Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Renesans: wynalazki
     
kleopatra
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 716

 
 
post 27/03/2004, 11:17 Quote Post

-Pomoc-
Mam problem z wynalazkami renesansu, najlepiej gdyby były z epoki która dotyczy dynastii Jagiellonów (1385-1572),czy ktos mógłby mi pomóc?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 10/05/2004, 14:42 Quote Post

Oprocz sławnego na świat rozrysowania wszechswiata i stworzenia tak zwanego modelu heliocentrycznego naszego ukladu slonecznego imć Mikołaj Kopernik miał ponoć być pierwszym twórcą polskiej....kanapki która różniła i rózni się znacznie od tej np amerykanskiej złożonej z dwóch kromek chleba. Polska kanapka powstała wtedy gdy wojsko polsko-litewskie zapadalo na rozne choroby związane z niewłasciwym jedzeniem bądz zanieczyszczeniami kotre się doń dostały. Nasz torunczyk wpadła na pomysł by smarować chleb masłem lub okładać czyms jasnym albo czyms co krócej niż sam chleb utrzymuje świeżosć, w ten sposob miano nie spożywać nieswiadomie 'brudnego' chleba wypatrujac zanieczyszczen na jasniejszym pokryciu lub tez sprawdzac stan spozywalnosci po produktach na nim sie znajdujących. Smacznego!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 10/05/2004, 16:39 Quote Post

Kolejnymi wynalazkami były zapewne instrumenty optyczne (teleskop Galileusza) oraz pomiarowe, jak chocby wspomniana przez mnie Astrolabia (patrz swiat islamu)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 10/05/2004, 16:52 Quote Post

Ja chciałbym rozwinąć temat wynalazku(?) mapy Piri Reisa, znalezionej w pałacu Topkapi na pocz. XX wieku. Powstała w 1513 roku. Piri Reis był admirałem tureckiej floty i wiadomo nam z jego nottake był przedtem piratem ph34r.gif Jest bohaterem narodowym turcji. na jego mapie zaznaczone są kontury Antarktydy. Część druga jego mapy niestety gdzies przepadła, na pierwszej zaskakująco wierne odbicie mało znanej Ameryki, Afryki i ta cholerna Antarktyda. Cóż, ja dokończe meine Anzeige jutro, bo teraz spadam do sąsiada, któy robi osiemnastkę. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 10/05/2004, 17:06 Quote Post

Taka mapa jest tez w poscie 'i jak to było z ameryką" . Tam również toczy się dyskusja na ten temat. Zaznaczam iz nie jest to wynalazek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
NoOrb
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.276

 
 
post 19/07/2004, 16:11 Quote Post

Dlaczego nikt nie napisał do tej pory o ruchomej czcionce drukarskiej tongue.gif ? Jan Gutenberg 1450.

Dzięki wykorzystaniu energii wodnej przez zastosowanie koła wodnego nastąpił rozwój górnictwa. Trzeba wziąść też pod uwagę udoskanalenie urządzeń wykorzystujące wodę jako źródło energii jak koło nasiębierne i podsiębierne.

Do wynalazków można chyba też zaliczyć powstanie i upowszechnienie manufaktur w XIV i XV w. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
NoOrb
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.276

 
 
post 19/07/2004, 22:35 Quote Post

Należy również wspomnieć o kołowrotku, o broni palnej (artyleria, arkebuzy).

W hutnictwie zastąpiono stare piece zwane dymarkami nowymi wielkimi piecai hutniczymi.

Z kolei we włókiennictwie pojawił się poziomy warsztat tkacki.

Na dzisiaj to koniec, ide spać.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
jarosław ganczarenko
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 7.737

Zawód: student
 
 
post 6/07/2005, 16:24 Quote Post

książka ślady palców bogów nie jest dziełem naukowym, ale li tylko szarlatanerią lepiej poczytaj cerama bogowie, groby i uczeni czegoś ciekawego się wtedy dowiesz co jest wiedzą w nie wysssana z palca bzdurą rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
sebaosek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 7.890

Zawód: uczen
 
 
post 20/07/2005, 14:55 Quote Post

no i chyba co najwazniejsze w tych czasach działał boski Leonardo... jak wiemy badał anatomie człowieke stworzył projekty pierwszych maszyn latających oraz łodzi podwodnych wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 20/07/2005, 19:18 Quote Post

Dlaczego najważniejsze ? Nie miały najmniejszego wpływu na rozwój techniki w epoce- kurzyły się w prywatnych notatkach Leonarda smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 30/07/2005, 19:54 Quote Post

Jeżeli już była mowa wyżej o Koperniku, to dodam, że oprócz swojej sławnej teorii jak i kanapki, to odkrył kilka praw w zakresie ekonomii, jak chociażby o przepływie pieniądza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Nathaniel
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 9.229

Michal
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 23/09/2005, 12:30 Quote Post

QUOTE(kleopatra @ 27/03/2004, 12:17)
-Pomoc-
Mam problem z wynalazkami renesansu, najlepiej gdyby były z epoki która dotyczy dynastii Jagiellonów (1385-1572),czy ktos mógłby mi pomóc?
*


No i jeśli mogę coś dodać to sekscja zwłok , przewróciła spojrzenie na medycynę. Zaś mojm zdaniem największym odkryciem renesansu jest Bank i możliwość wekslowania pieniędzy. Był to napewno skok dla gospodarki. ale to tylko moje skromne zdanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 1/12/2005, 16:10 Quote Post

Napiszę bardzo przekrojowo smile.gif
Włochy: miedzioryt, budowa szpitali, renesans wiedzy anatomicznej, oddziały zaciężne i rozwój sztuki wojennej, projekty inżynierskie Leonarda da Vinci.
Chiny: kataster i spis ludności, cienka porcelana i rytownictwo na lace, rozwój kartografii, medycyny i nauk przyrodniczych, obserwatoria astronomiczne (w Pekinie i Nankinie)
Półwysep Iberyjski: rozwój szkutnictwa, udoskonalenie technik nawigacji, żeglarstwo oceaniczne, portulany.
Coś jeszcze ? smile.gif Napisałam oczywiście o świecie renesansu w wiekach mniej-więcej XIV-XV.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 2/12/2005, 21:10 Quote Post

Nie czepiam się Mała Mariko Twojego postu, ale to ciekawe, że większość wynalazków, które wymieniłaś, nie weszły od razu do ogółu nauki (Da Vinci i odkrycia w Chinach).
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej