Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cézanne, Paul Cézanne
     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 20/07/2005, 17:47 Quote Post

Cézanne (ur. 19 stycznia 1839, zm. 22 października 1906), malarz pochodzący z Aix-en-Provence, którego twórczość stanowi pomost pomiędzy impresjonizmem i kubizmem. Ukończył wraz z Émilem Zolą, Collège de Bourbon. Studiował prawo, przerwał jednak studia i postanowił poświęcić się malarstwu. Po przyjeździe do Paryża w 1861 r., uczył się w Académie Suisse, studiując jednocześnie w Luwrze dzieła starych mistrzów.

We wczesnym okresie twórczości pozostawał pod wpływem malarstwa barokowego i romantycznego. Brał udział w wystawach impresjonistów. Później jednak zakwestionował dotychczasowe sposoby ukazywania przestrzeni. Zrezygnował z perspektywy linearnej na rzecz ujmowania perspektywy z różnych punktów widzenia, kierunek takiego myślenia o sztuce znalazł następnie wyraz w kubizmie. W obrazach Cézanne'a kształt przedmiotów, zbliżał się do form geometrycznych.

W obrazach takich, jak Góra Sainte-Victoire (z 1885) czy Madame Cézanne (z 1887) można dopatrywać się inspiracji nie tylko dla dla kubistów, lecz nawet fowistów. Wraz z Paulem Gauguinem i Vincentem van Goghiem jest uważany za jednego z trzech głównych postimpresjonistów. Od 1900 r. niemal do końca życia pracował nad obrazem Wielkie kąpiące się, w którym chciał połączyć studium natury z klasycznymi zasadami kompozycji.

Moderniści z początku XX wieku uważali Cézanne'a za prekursora współczesnego malarstwa. Henri Matisse nazwał go "ojcem wszystkich malarzy", a wielu twórców uznawało w nim twórcę przełomu w sztuce XX wieku.

Cézanne i francuski pisarz Émile Zola byli przyjaciółmi w czasie dzieciństwa i młodości, jednak ich drogi się rozeszły po wydaniu przez Zolę powieści L'Oeuvre (Arcydzieło, 1886).

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image




Co sądzicie o jego obrazach ? Na mnie robią bardzo duże wrażenie, niby nic, ale jednak... Szczegolnie podobaja mi sie te obrazy ktore zamiescilem powyzej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 22/07/2005, 9:25 Quote Post

Jeśli o mnie chodzi generalnie nie przepadam za stylem reprezentowanym przez Paula Cezanne'a, jegio pociągnięciami pędzla,(wolę moneta, hogartha, blake'a czy turnera i inn.) lecz są pewne jego obrazy, które szczególnie mnie urzekły. Właściwie rzecz biorąc moja lista pokrywa się z ulubionymi obrazami Filipa II. Jednak, żeby nie byc gołosłowną postaram się znależć w necie jeszcze jakies moje ulubione cezannowe dzieła. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 24/07/2005, 21:05 Quote Post

oto one

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 24/07/2005, 21:13 Quote Post

eh chciałam załaczyc trzy obrazki, ale się nie udało w jednym poście sad.gif
Bardzo proszę Moderatora o złaczenie postów.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 24/09/2005, 21:36 Quote Post

Witam,
widzę, że większość moich ulubionych obrazów Cezanne'a została już tutaj załączona. Nie ma chyba jeszcze jednego, dosyć znanego, który dodaję do tego posta.
Pozdrawiam.


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 24/09/2005, 22:03 Quote Post

Nigdy nie znałem postaci Paula Cezanne'a, dopiero z lekcji plastyki w 2 klasie gimnazjum. Spodobały mi się te obrazy. Co prawda(zabrzmi to dziwnie) nie wiem dlaczego, ale mają w sobie to "coś" co mnie do nich przyciąga. Podobają mi się szczególnie " Czarny Zegar " i " Gardanne ". pozdrawiam wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 25/09/2005, 11:57 Quote Post

Witam,
to "coś" jak powiedział Ciunek, to zapewne charakterystyczne pociągnięcia pędzlem. U żadnego innego malarza czegoś takiego nie znajdziemy. Ja np. bez problemu rozpoznaję, które dzieła są Cezanne'a a które kogoś innego. A Wy ?
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 25/09/2005, 13:08 Quote Post

Dokladnie, wyjelas mi to z ust. To samo mam z Munchem i Witkacym smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 25/09/2005, 17:03 Quote Post

Witam,
jeśli mogę coś jeszcze dodać o tym artyście, to fascynujące jest to, że sama twórczość Paula Cezanne, stanowi pomost między impresjonizmem a kubizmem. Jest to coś niesamowitego, tym bardziej, że w młodości, pozostawał pod wpływem malarstwa barokowego i romantycznego.
O jego wielkości, może z resztą świadczyć fakt, że Henri Matisse nazwał go "ojcem wszystkich malarzy".
Pozdrawiam.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
szawuszka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 9.005

 
 
post 28/09/2005, 19:54 Quote Post

Jeżeli chodzi o Górę Sainte-Victoire to jest to jeden z ulubionych tematow Cezannea.W opinii wielu miłosnikow sztuki są to jego najwieksze arcydzieła
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 1/10/2005, 20:14 Quote Post

Witam,
szawuszka - mogłabyś rozwinąć ? Ciekawy jest wątek który zaczęłaś.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
kaj
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory
 
 
post 6/04/2006, 11:59 Quote Post

nazywanie cezzanne'a prekursorem kubizmu zawęża jego sztuke. A co by było gdyby nie było kubizmu. C. byłby kiepawy. A może kubiści to epogoni C., co zawęzili jego sztuke tylko do jednego aspektu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
sylweczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 19.383

 
 
post 25/06/2006, 16:49 Quote Post

wink.gif Nie lubie Cezannea i juz.Nie podoba mi kolorystyka,nie odpowiada mi syntetyczne przedstawianie kształtów i taka prosta konstrukcja jego obrazów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
sylweczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 19.383

 
 
post 28/06/2006, 16:56 Quote Post

[/B]Mała Mariko[B]temat góry Sainte-Victorie Cezanne podejmował kilkukrotnie w przeszłosci.Po smierci ojca Cezanne odziedziczył majatek,który pozwoliłby mu podrózowac i zyc w dostatku.Cezanne jednak coraz bardziej odgradzał sie od ludzi i wciaz poszukiwał malarskiego natchnienia w okolicach Aix.Góra Sainte_Victorie znajduje sie pare kilometrów na wsch ód od Aix i to tam artysta najczesciej rozkładał swoja sztaluge.Temat ów góry fascynował Cezannea do konca,az do chwili kiedy to w czasie pracy zaskoczyła go burza.zaziebił sie wtedy,stracił przytomnosc,był to 15 października 1906r.Pare dni póxniej Cezanne umarł na zator płuc sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Nympha Sreniavitae
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 19.462

...nimfa...
Stopień akademicki: jawnogrzesznica
 
 
post 29/07/2006, 18:30 Quote Post

Cézanne zmarł na zapalenie płuc, a nie na zator. Nie jestem lekarzem, ale śmiem twierdzić, że to jednak co innego wink.gif

Co ciekawe, na krótko przed śmiercią wyznał w liście do swojego przyjaciela malarza i literata Emille'a Bernarda: "Przysięgłem sobie, że umrę malując". Rzeczywiście zachorował na skutek burzy, jaka zastała Go podczas pracy w plenerze.

Cézanne nie jest moim ulubionym malarzem, nie trafiają do mnie jego słynne martwe natury. Jestem za to pod wrażeniem jego pejzaży, także tych z Górą Św. Wiktorii.

Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej