Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
29 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Vademecum/repetyt./lektury: info/rady/wskazowki , Temat kontynuowany od 2006
     
tryk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 36.131

 
 
post 21/10/2007, 13:37 Quote Post

Witam!
Jestem w II klasie ogólniaka i chciałbym zdawać maturę z historii. Wymyśliłem sobie, że to będzie rozszerzenie, ale tak naprawdę obawiam się, że nie mam nawet elementarnych wiadomości potrzebnych na podstawę. Szukam ciągle jakichś dobrych podręczników. W szkole używamy Operonu- nic z niej nie rozumiem, kupiłem GWO "podróże w czasie"- wyglądają na całkiem OK. Czytałem na tym forum o: "Historia. Repetytorium dla kandydatów na studia prawnicze, historyczne, politologiczne i socjologiczne". Chciałbym się dowiedzieć czy dam radę z tej książki podgonić wszystko? A jeśli nie, to czy z "Czarnymi grzbietami" i tym repetytorium dam radę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 21/10/2007, 14:35 Quote Post

Operonem to sobie można tylko d... podetrzeć, nie wiem kto to dopuścił do nauczania w szkołach. Jeśli chcesz zdać dobrze maturę to nei zapomnij ćwiczyć wypracowań, to aż 40% pkt na maturze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Nina88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 35.562

Zawód: uczen
 
 
post 23/10/2007, 12:50 Quote Post

Zastanow sie przede wszystkim nad tym czy chcesz zdawac rozszerzenie. Jesli Ci slabo pojdzie i bedziesz chcial poprawiac w przyszlym roku to nie bedziesz mogl obnizyc poziomu!Wiec jesli nic nie kumasz z Operonu to lepiej sie zastanow nad tym bo materialu jest hoho i jeszcze wiecej a czasu masz nie duzo!
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Kaśka18
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 36.392

Stopień akademicki: moze kiedys...
Zawód: studentka
 
 
post 10/11/2007, 17:16 Quote Post

fakt - operonem można sobie tylko d*** podetrzeć wink.gif Ja polecam historię z PWN do poziomu rozszerzonego w pięciotomowym wydaniu. Tytuł: Historia dla maturzysty. W moim przypadku ta książka się sprawdza. Poza tym to na jej podstawie przede wszystkim układane są testy maturalne
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
kammil999
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 38.256

Stopień akademicki: n
 
 
post 3/12/2007, 19:29 Quote Post

Witam:)
Chcę zdawac maturę z historii (podstawowa) i szukam dobrego vademecum. które polecacie?

http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,549856.html

lub

http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,543870.html

lub

http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,481401.html

wydaje mi sie iż operon zawiera więcej informacji znajdujących sie na maturze mapy obrazki itp... czy moze się mylę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 4/12/2007, 17:34 Quote Post

Najlepsze jest chyba to ostatnie. Operon tez jest podobno bardzo dobry (osobiście nie sprawdzałem). Proponuję przeglądnąć tematy w tym subforum na temat matury, a znajdziesz mnóstwo informacji z czego się uczyć aby zdać na 100%.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
alice
 

Secrètement l'épouse de Louis XIV.
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 530
Nr użytkownika: 22.057

Franciszka d'Augbiné
Zawód: reine
 
 
post 4/12/2007, 17:39 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=35280&hl=

Opinia ludzi, którzy już zaczęli się przygotowywać z podanych przez siebie vademecum smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
ottovonkretschmer
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 38.269

Przemek Stachowiak
Zawód: student
 
 
post 4/12/2007, 17:57 Quote Post

witaj!

mam to ostatnie repetytorium ("Historia. Repetytorium dla kandydatów na studia prawnicze, historyczne, politologiczne i socjologiczne" Marek Chmaj, Wojciech Sokół, Janusz Wrona) w domu, a z kolei to drugie (zółte) ma moj przyjaciel i w zasadzie nie rozni sie ono od mojego. co moge o nim napisac?

po pierwsze, zdałem mature rozszerzona bez problemow, a to repetytorium to bardzo mi w tym pomogło smile.gif

ma ono jednak poważny mankament w postaci wielu błedów np. pomylonych dat lub postaci (vide: 'filip' zamiast 'jakub de molay') - wszystko co wyłapałem poprawiałem sobie, gorzej jednak, jesli czegos się nie wyłapie.

po drugie starozytność jest potraktowana tam BARDZO po macoszemu, (wyjątkiem jest egipt, który jak na poziom maturalno-licealny jest aż nadto opracowany). wiec musisz sie tego nauczyc z innych źródeł.

trzecia sprawa (w sumie to nie jest mankament), to fakt, ze musisz miec podreczniki, aby poznac kontekst wszystkich wydarzen, a z tego tomiska korzystac wyłącznie zgodnie z jego nazwą - repetytorium.

mimo pierwszych dwóch kwestii nie zrażaj sie, wcale nie żałuje zakupu i bardzo pozytywnie oceniam to repetytorium. duzym plusem jest lista władców na koncu i jasne opracowanie kazdego zagadnienia (przyczyny - przebieg - skutki). kupuj smile.gif

i powodzenia na maturze, podstawowa jest na prawdę prosta! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
M@tek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 454
Nr użytkownika: 9.111

Zawód: uczen
 
 
post 9/12/2007, 11:34 Quote Post

Przyda się smile.gif) www.historia.org.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
M@tek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 454
Nr użytkownika: 9.111

Zawód: uczen
 
 
post 8/02/2008, 18:36 Quote Post

hmm.. ksiazki dla podstawy wsipu tez sa tak samo dobre jak operonu ; )
jedyne co operon zrobil - wg wiekszosc opinii dobrego to vademeca oraz podrecznik do wosu rrr .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
sirgune
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 44.663

Katarzyna Sowiñska
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 23/04/2008, 9:46 Quote Post

Od lat przygotowuję uczniów do matury. Minister Handke i s-ka zrobił Wam ciężka krzywdę, wprowadzając reformę systemu oświaty w 99 r. Z mojego doświadczenia szkolne wymagania mają się nijak do tego, czego wymagają na maturze. Rzetelnej wiedzy nie macie i to nie jest ani Wasza wina, ani nauczycieli- to są błędy w założeniach. Reforma oświaty zakładała, że w gimnazjum nauczyczycie się wszystkiego trwale i szczegółowo w ujęciu chronologicznym, a w Liceum będziecie omawiać poszczególne problemy w ujęciu problemowym na bazie UGRUNTOWANEJ wiedzy z gimnazjum...Efektem są programy genialne, typu WSIP czy NOWA ERA oraz beznadziejne podręczniki. Uczycie się wg programów a nie podręczników, podręcznik to tylko pomoc. Trudno mi wymienić podręcznik gorszy niż WSIP na poziomie rozszerzonym. Operon jest niewiele lepszy.
Zadania maturalne są opracowane wg Podstawy Programowej a nie podręczników. Autorzy zadań jednak lubią niektóre podręczniki- szczególnie XX w. PWN- zwracajcie uwagę na wszelką obudowę- zdjęcia, mapki, wykresy, karykatury- to lubi wracać w arkuszach.
I jeszcze jedno- autorzy CKE, którzy opracowują zadania współpracują z WSIP- tam wydają swoje podręczniki- środowisko naukowe UW- i nie jest prawdą, że bazują na konkurencji, czyli PWN,tylko sięgają tam po co smakowitsze kąski.
Idealnego zestawu podręczników nie ma- z PWN polecam Matura na 100%, z Operonu- Vademecum, plus podręczniki tzw. stare- jako baza do nauki, a nowe- jako zbiory ikonografii, map i tekstów źródłowych. Do potarzania świetnie nadają się Notatki z lekcji tylko wymagają wiedzy podręcznikowej. A ta jest niezbędna do napiasania zadania rozszerzonej wypowiedzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
enklasz nikalajoz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 41.467

Zawód: rzeźnik/garbarz
 
 
post 23/04/2008, 14:35 Quote Post

QUOTE(sirgune @ 23/04/2008, 9:46)
Uczycie się wg programów a nie podręczników, podręcznik to tylko pomoc.


Hmm.. a gdzie można znaleźć ten program? Żeby np. samodzielnie się przygotować? Chodzi mi jakie tematy brać i w jakiej kolejności.
Wzorować się na tematach w podręczniku?
Co do Vademecum Operonu mam mieszane uczucia.
Owszem, kolorowy, ładny, przejrzysty. Jednak brakuje sporo informacji a nauka skacząc po działach jest nieprzyjemna.
Osobiście używam Repetytorium Chmaja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Michalo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 40.484

Zawód: Pracownik produkcji
 
 
post 23/04/2008, 15:08 Quote Post

A co sądzicie o vademecum z zielonej sowy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
kamilsz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 43.356

Zawód: uczen
 
 
post 23/04/2008, 20:13 Quote Post

A korzysta ktoś z podręczników Stentora?

Wg mnie I i II klasę mają zrobioną świetnie - III natomiast jest o wiele gorsza...
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
sirgune
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 44.663

Katarzyna Sowiñska
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 24/04/2008, 5:43 Quote Post

Wykaz tego, co trzeba umieć jest w Informatorze maturalnym, dostępny w księgarniach albo na stronie CKE. Vademecum Operonu jest dobre z tego względu, że takiego właśnie podejścia, tj. problemowo- chronologicznego się wymaga, stąd skakanka, zresztą służy powtórzeniu, a więc nie może zawierać wszelkich treści z różnych programów dopuszczonych do użytku przez MEN. Repetytorium Chmaja i nowa wersja Sokoła z punktu widzenia nauczyciela, czyli mojego- pod tramwaj, najwięcej błędów i braków spośród dostępnych na rynku. Dużo sensowniej pod kątem matury jest przygotowane repetytorium Grega- każde wymaganie egzaminacyjne- na obu poziomach omówione. Taka baza, do samodzielnego rozszerzenia w oparciu o podręczniki. Najbardziej sczegółowe są podręczniki PWN, dobrze sięgnąć do starej serii WSIP- szczególnie starożytność Wipszyckiej, Średniowiecze Tazbirowej i nowożytna Cegielki i Zielińska. Z czego się nie uczycie- mapki, mapki, mapki, bo to niestety kuleje mocno, znowu dzięki reformie i brakowi geografii w SP.
Polecam także podręczniki Znaku- z uwagi na bogata ikonografię i tabele chronologiczne. Stentora znam tylko kl. 3- wg mnie zbyt mało treści, za to program nauczania i obudowa dla nauczycieli dobra, więc rozumiem wybory wykładowców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

29 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej