Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Granice Łemkowszczyzny
     
jaślanka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 90.028

 
 
post 2/04/2014, 20:00 Quote Post

Czołem
jak zauważyłam, spora grupka uzytkowników interesuje sie Łemkowszyzną. Nie dziwię się. Wiem, że temat osadnictwa wołoskiego czy łemkowskiego dla wielu jest interesujacy. Chce tu zwrócic uwagę na miejscowość WOLA CIEKLIŃSKA. Otóż, jest to chyba najdalej wysunięta wieś na północ Lemkowszyzny w powiecie jasielskim, gdzie była kiedyś cerkiew. W początku lat 50. cerkiew miano przenieść na nowe miejsce (po opuszczeniu wsi przez mieszkańców), jednak ostatecznie została spalona (na opał - ogrzanie szkoły). Jakieś fragmenty wyposażenia dotarły do Folusza, jakieś elementy wzięli ze sobą wysiedlani mieszkańcy.Jest sporą ciekawostką, że Wola Cieklińska jest - chyba - jedyną wsią na pólnoc od drogi wojewódzkiej (chyba nr 933, żmigród - Gorlice) - drogi - co ciekawe - w znacznym fragmencie lub wręcz w całości stanowiącej granicę pomiędzy częścia polska a łemkowską. Niedaleką ciekawostką jest też wieś Brzezówka - przez prof. Reinffusa oznaczona jako mieszana polsko-ruska, ale oznaczona na jego mapie Łemkowszczyzny poza granicami Łemkowszczyzny (wyspa). W okolicach Brzezówki był w średniowieczu zamek, chyba obronny - bo otoczony wodami rzeki.
W Cieklinie zaś znajduje się Muzeum Narciarstwa - ja tam nie byłam, bo akurat nartami interesuję się tylko oglądając w TV, ale z pewnościa dla miłośników tego sportu będzie to interesujaca wizyta.
Zapraszam serdecznie do powiatu jasielskiego,
Jaślanka
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 3/04/2014, 9:41 Quote Post

Tutaj o granicy Łemkowszczyzny:

http://carpatho-rusyn.org/setmap.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
jaślanka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 90.028

 
 
post 4/04/2014, 21:02 Quote Post

QUOTE(Bazyli @ 3/04/2014, 9:41)
Tutaj o granicy Łemkowszczyzny:

http://carpatho-rusyn.org/setmap.htm
*




Załączony obrazek


Czołem,
jeśli się pokaże właściwie - bo na podglądzie mi nie pokazuje, ale może 'wyśle' się właściwie - to na fragmencie Twojej mapki zaznaczyłam 'pi razy oko' Wolę Cieklińską.

Pozdrawiam serdecznie, Jaślanka
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej