Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Panzerkampfwagen V Panther (Sd.Kfz.171), Historia, konstrukcja itp.
     
kingtiger
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 7.635

Pawel
Zawód: uczen
 
 
post 18/07/2005, 21:43 Quote Post

Pytajcie jeśli chcecie cos wiedzieć,piszcie jesli cos wiecie(na temat panter oczywiscie)Wszystko o panterze.postaram się przygotować opis tech.jednak mam prośbe mógł by ktoś podesłac kilka fotek będe bardzo wdzieczny.

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
das_reich
 

cbr600rr
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.193
Nr użytkownika: 4.929

 
 
post 18/07/2005, 22:58 Quote Post

QUOTE(kingtiger @ 18/07/2005, 22:43)
Pytajcie jeśli chcecie cos wiedzieć,piszcie jesli cos wiecie(na temat panter oczywiscie)Wszystko o panterze.postaram się przygotować opis tech.jednak mam prośbe mógł by ktoś podesłac kilka fotek będe bardzo wdzieczny.
*


wszystko chyba będzie w najlepszym czołgu IIwś i i najlepszym czołgu niemieckim >
http://www.historycy.org/Najlepszy_Niemiec...zolg-t4959.html
http://www.historycy.org/Ktory_czolg_byl_n..._Sw._-t241.html
wiem że nieche się czytać wszystkiego od początku cożeśmy tam nabazgrali, ale to pomoże żeby nie wałować wszystkiego od początku confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
kingtiger
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 7.635

Pawel
Zawód: uczen
 
 
post 19/07/2005, 13:00 Quote Post

[SIZE=1]Na początek troche histori:

niemcy atakują ZSRR i spotykają tam T-34i mają maly problem."stwórzmy czołg wzorowany na ruskim"-pomyśleli i tak rozpoczeły się prace nad Panzer V "panther".
Początkowo projekty tego czołgu do złudzenia przypominały dzieło rosjan,jednak w miare prac konstrukcyjnych pantera dostawał"nadwagi"zakładano ze miał byc to czołg o wadze 30t,a
wyrusł na 45 tonowy pojazd.Głowne zalety to dobre uzbrojenie(nie tyle kaliber co dlugośc lufy),oraz gruby(w poruwnaniu z T-34)pancerz nowością bylo ustawienie pod kątem bocznego pancerza kadłuba.
Choc pierwsze czołgi nie byly zbyt udane.Najwiecej klopotów ten czołg przyspozył amer.w normandi.




QUOTE(das_reich @ 18/07/2005, 23:58)
wszystko chyba będzie w najlepszym czołgu IIwś i i najlepszym czołgu niemieckim >
http://www.historycy.org/Najlepszy_Niemiec...zolg-t4959.html
http://www.historycy.org/Ktory_czolg_byl_n..._Sw._-t241.html
wiem że nieche się czytać wszystkiego od początku cożeśmy tam nabazgrali, ale to pomoże żeby nie wałować wszystkiego od początku confused1.gif
*




Das reich wszystko wyjasnil,dlatego nie będe pisac danych tech.,bo po co(Dzienki Das reich smile.gif )
Jeśli chodzi o fotki mogą byc przeróżne,bo to nie dla mnie tylko dla"użytkowników spragnionych wiedzy o panterze"pozdr. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Sagasudo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 10.379

Stopień akademicki: historyk
Zawód: logistyk
 
 
post 13/02/2006, 11:31 Quote Post

Czytałem że Pantery robiły taką furorę na zachodzie że jeszcze długo po wojnie kilkanaście tych czołgów wchodziło w skład jednostek francuskich. confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
JS-2
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 17.733

 
 
post 15/05/2006, 13:51 Quote Post

Wiemy , że Niemcy po spotkaniach z T-34 gorączkowo zaczęli szukać alternatywy i nawet wysocy dowódcy pancerni zalecali skopiować T-34.N iemcy zaprojektowali dwa modele ,przy czym jeden był tak podobny do t-34 , że został odrzucony ,żeby nie było pomyłek na froncie.Optymalne kąty nachylenia pancerza zostały dokładnie zerżnięte z t-34 ale silnik diesla całą wojnę z różnych względów nie został skonstruowany ( planowali jeszcze w 1944 i 45 wstawić silnik diesla Skody )Interesuje mnie temat , czy skopiowano po ruskich rozrusznik na sprężone powietrze , jaki miał T-34 , (zapalał on niezależnie od mrozów i stanu akumulatorów a kompresor ładoweł butle w czasie jazdy !!!)Jakie konkretnie jeszcze elementy T-34 Niemcy sciągnęli. Można też sobie wyobrazić ich szok , kiedy spotkali czołdi lepsze niż ich ( a po wojnie z Francją uwierzyli niezbicie , że ich technika niema sobie równej )Wiemy też , że się szybko przełamali i żywcem sciągnęli moździeż 120 mm ( soviecki ) to samo z karabinem automatycznym swt,szybko nebelwerfer (do zadymiania ) przerabiali na pociski bojowe , jak w Katiuszy ale daleko było to gorsze.Tak samo do końca wojny nie zbudowali szturmowca , chociaż w częsci tak skutecznego ,jak Ił-2.Interesuje mnie głównie rozrusznik pneumatyczny -czy był wprowadzony w czołgach niemieckich ? ) pozdrowienia
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Zepter
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 12.477

Jarek
 
 
post 17/05/2006, 22:41 Quote Post

QUOTE(JS-2 @ 15/05/2006, 14:51)
Tak samo do końca wojny nie zbudowali szturmowca , chociaż w częsci tak skutecznego ,jak Ił-2.
*



A o czymś takim jak Henschel Hs 129 słyszałeś? O samolocie tym nie można powiedzieć, że był w połowie tak dobry jak Ił 2 ponieważ był o wiele lepszy... wink.gif Zapraszam do działu lotnictwo...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 18/05/2006, 10:29 Quote Post

QUOTE
Można też sobie wyobrazić ich szok , kiedy spotkali czołdi lepsze niż ich ( a po wojnie z Francją uwierzyli niezbicie , że ich technika niema sobie równej )

Takie czołgi spotakli już we Francji, więc nie wiem, czy to był jakis szok.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Piotr Kmiecik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 18.318

Stopień akademicki: dr inz. arch.
Zawód: architekt
 
 
post 25/05/2006, 9:38 Quote Post

QUOTE(JS-2 @ 15/05/2006, 14:51)
Tak samo do końca wojny nie zbudowali szturmowca , chociaż w częsci tak skutecznego ,jak Ił-2.
*



Kwestia skuteczności Iła-2 pozostaje bardzo dyskusyjna... Polecam chociażby artykuł Krzysztofa Cieślaka w ostatnich "Militariach XX wieku" p.t. "Jak powietrze, jak chleb". Pojawiają się w nim kwestie wysokiej awaryjności uzbrojenia, niemożliwości jednoczesnego użycia wszystkich rodzajów broni ze względu na różnie ustawione wyprzedzenia, etc. Podano chociażby prawdopodobieństwo trafienia w czołg z pułapu 500 - 700 m pod kątem 25 - 30 stopni z odległości 300 m - przy salwie czterech rakiet wynosiło 8%, przy ośmiu rakietach wzrastało do 25%... Biorąc pod uwagę te dane - Ju-87 bywał skuteczniejszy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
das_reich
 

cbr600rr
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.193
Nr użytkownika: 4.929

 
 
post 31/05/2006, 16:51 Quote Post

QUOTE(Piotr Kmiecik @ 25/05/2006, 10:38)
QUOTE(JS-2 @ 15/05/2006, 14:51)
Tak samo do końca wojny nie zbudowali szturmowca , chociaż w częsci tak skutecznego ,jak Ił-2.
*



Kwestia skuteczności Iła-2 pozostaje bardzo dyskusyjna... Polecam chociażby artykuł Krzysztofa Cieślaka w ostatnich "Militariach XX wieku" p.t. "Jak powietrze, jak chleb". Pojawiają się w nim kwestie wysokiej awaryjności uzbrojenia, niemożliwości jednoczesnego użycia wszystkich rodzajów broni ze względu na różnie ustawione wyprzedzenia, etc. Podano chociażby prawdopodobieństwo trafienia w czołg z pułapu 500 - 700 m pod kątem 25 - 30 stopni z odległości 300 m - przy salwie czterech rakiet wynosiło 8%, przy ośmiu rakietach wzrastało do 25%... Biorąc pod uwagę te dane - Ju-87 bywał skuteczniejszy...
*



widzę że dolączył do grona "sprzeczaczy" i "napaleńców kto ma racje" kolega z PWM'u:)

QUOTE(historyk wojenny @ 15/02/2006, 22:25)
Ale krutko służyły.
*


trudno się dziwić
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Piotr Kmiecik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 18.318

Stopień akademicki: dr inz. arch.
Zawód: architekt
 
 
post 31/05/2006, 22:11 Quote Post

QUOTE(das_reich @ 31/05/2006, 17:51)
widzę że dolączył do grona "sprzeczaczy" i "napaleńców kto ma racje" kolega z PWM'u:)


Tu się właściwie nie ma o co sprzeczać... Ot, cyfry z sowieckich raportów (szczerze to mnie też zaskoczyły, chociaż nigdy rusofilem nie byłem)
Ale temat miał chyba być o panterze?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
mossin
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 5.098

 
 
post 1/06/2006, 20:25 Quote Post

QUOTE
N iemcy zaprojektowali dwa modele ,przy czym jeden był tak podobny do t-34 , że został odrzucony ,żeby nie było pomyłek na froncie.

Pojazd ten nazywał się VK3002. Ja słyszałem znowu, iż zpstał odrzucony z rozkazu hitlera, oszołom tym razem stwierdził, że pojazd jest zbyt podobny do T-34. Powszechnie znany jest stosunek Hitlera do komunizmu i wszystkich jego wytworó, więc nie ma się co rozpisywać.
QUOTE
żeby nie było pomyłek na froncie

A tak mówiło OKW wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Piotr Kmiecik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 18.318

Stopień akademicki: dr inz. arch.
Zawód: architekt
 
 
post 2/06/2006, 8:51 Quote Post

QUOTE(mossin @ 1/06/2006, 21:25)
Pojazd ten nazywał się VK3002. Ja słyszałem znowu, iż zpstał odrzucony z rozkazu hitlera, oszołom tym razem stwierdził, że pojazd jest zbyt podobny do T-34. Powszechnie znany jest stosunek Hitlera do komunizmu i wszystkich jego wytworó, więc nie ma się co rozpisywać.
*



A gdzie tu przejawy oszołomstwa? Wystarczająco dużo problemów było na froncie ze zdobycznymi T-34. Jasne, że można było na nich malować ogromne Balkenkreutze, tyle, że to co prawda chroniło trochę załogę przed ogniem własnym, ale genialnie wystawiało ją na celowniki sowieckie. Ładowanie sobie tego problemu na głowę świadomie i z własnego wyboru byłoby dopiero przejawem oszołomstwa...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Xjx
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 17.161

Michal
Zawód: uczen
 
 
post 2/06/2006, 19:46 Quote Post

Jeśli chodzi o Panthery to Niemcy niepotrzebnie je produkowali były one powolne mało zwrotne. O wiele lepsze było by zwiększenie produkcji Pz 4 poniewaz można go było dowoli modernizować, był szybki, zwrotny i co najwazniejsze, nie był awaryjny, nie pozerał tyle paliwa ktorego Niemcom brakowało i mógł jeżdzić po każdym terenie.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 4/06/2006, 15:24

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Bormac
 

Znaczy Projektant
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 735
Nr użytkownika: 10.005

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: Projektant plywadel
 
 
post 3/06/2006, 12:12 Quote Post

QUOTE(Xjx @ 2/06/2006, 20:46)
*

Jeśli chodzi o panthery to niemcy niepotrzebnie je produkowali były one powolne mało zwrotne. O wiele lepsze było by zwiększenie produkcji pz 4 poniewaz można go było dowoli modernizować był szybki zwrotny i co najwazniejsze nie był awaryjny ,nie pozerał tyle paliwa ktorego niemcom brakowało i mógł jeżdzić po każdym terenie. wink.gif
*



Ekhm. Pantera była wolna i mało zwrotna? Nie mogła jeździć po każdym terenie? No tak. Po wodzie się za szybko nie poruszała. dry.gif

PzKpfw IV i dalsza modernizacja? Chciałbym zobaczyć jak zamontowałbyś na jego podwoziu wieże z działem 88mm. Bo 75 to było maksimum co dało się upchnąć na tej konstrukcji. Był mniej awaryjny, może dlatego, że powstał kilka lat przed Panterą, więc naprawiono usterki wieku dziecięcego? rolleyes.gif
Pionowy pancerz IV też był lepszy od pochyłego Pantery? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.552
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 4/06/2006, 15:05 Quote Post

Hej

QUOTE(Xjx @ 2/06/2006, 19:46)
*

Jeśli chodzi o panthery to niemcy niepotrzebnie je produkowali były one powolne mało zwrotne. O wiele lepsze było by zwiększenie produkcji pz 4 poniewaz można go było dowoli modernizować był szybki zwrotny i co najwazniejsze nie był awaryjny ,nie pozerał tyle paliwa ktorego niemcom brakowało i mógł jeżdzić po każdym terenie. wink.gif
*



Widzę że nie odrobiłeś lekcji smile.gif to właśnie Pz IV był powolny i mało ruchliwy w porównaniu z szybką i zwrotną Panterą o znacznie lepszych własnościach terenowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

15 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej