Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polscy wieszcze
     
Komisorz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 18.459

 
 
post 28/05/2006, 13:50 Quote Post

Ruszam do batalii o dobre imię Mickiewicza, jak i całej jego epoki literackiej. Jak zauważyłem wnioskuję z poprzednich postów, prócz z ludźmi na poziomie, przyjdzie się zmierzyć również i z pieniactwem, trudno jednak.
QUOTE
Mimo wszystko twoja argumentacja mnie nie przekonuje poezja romantyczna byla zbyt wznioslym "belkotem"nie zrozumialym dla wiekszosci.Dla takich czasow najlepszy by byl prosty i jasny przekaz i tak sie powinni wyrazac tworcy utworow.Co do Mickiewicza to mam negatywne o nim zdanie niby taki patryjota a siedzial sobie zagranica zabawial sie i nic konkretnego nie zrobil kiedy trzeba bylo.

Otóż nie. 1. Było to absolutnie zrozumiałe. Pan Tadeusz pisany jest językiem ÓWCZEŚNIE prostym, wręcz kolokwialnym. Ileż tam regionalizmów! Takiej polszczyzny nie z pewnością nie spotkałbyś na salonach. Poza tym, literatura nigdy już nie była tak popularna, jak w XIX wieku, o czymś to świadczy. 2. Niezupełie siedział i zabawiał. Po kolei: zsyłka na wschód Rosji - za działalność wywrotową przecież. I rola dzieł, które kształtowały świadomość narodową wielu zniewolonych pokoleń. Dotknąłeś jednak ciekawej kwestii, polecam Epilog Pana Tadeusza (Biada nam...).

QUOTE
Romantyzm był nudny i beznadziejny

Cóż, tu polemiki nie podejmę, uginam się pod ciężarem Twojej argumentacji...

Teraz najprzyjemniejsze. Otóż ponad Słowackim stawiam Mickiewicza. tego pierwszego nie znam prawie wcale, nie podejmę się więc ataków. Mickiewicz zaś sam bronić się będzie. Nie wspomnę o Sonetach Krymskich , czy Reducie Ordona. Ekskuzę polecam logandevilowi. Także [Pytasz, za co Bóg trochą sławy mnie ozdobił...]. Jedno z moich ulubionych - Dudarz. No i oczywiście - liryki lozańskie, ale te nawet najwprawniejszemu czytalnikowi sprawią problemy, polecam więc antologię "Strona Lemanu", zwłaszcza opracowania Pigonia - dopiero takie przygotowanie pozwala poznać Mickiewicza.
Czekam na ripostę ze strony Słowackiego (nie przepadam), a tym bardziej Norwida (tu zaś wychodzi małość moja, za słabym, by z Norwidem się mierzyć)

A dla potomków prawdziwych romantyków pozostają "Gusła" Lao Che, również polecam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 21/07/2011, 22:41 Quote Post

No nie, A. M. zniewieściały to do Niego nie pasuje...a pamiętacie jak przyłożył kandelabrem mężowi Kowalskiej !!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej