Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Europa Środkowa, paskudny, bezużyteczny bękart
     
PotężnaSłowiańszczyzna
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 86.395

Piotr
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/01/2015, 10:02 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 7/01/2015, 15:44)
Niemniej Sikorski racje miał , Polska i pozostałe kraiki Europy Środkowej jedyna szanse na pokój , i rozwój ekonomiczny  mają  ,  w ramach Europy Zachodniej , do której politycznie , kulturowo , i de facto historycznie należą . 
Co sadzicie o " Europie Środkowej " ? I przyszlosci tych krajów co do niej "geograficznie "przynależą ?
*


O nie, to nie takie proste, na pewno mentalnie bliżej nam do Białorusinów czy Ukraińców, jesteśmy odmienni od zachodu, kulturowo też jest różnie, mamy szereg tradycji wywodzących się jeszcze z "pogańskiej" przeszłości naszych przodków jak wigilia, marzanna, jaja wielkanocne, noc świętojańska itd. z tego co wiem takich tradycji nie ma na zachodzie, czyż nie ? dalej idźmy w kulturę: oberki, mazury, polonezy (chodzone) i kujawiaki na pewno nie jest to muzyka zachodnia, architektura słynne polskie dworki szlacheckie, chałupy chłopów tu też mamy swoje tradycje. Historycznie na 100 % nie należymy do kręgu Europy Zachodniej, dlaczego ? to proste od czasów Kazimierza Wielkiego czyli głębokiego XIV wieku nasz kurs polityczny kierował się ku wschodowi, Polska z Litwą Jagiellonów była państwem już na bank wschodnio-europejskim z rzeszą prawosławnych Rusinów przodków dzisiejszych Białorusinów i Ukraińców, późniejsza Rzeczpospolita szlachecka też była państwem wschodnio europejskim, czasy zaborów też mimo że początkowo to lwią część Polski posiadała Austria i Prusy to już po 1815 lwią część miała Rosja no i też oddziaływanie było wschodnie. Czyli politycznie do 1989 Polska była związana silnie ze wschodem Europy.

Geograficznie Europa Środkowa to Słowenia, Austria, Czechy, Węgry Słowacja i Polska, przynajmniej ja tak to widzę. No to są kraje o różnorakiej historii, kulturze i języku, gro z nich to Słowianie więc ludzie o mentalności wschodnio-europejskiej z silnymi wpływami Niemieckimi jak np. Czechy są i Niemcy (Austria)mentalność zachodnio-europejska, Węgrzy z pod Uralu (Ugrofinowie) czyli zapewne mentalność także wschodnia. No trzeba by dobrego etnografa żeby tą zawikłaną sytuację rozwikłać ale ja sądzę że Europa Środkowa to mieszanka wschodu z zachodem Europy taki tygiel kulturowy.

Czy jedyną szansę na pokój i rozwój ekonomiczny kraje naszej Europy Środkowej mają w sojuszu z zachodem. Wiesz to ciężko stwierdzić, jedno jest faktem Zachód narzuca nam swoją wolę (zalewa nas) swoją kulturą, Unia Europejska nadal jest nastawiona na prymat zachodniej Europy co jest kategorycznie złe !!!. dlatego też jesteśmy mało ważni w Unii. Ja widzę UE inaczej jako wspólnotę wszystkich części Europy i unię ekonomiczną gospodarczą a nie polityczną w całym wymiarze tego słowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 11/01/2015, 10:23 Quote Post

Polską misją w historii jest pas transmisyjny wartości zachodnich na wschód.


CODE
[PotężnaSłowiańszczyzna,11/01/2015, 11:02]

CODE
od czasów Kazimierza Wielkiego czyli głębokiego XIV wieku nasz kurs polityczny kierował się ku wschodowi, Polska z Litwą Jagiellonów była państwem już na bank wschodnio-europejskim z rzeszą prawosławnych Rusinów przodków dzisiejszych Białorusinów i Ukraińców, późniejsza Rzeczpospolita szlachecka też była państwem wschodnio europejskim, czasy zaborów też mimo że początkowo to lwią część Polski posiadała Austria i Prusy to już po 1815 lwią część miała Rosja no i też oddziaływanie było wschodnie. Czyli politycznie do 1989 Polska była związana silnie ze wschodem Europy.


Polska była długo całkiem zachodnim krajem nawet pod rządami Jagiellonów, solidnie katolickim z uniwersytetem, krajem liczącym się w Europie, biorąc udział w polityce Europy Centralnej i z rozwijającą się kulturą.

Wschodniość zaczęła się pojawiać pod wpływem wojen z Rosją i Turcją, czyli 200 lat później niż podajesz, a była
decydującą od odbudowy po Potopie, czyli 1660 i dalej.

Podam ci parę faktów: Polska z Litwą miała milion km2, ale 2/3 żyło w Polsce, skąd wpływało 80% wpływów podatkowych. Co więcej, na całym obszarze Litwy nie było żadnej twierdzy, a w Polsce było ich dużo.

Cała ta wschodnia dzicz to był dodatek do nieźle rozwiniętej Polski.

CODE
Geograficznie Europa Środkowa to Słowenia, Austria, Czechy, Węgry Słowacja i Polska, przynajmniej ja tak to widzę. No to są kraje o różnorakiej historii, kulturze i języku, gro z nich to Słowianie więc ludzie o mentalności wschodnio-europejskiej z silnymi wpływami Niemieckimi jak np. Czechy są i Niemcy (Austria)mentalność zachodnio-europejska, Węgrzy z pod Uralu (Ugrofinowie) czyli zapewne mentalność także wschodnia. No trzeba by dobrego etnografa żeby tą zawikłaną sytuację rozwikłać ale ja sądzę że Europa Środkowa to mieszanka wschodu z zachodem Europy taki tygiel kulturowy.


Tygiel to jest w gettach Europy Zachodniej.

O nas mówią, że jesteśmy Europa Nowozachodnia.

Czy jedyną szansę na pokój i rozwój ekonomiczny kraje naszej Europy Środkowej mają w sojuszu z zachodem.

Tu właśnie nie ma wątpliwości, szczególnie, że Rosja i kraje sąsiadujące nie mają nic do zaproponowania.
Jedynym krajem w pobliżu, który się rozwija to Turcja. Ale to całkiem różna kultura.

CODE
Wiesz to ciężko stwierdzić, jedno jest faktem Zachód narzuca nam swoją wolę (zalewa nas) swoją kulturą, Unia Europejska nadal jest nastawiona na prymat zachodniej Europy co jest kategorycznie złe !!!.


A co konkretnie, bo nie chwytam? Może chodzi o wartości zachodnie?

CODE
dlatego też jesteśmy mało ważni w Unii. Ja widzę UE inaczej jako wspólnotę wszystkich części Europy i unię ekonomiczną gospodarczą a nie polityczną w całym wymiarze tego słowa.


Każdy, kto jest poza unią jest faktycznie na ziemi niczyjej pomiędzy Zachodem, a Rosją, a to już bardzo źle...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 11/01/2015, 10:30 Quote Post

A w UE jestesmy ważni i coraz ważniejsi. nasz wybór jest o tyle łatwiejszy, że jak wspomniał AM, nie ma żadnej alternatywy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2015, 10:46 Quote Post

QUOTE
O nie, to nie takie proste, na pewno mentalnie bliżej nam do Białorusinów czy Ukraińców, jesteśmy odmienni od zachodu, kulturowo też jest różnie, mamy szereg tradycji wywodzących się jeszcze z "pogańskiej" przeszłości naszych przodków jak wigilia, marzanna, jaja wielkanocne, noc świętojańska itd. z tego co wiem takich tradycji nie ma na zachodzie, czyż nie ? dalej idźmy w kulturę: oberki, mazury, polonezy (chodzone) i kujawiaki na pewno nie jest to muzyka zachodnia, architektura słynne polskie dworki szlacheckie, chałupy chłopów tu też mamy swoje tradycje. Historycznie na 100 % nie należymy do kręgu Europy Zachodniej, dlaczego ? to proste od czasów Kazimierza Wielkiego czyli głębokiego XIV wieku nasz kurs polityczny kierował się ku wschodowi, Polska z Litwą Jagiellonów była państwem już na bank wschodnio-europejskim z rzeszą prawosławnych Rusinów przodków dzisiejszych Białorusinów i Ukraińców, późniejsza Rzeczpospolita szlachecka też była państwem wschodnio europejskim, czasy zaborów też mimo że początkowo to lwią część Polski posiadała Austria i Prusy to już po 1815 lwią część miała Rosja no i też oddziaływanie było wschodnie. Czyli politycznie do 1989 Polska była związana silnie ze wschodem Europy.

Co to znaczy "my "to ze tobie bliżej do Ukrainy czy Białorusi , kulturowo , czy etnicznie .
To nie znaczy ze Polacy jako naród takie "panslawistyczne " popłuczyny wyznają.
Reszty nawet nie chce mi się komentować , tylko chłopię popatrz na mapę , jak bardzo się rożni od tej z 1939 . Nie ma u nas poza śladowymi ilościami Białorusinów ( zwarte osadnictwo ) , żadnej wschodniej kultury , nie ma i mam nadzieje już nigdy nie będzie .
Bajdurzysz o przeszłości , a ja pisze o przyszlosci Polski , realnej przyszłości , i jedynej możliwej przyszłości , jako średniej wielkości , rozwijającego się szybko , normalnego kraju Europy Zachodniej .
QUOTE
Unia Europejska nadal jest nastawiona na prymat zachodniej Europy co jest kategorycznie złe !!!

laugh.gif biggrin.gif tongue.gif wub.gif

Ten post był edytowany przez lancaster: 11/01/2015, 10:48
 
Post #19

     
PotężnaSłowiańszczyzna
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 86.395

Piotr
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/01/2015, 11:55 Quote Post

Po waszych wypowiedziach a szczególnie wypowiedzi lancastera, która nie wiele wniosła oprócz jednej bardzo ważnej rzeczy, otóż przypomniały mi się wczesne lata dziewięćdziesiąte gdy Polska przeżywała transformację systemową, sięgnijcie sobie do tych czasów, Polacy mieli dość Rosji tak ? pamiętam dobrze jak nie lubiło się języka Rosyjskiego no i zapatrzenie w zachód, zachód jest piękny, wspaniały o wiele lepiej rozwinięty, pamiętam jaką nobilitacją było w tamtych czasach pojechać na wakacje np. do Francji i w tym zatraceniu się dla zachodu lat 90 zaczęliśmy pomału tracić swoją tożsamość na rzecz właśnie tego wspaniałego jakże rozwiniętego zachodu, do czego zmierzam, wydaje mi się że duże grono Polaków nie wyszło z tej gloryfikacji zachodu, co w latach 90 było jeszcze zrozumiałe, bo rzeczywiście byliśmy ubożsi bardziej zacofani to właśnie tracąc umiłowanie do tego co nasze Polskie i tu jest moi drodzy duży problem. Do puki będziemy spoglądać na zachód jako na coś lepszego ważniejszego kopiować go do puty Polska będzie na tym cierpiała kulturowo, mentalnie a nawet gospodarczo, trzeba zrozumieć że w życiu wygrywają te państwa które stawiają na swoje, bronią swej odrębności i dobrze ją reklamują.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 11/01/2015, 11:59 Quote Post

To znaczy, może jest tak, że w Polsce mieszkają Polacy o mentalności bliższej wschodowi.
Ich udział jednak ewidentnie jest wyższy na Wschodzie, gdzie niestety nikt nie inwestuje w przemysł.

W sumie nawet to ma sens: na Zachodzie dymią kominy, a na Wschodzie puszcza, wódka, dziewczyny, egzotyka! Taki kraj ma sens.

Tylko, ciekawe, czy tak, jak w Belgii i RFN nastąpi zamiana ról? Bawaria z rolniczej stała się centrum nowej ekonomii. To samo spotkało Flandrię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2015, 12:07 Quote Post

QUOTE(PotężnaSłowiańszczyzna @ 11/01/2015, 11:55)
Po waszych wypowiedziach a szczególnie wypowiedzi lancastera, która nie wiele wniosła oprócz jednej bardzo ważnej rzeczy, otóż przypomniały mi się wczesne lata dziewięćdziesiąte gdy Polska przeżywała transformację systemową, sięgnijcie sobie do tych czasów, Polacy mieli dość Rosji tak ? pamiętam dobrze jak nie lubiło się języka Rosyjskiego no i zapatrzenie w zachód, zachód jest piękny, wspaniały o wiele lepiej rozwinięty, pamiętam jaką nobilitacją było w tamtych czasach pojechać na wakacje np. do Francji i w tym zatraceniu się dla zachodu lat 90 zaczęliśmy pomału tracić swoją tożsamość na rzecz właśnie tego wspaniałego jakże rozwiniętego zachodu, do czego zmierzam, wydaje mi się że duże grono Polaków nie wyszło z tej gloryfikacji zachodu, co w latach 90 było jeszcze zrozumiałe, bo rzeczywiście byliśmy ubożsi bardziej zacofani to właśnie tracąc umiłowanie do tego co nasze Polskie i tu jest moi drodzy duży problem. Do puki będziemy spoglądać na zachód jako na coś lepszego ważniejszego kopiować go do puty Polska będzie na tym cierpiała kulturowo, mentalnie a nawet gospodarczo, trzeba zrozumieć że w życiu wygrywają te państwa które stawiają na swoje, bronią swej odrębności i dobrze ją reklamują.
*


Nie chce mi się tego komentować , jako cały komentarz nie wystarczy ten temat , gdzie teorie tego typu fantastów żyjących mentalnie i kulturowo na Ukrainie XIX wieku , są przez userow tego forum zdecydowanie odrzucane .
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=122427&hl=

 
Post #22

     
PotężnaSłowiańszczyzna
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 86.395

Piotr
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/01/2015, 12:10 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 11/01/2015, 11:59)
To znaczy, może jest tak, że w Polsce mieszkają Polacy o mentalności bliższej wschodowi.
Ich udział jednak ewidentnie jest wyższy na Wschodzie, gdzie niestety nikt nie inwestuje w przemysł.

W sumie nawet to ma sens: na Zachodzie dymią kominy, a na Wschodzie puszcza, wódka, dziewczyny, egzotyka! Taki kraj ma sens.

Tylko, ciekawe, czy tak, jak w Belgii i RFN nastąpi zamiana ról? Bawaria z rolniczej stała się centrum nowej ekonomii. To samo spotkało Flandrię.
*


Nie o to mi chodziło Aleksander, ty mnie nie zrozumiałeś, chodziło mi o to że Słowianie w tym Polacy jako całość mają specyficzną mentalność , wiesz trudno mi to nazwać ale np. jak wyjeżdżam na ten zachód to daję się to odczuć ci ludzie mają inne wartości źyciowe hmmmm inaczej się zachowują w pewnych sytuacjach, no są inni jest różnica, tu nie chodzi o to że zachodnia Polska jest lepiej rozwinięta, wiadomo że tak jest bo zabór Pruski, bo Wielkopolska była najlepiej rozwinięta w Polsce szlacheckiej itd, mnie chodzi o tą subtelną różnicę w duszy człowieka, w charakterze, trudno to opisać tak jak powiedziałem ale jest cos takiego jak "dusza Słowiańska", zresztą swego czasu aktor Piotr Gąsowski się wypowiedział na ten temat i stwierdził że każdemu Polakowi jest bliżej do Rosjanina niż do Niemca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
PotężnaSłowiańszczyzna
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 86.395

Piotr
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/01/2015, 12:19 Quote Post

[quote=lancaster,11/01/2015, 12:07]
[/quote]
Nie chce mi się tego komentować , jako cały komentarz nie wystarczy ten temat , gdzie teorie tego typu fantastów żyjących mentalnie i kulturowo na Ukrainie XIX wieku , są przez userow tego forum zdecydowanie odrzucane .
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=122427&hl=
*

[/quote]
I po co te nerwy ?? Nie musisz się z tym zgadzać, i nie obrażaj mnie mówiąc że jestem fantastą. Proszę wypowiedź się rozsądnie a nie podawaj argumenty typu że większość użytkowników forum odrzuca takie zdanie, owszem jeśli bym kogoś obaraził, albo moja wypowiedź była błędna historycznie to zgoda, ale w tym przypadku tak nie jest.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 11/01/2015, 12:25 Quote Post

Słowiańszczyzno, RON to nie był kraj ani zachodnio, ani wschodnioeuropejski. To był kulturowo i politycznie odrębny kontynent. rolleyes.gif
A Węgrzy to normalny europejski naród, spod Uralu zachowali tylko język.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 11/01/2015, 12:37 Quote Post

Przede wszystkim Słowian łączą tylko zbliżone języki, mają różne religie, alfabety, należą do różnych bloków, są skonfliktowani ze sobą, zwłaszcza na Bałkanach.

Natomiast postępująca integracja w ramach EU przyniesie zjednoczenie w ramach tej organizacji:
PL 35
Czechy 10
Słowacja 5
Słowenia 2
Chorwacja 5
Serbia 10
Bośnia 4
Macedonia 1
Bułgaria 6

Czyli łącznie około 80 milionów Słowian, mających zbliżone języki i wyznający wspólne wartości Zachodnie.

To mogłaby być już jakaś baza do budowania jakieś wspólnoty sympatii, bo ani politycznej, ani kulturowej, skoro dogadujemy się po angielsku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2015, 12:40 Quote Post

QUOTE
I po co te nerwy ?? Nie musisz się z tym zgadzać, i nie obrażaj mnie mówiąc że jestem fantastą. Proszę wypowiedź się rozsądnie a nie podawaj argumenty typu że większość użytkowników forum odrzuca takie zdanie, owszem jeśli bym kogoś obaraził, albo moja wypowiedź była błędna historycznie to zgoda, ale w tym przypadku tak nie jest.

Jesteś fantasta chłopie smile.gif vide :
QUOTE
"dusza Słowiańska",
co to rzekomo u Polaków występuje rolleyes.gif , gdybyś wyrwał się z rodzinnego zaścianka , na chwile opuścił ciepłą ziemiankę , to zobaczył byś zdumiewające podobieństwo Polaków do Irlandczyków ( zapewne nieznane plemię Słowian wink.gif ) , ta sama otwartość , skłonność do alkoholu , kłótliwość , hałaśliwość .
Zresztą czy ja bronie takim jak ty żyć urojeniami ? Wdziej chłopie czystą sukmanę , wciśnij sobie do obuwia świeżej słomy ( o ile obuwie to nie szatański wytwór Zachodu ) , zaprzęgnij do pługa kobietę , i promuj słowiańskiego ducha ...bratnią miłość do Ukraińców i Białorusinów smile.gif Co mi taki folklor przeszkadza rolleyes.gif

 
Post #27

     
PotężnaSłowiańszczyzna
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 86.395

Piotr
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/01/2015, 12:40 Quote Post

QUOTE(Lehrabia @ 11/01/2015, 12:25)
Słowiańszczyzno, RON to nie był kraj ani zachodnio, ani wschodnioeuropejski. To był kulturowo i politycznie odrębny kontynent. rolleyes.gif
A Węgrzy to normalny europejski naród, spod Uralu zachowali tylko język.
*


No ja się nie do końca z tym zgadzam, jest parę płaszczyzn:
Na płaszczyźnie geograficznej był na 100% wschodni
Na płaszczyźnie kulturowej raczej też, choć nie jestem specem od etnografii to np. stroje polskiej szlachty miały konotacje wschodnią, w RON żyło wiele narodowości wschodnich począwszy do Ormian i Żydów aszkenazyjskich kończąc na przodkach Białorusinów i Ukraińców i wszyscy oni z pewnością oddziaływali na Polaków.
Na płaszczyźnie religijnej no nie był to kraj mono-religijny, choć Polacy byli w większości Katolikami tu trzeba przyznać fakt tu mamy wpływ zachodni
Węgrzy jasne że są narodem 100% Europejskim i zawsze takim byli, ale ich mentalność nie jest zachodnio-europejska, zgodzisz się z tym twierdzeniem ?

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 11/01/2015, 12:37)
Przede wszystkim Słowian łączą tylko zbliżone języki, mają różne religie, alfabety, należą do różnych bloków, są skonfliktowani ze sobą, zwłaszcza na Bałkanach.



Czyli łącznie około 80 milionów Słowian, mających zbliżone języki i wyznający wspólne wartości Zachodnie.

To mogłaby być już jakaś baza do budowania jakieś wspólnoty sympatii, bo ani politycznej, ani kulturowej, skoro dogadujemy się po angielsku.
*


Aleksander, owszem są takie rzeczy jak ustrój polityczny, gospodarczy itp. który są wspólnie wypracowane i powinniśmy na nich budować państwo ale budując wspólną Europę musimy pozostać sobą w sensie kulturowym, obyczajowym itd. mieć coś do wniesienia do tej wspólnej Europy, a nie być zaściankiem kłaniającym się zachodnim panom o to mi chodzi !!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 11/01/2015, 13:03 Quote Post

QUOTE(PotężnaSłowiańszczyzna @ 11/01/2015, 13:40)
Ormian i Żydów aszkenazyjskich kończąc na przodkach Białorusinów i Ukraińców i wszyscy oni z pewnością oddziaływali na Polaków.


Wpływy idą zawsze w dół drabiny społecznej, a nie w górę.

Ruska szlachta masowo przeszła na katolicyzm i spolonizowała się, gdy ruska kultura zaczęła się kojarzyć z kozakami i Moskwą.

Wszystko, co ruskie pozostało w kulturze szlachty, zostało odrzucone w XIX wieku, gdy zorientowaliśmy się na Francję i Niemcy oraz Anglię.

Jedyny wpływa na Polaków zachowali Żydzi, dlatego, że spora część szlachty pochodziła od Frankistów, a spora część inteligencji to potomkowie spolszczonych Żydów, ludzi bardzo kreatywnych. Ich udział w naszej kulturze jest ogromny, poczynając od Abecadło z pieca spadło i elementarza, a kończąc na szczepionkach na różne choroby.

Ale jaki to ma związek ze słowiańszczyzną?

Jeśli chodzi o Białoruś, czy Ukrainę, dostrzegam ich podobieństwo do RON oraz PRL. Tylko, że Polska obecna jest Polską piastowską, a wszystko co jagiellońskie jest tak strasznie egzotyczne, a PRL to zaścianek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
PotężnaSłowiańszczyzna
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 86.395

Piotr
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/01/2015, 13:11 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 11/01/2015, 13:03)
QUOTE(PotężnaSłowiańszczyzna @ 11/01/2015, 13:40)
Ormian i Żydów aszkenazyjskich kończąc na przodkach Białorusinów i Ukraińców i wszyscy oni z pewnością oddziaływali na Polaków.


Wpływy idą zawsze w dół drabiny społecznej, a nie w górę.

*


Nie zawsze tak jest, w przypadku RON mieliśmy przenikanie się kultur wyżsi brali od niższych i odwrotnie, tyle na ile moja wiedza mi pozwala to tak własnie było, Polska była zahaczona o wschód Turcja Rosja itd. to wszystko nie było bez znaczenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej