Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kara śmierci – wytoczenie jelit
     
drjekyll
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 1.347

 
 
post 23/04/2007, 15:35 Quote Post

Poszukuję informacji, źródeł historycznych, opracowań, książek, etc. na temat sposobu uśmiercania stosowanego u Wikingów i Waregów. Polegał on na wytoczeniu wszystkich jelit z jamy brzusznej. Nacinano skórę na brzuchu w okolicy pępka, wyjmowano jelito, po czy przyczepiano je do gwoździa, czy sęka wystającego z pionowego słupa, lub drzewa. Po tym skazańca wodzono/prowadzono wokół słupa, aż jego wszystkie flaki (sorki za zwrot) zostały owinięte wokół tego słupa, czy drzewa. Potem w zależności od fantazji – wieszano go na tym drzewie, lub dobijano, lub zostawiano na powolną śmierć.
Gdybyście gdzieś się spotkali z takimi przypadkami to dajcie znać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 23/04/2007, 22:15 Quote Post

Słyszałem o tego typu karze. Jednak z pewną modyfikacją: otóż takiego nieszczęśnika wypatroszonego, z przywiązanym do drzewa jelitem puszczano wolno, tzn. miał biec dotąd aż mu się jelito nie skończyło...
Mój promotor powinien coś wiedzieć na ten temat, więc mogę go spytać o stosowną bibliografięsmile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
drjekyll
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 1.347

 
 
post 24/04/2007, 10:37 Quote Post

QUOTE
Mój promotor powinien coś wiedzieć na ten temat, więc mogę go spytać o stosowną bibliografię

Swietnie. Będę czekał z niecierpliwością.
Wielkie dzięki.

Może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł/wiedzę/materiały etc.?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 25/04/2007, 11:46 Quote Post

Gdzieś mi się obiło o uszy, że była to kara za bezmyślne kaleczenie drzew (np. za obdzieranie ich z kory), a kara miała symboliczne zadośćuczynienie "okaleczonemu" drzewu. Miało tak być u Germanów, ale więcej szczegółów niestety nie pamiątam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ezekiel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 31.772

Zawód: Uczen
 
 
post 28/04/2007, 8:44 Quote Post

Witam, to mój pierwszy post tutaj :]
I żeby nie mnożyć tematów szukam wszelkich informacji o karach śmierci u Normanów, o tej z jelitami słyszałem ale czy były jakieś inne? Jak tak to jakie i za co się było tak karanym?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/04/2007, 14:13 Quote Post

Kary, które chciałbym porzedstawić nie pochodzą od Wikingów. Pierwsza pochodzi od Sasów w czasie kiedy przebywali jeszcze w rejonie Półwyspu Jutlandzkiego, druga natomiast stosowana była przez Słowian, w tym i przez pierwszych Piastów, jeszcze za rządów Bolesława Chrobrego. Obie dotyczyły spraw códzołóstwa.


Delikwenta przybijali wprost do piasku za ręce i nogi, potem wykłuwali mu oczy, odcinali nos, usta, język, uszy i genitalia. Pozostawiali tak nieszczęśnika doputy, dopuku nie zabrało go morze w czasie przypływu albo wcześniej nie zjadły go żywcem nadmorskie ptaki czy kraby... Ta, to dla mężczyzny wink.gif

Mężczyźnie przybijano miosznę do deski. W pobliżu leżał nóż, którym miał sobie odciąć reszte interesu;) albo umrzeć wykrwawiając się.
Z kobieta się nie patyczkowano. Odcinali jej wargio sromowe, po czym przybijano do drzwi jej domostwa, zaznaczając że mieszka tu cudzołoznica...


Pierwsz opis znalazłem u Profesora Karola Modzelewskiego w książsce pt. "Barbarzyńska Europa". Drugi w "kultowej" książce Jerzego Dowiata "Chrzest Polski". Obie polecam!

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
m-a-c
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 20.740

 
 
post 24/07/2007, 13:05 Quote Post

Witam,
z tego co pamiętam Paweł Jasienica w swojej "Polsce Piastów" opisywał metodę wytoczenia jelit, której byli poddawanii Prusowie przez Krzyżaków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Warnesis
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 30.890

Tomasz ktoś
Stopień akademicki: Dyplomowany uczen
Zawód: Bezrobotyny uczen
 
 
post 24/07/2007, 19:09 Quote Post

Z tego co słyszałem to Sasi przywieźli to też do Anglii i np. tak kończył swój żywot William Wallace'a uprzednio został jeszcze przeciągnięty przez ulice chyba Londynu przywiązany do woła. Ta sztuka wymagała dużych umiejętności od kata bo żeby nie umarł podczas wyciągania narządów a potem ich przypalania.

Ten post był edytowany przez paulus: 24/07/2007, 19:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/07/2007, 19:19 Quote Post

Istotnie. WALLACE'A najpierw podwieszono, rozciągnięto na linie, otwarto mu brzuch wymyślnymi narzędziami tortur i ostatecznie obcięto wszystkie członki. Każdy z członków został osobno rozwieziony we wszystkie zakątki Anglii, a sama głowa zawisła na moście londyńskim.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Warnesis
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 30.890

Tomasz ktoś
Stopień akademicki: Dyplomowany uczen
Zawód: Bezrobotyny uczen
 
 
post 24/07/2007, 21:29 Quote Post

A nie na tower? Czy tak było w filmie, a tam przesadzili równo z Wallace'a.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 25/07/2007, 9:50 Quote Post

A może i na Tower, ale to jest nie istotne. Najważniejszy był sposób uśmiercenia Wallace'a, ze szczególnym uwzględnieniem otwarcia brzucha i wyjęcia wnętrzności... sleep.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej