Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szlak romanski,
     
mati3000
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 63.346

Zawód: uczeñ
 
 
post 10/05/2010, 15:54 Quote Post

Czy ktos z was byl na tym szlaku i jakie obiekty zwiedzil?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 15/08/2011, 9:11 Quote Post

I co, czyżby ten wątek miał już zostać na wieki opuszczony?
Naprawdę żaden z Forumowiczów nie zwiedzał "szlaku romańskiego"?

Mi się kilka lat temu udało zwiedzić np. słynną "Ruinę" w Inowrocławiu (czyli kościół Najświętszej Marii Panny), której powstanie datuje się na ok. 1180 r. Jest to największa romańska bazylika redukowana (czyli bez transeptu - nawy poprzecznej) w tej części Europy!
Poniżej jedna z fotek, jaką wówczas zrobiłem.

user posted image

Poza tym zobaczyłem, że powstał (czy też powstaje) serwis poświęcony szlakowi romańskiemu, poniżej link:
Szlak Romański

Pozdrowienia,
_Bodzio_
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 26/08/2011, 5:35 Quote Post

No dobrze, to ja ze swoich tripów umieszczam jeszcze dodatkowo zdjęcia przedstawiające inny, w sumie nie tak odległy obiekt - kolegiatę śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy, wzniesioną w latach 1120-1140. Warto nadmienić, że obiekt był później wielokrotnie przebudowywany, a w XIX wieku nadano mu nawet charakter... neogotycki (tak, choć patrząc na obecną budowlę ciężko w to uwierzyć, ale widziałem ilustracje - to fakt).

user posted image

user posted image

Pierwotny romański kształt przywrócono kolegiacie w latach 1954-1956 (pracami kierował zdaje się prof. Jan Zachwatowicz), więc w pewnym sensie jest to nie taki stary obiekt na szlaku romańskim wink.gif

user posted image

Ja zaś przenoszę wątek z "Łódzkiego", i bynajmniej nie do "Kujawsko-pomorskiego" (co determinowałyby oba w/w miasta - Inowrocław i Kruszwica), tylko "Europy i świata", bo przecież szlak wychodzi również poza Polskę:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Roma%C5%84ski

Pozdrowienia,
B.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 26/08/2011, 22:12 Quote Post

Jeszcze jeden obiekcik, o którym warto wspomnieć... Być może macie go nawet "na sercu" smile.gif. No bo jeśli akurat nosicie portfel w lewej kieszeni kurtki, a w nim znajduje się przypadkiem banknot dwudziestozłotowy, to zwróćcie uwagę na rewers... Tak, to rotunda św. Mikołaja w Cieszynie.

user posted image

Dla mnie ten obiekt jest akurat bardzo szczególny... Ileż razy tu byłem - cięzko mi orzec, może sto, a może i dwieście... Choć Warszawiak ze mnie z dziada-pradziada (dosłownie), z Cieszynem również wiążą mnie więzy rodzinne, a tutejsze Wzgórze Zamkowe znam od maleńkości - habsburski zamek mieszczący szkołę muzyczną, Wieżę Piastowską, no i właśnie tę niewielką rotundę... (i browar nieopodal wink.gif).

user posted image

No dobrze, wspomnienia i sentymenty na bok, ad rem - rotunda pochodzi prawdopodobnie z XI wieku (choć pojawiają się wątpliwości, czy nie jest nieco młodsza) - będąc jednym z najstarszych zachowanych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Była pierwszą chrześcijańską światynią w Cieszynie, pełniąc funkcję kaplicy grodowej. W XIX wieku częściowo ją zasypano i przerobiono na pawilon w stylu klasycystycznym - w wymiarze architektnonicznym była to, w mojej opinii, bezmyślna dewastacja tego obiektu. Całe szczęście po II wojnie światowej obiektowi przywrócono jego pierwotny charakter - taki, jaki poznałem i znam od blisko 40 lat... Howgh!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 27/08/2011, 6:22 Quote Post

No to może czas na jakąś podróż poza obszar Polski, przy okazji zamieszczam poniżej fotkę zrobioną mi przez żonę smile.gif. Ale interesuje nas oczywiście to, co stoi za mną - jest to romańska rotunda św. Marcina w czeskiej Pradze (Wyszehrad).

user posted image

Została wzniesiona jeszcze w XI wieku. Jest jednym z najlepiej zachowanych fragmentów warownego grodu wzniesionego przez Przemyślidów. Miała burzliwe losy, była splądrowana przez husytów, a podczas wojny 30-letniej, gdy cały Wyszehrad pełnił funkcję bazy wojskowej, służyła jako magazyn prochu. W 1757 roku została poważnie uszkodzona podczas ostrzału artyleryjskiego (w jej murach pozostawiono na pamiątkę kilka kul armatnich).

Odrestaurowano ją dopiero w 1878 roku, właściwie dzięki uporowi ówczesnych architektów, którzy sprzeciwili się planom urbanistów zamierzajacych zlikwidować obiekt, by poszerzyć przebiegającą obok drogę. Do jej ocalenia przyczynił się w dużym stopniu hrabia Chotek. Właśnie odbudowie z XIX wieku rotunda zawdzięcza swój obecny wygląd, odzyskała również swój pierwotny cel przeznaczenia i obecnie kilka razy w tygodniu odbywają się tu nabożeństwa. Ale przede wszystkim służy celom turystycznym, będąc jednym z ważniejszych zabytków Wyszehradu i zarazem jednym z najstarszych kościołów Pragi.

Szczerze mówiąc nie wiem, czy formalnie należy do Szlaku Romańskiego, ale zgaduję, że tak (przebiega on również przez Czechy). Jeśli by tak nie było, z pewnością należałoby to uczynić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 27/08/2011, 6:45 Quote Post

Inowłódz
http://albumromanski.pl/album/inowlodz-kos...ziego-z-xixii-w
Galeria romańska
http://albumromanski.pl/tagi/tagi-ksiazek/romanska-polska
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 27/08/2011, 12:54 Quote Post

Dzięki za linki.

A ja od siebie dodam jeszcze jedną, własnoręcznie zrobioną fotkę pewnego romańskiego obiektu, ale na razie nie powiem nic więcej censored.gif.

No, zgadnie ktoś, co to jest i gdzie się znajduje? cool.gif

user posted image


Pozdrowienia,
B.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej