Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największe zwycięstwo Aleksandra Wielkiego
     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 1/10/2005, 18:01 Quote Post

Z okazji rocznicy bitwy pod gaugamelą prosze was o opinie na ten temat

P.S Wiem że to już kolejny temat o aleksandrze ale jak dla mnie to o nim można dyskutowac bez przerwy
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Publius
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 9.218

Publius
Zawód: uczen
 
 
post 2/10/2005, 17:42 Quote Post

Moim zdaniem największym zwycięstwem Aleksandra była bitwa po Cheroneją. Dowodząc lewym skrzydłem wojsk Filipa pokazał swój geniusz jako dowódcy i to własnie zachowanie w tej bitwie otworzyło mu drzwi do jego wielkich podbojów. Wspaniałym zwycięstwem była oczywiście bitwa nad Granikiem. Poza tym Aleksander popisał się wielkim talenem przywódczym zwyciężając wojownicze plemiona na północy Macedonii. Takie jest moje zdanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
adam58
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 9.689

Adam Mickiewicz
 
 
post 8/10/2005, 9:08 Quote Post

QUOTE(dsieci @ 1/10/2005, 19:01)
Z okazji rocznicy bitwy pod gaugamelą prosze was o opinie na ten temat

P.S Wiem że to już kolejny  temat o aleksandrze ale jak dla mnie to o nim można dyskutowac bez przerwy
*


Co do tego,że było to największe zwycięstwo Aleksandra ,to można zgodzić się pod jednym kryterium.Mam na myśli liczbę wojsk uczestniczących w bitwie i tyle.Oczywiście plan taktyczny przy takiej przewadze Dariusza był świetny.Ale zwróć uwagę,że Aleksander włożył w wiele więcej wysiłku i inwencji w zdobycie Tyru.Poza tym bitwa trwała tylko jedn dzień a walka o Tyr od stycznia do końca lipca 332r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Leśny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 110
Nr użytkownika: 11.017

Karol
Stopień akademicki: Maestro
Zawód: kreatywny ksiêgowy
 
 
post 25/11/2005, 18:44 Quote Post

Cześć.

QUOTE(Publius @ 2/10/2005, 18:42)
Moim zdaniem największym zwycięstwem Aleksandra była bitwa po Cheroneją. Dowodząc lewym skrzydłem wojsk Filipa pokazał swój geniusz jako dowódcy i to własnie zachowanie w tej bitwie otworzyło mu drzwi do jego wielkich podbojów.


No,no,no! Wkład Aleksandra w to zwycięstwo nie był oczywiście mały, ale nie odbierajmy tej wiktorii Filipowi II. Z całym szacunkiem dla taktycznych talentów Aleksandra, to nie było jego zwycięstwo.

Mi osobiście wydaje się, że najbardziej przełomową bitwą wygraną przez Aleksandra, była bitwa pod Issos. Dariusz miał olbrzymią przewagę liczebną, w dodatku starcie rozegrało się w terenie górzystym, gdzie falanga rzadko kiedy mogła rozwinąć pełen szyk. Mimo to Persowie dostali srogie baty. To zwycięstwo oraz zajęcie fenickich miast, przesądziło o przebiegu całej kampanii.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
tmarkiewka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 6.857

Zawód: uczeñ
 
 
post 30/11/2005, 21:30 Quote Post

Zgadzam się z Adamem58. Bitwa pod murami Tyru nie była o tyle najdłuższa czy największa, ale na pewno była bitwą najcięższą ze wszystkich bitew Aleksego. Podkreslam jeszcze raz, ta bitwa pokazała cały kunszt "Wielkiego".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Diadoch
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 7.441

Zawód: student
 
 
post 11/12/2005, 23:57 Quote Post

To w czym wyrażała się ta wyższość Aleksandara...jaką opierał taktykę, udzerzenie czołowe czy też...wykorzystanie formacji mobilnych. Na mnie największe wrażenie zrobiło to, jak w jego biografi przeczytałem, że sam w czasie walk potrafił jako pierwszy iść do przodu, że jak jego żołnierze nie chcieli iść za nim do boju, on sam atakował wroga....jest legenda, że sam walczył z wieloma ludzimi naraz, zanim wojsko zaczeło atak...dostał wtedy dwie strzały w okolicach mostku??ale gdzie jest istota tego, że Aleksander pokonał wielkie Imperium Perskie confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Sioch
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 4.848

 
 
post 2/01/2006, 22:46 Quote Post

Na pewno największym zwycięztwem nie jest Cheronea. Aleksander był tam tylko dowódcą Hetajrów. TO tak ja kby powiedzieć, że Hefajstion zwyciężył pod Issos. Jest to absurdalne.
Największym zwycięstwem był chyba bitwa nad Hydaspesem Ponieważ panowały tam fatalne warunki klimatyczne, deszcze monsunowe. Po tej kampani Aleksander wymienił żołnieżom cały ekwipunek, co pokazuję jak wielka musiała tam panować wilgoć. Natępnie Macedoczycy mieli dużo niższe morale. Wykruszyla się duża część kadry dowodzącej, na początku kampani Aleksander miał najlepszy sztab dowódców w historii. Wojsko Agready zmierzyło się z słoniami, które naprawde robiły wrażenie i zadawały wyjątkowo okrutna śmierć. Spotkali się z nową taktyka wlaki. Porsos był bardzo wybitnym dowódcą. Aleksander przed atakiem musiał przebyć Hydaspes. Podczas tej przeprawy kordynacja wojsk musiała być perfekcyjna.
Co do Tyru, Aleksander pokazał wielką pomysłowość i wielką kordynacje działań, ale podczas tego oblężenia Aleksander miał przewagę w ludziach w statkach w surowcach
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 25/01/2006, 1:47 Quote Post

Witam!
Ciekawe że nikt nie wymienił dotąd Gaugameli... może troszkę z przekory? Moim zdaniem to właśnie największe zwycięstwo Aleksandra.
1. Przeciwnik zebrał tam największą armię,
2. teren najlepiej sprzyjał Persom, dysponującym jak to Arrian napisał "wielką masę jazdy",
3. Jazda mogła obejść przeciwnika czego też Persowie próbowali, jeden oddzial przebił się nawet przez szyk wojsk Aleksandra - tylko doskonała taktyka uchroniła jego armię przed atakiem Persów od tylu, a wiadomo przecież jak zabójcze byłoby to dla falangi,
4. Dariusz był pierwszy na polu walki więc odpowiednio je przygotował,
5. Była to jedyna bitwa gdzie Aleksander pozbawiony był inicjatywy - przez większą część bitwy tylko się bronił... chwilami dość rozpaczliwie, i gdyby nie doskonałe morale jego armii szyk mógł w każdej chwili się załamać co zakończyłoby szybko bitwę.
6. Jak przyjdzie mi jeszcze coś do głowy to dopiszę... wink.gif

Oczywiście Tyr był w jego wykonaniu niesamowity, jednak dopiero ostatni atak zaliczyłbym do największych z jego zwycięstw. Trudno te dwa zwycięstwa porównywać oba wydają mi się świetne. Wprawdzie przeciwnik dysponował tam mniejszymi siłami, ale doskonałe naturalne warunki obronne jak i umocnienia fortyfikacyjne wyspy sprawiały, że Tyr uznawany był za miasto niemożliwe do pokonania... aż do przybycia tam Aleksandra. Zastosowanie różnych rodzajów broni właśnie tam zostało zaprezentowane najbardziej modelowo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 25/01/2006, 6:39 Quote Post

Jak to nikt??!!... dry.gif ...tyle tylko, że każdy zakłada tu tak podobne tematy, że trudno się w każdym, o tym samym rozpisywać....oczywiście jest to wina moderatora , który zamiast pilnować porządku na forum woli ganiać po piachu rezydentów Al-Quaidy rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 18/08/2006, 17:58 Quote Post

Osobiście nie mogę się zdecydować.

Gaugamela czy Hydaspes?

Pod Gaugamelą Persowie byli 5 razy liczniejsi
ale nad Hydaspes Poros był o wiele lepszym wodzem no i jeszcze były słonie, które wzbudzały przerażenie wśród MAcedończyków.
Ale chyba jednak Gaugamela.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 18/08/2006, 19:01 Quote Post

Tak jak Durin uważam że najważniejsze są dwie bitwy.

Hydaspes i Gaugamela.

Obie ważne, Hydasepes pod względem taktycznym a Gaugamela pod względem strategicznym.

Hydasepes udowodnił że Aleksander to jest jednak geniusz wojskowości.Persów nie było cięzko pokonać bo nie mieli za dobrej strategi , taktyki , a stan wojska w porównaniu z wojskami Aleksandra pozostawal wiele do życzenia. Pod Hydaspes wróg Aleksaandra w miał dobrą taktyke, strategie i świete wojsko. W dodatku Indusi mieli lepsze położenie geograficzne. Aleksander mmusiał się wykazać dobrym taktykiem. I pokonał Porosa.

Pod Gaugamelą za tą odniósł wspaniałe zwycięstwo strategiczne . Bitwa przesądziła o zwycięstwie Aleksandra w wojnie z Persami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 18/08/2006, 23:53 Quote Post

Dwie rzeki - Hydapses - z racji trudnych warunków (ponadto dowiódł, że uczy się na własnych głupich błędach) i Jaksartes, bo tam miał na prawdę trudnego przeciwnika zwazywszy na skład swojej armii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 19/08/2006, 9:42 Quote Post

ja obstaję przy Gaugameli i Hydaspesie.
pod Gaugamelą miał o wiele liczniejszego przeciwnika, ale pod Hydaspes pokazał poprostu cały swój geniusz.
Armie miał zmęczoną, zaczeły postawać bunty, były deszcze monsunowe, choroby, rany z poprzednich bitew, były tam słonie, Poros miał liczniejsze wojsko no i wedłuk ich wiedzy geograficznej to byli na końcu świata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 21/08/2006, 13:54 Quote Post

Największe - Gaugamela
Najważniejsze - Issos
Najciekawsze - Hydaspes
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 21/08/2006, 21:59 Quote Post

Ta Issos to nie wiem.
Co prawda pokazał tam swój kunszt i geniusz, ale nie aż tak jak pod Gaugamelą.
no ale cóż każdy ma swój własny typ.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej