Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
18 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wł. Zagórski: tajemnicze zaginiecie generala,
     
Ciamciaramcia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 99.935

 
 
post 12/06/2018, 22:16 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 12/06/2018, 8:49)
Myślę że nie ma "twardych dowodów" na to że Zagórski został zamordowany. Jednak takie wyjaśnienie wydaje się najbardziej wiarygodne. Nie czytałem z lenistwa całości dyskusji w tej sprawie ale czy poruszano temat co mogło być powodem jego domniemanego zabójstwa czy też czy stało się to za wiedzą i akceptacją Piłsudskiego? Z dzisiejszych czasów nie wiedzieć czemu kojarzy mi się to ze sprawą samobójstwa Leppera(choć chyba bezzasadnie).
*



Przy czym Lepper mial dlugi, byl przegrancem politycznym i...popelnil samobojstwo. Przynajmniej jest oficjalna wersja. Zagorskiego rzekomo gdzies widziano, sa sprzeczne relacje i rozne teorie, a dowodow na to, ze Pilsudski mialby wydac na niego wyrok byc nie moze. To raczej logiczne. Motywy? O agenturalnej wspolpracy Ziuka wiedzialo wiecej, wiec akurat ta kwestia nie mogla byc kluczowa dla losow generala. Notabene to nie byla postac bez skazy wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 13/06/2018, 7:22 Quote Post

O agenturalnej wspolpracy Ziuka wiedzialo wiecej
Mniej więcej to miałem na myśli ale ta agenturalna współpraca z Austro-Węgrami miała miejsce gdy nie było Polski wiec jak za to można było Piłsudskiego nazywać zdrajcą?
Zatem motyw to ...taki sobie.
A co do Zagórskiego to o ile pamietam miały przychodzić rzekomo listy od niego z zagranicy. Albo miało to wyglądać że od niego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Ciamciaramcia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 99.935

 
 
post 13/06/2018, 14:16 Quote Post

Kazdy kij jest dobry, aby uderzyc psa. Ale oskarzenia o agenturalnosc Pilsudskiego to jest przeciez legendarny motyw. Dzis groteskowy.
Co do tych listow, tak rzeczywiscie bylo. Ale kto je pisal? Nie wiadomo. Brat, jak wspominalem, mial przyznac, ze Zagorski wyjechal z Europy w ogole.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 13/06/2018, 15:20 Quote Post

O współpracy Ziuka z wywiadem a - w wiedział i Stanisława Haller, Ludwik Morawski, Józef Rybak, Gustaw Iszkowski, Franciszek Charwat zapewne też.
Zagórski na żadnym etapie służby nie miał wglądu w te dokumenty.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 13/06/2018, 17:40 Quote Post

Zagórski na żadnym etapie służby nie miał wglądu w te dokumenty.
Co raczej potwierdza moją teorię że nie jest to przyczyną jego domniemanego zabójstwa.
Brat, jak wspominalem, mial przyznac, ze Zagorski wyjechal z Europy w ogole.
Przypuśćmy że domyslał się "zaginięcia" brata. To czemu tak twierdził? Piłsudczycy mu kazali? Czy może dla "świętego spokoju"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 13/06/2018, 19:43 Quote Post

Jaki brat? Wszyscy zmarli przed Włodzimierzem!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 13/06/2018, 19:53 Quote Post

QUOTE(Ciamciaramcia @ 13/06/2018, 14:16)

Co do tych listow, tak rzeczywiscie bylo. Ale kto je pisal? Nie wiadomo. Brat, jak wspominalem, mial przyznac, ze Zagorski wyjechal z Europy w ogole.
*


On tak podaje a ja aż tak nie jestem w temacie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 13/06/2018, 19:59 Quote Post

Który on?
Zaświadczyć mógł tylko Stefan, syn Juliusza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Ciamciaramcia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 99.935

 
 
post 13/06/2018, 22:39 Quote Post

Sapieha bedac w Afyrce mial spotkac Juliusza, ktory twierdzil, ze czeka na brata. To ciekawe, bo wiki podaje, ze Juliusz w latach 20. juz nie zyl, ale Urbankowski wzial te informacje z ksiazki Tajemnice sledztwa KO z 1979 r. bodajze. Z tego co wyczytalem to...Juliusza tez podejrzewano o "znikniecie" i stad ten watek afrykanski wink.gif
W ksiazce Rawicza jest tez wzmianka o tym, ze brat w rozmowie z kims tam potwierdzil wyjazd Zagorskiego do Afryki. Informacje z 2 reki funta klakow warte. Prace Rawicza to w ogole sa "niesamowicie niezalezne" hehe

Jeszcze jest kwestia jakichs tam dlugow Zagorskiego, dziwnych listow, watek Francoplu itd. Nie zabraklo rowniez slynnego Tasiemki jako cyngla pilsudczykow rolleyes.gif

Ponoc Pilsudski zabil osobiscie Koryzme, bo ten wiedzial o porwaniu Zagorskiego... rolleyes.gif
Wlasciwie kazda hipoteza wydaje sie byc tyle samo warta. Przy czym nie rozumiem jakie kwity mialby miec Zagorski?

A tak w ogole dlaczego opinia prof. Wojcika mialaby byc bzdurna?

Ten post był edytowany przez Ciamciaramcia: 13/06/2018, 23:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 14/06/2018, 6:31 Quote Post

Gdybym miał się bawić w hazard to bym raczej postawił na afere Francoplu jako przyczynę "zaginięcia" Zagorskiego. Zagórski służąc w wywiadzie Austro-Węgier
wiedział o jego kontaktach z Piłsudskim. Zdaje się że Piłsudski w zamian za pieniądze dostarczał informacji o wojskach rosyjskich stacjonujących w rejonie Galicji ich uzbrojeniu czy strukturze narodowej. Jednak trudno jest mi sobie wyobrazić aby "Komendant" uzyskane tą drogą pieniądze wydawał inaczej niż na swoją organizację. Teraz po upływie niemal 9 lat Zagórski z tego powodu "znika"? Pomyslałem jeszcze o czyms innym ale nie bardzo dostrzegam związek. Śmierć ge. Rozwadowskiego też miałaby być podejrzana. Czy należy to łączyć z "zaginięciem" Zagórskiego Waszym zdaniem?

















 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Ciamciaramcia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 99.935

 
 
post 14/06/2018, 15:04 Quote Post

Obaj generalowie byli przeciwko Pilsudskiemu w maju 1926 r. Obaj mieli dosc tajemniczy koniec. Byl tez 3 general, czyli Juliusz Tadeusz Tarnawa-Malczewsk, ale on po odsiadce zyl w miare spokojnie w czasach sanacji. No przynajmniej dozyl II WS i dopiero wowczas odszedl.


Nie lubie bawic sie w detektywa nie majac zadnych dowodow, ale jakbym mial obstawiac to albo robota zapalonych pilsudczykow, ktorym sytuacja wyszla spod kontroli. Albo wlasnie kwestia dlugow/kontaktow z Francja i autentyczne zaginiecie.

Tak czy siak watek "wojskowy" jest mi najblizsz dlatego sadze, ze nigdy nie poznamy prawdy. Oni juz wiedza jak "to" sie robi wink.gif

Ten post był edytowany przez Ciamciaramcia: 14/06/2018, 15:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 14/06/2018, 18:18 Quote Post

Wiadomo przecież kto zabił, gdzie, kiedy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 14/06/2018, 18:55 Quote Post

QUOTE(dwójkarz @ 14/06/2018, 18:18)
Wiadomo przecież kto zabił, gdzie, kiedy...
*


No ja na przykład nie wiem. Kiedy? A czy Zagórskiego widział ktoś w stolicy prócz pilsudczyków? A teoria że "zaginął" przed rzekomym dotarciem do stolicy miałaby "rece i nogi"? No bo tak na dobrą sprawe po co gościa ciągnąć przez pół kraju po to aby go zabić? To za Wilnem nie można było?
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Ciamciaramcia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 99.935

 
 
post 14/06/2018, 19:13 Quote Post

Taa, wszystko wiadomo haha wink.gif

Na chlopski rozum jakby chcieli kogos zlikwidowac to zrobiliby to w formie jakiegos "wypadku" itd. Ale czasem sodoweczka uderza i bywa inaczej.
Jak zagiorski zaginal pojawilo sie wiele sygnalow, ze widziano go a to tu, a to tam. Na zasadzie plotek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 14/06/2018, 19:21 Quote Post

Wiadomo, jest nawet dokładnie opisane miejsce, gdzie go pochowano. Nawet nie w dole z wapnem. W grobie. Regularnym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

18 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej