Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dlaczego Mongolia nie stała sie częścią ZSRR?, Dręczące pytanie
     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 10/02/2006, 13:56 Quote Post

mam dylemat jak w tytule.
Mongolia od 1924 tytułuje się drygim socjalistycznym panstwem, choc to nie prawda.
Nie dyskutujac czy bolszewizm wprowadzil czy nie wprowadzil socjalizmu wczesniej powstalo wiele republik rad, ktore staly sie wkrotce - ale nie od razu czescie ZSRR.

Czemu Mongolia, ktorej zmiana zawdziecza jak w w innych krajach eksportowi (w tym wypadku importowi) rewolicji z jej ojczyzny, nie weszla w sklad ZSRR, choc doktryna bolszewicka w zasadzie tego wymagala.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
iglak
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 6.782

Stopień akademicki: GENERAl
 
 
post 10/02/2006, 14:02 Quote Post

Niestety nie mam pojęcia. Może na przeszkodzie stały tu podziały etniczne lub inna mentalność Mongołow, fakt jest faktem, że Mongolia prawie zawsze była terenem rywalizacji Chin, Rosji później ZSRR i Japoni. Była prawie cały czas uzależniona od tych państw. W każdym razie Rosjanie robili w Mongoli co chcieli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 10/02/2006, 16:27 Quote Post

Anakinie, przypomniał mi się b. stary dowcip:
JAKIE JEST NAJBARDZIEJ NIEZALEŻNE PAŃSTWO NA ŚWIECIE?
ODP.: MONGOLIA, PONIEWAŻ OD NIEJ NIC NIE ZALEŻY!
 
Post #3

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 10/02/2006, 18:35 Quote Post

QUOTE
Niestety niemam pojęcia . Może na przeszkodzie stały tu podziały etniczne lub inna mentalność Mongołow , fakt jest faktem że Mongolia prawie zawsze była terenem rywalizacji Chin , Rosji później ZSRR i zrzatka Japoni i była prawie cały czas uzależniona od tych państw . W każdym bąć razie Rosjanie robili w Mongoli co chcieli.


hmmm .... wydaje mi się że w tym czasie Chiny za dużo do powiedzenia nie mają, a Japonia w zasazie teżwink.gif

Chyba za bardzo ZSRR nie ciągło wówczas w tym kierunku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
iglak
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 6.782

Stopień akademicki: GENERAl
 
 
post 10/02/2006, 18:41 Quote Post

Husarzu wiem że nie miały ale ja mówie wogóle o całej historji tego kraju .
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Bender
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 8.189

 
 
post 10/02/2006, 22:07 Quote Post

QUOTE
Czemu Mongolia...


prawdopodobnie wzgledy strategiczne, stworzenie bufora przeciwko Chinczykom i to takiego ktorego oni sie bali bo pamietali niedawne inwazje a co za tym idzie skrocenie bardzo niespokojnej granicy rosyjsko-chinskiej o ponad 3000 km.

Stworzenie karnej placowki dla wszelkiej masci dyplomatow smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Zoolw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 21.237

Pawel Chelminski
Zawód: student
 
 
post 17/09/2006, 17:38 Quote Post

Pytanie bardzo ciekawe, wzgledy "innej mentalnosci" odpadaja, o wiele mniej sowiecka mentalnosc mieli Kozacy czy narody Kaukazu ( zreszta tradycyjna ostoja Bialych i kontrrewolucji - w sumie paradoks, narody nierosyjskie ostoja Bialych ).
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 17/09/2006, 19:54 Quote Post

Cóż, po pierwsze Mongolia była już od 1911 roku niepodległym państwem na mocy umowy rosyjsko-chińskiej i bezpośrednia aneksja jej do Rsji Sowieckiej narażałaby na duże nieprzyjemności w postaci agresji chińskiej, co przy słabości garnizonów sowieckich na Dalekim Wschodzie wkrótce po rozbiciu przeróżnych białych z baronem von Ungerem na czele mogło być niebezpieczne.

Ponadto miejscowa partia komunistyczna do 1936 miała paru bardzo odważnych i niezależnych działaczy, w szczególności Peldżidijn Genden (kiedyś wyrwał fajkę z ust Stalinowi), Horloogiyn Dandzan czy Dogsomyn Bodoo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
m_vesco
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 7.875

Zawód: elektryk
 
 
post 11/12/2006, 18:14 Quote Post

Czy Rosjanie nie planowali jeszcze poszerzenia terytorium Mongolii przed jej wchłonięciem?
Kiedy Rosja, jeszcze carska, doprowadziła do uznania Mongolii jako niepodległe państwo, jej terytorium objęło tylko część historycznego obszaru. Spory kawałek, tzw. Mongolia Wewnętrzna, pozostał w Chinach. W tym samym czasie Rosja prowadziła politykę kolonizacji chińskiego Dalekiego Wschodu, przy okazji budowy Kolei Wschodniochińskiej w Mandżurii powstała "strefa ochronna" pod wyłącznym zarządem władz Kolei. Rosyjscy politycy nie ukrywali, że w przyszłości będą dążyć do odłączenia tego terenu od Chin. Co ciekawe oderwaniem Mandżurii Moskwa straszyła Chińczyków jeszcze w roku 1955.
Moim zdaniem w roku 1918 zmieniła się w Rosji władza, ale nie zmieniła geopolityka. Władcy Kremla celowo pozostawili Mongolię formalnie niepodległą, licząc na to, że można będzie przyłączyć do niej dalsze terytoria. Tym bardziej, że Chiny w tym czasie to była jedna wielka anarchia. Chyba łatwiej byłoby poszerzyć terytorium Mongolii niepodległej, niż będącej częścią Rosji/ZSRR. W sumie jest to temat dla jakiegoś zawodowego historyka.
Warto też wspomnieć, że Mongolia nie była jedynym półniepodległym państwem pod kontrolą ZSRR, ten sam status miała Tannu-Tuwa, która pozostawała formalnie odrębnym państwem, pod nazwą Tuwińska Republika Ludowa, od 1918 aż do 1944 roku. Dopiero wtedy została formalnie przyłączona, i to bezpośrednio do Rosji, a nie do Związku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 12/12/2006, 7:45 Quote Post

Pewne zmaczemie może mieć też izolacja Mongolii przy dużym zaangazowaniu religijnym ludności (buddyzm). Wprowadzenie tam czyichkolwiek rządów siłą przypominałoby chińskie "porządkowanie" Tybetu - a walka giganta z karłem nie zawsze daje chwałę, szczególnie gdy na Zachodzie jest jeszcze dużo naiwniaków wierzących w ideały światowej rewolucji. Nietknięta Mongolia była przy tym zupełnie niegroźna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
PPSz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 111
Nr użytkownika: 11.917

Sebastian Lewczuk
Zawód: uczen
 
 
post 18/01/2007, 14:05 Quote Post

No cóż, myślę ,iż w ZSRR ( lub Rosji radzieckiej ) panował zbyt duży chaos.
Bo z tego, co ja wiem, na terytoriach graniczących z mongolią nie mieszkają
rosjanie w sensie narodu. Tam mieszkają ludy mongolskie (czechanegowisze itd.)
Pozatym za uralem moskwa miała małą władze ,z wyjątkiem kilku maleńkich enklaw ,jak Władywostok czy okolice baikału.

PZDR!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 18/01/2007, 15:51 Quote Post

QUOTE(PPSz @ 18/01/2007, 14:05)
No cóż, myślę ,iż w ZSRR ( lub Rosji radzieckiej ) panował zbyt duży chaos.
Bo z tego, co ja wiem, na terytoriach graniczących z mongolią nie mieszkają
rosjanie w sensie narodu. Tam mieszkają ludy mongolskie (czechanegowisze itd.)
Pozatym za uralem moskwa miała małą władze ,z wyjątkiem kilku maleńkich enklaw ,jak Władywostok czy okolice baikału.

PZDR!
*



a jakie mialoby to miec znaczenie (jesli bylaby to nawet prawda)?
Na tej zasadzie nie mialaby Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadzikistanu i Turkmenii.
A jednak miała. Pokonała Kołczaka & Co. opanowujac Syberie. W koncu wprowadzila wladze sowiecka w Mongolii. Jedynie wbrew przyjetej zasadzie tworzenia jednego panstwa socjalistycznego pozostawila ja "niepodleglą".

Co do roli buddyzmu to ten problem dość szybko opanowano i wkrótce mnicha z kulawa noga w Mongolii nie widziano.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Filip August
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 358
Nr użytkownika: 100.018

Zawód: BANITA SPAMER
 
 
post 21/10/2016, 16:00 Quote Post

QUOTE(PPSz @ 18/01/2007, 15:05)
No cóż, myślę ,iż w ZSRR ( lub Rosji radzieckiej ) panował zbyt duży chaos.
Bo z tego, co ja wiem, na terytoriach graniczących z mongolią nie mieszkają
rosjanie w sensie narodu. Tam mieszkają ludy mongolskie (czechanegowisze itd.)
Pozatym za uralem moskwa miała małą władze ,z wyjątkiem kilku maleńkich enklaw ,jak Władywostok czy okolice baikału.

PZDR!
*


No dobrze ale dlaczego Stalin jej nie włączył ? do ZSRR tak jak to zrobił z Tuwińską Republika Ludowa ?

Ten post był edytowany przez Filip August: 21/10/2016, 16:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 21/10/2016, 17:11 Quote Post

Widzę na to takie wytłumaczenie, że Koba dążył do odbudowy imperium carskiego. Tuwa się tu komponuje, ponieważ włączona została do Rosji jeszcze w kwietniu 1914 roku. Za cara.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
An_Old_Man
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 915
Nr użytkownika: 100.119

 
 
post 21/10/2016, 17:18 Quote Post

QUOTE
W 1945 ZSRR narzucił Chinom traktat, w którym Chiny zobowiązały się przeprowadzić referendum niepodległościowe w celu ostatecznego uregulowania kwestii Mongolii Zewnętrznej. W referendum, które odbyło się we wrześniu 1945 większość mieszkańców odrzuciła projekt autonomii w ramach Chin i opowiedziała się za pełną niepodległością Mongolskiej Republiki Ludowej. 5 stycznia 1946 Republika Chińska oficjalnie uznała niepodległość Mongolskiej Republiki Ludowej, jednak na podstawie zawartych porozumień wciąż nie stanowiła ona podmiotu prawa międzynarodowego[17]. Po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 rząd Mao Zedonga ponownie uznał Mongolię Zewnętrzną za część Chin. W 1951 wynegocjowano chińsko-radzieckie porozumienie, w którym rząd chiński ostatecznie uznawał niepodległość Mongolii. Rozpoczął się proces uznawania państwowości mongolskiej na arenie międzynarodowej, zwieńczony przyjęciem do ONZ w 1961.
Mao zdecydował o powstaniu nowego państwa zwanego Mongolia.
PS:
Źle się wyraziłem pisząc że Mao zdecydował..., miałem na myśli uznał niepodległość Mongolii.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 21/10/2016, 20:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej