Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Upadek starożytnych religii
     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 24/09/2014, 0:13 Quote Post

QUOTE(Gaspar123 @ 23/09/2014, 11:43)
Ostatnio przeczytałem książkę "Słowo i miecz", w którym miejsce miało palenie kościołów oraz walki pogan z misjonarzami chrześcijańskimi. Oczywiście tej książki nie traktuję jako źródło historyczne, ale ciekawi mnie czy coś takiego miało miejsce na ziemiach polskich?
*


W przypadku ziem polskich i ogólnie zachodniosłowiańskich bodaj jedynym "dowodem" na to jest fragment "Żywotu Ottona", który w zniekształconej wersji można znaleźć na stronach o tematyce antykatolickiej. We fragmencie przedstawiciel Słowian określa się chrześcijan jako walczących z sobą i okrutnych wobec pogan. Jednakże nic więcej z tej wypowiedzi nie wynika.
Jednakże co ciekawe, Słowianie połabscy próbowali naśladować chrześcijan (kasta kapłańska, murowane świątynie) co de facto ułatwiało pracę misjonarzom (podobieństwa łatwiej wchłonąć).
Nie wiem, jak w tej książce to przedstawiono, ale chrystianizacja nie przebiegała wśród ciągłych i masowych walk, choć i takie bunty miały wszak miejsce.

A wracając do meritum, chciałem zaznaczyć, że chrześcijaństwo nie rozpowszechniało się głównie wśród biedoty i plebsu, bo to krzywdzące - wśród nawróconych widać całkiem pokaźną ilość ówczesnej "klasy średniej" i oprócz biedoty miejskiej chrześcijaństwo zyskiwało wielu wyznawców wśród kupców, rzemieślników, żołnierzy i urzędników. Tłumaczy to fakt, że osoby bogatsze udostępniały swoje duże domy do celów religijnych.
Co do sukcesu chrześcijaństwa warto nadmienić, że Julian Apostata nie wracał do starej religii, ale czerpiąc z wzorców chrześcijańskich próbował religię rzymską dostosować do nowej sytuacji, choćby wprowadzając darczyństwo i pomoc ubogim.

Ten post był edytowany przez Roofix: 24/09/2014, 0:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej