret o zniszczeniu pogańskich świątyń, zaczęły się rzezie i walki. Możliwe że panował pogański zwyczaj zabijania chrześcijan, podobny jak u sławian

CODE
Gdzie indziej Helmold też:"zabijają na ofiarę swoim bogom woły i owce, niektórzy nawet chrześcijan, głosząc, że bogowie ich lubują się w chrześcijańskiej krwi".


Poza tym historia Piotra też nie jest pewna, jak pisze Historyk Tomasz Rowiński

CODE
Na czele morderców stanął niejaki Piotr, co do którego nie ma pewności, czy był lektorem kościelnym, jak się często mówi, czy też niższym urzędnikiem.


Pisze również

CODE
Hypatia, choć posiadała rozległe wpływy, sama znalazła się w trudnej sytuacji – popierali ją arystokraci i ludzie wykształceni, gdy tymczasem plebs, zarówno chrześcijański, jak i pogański, widział w niej dla odmiany czarownicę lub zwolenniczkę tępienia dawnych kultów. Jedni zaś i drudzy nie sprzyjali jej ze względu na okazywany publicznie przez Hypatię elitaryzm


Ten post był edytowany przez keres2731: 30/08/2015, 23:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/08/2015, 23:28 Quote Post

CODE

Prawdopodobnie chodzi o czasy które wtedy były. Gdy Teodozjusz wydał dekret o zniszczeniu pogańskich świątyń, zaczęły się rzezie i walki. Możliwe że panował pogański zwyczaj zabijania chrześcijan, podobny jak u sławian

O ile coś kojarzę z późnego antyku, to trudno jest mówić o pogańskim zwyczaju zabijania chrześcijan, bo czegoś takiego po prostu nie było.Chrześcijan zabijano w toku np. prześladowań, tyle tylko, że trudno to ujmować w kategorii "zwyczaju pogan". Już nie mówiąc o tym, że też np. pierwsze słysze, żeby występował jakiś zwyczaj zabijania chrześcijan u Słowian, ba nawet innych ludów pogańskich Europy we wczesnym średniowieczu. Zabijanie chrześciajn owszem zdarzało się, gdy np. jakiś chrześcijanin łamał jakieś miejscowe zwyczaje, ale znowu z tego Keresie, nie można stworzyć jakiegoś "zwyczaju zabijania chrześcijan przez pogan". Jak dla mnie Kresie, trochę piszesz na zasadzie głuchego telefonu, albo coś dzwoni, tylko nie wiadomo w którym kościele.

CODE

Poza tym historia Piotra też nie jest pewna, jak pisze Historyk Tomasz Rowiński

Powiem tak, o kogo chodzi, kto to jest? Bo po prostu taka wstawka

CODE

Na czele morderców stanął niejaki Piotr, co do którego nie ma pewności, czy był lektorem kościelnym, jak się często mówi, czy też niższym urzędnikiem.

Po prostu niezbyt dobrze świadczy o tym historyku. Przekaz praktycznie współczesny wydarzeniom przedstawia Piotra jako lektora Kościoła, na dodatek to historyk kościelny, jak najbardziej chrześcijanin, Sokrates Scholastyk. Natomiast późniejszy o dwa wieki Jan z Nikiu przedstawia go jako po prostu "urzędnika", problem tylko w tym, że może oznaczać akurat słowo użyte w tekście równie dobrze duchownego, i podstawowa sprawa, przekaz Jana z Nikiu jest o dwa wieki późniejszy, poza tym znany wyłącznie w arabskim już nowożytnym przekładzie.

Poważnie, to Keresie, jak Cie to interesuje, sięgnij do książki P. prof. M. Dzielskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 30/08/2015, 23:47 Quote Post

CODE
O ile coś kojarzę z późnego antyku, to trudno jest mówić o pogańskim zwyczaju zabijania chrześcijan, bo czegoś takiego po prostu nie było.Chrześcijan zabijano w toku np. prześladowań, tyle tylko, że trudno to ujmować w kategorii "zwyczaju pogan". Już nie mówiąc o tym, że też np. pierwsze słysze, żeby występował jakiś zwyczaj zabijania chrześcijan u Słowian, ba nawet innych ludów pogańskich Europy we wczesnym średniowieczu. Zabijanie chrześciajn owszem zdarzało się, gdy np. jakiś chrześcijanin łamał jakieś miejscowe zwyczaje, ale znowu z tego Keresie, nie można stworzyć jakiegoś "zwyczaju zabijania chrześcijan przez pogan". Jak dla mnie Kresie, trochę piszesz na zasadzie głuchego telefonu, albo coś dzwoni, tylko nie wiadomo w którym kościele.


I tak i nie. Zależy jak na to spojrzymy. Poganie zawsze Walczyli z Chrześcijaństwem i na odwrót. Faktem jest że po decyzji cesarza zaczęły się rzezie. Motywy są mało ważne, fakt jest że tak było. Być może - jeszcze nie wiem, nie przeczytałem tamtych książek - poganie postanowili pozbyć się problemu.

Tutaj o słowianach

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...t_eFwf5V7h2VHvg

CODE
Powiem tak, o kogo chodzi, kto to jest? Bo po prostu taka wstawka


Jego najbardziej znaną książką to ,,Spór o Rymkiewicza"

CODE
Po prostu niezbyt dobrze świadczy o tym historyku. Przekaz praktycznie współczesny wydarzeniom przedstawia Piotra jako lektora Kościoła, na dodatek to historyk kościelny, jak najbardziej chrześcijanin, Sokrates Scholastyk. Natomiast późniejszy o dwa wieki Jan z Nikiu przedstawia go jako po prostu "urzędnika", problem tylko w tym, że może oznaczać akurat słowo użyte w tekście równie dobrze duchownego, i podstawowa sprawa, przekaz Jana z Nikiu jest o dwa wieki późniejszy, poza tym znany wyłącznie w arabskim już nowożytnym przekładzie.


Dlatego jest napisane że nie ma pewności. Jak przynajmniej wiki wykazuje, niektórzy historycy oskarżają atora o niechęć do Cyryla

CODE
Chapman zwrócił uwagę, że Sokrates, który najprawdopodobniej był członkiem Kościoła nowacjańskiego w stolicy Bizancjum, mógł być krytycznie nastawiony do biskupa Aleksandrii, za dążenia Cyryla do usunięcia Nowacjan z Aleksandrii, gdyż zaraz na początku sprawowania swej posługi biskupiej, zniszczył ich kościoły


CODE
Poważnie, to Keresie, jak Cie to interesuje, sięgnij do książki P. prof. M. Dzielskiej.

Sądze że tak zrobię, ale najpierw zajmę się Rosyjskimi autorami
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/08/2015, 23:53 Quote Post

Myślę, że znacznie lepiej korzystać jest z prac, przy których nie musimy posiłkować się translatorem internetowym. Wreszcie, owszem o Hypatii w międzyczasie ukazało się kilka książek, ale tak naprawdę taką bazą w kwestii Hypatii jest książka M. Dzielskiej, nawet zagranicą, bo akurat wyszła m.in. po angielsku nakładem dość dobrego wydawnictwa.

CODE

Jego najbardziej znaną książką to ,,Spór o Rymkiewicza"

Czyli przytaczasz opinię gościa, który ma dość blade pojęcie o późnym antyku i krytyce źródeł późnego antyku.

CODE

Tutaj o słowianach

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...t_eFwf5V7h2VHvg

Jak pisałem Keresie, wstawiłeś cos w rodzaju głuchego telefonu, najpierw coś o jakiś "zwyczaju zabijania chrześcijan przez pogan", a tekst sie okazuje o składaniu ofiar z ludzi w religiach tradycyjnych.

CODE

Poganie zawsze Walczyli z Chrześcijaństwem i na odwrót.

Bynajmniej, wynika już to z tego, że "poganie" to takie pojęcie pisane z punktu widzenia chrześcijaństwa, po prostu oznacza wyznawców wszystkich innych religii czy kultów. I z tą ogólną walką pogan z chrześcijanami, to znów takie uproszczenie na zasadzie "trochę niewiadomo gdzie, ale gdzieś dzwoni", tylko dobrze nie wiadomo co. Jeśli sobie sprowadzimy kwestię do tematycznej Hypatii, to się okaże, że z jakimiś chrześcijanami jednak "nie walczyła", ba utrzymywała dość poprawne i przyjacielskie stosunki.

Ten post był edytowany przez szapur II: 31/08/2015, 0:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 31/08/2015, 0:49 Quote Post

CODE
Myślę, że znacznie lepiej korzystać jest z prac, przy których nie musimy posiłkować się translatorem internetowym. Wreszcie, owszem o Hypatii w międzyczasie ukazało się kilka książek, ale tak naprawdę taką bazą w kwestii Hypatii jest książka M. Dzielskiej, nawet zagranicą, bo akurat wyszła m.in. po angielsku nakładem dość dobrego wydawnictwa.


Umiem trochę Rosyjski, poza tym wiem co robić wink.gif I powiem tak szczerze, to co zachód chwali, lubi, może być dla mnie co najwyżej argumentem przeciw. Jak powiedziałem, przeczytam, jednak Rosjanie to gruba która religijnie jest blisko Cyryla. Warto ich wysłuchać.

CODE
Czyli przytaczasz opinię gościa, który ma dość blade pojęcie o późnym antyku i krytyce źródeł późnego antyku.


Przytaczam opinie Historyka.

CODE
Jak pisałem Keresie, wstawiłeś cos w rodzaju głuchego telefonu, najpierw coś o jakiś "zwyczaju zabijania chrześcijan przez pogan", a tekst sie okazuje o składaniu ofiar z ludzi w religiach tradycyjnych.


Tylko że jest tam grupa u ,,Słowianie". To taki sam argument, że w Książce ,,Czciciele Ognia Czasu i Szatana" Andrzeja Sarwy, nie można się uczyć o Jazydach, bo są jednym z podpunktów książki.

CODE
Bynajmniej, wynika już to z tego, że "poganie" to takie pojęcie pisane z punktu widzenia chrześcijaństwa, po prostu oznacza wyznawców wszystkich innych religii czy kultów. I z tą ogólną walką pogan z chrześcijanami, to znów takie uproszczenie na zasadzie "trochę niewiadomo gdzie, ale gdzieś dzwoni", tylko dobrze nie wiadomo co. Jeśli sobie sprowadzimy kwestię do tematycznej Hypatii, to się okaże, że z jakimiś chrześcijanami jednak "nie walczyła", ba utrzymywała dość poprawne i przyjacielskie stosunki.


Hypatia była poganką wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 31/08/2015, 1:04 Quote Post

CODE

Jak powiedziałem, przeczytam, jednak Rosjanie to gruba która religijnie jest blisko Cyryla. Warto ich wysłuchać.

Problem tylko w tym, że po prostu żaden z autorów rosyjskich przywołanych przez Ciebie nie jest specjalistą od biografii Hypatii, poza tym wprost to, co przytoczyłeś, po prostu wskazuje na ogólne pisarstwo o ciągotach apologetycznych. Już nie mówiąc o translatorach. Sorry, ale po prostu taką podstawową pracę masz po polsku.

CODE

Przytaczam opinie Historyka.

Zmartwię Cię, historyków jest dużo, a ten niestety może na kwestie związane z Rymkiewicza wystarczy, ale już nie bardzo, jeśli chodzi o Hypatię, czy kwestie późnego antyku - równie dobrze mógłbyś cytować Kajka i Kokosza, rysownik tego komiksu jest takim samym autorytetem, gdy chodzi o badania nad późnym antykiem i Hypatią, jak przywoływany przez Ciebie ktoś.

CODE

Hypatia była poganką

To z tego tytułu, nie walczyła, bo walczyli poganie płci męskiej? smile.gif Nie bardzo Keresie - mówi sie o pewnych sporach chrześcijańsko-pogańskich w późnym antyku, ale z drugiej strony też istniały pola bardziej pokojowego współistnienia. Ot choćby Grzegorz z Nazjanzu uczył się w Atenach razem z Bazylim, w tym samym czasie również w Atenach uczył się Julian, później nazwany Apostata. To nie jest przykład na życie razem chrześcijan z poganami, bo akurat w tym okresie Julian był chrzescijaninem. Natomiast wszyscy ci trzej chrześcijanie pobierali nauki w mieście, w którym sporo nauczycieli, właściwie czołówka retorów to poganie. Takich interakcji można znaleźć tysiące. Ale wiem, nie ma jak wieczna walka smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 31/08/2015, 1:31 Quote Post

CODE
Problem tylko w tym, że po prostu żaden z autorów rosyjskich przywołanych przez Ciebie nie jest specjalistą od biografii Hypatii, poza tym wprost to, co przytoczyłeś, po prostu wskazuje na ogólne pisarstwo o ciągotach apologetycznych. Już nie mówiąc o translatorach. Sorry, ale po prostu taką podstawową pracę masz po polsku.


Mam kolegę, który zawodowo tłumaczy książki, jak ładnie poproszę to my wytłumaczy. Poza tym nie jestem człowiekiem jednej księgi. Trzeba poznać każde zdanie. O ile Rosjanie to będzie skrajnie apologetyczny motyw, to Maria Dzielska będzie skrajne anty-Cyrylowska. Poza tym, czy nie oskarżonemu nie należy się obrona ?

CODE
Zmartwię Cię, historyków jest dużo, a ten niestety może na kwestie związane z Rymkiewicza wystarczy, ale już nie bardzo, jeśli chodzi o Hypatię, czy kwestie późnego antyku - równie dobrze mógłbyś cytować Kajka i Kokosza, rysownik tego komiksu jest takim samym autorytetem, gdy chodzi o badania nad późnym antykiem i Hypatią, jak przywoywany przez Ciebie ktoś.


To czy mogą się wypowiadać na jaki temat świadczą ich dyplom. Murarz nie wypowie się na temat historii, a historycznych o ślusarstwie - zazwyczaj

CODE
To z tego tytułu, nie walczyła, bo walczyli poganie płci męskiej? :) Nie bardzo Keresie - mówi sie o pewnych sporach chrześcijańsko-pogańskich w późnym antyku, ale z drugiej strony też istniały pola bardziej pokojowego współistnienia. Ot choćby Grzegorz z Nazjanzu uczył się w Atenach razem z Bazylim, w tym samym czasie również w Atenach uczył się Julian, później nazwany Apostata. To nie jest przykład na życie razem chrześcijan z poganami, bo akurat w tym okresie Julian był chrzescijaninem. Natomiast wszyscy ci trzej chrześcijanie pobierali nauki w mieście, w którym sporo nauczycieli, włąściwie czołówka retorów to poganie. Takich interakcji można znaleźć tysiące. Ale wiem, nie ma jak wieczna walka :)


Odwoływałem się do ówczesnej sytuacji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 31/08/2015, 1:46 Quote Post

Bynajmniej, odwoływałeś się do kompletnie już przestarzałych koncepcji, zresztą na dodatek zrozumiałeś je tak dość opacznie i przerysowująco. Na ten temat istnieje spora literatura, akurat po polsku nawet wyszła niedawno taka podstawowa książka Pierre'a Chuvina "Ostatni poganie".

CODE

Trzeba poznać każde zdanie. O ile Rosjanie to będzie skrajnie apologetyczny motyw, to Maria Dzielska będzie skrajne anty-Cyrylowska. Poza tym, czy nie oskarżonemu nie należy się obrona ?

Ani lepiej nie rozpatrywać tego w kategoriach oskarżenia, wreszcie to, co zaprezentowałeś, to po prostu bardzo ogólne, tak naprawdę nic nie wnoszące do szczegółów wydarzeń prace. I po tytułach nie wygląda, żeby tam w treści wystepowały jakieś niuanse, czy po prostu przedmiotowa kwestia została wyłożona szczegółowo. Myślę, Keresie, że spokojnie możesz zacząć szukać jakiś koptyjskich prac w temacie, napewno jest im bliżej do Cyryla niż Rosjanom. A i książkę prof. Dzielskiej raczej trudno określić jako "anty-cyrylowską", już nie mowiąc, żeby dołożyć do tego "skrajnie".

CODE

To czy mogą się wypowiadać na jaki temat świadczą ich dyplom. Murarz nie wypowie się na temat historii, a historycznych o ślusarstwie - zazwyczaj

Historia tajemną wiedzą nie jest, poza tym przywoływany przez Ciebie człek, jeśli chodzi o tematykę tej dyskusji, równie dobrze mógłby być murarzem, tynkarzem, a nawet akrobatą, sądząc po tym, co tu z niego zaprezentowałeś.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 31/08/2015, 2:08 Quote Post

[quote=szapur II,31/08/2015, 1:46]
Bynajmniej, odwoływałeś się do kompletnie już przestarzałych koncepcji, zresztą na dodatek zrozumiałeś je tak dość opacznie i przerysowująco. Na ten temat istnieje spora literatura, akurat po polsku nawet wyszła niedawno taka podstawowa książka Pierre'a Chuvina "Ostatni poganie".
CODE


Mówiłem o poganach za czasów dekretu cesarza  :rolleyes: Język Polski jest nie ubłagany i można stosować ,,Poganin" do Słowian, Rzymian itp.

[CODE]Ani lepiej nie rozpatrywać tego w kategoriach oskarżenia, wreszcie to, co zaprezentowałeś, to po prostu bardzo ogólne, tak naprawdę nic nie wnoszące do szczegółów wydarzeń prace. I po tytułach nie wygląda, żeby tam w treści wystepowały jakieś niuanse, czy po prostu przedmiotowa kwestia została wyłożona szczegółowo. Myślę, Keresie, że spokojnie możesz zacząć szukać jakiś koptyjskich prac w temacie, napewno jest im bliżej do Cyryla niż Rosjanom. A i książkę prof. Dzielskiej raczej trudno określić jako "anty-cyrylowską", już nie mowiąc, żeby dołożyć do tego "skrajnie".


Oczywiście że nie, pierwszy komentarz brzegu do jej książki

CODE
Profesor Maria Dzielska napisała jedną z najlepszych biografii z bardzo licznych, przeze mnie czytanych. Dodatkową trudność stanowi z a k ł a m a n i e jakie panuje wobec mitu św. Katarzyny, której pierwowzorem była Hypatia. Byłem przekonany, że w zeszłym roku Watykan wykreślił Katarzynę z pocztu świętych, ale Wikipedia o tym nie wspomina, zamieszczając na ten temat tylko następujące słowa:


Widać ja świetnie jej idzie. Zresztą w wielu miejscach nad interpretuje fakty

CODE
Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2010, wyd. III poprawione, s. 170. Cytat: Ostrożny w swych sądach i oskarżeniach Sokrates nie może jednak, w konkluzji swego opowiadania o tych tragicznych wydarzeniach, oprzeć się uczuciu oburzenia na Cyryla i jego Kościół i pisze: "Zbrodnia ta ściągnęła na Cyryla i na Kościół w Aleksandrii niemało hańbiących zarzutów.


Autor tych słów stwierdził jedynie że oskarżenie przeszły na Kościół i na Cyryla. Interpretacja że to jest oburzenie jest moim zdaniem śmieszna. Zresztą słowa:

CODE
Pobudzało to jego ambicje, prowadziło do frustracji i patologicznej zawiści. Cyryl stawał się niebezpieczny. Aż trzy źródła mówią nam o zawiści Cyryla jako przyczynie śmierci Hypatii. Chodzi tutaj o Sokratesa, Hezychiusza i Damascjusza. Najcięższe, bezpośrednie, imienne oskarżenia o kierowanie się prymitywną, mroczną zawiścią wobec Hypatii spadają na Cyryla ze strony Damascjusza..


Na pewno nie jest pro-Cyrylowska.

CODE
Historia tajemną wiedzą nie jest, poza tym przywoływany przez Ciebie człek, jeśli chodzi o tematykę tej dyskusji, równie dobrze mógłby być murarzem, tynkarzem, a nawet akrobatą, sądząc po tym, co tu z niego zaprezentowałeś.


Jak to się mówi ,,pogląd decyduje o akceptacji". wink.gif

Taka mała anegdotka ode mnie. Przeczytałem kiedyś książkę Mary Bonce ,,Zaratusztranie" pozycja wartościowa. Ale autorka ,,sugerowała", a raczej stwierdzała że Judaizm brał od Zaratusztran. Popełniła parę błędów z czasem doktryny Judaistycznej. Obawiam się że i ta autorka też na siłę chciało coś wcisnąć ,,Cyryl to ten zły", Hypatia ta dobra. Sprawa załatwiona. Dlatego zanim dostanę wiadrem pomyj, chciałbym zobaczyć coś przeciwnego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej