Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Narodowe Siły Zbrojne, dobrzy czy źli?
     
Bohdan Burdon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 7.867

 
 
post 21/07/2005, 17:47 Quote Post

Tak jak pisałem wcześniej jestem wdzięczny za szybka odpowiedź, a jeśli to nie sparwi wielkiego kłopotu proszę także o wspomniany kontakt.
Dzięki serdeczne!

poli.ok@interia.pl
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 21/07/2005, 18:58 Quote Post

a tak wogóle to Bury to przypadkiem nie NZW a nie NSZ. Małą różnica, ale jednak...
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 22/07/2005, 5:55 Quote Post

tak wogóle to Bury to przypadkiem nie NZW a nie NSZ. Małą różnica, ale jednak...

TAK.Romuald Rajs - właść. Reiss - do 1945 roku Brygada Wileńska AK , od 1946 roku Brygada Wileńska NZW i PAS KO NZW Białystok.
O ,,Burym" sporo także w ,, Łupaszka, Młot, Huzar" - Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski - Oficyna Wydawnicza Volument - W wa 2002
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Bohdan Burdon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 7.867

 
 
post 22/07/2005, 19:17 Quote Post

QUOTE(1234 @ 21/07/2005, 19:58)
a tak wogóle to Bury to przypadkiem nie NZW a nie NSZ. Małą różnica, ale jednak...
*



Przepraszam za skrót myślowy! Właściwie to nie potrafię się wytłumaczyć. Dzięki za sprostowanie!
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 26/07/2005, 18:09 Quote Post

W tej... książeczce IPN było, że gościo już wcześniej lubił sobie porozstrzeliwać jeńców. Wychodzi, że to chyba genetycznie uwarunkowane.
A ja jeszcze z innej beczki. Był sobie taki płk. Albin Rak-Lesiński. Miał być likwidatorem NSZ przy wcielaniu do AK, długa historia, nie będę tutaj zaczernał problemu. Otóż po 1945 facio raptem pół roku przesiedział w pace, potem był nauczycielem, a nawet za Bieruta jeszcze naczelnikiem szkoły. Co się działo, że inni NSZtowcy, WiNowcy, BChowcy, a nawet już i niektórzy ALowcy szli do piachu, a facet nawet w pewnym sensie awansował?
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Bohdan Burdon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 7.867

 
 
post 26/07/2005, 22:15 Quote Post

Jeszcze nie dokopałem się do książki bo wakacje, ale z moje średniej wiedzy wynika, że np.: w czasie "Burzy" nikt nie brał jeńców, żadna ze stron, taki czas. Ale oczywiście nie chcę nikogo gloryfikować. Z tego co pamiętam ze studiów, a było to bardzo dawno i mogę się mylić, to uczono mnie , że fakt historyczny należy oceniać w kontekście czasu, w którym miał miejsce. Chociaż historycy mnie zlinczują bo historia przecież nie ocenia a opisuje. Przepraszam!
Tak się tylko wtrącam!
Kiedyś taki inny "bandyta" Christa coś o tym opowiadał warto żebyś przeczytał. ten tekst krąży po necie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 27/07/2005, 13:01 Quote Post

W "tej" IPNowskiej ksiązce było, że to nie miało miejsca w okresie Burzy, tylko wcześniej podczas okupacji. Czy to nie miał przełożenkiia na represje wobec cywilów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 26/08/2005, 12:48 Quote Post

Nie podoba mi się ich wizja "Wielkiej Polski" oraz często antysemityzm, ale zrobili dużo dobrego dla Polski. Co konkretnie:

1. Walczyli w Powstaniu Warszawskim
2. Walczyli z Niemcami (duże dokonania).
3. Walczyli z komunistami (jeszcze większe dokonania).
itd.

Najbardziej cenię ich za to, że walczyli aż do lat 50. Ciekawostka - pewien Akowiec walczył aż do 1963 roku na Lubelszczyźnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 26/08/2005, 20:14 Quote Post




QUOTE
1. Walczyli w Powstaniu Warszawskim

No, tu dokonania rzekłbym niewielkie
QUOTE
2. Walczyli z Niemcami (duże dokonania).

Czy stoczyli jakąś bitwę na miarę ALowskiego np. Rąblowa?
QUOTE
3. Walczyli z komunistami (jeszcze większe dokonania).

No, fakt, ale tylko wtedy, kiedy mieli przewgę. Na silniejszych raczej sie nie porywali


 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 30/08/2005, 13:44 Quote Post

QUOTE(1234 @ 26/08/2005, 22:14)
QUOTE
1. Walczyli w Powstaniu Warszawskim

No, tu dokonania rzekłbym niewielkie
QUOTE
2. Walczyli z Niemcami (duże dokonania).

Czy stoczyli jakąś bitwę na miarę ALowskiego np. Rąblowa?
QUOTE
3. Walczyli z komunistami (jeszcze większe dokonania).

No, fakt, ale tylko wtedy, kiedy mieli przewgę. Na silniejszych raczej sie nie porywali
*



1. Na pewno większe niż AL.
2. Co do bitew nie wiem, ale wyzwolili 2000 więźniów (w tym 100 Żydówek) z obozu pracy koło Tarnowa (niestety konkretnego nie znam, może to było w Dębicy?)
3. Partyzanci zazwyczaj nie porywają się na silniejszych.

GL i AL darzę dużym szacunkiem (zostawiłbym im ulice, ale np. nie Gwardii Ludowej, lecz Żołnierzom Gwardii Ludowej), ale ich taktyka była (przynajmniej w Warszawie) bardzo nieprzemyślana i ociarała się o populistyczne akcje odwetowe na szeregowych Volksdeutchach i Niemcach (Cafe Club). Nie zlikwidowali (z tego co wiem) żadnej poważnej szychy we władzach okupacyjnych. A jeszcze jedno - ppłk Moczar, kiedy dowiedział się o pacyfikacji Borowa (tam gdzie rozstrzelano żołnierzy GL) powiedział, że "wsie reakcji mają za swoje".

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 30/08/2005, 17:00 Quote Post

QUOTE
1. Na pewno większe niż AL.

Tu bym polemizował, choćby na podstawie odznaczeń dokonanych przez dowództwo AK. Bór odznaczył Virtuti Militari jednego żołnierza NSZ (Stanisław Bóbr Tylingo) i dwu AL (Jan Szelubski Leszek i Edwin Gustaw Rozłubirski)
QUOTE
Co do bitew nie wiem, ale wyzwolili 2000 więźniów (w tym 100 Żydówek) z obozu pracy koło Tarnowa (niestety konkretnego nie znam, może to było w Dębicy?)

Ja słyszałem tylko o Cacowie jako wiekszej, ale nie tak wielkiej jak Gruszka czy Ewina.
QUOTE
Nie zlikwidowali (z tego co wiem) żadnej poważnej szychy we władzach okupacyjnych.

Zlikwidowali. Był to generał Kurt renner zlikwidowany przez oddział wachm, Tarzana (przystąpił potem do Ponurego, a jego oddział został kilka dni potem rozbity-nie wystawili wart i dali sie podejść). Zabity niejako przez przypadek, Tarzan liczył, ze tą drogę bedę przewozić jego kolegów wziętych do niewoli, ale jak się trafił niemiecki generał...
QUOTE
A jeszcze jedno - ppłk Moczar, kiedy dowiedział się o pacyfikacji Borowa (tam gdzie rozstrzelano żołnierzy GL) powiedział, że "wsie reakcji mają za swoje".

A ja rozmawiałem z żołnierzami BCh z gmniny Godów. Powiedzieli mi tak: Jak sie łazi w biały dzień z bronią po wsi, to potem nie ma co sie dziwić, że Niemcy się wkurzyli.
Czyli przyczyna była taka , o jaka NSZ zawsze oskarżało AL-że naraża mieszkańców niepotrzerbnie demonstrując.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 31/08/2005, 13:07 Quote Post

Co do ostatniego akapitu zgadzam się. NSZowcy czekali biernie w lesie podczas gdy Niemcy masakrowali Borów i okoliczne wsie. Fakt, byli bardzo pewni siebie (żeby chodzić w pełnym rynsztunku do kościoła to już lekka przesada w warunkach konspiracji). Co do szych - sam stwierdziłeś, że było to przez przypadek.

Reasumując - co do walki czynnej większe zasługi ma GL/AL, ale w 1944 roku (na początku) NSZ miał 30 tysięcy ludzi, a GL (pod koniec 1943 roku) 7000 ludzi. To o czymś świadczy. Fakt, była masakra w Borowie, ale o wielu więcej AKowców i NSZowców zginęło z rąk GL/AL.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 6/09/2005, 20:07 Quote Post

A tak z ciekawości, to skąd wziąłeś te 30 tys? Bo w większo0ści źródeł jest 70 tys, z czym walczę jak moge i gdzie mogę.
Bo skoro poprzedniczka NSZ czyli NOW tyle miała, a część (jak mniemam wieksza) poszła do AK, to skąd znów 70 tys. Kiedeys jednego gostka pytałem, skąd mu się to wzięło, to mnie zjechał, że źle liczę, bo ja tylko oddziały bojowe, a trzeba zaprzysiężonych.
Ale ten sam kolo przy AL to liczył tylko oddziały bojowe.

A co do szych, to NSZ załatwiło jeszcze jedną. Mianowicie swojego własnego dowódcę, płk/gen Nakoniecznikoff-Klukowskiego, Kmicica. Żeby było smieszniej pod pretekstem współpracy z komunistami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 7/09/2005, 13:58 Quote Post

Co do tych 70 tys. to przeczytałem to w moim starym podręczniku do historii. NSZ prowadził także akcję "odżydzania" BIP - u mordując kilku oficerów pochodzenia żydowskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 7/09/2005, 17:39 Quote Post

[quote=Sznur,7/09/2005, 15:58]
NSZ prowadził także akcję "odżydzania" BIP - u mordując kilku oficerów pochodzenia żydowskiego.
Jeśli można proszę o konkrety ( kto, gdzie kiedy i przez kogo?)

Warto pamiętać, że i A.L. także patrz na działalność niejakiego Stefana Kilanowicza ,,Grzegorz Korczyński" i Edwarda Gronczewskiego ,,Przepiórka" w 1942/43 roku

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej