Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Celtyckie i nordyckie wyrocznie drzew, Drzewa przemawiały do ludzi
     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/07/2013, 2:08 Quote Post

Witam. Znalazłem w internecie, że Celtowie mieli Wyrocznie drzew, które przepowiadały przyszłość. Znalazłem w internecie pełno informacji na ten temat czy na prywatnych stronach czy literaturze naukowej, jednak nie znalazłem żadnego źródła, które by nawet wspominało o Wyroczniach drzew u tych ludów. Już problem nie tylko znaleźć o wyroczniach drzew, ale i to, że drzewa przemawiały do ludzi. Oczywiście samo mówienie drzew do ludzi wygląda mitologicznie a także utożsamianie ich z mądrością przez te ludy - sprawiło dlatego, że postanowiłem zamieścić temat tutaj a nie w dziale Celtowie czy Germanie. Czy ktoś zna lub pomógłby mi odszukać jakieś źródła na temat wyroczni drzew, na w ogóle ich istnienie, i jeśli jest taka możliwość za co byłbym bardzo wdzięczny z przepowiadaniem przyszłości przez nie ludziom na czym zależałoby mi najbardziej? Nieważne w jakim języku źródła miałyby być.

Ten post był edytowany przez BLyy: 20/07/2013, 2:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 20/07/2013, 8:31 Quote Post

Witam.

Tu powinieneś znaleźć informacje które cię interesują.

w języku angielskim

Green, Miranda J. Dictionary of Celtic Myth and Legend. New York: Thames and Hudson, 1992. ISBN 0-500-27975-6.
MacCana, Proinsias. Celtic Mythology. New York: Hamlyn, 1970. ISBN 0-600-00647-6.
MacKillop, James. Dictionary of Celtic Mythology. Oxford: Oxford University Press, 1998. ISBN 0-19-280120-1.
Matthews, John. Classic Celtic Fairy Tales. Blandford Books, 1997. ISBN 0-7137-2783-7.
Monaghan, Patricia. The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore. New York: Facts on File, Inc., 2004. ISBN 0-8160-4524-0.
Sjoestedt, M. L. Gods and Heroes of the Celts. 1949; translated by Myles Dillon. repr. Berkeley, CA: Turtle Press, 1990. ISBN 1-85182-179-1.

w języku polskim (i tłumaczona)

Baśnie i legendy Wysp Brytyjskich., „Nasza Księgarnia”, Warszawa 1985.
Sylwia i Paul F. Botheroyd - Słownik mitologii celtyckiej., Wyd. „Książnica”, Katowice 1998.
Bogusław Bednarek - Epos europejski., Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2001,
M. Dillon, N., K. Chadwick - Ze świata Celtów., Warszawa 1975.
Elizabeth Hallam – Bogowie i boginie., Wyd. Diogenes, Warszawa 1998.
M. Heaney – Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich., Wyd. „Znak”, Kraków 1996.
Jerzy Gąssowski – Mitologia Celtów., seria: "Mitologie świata", Wyd. Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1979.
Lady Gregory – O Świętym Brendanie żeglarzu tudzież o innych świętych i bohaterach Irlandii., Oficyna Literacka, Kraków 1998.
Andrzej M. Kempiński - Słownik mitologii ludów indoeuropejskich., Warszawa 1993.
J. i C. Matthews – Mitologia Wysp Brytyjskich., Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 1997.
Mabinogion. Cztery gałęzie Mabinogi., Armoryka, Sandomierz 2008.
Mabinogion. Pięć opowieści Walijskich., Armoryka, Sandomierz 2008.
Mabinogion. Romanse arturiańskie., Armoryka, Sandomierz 2008.
Stuart Piggot – Druidzi., Wyd. RTW, Warszawa 2000.
Janina Rosen-Przeworska – Religie Celtów., Warszawa 1971.
Táin czyli uprowadzenie stad z Cuailnge., Ludowa Współdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1983.
Tadeusz Zubiński – Wyspa zaczarowana. Celtyckie mity i legendy dawnej Irlandii., Armoryka, Sandomierz 2008.
Tam Lin i Królowa Elfów; prastare legendy i opowieści z Wysp Brytyjskich., Armoryka, Sandomierz 2008.

To pogrubione będzie chyba dla ciebie najlepsze wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 20/07/2013, 8:46 Quote Post

Gąssowskiego mitologii Celtów nie polecają studenci anglistyki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 20/07/2013, 9:08 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 20/07/2013, 8:46)
Gąssowskiego mitologii Celtów nie polecają studenci anglistyki.
*



Dlaczegoż ?

Ten post był edytowany przez Boczek 75: 20/07/2013, 9:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/07/2013, 12:08 Quote Post

Dziękuje, choć bardziej chodziło mi o źródła starożytne i średniowieczne niż współczesną literaturę naukową. Ale może coś tam wygrzebie się i znajdzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 20/07/2013, 12:28 Quote Post

QUOTE(BLyy @ 20/07/2013, 12:08)
Dziękuje, choć bardziej chodziło mi o źródła starożytne i średniowieczne niż współczesną literaturę naukową. Ale może coś tam wygrzebie się i znajdzie.
*



To może Juliusz Cezar ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 21/01/2014, 0:58 Quote Post

Masz z mojego ogródka do Twojego kamyczek, w właściwie listek:

hortante his adde deos. non somnia nobis
nec volucres, sed clara palam vox edita luco (est):
'rumpe omnes, Alarice, moras; hoc impiger anno
Alpibus Italiae ruptis penetrabis ad urbem.


Pisał to Aleksandryjczyk, oficer w służbie rzymskiego generała, a obrabiał tyłek oczywiście Germaninowi z grupy etnicznej mogącej mieć istotne wpływy celtyckie i bogowie jeszcze wiedzą jakie. Poeta stworzył ten tekst w latach 403-404. Mamy więc wspomnianą jakąś „leśną” bądź „drzewną” dywinację, pytanie skąd to Klaudian miał – z opowieści o Barbarzyńcach wykorzystywanej jako ozdoba literacka czy z konkretu: Goci istotnie taszczyli ze sobą taką tradycję. Ich świeżej daty konwersja na chrześcijaństwo raczej mało mogła w tym przeszkadzać. A już bardziej konkretnie: a może ich wódz kolportował na użytek „elektoratu” nadprzyrodzony dowód, że działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Tu należałoby wykluczyć „dobrze poinformowane zarośla” u Egipcjan, Greków i Rzymian, aby tekst Klaudiana nabrał większej mocy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej