Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sparta Vs. Ateny - za i przeciw
     
JachuMAN
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 36.111

 
 
post 30/11/2007, 14:42 Quote Post

Witam. Mam taki problem:otóż dzisiaj na lekcji historii mieliśmy temat dotyczący porównania ustroju i wkładu w rozwój cywilizacji dwóch starożytnych polis:Sparty i Aten. Polegało to na tym,że profesor pytał się nas,które, według nas, polis było pod względem życia społecznego,praw,kultury oraz tradycji lepsze.Wielu się zgłosiło i powiedziało co chciało.Ja również się zgłosiłem i powiedziałem,że Sparta była głównym filarem podtrzymującym Grecją w wojnie z Persją.A ten oburzony oświadcza(przypomnę jeszcze tylko,że on był definitywnie za Atenami),że głoszę bzdury.Zapytany dlaczego odpowiedział,że Sparta oprócz w bitwie pod Termopilami praktycznie nie uczestniczyła w wojnie z Persją,że w większości do uratowania Grecji przyczyniła się flota morska Aten.Otóż racja,Ateny miały potężną flotę i to ona w dużym stopniu zatrzymała siły perskie,ale czy to prawda,że Sparta oprócz bitwy pod Termopilami nie miała żadnego udziału w pokonaniu Persów???Bo trochę by mnie to zdziwiło.Pomóżcie mi ,,pouczyć"profesora historii Spartan.Jak byście mogli to podajcie również ,,za i przeciw" Atenom i Sparcie.
Co w ogóle sądzicie o słowach p.profesora?Dajcie jakieś pomocne linki
z które mogłyby być pomocne w przedstawienia krótkiego referatu z historię- najlepiej żeby jak najbardziej zgasiły nauczyciela. tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 30/11/2007, 15:42 Quote Post

osobiście uwazam, ze "gasić" mozna gdy pewność swej wiedzy przewyższa ocenę przekazu nauczyciela.

Pytanie było, jak podałeś: które, według nas, polis było pod względem życia społecznego,praw,kultury oraz tradycji lepsze.

Musisz skoncentrować się więc na tych zagadnieniach w szerszym zakresie czasowym.

Rola w jednej wojnie niczego tu nie przeważy. Zwłaszcza, że trudno obalić tu roli bitwy pod Salaminą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 30/11/2007, 16:46 Quote Post

Bardzo nie podoba mi się postawa nauczyciela. Pytanie dotyczyło subiektywnej oceny, a z ocenami można dyskutować i próbować na nie wpływać przedstawiając rzeczowe argumenty, ale nie można ich z góry deprecjonować.

Poza tym jeśli nauczyciel chce narzucać uczniom własną ocenę, to nie powinien tego robić pozorując dyskusję, tylko wygłosić ją ex cathedra i zapowiedzieć, że jak ktoś się nie zgadza, to dostanie ocenę negatywną. Byłoby to przynajmniej jasne postawienie sprawy.

JachuMAN dostał jasny przekaz: musi myśleć tak, jak nauczyciel, bo inaczej dostanie po łapach. Nie wiem, czy można cokolwiek z tym zrobić, bo nauczyciele zawsze mają przewagę nad uczniami i większość woli uczniów-konformistów, bo nie zmuszają do wysiłku.

W tej konkretnej sprawie ja bym zadał nauczycielowi pytanie, czy porównuje Spartę i Ateny zimą 404/403 p.n.e. Nie po to jednak, żeby go ośmieszyć, tylko żeby dać mu do myślenia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
stjepko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 37.449

 
 
post 30/11/2007, 19:28 Quote Post

Nie można jednoznacznie stwierdzić które z tych polis było lepsze czy gorsze.Można je zestawić ze sobą i wyszczególnić rzeczy dobre i złe poszczególnych polis.Jeśli Twój profesor opowiada się za Atenami to zapytaj go o wojnę peloponeską między Atenami a Spartą.W tej wojnie Ateny dostały łupnia i Sparta stała się na jakiś czas hegemonem w całej Grecji.
Odsyłam do Hammonda "Dzieje Grecji"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
JachuMAN
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 36.111

 
 
post 1/12/2007, 11:14 Quote Post

Ale powiedzcie mi czy oprócz bitwy pod Termopilami Sparta nie miała wkładu w pokonaniu Persów w V w.p.n.e?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Gaius Julius Caesar
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 91
Nr użytkownika: 35.122

Cezar
 
 
post 1/12/2007, 14:28 Quote Post

no miała wkład choćby w bitwie pod Platejami w 479 r. p.n.e.- wtedy Spartanie wystawili do boju poważny kontyngent, a cała armia grecka była pod dowództwem Spartanina Pauzaniasza
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
nonomnis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 37.116

 
 
post 1/12/2007, 15:33 Quote Post

a mnie bardzo nie podoba się forma tego pytania: która z polis była 'lepsza'?

-można nawiązać do wielkiej kolonizacji, zastanowić się, dlaczego Ateny należały do tzw 'wielkich nieobecnych.'
-co do armii: faktem jest, iż Ateny miały świetnie rozbudowaną flotę, lecz z hoplitami spartańskimi pod względem wyszkolenia nie mogli rownać się ateńscy (składnia ohmy.gif) http://zolnierze.konieczka.net/zolnierze/2...ita_spartanski/
- pod względem politycznym: oligarchia i demokracja: wykazac wady i zalety, każdy system miał przecież swoje 'usterki' i różnie sprawdzał się w działaniu.
- i należałoby DOKŁADNIE prześledzić historię wojny z Persją, poszczególne bitwy, stosunek ilości żołnierzy, sposób walczenia, klasę, dowódców.(stąd bulwersuje mnie radykalna postawa nauczyciela)
-wojna peloponeska zaś to konflikt ciężki do rozstrzygnięcia. Ogromne zniszczenia i okrucieństwo świadczą o wyrównanym poziomie walk. Przegrane Ateny jednak musiały zniszczyć np. swoją wspaniałą flotę.

Reasumując: temat niesamowicie obszerny, na twoim miejscu JachuMAN zwróciłabym nauczycielowi (oczywiście grzecznie)uwagę, iż zdania mogą być i z pewnością są podzielone: Sparta w wielu dziedzinach dotrzymywała kroku Atenom.

Zgodzę się z przedmówcami: nauczyciel pozoruje dyskusję - jeśli jednak ktoś neguje jego zdanie, robi się nieciekawie. (sama jestem uczennicą)Według mnie na ten temat napisac można niezłą (i obszerną) książkę.
Pozdrawiam wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 1/12/2007, 15:35 Quote Post

Chociaż jestem niepoprawnym wprost fanem Aten, to muszę przyznać, że rola Sparty w wojnach-persko greckich była znaczna. Od początku wojny w 480 r.pn.e. byli oficjalnie przywódcami całej armii greckiej (Leonidas piechoty, Eurybiades floty). No i w końcu wspomniana tu bitwa pod Platejami - piękny symbol spartańskiej siły, jedyny raz w historii, kiedy to Spartanie wyprowadzili całe wojsko z kraju. Oczywiście gdyby nie Ateny i bitwa pod Salaminą, to Spartanom nie byłoby tak łatwo, ale nie tylko Ateńczykom Hellada zawdzięcza wolność.
Popieram twój szlachetny cel, jachuMANIe, niech nauczyciele nie myślą, że zawsze mają rację smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
JachuMAN
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 36.111

 
 
post 1/12/2007, 18:18 Quote Post

A powiedzcie mi czy to prawda(wg.mego nauczyciela tak)że Sparta nie wniosła nic do kultury europejskiej poza tylko opanowaniem sztuki walki?A co myślicie również o agoge?Było rzeczywiście aż tak potrzebne?I wreszcie:czy władza sprawowana w Sparcie mogłaby być porównana do władzy jaką sprawował Hitler?Ocencie sami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 1/12/2007, 18:19 Quote Post

Problem leży w tym, że ze starożytnej Sparty pozostały ruiny... Bo ich sztuka w zasadzie średnio interesowała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 1/12/2007, 18:33 Quote Post

czy władza sprawowana w Sparcie mogłaby być porównana do władzy jaką sprawował Hitler?

- Tylko jedno mi sie ciśnie na klawisze: piramidalna bzdura.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
nonomnis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 37.116

 
 
post 1/12/2007, 22:41 Quote Post

czy Twój nauczyciel naprawdę dokonał takiego porównania ?
nieprawdopodobne.

Ciekawi mnie, jakie to mogą być podobieństwa. Takie porównanie pozwala przyjąć, że było ich wiele. No, ale eforów było dwóch, mielibyśmy dwóch Hitlerów. Gdzie ten kult jednostki?

Powtórzę: piramidalna bzdura.



 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
JachuMAN
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 36.111

 
 
post 1/12/2007, 23:28 Quote Post

A czy szkoła jaką była agoge mogłaby być porównana do (nie wiem czy dobrze pisze)Hitler Jugen?A co możecie powiedzieć więcej o kulturze spartańskiej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gaius Julius Caesar
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 91
Nr użytkownika: 35.122

Cezar
 
 
post 2/12/2007, 12:00 Quote Post

Przede wszystkim to dwóch było królów, a eforów pięciu. Wychowanie Spartan w agoge było o wiele surowsze niż w Hitlerjugend, poza tym młodzi naziści byli oddziałami pomocniczymi, a Spartanie kształcili swoją młodzież na wojowników pierwszego szeregu. Podobieństwa to przede wszystkim dbałość o sprawność fizyczną i udział w grach wojennych
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
ottovonkretschmer
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 38.269

Przemek Stachowiak
Zawód: student
 
 
post 3/12/2007, 22:16 Quote Post

rozmowa o agoge jest dosc ryzykowna, ponieważ wszelkie przekazy (źródła) o tym pochądzą z Aten i są bardzo niedokładne. To historycy próbowali poskładać je w coś bardziej składnego (oczywista oczywistość tongue.gif ) i to od nich pochodzi nasza wiedza o agoge.

oczywiscie porównanie do nazistowskich niemiec to oczywosta bzdura. (pisze się Hitlerjugend)

co do sztuki - (pisze na podstawie ksiazki jaczynowskiej/musiala/stepnia) spartanie jeszcze w VI w mieli sie bardzo dobrze i byli polis porownywalną z innymi, znana była szeroko ich ceramika i wyczyny na igrzyskach sportowych. z czasem jednak zaczęli sie 'zamykać na swiat'. jedną z prób wytlumaczenia tego zjawiska jest ciagla obawa spartan przed buntem utrzymujących ich helotów (zasiedlających głownie tereny messeni) i ich skupienie się na tym problemie w zyciu spolecznym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej