Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tertulian
     
prosperiusz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 79.052

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 9/05/2013, 10:42 Quote Post

Życie i jego dzieła, pasjonuje mnie ten gorliwy neofita wiary chrześcijańskiej, dobrze urodzony prawnik - Rzymianin z Kartaginy zostaje chrześcijaninem, po czym pisze "Apologetyk" będący mową obrończą chrześcijan. Bardzo ciekawa postać, czy kogoś oprócz mnie także fascynuje? PS> Uznajemy go za ojca łaciny kościelnej, gdyż jako pierwszy zaczął pisać swe dzieła, zwłaszcza religijne, po łacinie

PS. Broniłem się z jego "Apologetyku" na AŚ w Kielcach w 2007 roku (temat pracy: Obraz religii tradycyjnych w Apologetyku Tertuliana), niestety nie wszystkie jego dzieła przeczytałem, a samo polskie wydanie - jedyne wydanie polskojęzyczne "Apologetyku" pochodzi z 1947 roku, i język tłumaczenia jest nieco przestarzały smile.gif

Ten post był edytowany przez prosperiusz: 9/05/2013, 10:43
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
KacperŁapiak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 94.552

Adam Czesny
Zawód: uczen
 
 
post 3/08/2014, 20:10 Quote Post

Stary temat, ale myślę, że wart odświeżenia.

Postać Tertuliana jest naprawdę bardzo ciekawa. W historii chrześcijaństwa zapisał się właśnie jako wykształcony apologeta, twórca wielu dzieł, które stały się późniejszymi podwalinami teologicznymi wielu kościołów. W zasadzie czerpali z niego wszystkie późniejsze denominacje - katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, reszta kościołów wschodnich.

Jednak najbardziej intrygującym incydentem w jego życiu było wstąpienie do ruchu montanistów. Był to ruch sprzeciwiający się wzrostowi władzy patriarchów kościelnych, głównie biskupów. Postulował, że najlepszym rozwiązaniem będzie utrzymanie pierwotnej wersji chrześcijaństwa, czyli takiej gdzie biskupi byli równi rangą przeciętnemu wierzącemu pod względem "kapłaństwa". Do montanistów pozytywny stosunek miało wówczas wielu innych znanych teologów jak chociażby Ireneusz z Lyonu. Tertulian wstąpił do ruchu z powodów filozoficznych. Uważał, że w kościele zachodnim (chociaż formalnie kościół zachodni nie istniał) zaczyna dominować "czcza filozofia", że ludzie zaczynają mieszać chrześcijaństwo z ideami Platona, Arysotelesa, że chrześcijaństwo zaczyna się jakby rozmydlać. Potem montaniści zostali ogłoszeni gnostykami, heretykami przez późniejszy kler, który wykształcił się po stronie zachodniej. Wtedy plakietkę "gnostyk" przyklejało się praktycznie każdemu kto zaczynał podskakiwać nowej władzy.

Tertulian napisał wiele dzieł. Połowa z nich pochodzi właśnie z okresu, kiedy był już montanistą, i niestety nie znajdziemy ich polskich tłumaczeń, a szkoda.

Ten post był edytowany przez KacperŁapiak: 3/08/2014, 20:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej