Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

907 Strony « < 905 906 907 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1666: królewska victoria pod Mątwami

Duncan1306

Milutki tygrysek lewakożerca
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii

post Wczoraj, 17:56 Quote Post

ROUEN 6 IX 1713
Król, Czartoryski, Sobieski, książę de Conde
LIIK Podsumowując Francja jest w tej chwili niezdolna do aktywnej polityki. Skarb pusty wymaga szybkich reform które król uniemożliwia. L XIV stoi nad grobem a sukcesja niepewna. Jeszcze wspieranie królewskich bastardów komplikuje sytuację. Wynika z niechęci starego króla do księcia orleańskiego i jego obaw aby nie przechwycił tronu ale stwarza to tylko dodatkowe napięcia w kraju i powiększa atmosferę niepewności. Niemniej nasze plany sukcesji toskańskiej są wręcz entuzjastycznie przyjęte a dopóki finansami kieruje Desmerats przynajmniej nasze pożyczki będą spłacane. Gorzej że w zamian za zapewnienie iż Francja i Hiszpania uprą się przy rezygnacji praw cesarskich do Niderlandów i Italii będzie trzeba pożyczyć 2 miliony talarów skarbowi
- Dobrze tato że milion zarobiłem a drugi zarobię
- Z czego synu ?
- Pan de Saint Argeant wszedł do Dzierżawy Generalnej smile.gif
- A co doradzasz w kwestiach politycznych Francji?
- Jedyne wyjście to regencja Filipa Orleańskiego. Mam z nim dobre stosunki
- Jeżeli można - odezwał się Sobieski - Dla utrzymania pozycji przyszły regent musi się przynajmniej na razie pogodzić się z możnymi panami królestwa. Dalej będzie nieporządek w finansach a już wiadomo że Saint Simon i jemu podobni będą chcieli ograniczyć uprawnienia ministrów , kolegialnie zarządzać ministerstwami wiec sprawność rządu spadnie
- To prawda - odezwał się Czartoryski - ale nawet w przypadku sukcesji bastardów sytuacja inna nie będzie. Zresztą lepiej by Francja wyszła gdyby zamiast bastardów rządziły ich zony
- Dobrze delikatnie popieramy Filipa Orleańskiego ale dopóki król żyje nie robimy nic co mogło by go rozgniewać. Ciekawe jak historia go oceni. Powiększenie granic Francji ale i jej ruina rozkwit sztuk i nauk ale wygnanie hugenotów. A do tego wszystkiego uważa że to on nas uczynił władcami jednego z mocarstw podczas gdy ojciec i ja wiele rzeczy zrobiliśmy wbrew niemu zwłaszcza mój wybór na króla. Powiększyliśmy państwo więcej od niego i daliśmy mu solidne podstawy gospodarcze, aczkolwiek przyznaję zrobiliśmy mniej od niego dla sztuki i nauki ale niewiele mniej

User is offline  PMMini Profile Post #13591

losiu41

VII ranga
Nr użytkownika: 99.422

Lukasz Stanisz
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzyk

post Dzisiaj, 05:33 Quote Post

Jedna sprawa, ale dość istotna. Jak wygląda sprawa Kurlandii w tej alternatywie. W realu w roku 1711 zmarł Fryderyk Wilhelm Kettler, wcześniej poślubiając Annę Iwanownę. Domyślam się, że tutaj raczej rzeczonego ślubu nie było, więc moje pytanie brzmi czy mały Frycek żyje, czy też zszedł z tego świata w podobnych okolicznościach, jak w realu(zaraza). Jest to ważne, bo jeśli jego nie ma a nasz hetman Ferdynand Kettler się dotąd nie ożenił to w roku 1737 coś trzeba będzie z Kurlandią zrobić.

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #13592

Duncan1306

Milutki tygrysek lewakożerca
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii

post Dzisiaj, 07:18 Quote Post

QUOTE(losiu41 @ 20/05/2019, 6:33)
Jedna sprawa, ale dość istotna. Jak wygląda sprawa Kurlandii w tej alternatywie. W realu w roku 1711 zmarł Fryderyk Wilhelm Kettler, wcześniej poślubiając Annę Iwanownę. Domyślam się, że tutaj raczej rzeczonego ślubu nie było, więc moje pytanie brzmi czy mały Frycek żyje, czy też zszedł z tego świata w podobnych okolicznościach, jak w realu(zaraza). Jest to ważne, bo jeśli jego nie ma a nasz hetman Ferdynand Kettler się dotąd nie ożenił to w roku 1737 coś trzeba będzie z Kurlandią zrobić.
*

A ważna uwaga -jak w OTL ale do 1737 jeszcze trochę czasu a zwykle po wygaśnięciu linii władców lennych następuje inkorporacja

User is offline  PMMini Profile Post #13593

907 Strony « < 905 906 907 
2 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
1 Zarejestrowanych: El_Bart0

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej