Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wasze ulubione dzieło architektoniczne
     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 11/04/2006, 14:15 Quote Post

QUOTE
Czy naprawde było tam akwarium to nie wiadomo


Udając "zaciekawionego" podpiąłem się pod jakoś wycieczkę, i tak mówił przewodnik. Ale i ja chyba mam wątpliwości. Po wstępnej lustracji wymienionego sklepienia, którym miało być akwarium obawiałbym się zasiadać w Sali Biesiadnej pod nim.... Mimowolna kąpiel gwarantowana... wink.gif

Niedaleko zamku Krzyżtopór (~40 min jazdy) znajduje się kolejna perełka : Kurozwęki. Niczego sobie pałacyk (ten dla odmiany jest ciągle odrestaurowywany - trafił w prywatne ręce), a obok niego największa bodajże w Europie hodowla bizonów (safari na przyczepie od traktora) wink.gif + mini zoo.
Jadąc parę kilometrów dalej natrafiamy na Szydłów, wspaniale zachowane mury obronne a w środku... normalne miasteczko! (oczywiście, zakaz wjazdu dla pojazdów), ruiny zamku, spory dziedziniec, a w pobliżu - grota legendarnego zbója o wdzięcznej xywie "Szydło" ohmy.gif
pzdr.
 
Post #16

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 11/04/2006, 15:07 Quote Post

Ten pałac w Kurozwękach za bardzo mi się nie podoba. Ale mury Szydłowa to już coś...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Filip01
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 31.586

Filip Spek
Zawód: uczen
 
 
post 7/05/2007, 18:33 Quote Post

Pałac Krasińskich w W-wie. Jest po prostu ładny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Grzesio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.239
Nr użytkownika: 3.835

Stopień akademicki: Mgr inz.
Zawód: Altruista
 
 
post 14/07/2008, 12:30 Quote Post

QUOTE
Dla mnie to pałac w Podhorcach

Oj tak, oj tak!!! wub.gif A barok wileński, mmmm...

Pzdr

Grzesiu
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 14/07/2008, 12:59 Quote Post

QUOTE('kaj')
QUOTE
Nie lubie natomiast il Gesu' Vignoli, bo jest zdecydowanie przeladowany dekoracjami.

Ten kościól ma tylko fasade barokową i wyposażenie. A jest renesansoo/manierystyczny.


Owszem, il Gesu pochodzi z okresu, można powiedzieć, manierystycznego, ale zalicza się ten kościół już do baroku, gdyż nadał impuls welu fasadom i kościołom barokowym w Europie.

Trudno mi wybrać ulubione dzieło architektoniczne baroku, gdyż generalnie nie przepadam za stylistyką tego okresu. Moim ulubionym jest klasztor w Melku, Vaux-le-Vicomte i Oratorium Filipinów w Rzymie. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Mevar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 39.188

Zawód: liceum.
 
 
post 25/08/2008, 5:45 Quote Post

1. Krzyżtopór
2. Santa Maria del Fiore

I to by było na tyle ; >
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 25/08/2008, 9:13 Quote Post

QUOTE(Mevar @ 25/08/2008, 6:45)
2. Santa Maria del Fiore

*



Santa Maria del Fiore, jak byś się nie starał, nie jest budowlą barokową, a ten wątek zajmuje się sztuką baroku.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
dziamgot
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 47.713

 
 
post 5/11/2008, 19:12 Quote Post

Barok w każdym kraju jest inny. Barok hiszpański, czy jeszcze lepiej barokowe dzieła w Meksyku wzniesione rękami indiańskich niewolników to cacka. Podobnie jak portugalski - w tym i Goa [a to Indie].
Lecz jesteśmy w Europie:
tu zaś: jeśli chodzi o Polskę to oczywiście Warszawa i niezwykły w swych proporcjach kościół Panien Sakramentek na Nowym Mieście [po zniszczeniach wojennych nie zachowało się wnętrze, są detale jak nagrobek - zrekonstruowany dosłownie z kawałeczków], dalej Panien Wizytek na Krakowskim Przedmieściu [ambona w kształcie dziobu okrętu], zupełnie inny, acz barokowy Kapucynów na ulicy Miodowej z tarczą rodu Sobieskich. Pałace są lepiej znane.
We Wrocławiu - Aula Leopoldina i Kościół dziś Akademicki tuż obok.
I wiele, wiele innych miejsc, gdy naraz z pejzażu mazowieckiej równiny, z kępy drzew wynurza się kościółek o zachwycającej linii [o ile go nie otynkowano na kanarkowo] jak w Błoniu, Babicach, Lipkowie - to miejsca moich "...łazęg..." skrajem Puszczy Kampinoskiej, ale i w Węgrowie, Pomiechowie czy konwikt w Pułtusku.
A w Paryżu:
Klasztor Val - de - Grace pod budowę któego kamień węgielny położył "...chłopiec z deszczu narodzony..." czyli Ludwik XIV.
Oto parę fotografii.
Pozdrowienia

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 6/11/2008, 14:49 Quote Post

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - niezwykle ujmująca symbioza renesansu, baroku i ...późnego Gierka - uwielbiam to miejsce
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Syku
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 48.796

Lukas
Stopień akademicki: in¿
 
 
post 6/11/2008, 16:06 Quote Post

Zamek w Malborku. Byłem kilka razy i zawsze mnie fascynuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Syku
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 48.796

Lukas
Stopień akademicki: in¿
 
 
post 6/11/2008, 16:08 Quote Post

Aha i przez sentyment ruiny zamku w Iłży. Piękny widoki www.ilza.info
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 6/11/2008, 16:59 Quote Post

Na chwilę obecną największy zachwyt wzbudza we mnie prawdziwa perełka średniowiecznej architektury, Kremnica, z najstarszą, nieprzerwanie zresztą działającą, mennicą na świecie (1329).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 6/11/2008, 21:03 Quote Post

Chciałabym tylko przypomnieć, że znajdujemy się w temacie dot. baroku, więc proszę o trzymanie się wyznaczonej epoki. Malbork i Kremnica, choć przepiękne, niestety już do niej nie należą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 6/11/2008, 21:13 Quote Post

QUOTE(Gabrielle deMornay @ 6/11/2008, 21:03)
Malbork i Kremnica, choć przepiękne, niestety już do niej nie należą.
*


O, przepraszam - być może to mój błąd, gdyż nie zaznaczyłem tego wcześniej, lecz również widoczna na powyższym zdjęciu kolumna morowa, którą poświęcono Trójcy Świętej, jest dziełem barokowym, więc Kremnica jednak nie pozostaje bez związku z tematem. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
dziamgot
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 47.713

 
 
post 7/11/2008, 11:04 Quote Post

...i nota bene ciekawa, gdyż tego rodzaju wotywnych kolumn [lub zdrojów: wiadomo "...mądry po szkodzie..."] zachowało sie niewiele. Tu szczególnie polecam ciekawostki ze Śląska.
A architektura barokowa drewniano - słomiano - gliniana to oczywiście monumentalny Kościół Pokoju w Świdnicy. Z zewnątrz szary, ale wewnątrz - cacko. Jak i barokowe epitafia np. w kościele Św. Stefana i Św. Doroty we Wrocławiu, oraz zniszczone mad.gif i poskuwane, ale nadal czytelne na południowo-zachodniej ścianie Kościoła Św. Maurycego.
Ale wracam do Val - de - Grace.
We wnętrzu zachowało się przepiękne sklepienie nad nawą [jak ktoś popatrzy na te bogactwo "...esów - floresów..." i porówna z Muchą - tym od plakatów - który nieopodal, na Rue Val - de - Grace miał pracownię, to można łatwo wysnuć wniosek skąd czerpał natchnienie] zaś kopuła ma "...wymalowanie..." autorstwa Mignarda [niedawno odrestaurowane, a analiza mikrobiologiczna wykazała, że nic tych farb przez wieki nie "...ruszyło..." ale i uchyliła rąbka tajemnicy - znaleziono ślady białka i okazało się, że to była krew]. Nad ołtarzem znajduje się konfesja zbliżona do Watykańskiej [3/6 oryginału]. Sam ołtarz pochodzi z nieistniejącego już dziś kościoła, zamienionego w czasie rewolucji na magazyn prochu i zniszczonego przez eksplozję. Sprowadził to cacuszko: biały marmur o lekko różowawym zabarwieniu, grubokrystaliczny i mieniący się w świetle - Jean Dominique Larrey, gdyż [jak zanotował jakiś "...gryzipiórek..." a powtórzył Alexandre Dumas ojciec] temu świetnemu chirurgowi i wykłądowcy w urządzonej w klasztorze Szkole Medycznej "...bardzo się spodobał i chciał go mieć...".
Świątynia nigdy - w przeciwieństwie do wielu paryskich kościołów w czasie rewolucji - nie straciła swojego sakralnego charakteru i właśnie była pusta. To są dwa oddzielne światy: do kraty chóru "...gołe..." białe ściany - nie ma bocznych ołtarzy i nie ma na nie miejsca [nawy boczne są bardzo wąskie, kończą się ślepymi murami] zaś za nią bogata zdobiona niczym dywan posadzka prezbiterium, konfesja, pod nią ołtarz, za nią kaplica [w trakcie renowacji, ale z tego co tam wsadziłam głowę pod folią również "...wymalowana..." cudownie]. I bogate kraty do kapitularza, zakrystii, chóru i na balkonikach.
Oto c.d. do pooglądania

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej