Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Majowie
     
słonko
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 7.146

 
 
post 7/06/2005, 8:06 Quote Post

[WSTĘP OT wink.gif ]
Witam, jestem tu pierwszy raz. Mam na imię Damian i pochodzę z Ostrowa Wielkopolskiego smile.gif
[/ WSTĘP OT tongue.gif ]

A teraz do rzeczy. Otóż chciałem wam poprosić o jakiekolwiek informacje, pomoce na temat cywilizacji Majów. Zaciekawiła mnie ta cywilizacja i mam nadzieje, że będziecie mi mogli jakoś pomóc.

Hough! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Królowa-Słońce
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 7.333

Zawód: archeolog
 
 
post 14/06/2005, 9:55 Quote Post

Cześc jedyne co mogę ci polecić , bo specjalnie sie nimi nie interesuje to stronka:
http://www.arkadia.pl/geographic/cywilizac...ie/religia.html
National Geographic Magazine-musisz szukać ale napewno coś ciekawego znajdziesz
i Starożytne cywilizacje-była taka gazetka w kioskach,polecam bo fajna happy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Nawrot12
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 2.657

 
 
post 14/06/2005, 18:49 Quote Post

http://www.jukatan.host.sk/

Tam znajdziesz sporo informacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Łukasz Rudy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 4.418

Zawód: student
 
 
post 15/06/2005, 18:57 Quote Post

Sporo informacji znajdziesz również na tym forum. Wystarczy tylko poszukać w Średniowieczu, bo w Starożytności raczej Majów nie było... dry.gif . Znajdź subforum "Cywilizacje Ameryki". Dalej powinieneś dać sobie radę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
sybilla
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 7.970

Zawód: uczeñ
 
 
post 3/08/2005, 15:57 Quote Post

Bardzo lubię Azteków, więc i o Majach mam informacje. Jeśli masz ochot na trochę humoru, to przeczytaj "Ci paskudni Aztekowie". Znajdziesz tam wiele informacji o Majach. Oglądaj Discovery. Zawsze się coś znajdzie. Przeczytaj "Symbole Majów Inków i Azteków"- jeszcze więcej info. A osobiście mogę ci napisać:
Majowie nie znali koła, a byli równie dobrze rozwinięci jak wiele miast europejskich w tym okresie
Według nich świat ginął i odradzał się co 52 lata
Byli genialni
NO, to by było na tyle.
Jeśli szukasz więcej, mogę ci jeszcze sporo napisać, tylko podaj e-meil. Wiem mnóstwo, ale nie chce mi się teraz myśleć
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 8/08/2005, 18:27 Quote Post

W sensie politycznym Majowie byli podzieleni na Miasta-Panstwa, czasami silniejsze podbijały słabsze, a słabsze żeby się bronic organizowały się w róznego rodzaju konfwederacje. Miastami władali Królowie-Kapłani, bywało że oligarchia arystokratyczna, wtedy ustrój był rodzajem republiki, ale taki sposób rzadów, zawsze miał charakter epizodyczny i przejściowy(np.zmiana dynasti, zamach stanu, niepokoje wewnetrzne itp.)Armie poszczególnych miast liczyły od kilkuset do kilku tysiecy wojowników, elite stanowili arystokracji, którym towarzyszyli słudzy(coś w rodzaju pocztów), gospodarka była oparta generalnie na uprawie kukurydzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
killer1569
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 14.551

Tomasz
Zawód: uczen
 
 
post 21/02/2006, 20:06 Quote Post

Ciekawe jest to że kulutra Majów była na bardzo dużym zawansowaniu technologicznym i gospodarczym (jak na tamte cyasy) a nagle zniknela i juz. slyszeliscie o rysunkach astronauty ktore oni sami je wykonali confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
SALIX
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 16.376

Zawód: studentka
 
 
post 7/04/2006, 20:57 Quote Post

to nie astronauta, ale władca Palenque - Pacal, 'rysunek ten' to relief z jego płyty nagrobnej. Jest to po prostu zobrazowanie mitu rezurekcyjnego. Zamiast wyczytywać głupoty Denikena lepiej czasem zajrzeć do jakiejś normalnej książki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Premagape
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 12.316

Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/04/2006, 21:36 Quote Post

QUOTE(SALIX @ 7/04/2006, 21:57)
to nie astronauta, ale władca Palenque - Pacal, 'rysunek ten' to relief z jego płyty nagrobnej. Jest to po prostu zobrazowanie mitu rezurekcyjnego. Zamiast wyczytywać głupoty Denikena lepiej czasem zajrzeć do jakiejś normalnej książki.
*


Skąd wiesz, że to "po prostu zobrazowanie mitu rezurekcyjnego"? To jest tylko interpretacja jakiegoś archeologa/jakichś archeologów/jakiegoś nurtu archeologów, co przedstawia dany rysunek. Kiedy poucza się innych dyskutantów, co mają czytać, a czego nie i co jest normalną książką, a co nie jest wypadałoby chociaż nauczyć się poprawnej pisowni nazwisk autorów, o których się pisze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
SALIX
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 16.376

Zawód: studentka
 
 
post 8/04/2006, 17:48 Quote Post

bardziej wierzę archeologom niż nawiedzonemu gościowi, który twierdzi, że piramidę Cheopsa zbudowali kosmici
PS. jak ktoś sie nie ma do czego doczepić, to się doczepia do ortografii => czyt. pisowni nazwiska (każdy i tak wie o kogo chodzi)
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.936
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 15/04/2006, 16:48 Quote Post

QUOTE(killer1569 @ 21/02/2006, 20:06)
Ciekawe jest to że kulutra Majów była na bardzo dużym zawansowaniu technologicznym i gospodarczym (jak na tamte cyasy) a nagle zniknela i juz. slyszeliscie o rysunkach astronauty ktore oni sami je wykonali confused1.gif
*



Może Cię zdziwię ale kultura Majów nie była na "bardzo dużym zaawansowaniu technologicznym i gospodarczym". Przynajmniej w porównaniu do europejskich i azjatyckich cywilizacji przedindustrialnych. A że niektórzy wszędzie widza ufoków, no cóż ....

Generalnie, szybki postęp technologiczny zwiazany z odkryciami naukowymi to "wynalazek" europejski. Przedtem cywilizacje ludzkie nie wykazywały się zaawansowaniem technicznym i cechowały sie w zasadzie stagnacją jeśli chodzi o rozwój w tym zakresie. Rozwój zaś nastepował dzięki pojedynczym przypadkowym wynalazkom. Owszem budowano wielkie budowle, sieci dróg, systemy irygacyjne, ale robiono to olbrzymim nakładem pracy i świetną organziacją a nie dzięki możliwościom technicznym.
Jeśli jednak chodzi o cywilizacje pzredindustrialne to w dziedzinie techniki cywilizacje pzredkolumbijskie wypadają marnie w porównaniu z Grekami, Rzymianami, Chińczykami czy nawet Egipcjanami i wieloma innymi. Zresztą brak zastosowania kola i narzedzi metalowych wykluczał technologiczne zaawansowanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 20/09/2007, 16:48 Quote Post

Temat trochę zamarł, a szkoda. Ilu tak właściwie było Majów? Spotkałem się z danymi że od 5 do 10 mln. Ilu mieszkańców liczyły ich najwieksze miasta?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/09/2007, 18:01 Quote Post

Ziemie Majów były bardzo gęsto zaludnione - puszcz tam prawie nie było w okresie klasycznym...Gdyby wtedy ktoś sobie wszedł np. na piramidę w takim Tikal, czy innym wielkim ośrodku to las byłby co najwyżej linia na dalekim horyzoncie...Tam gdzie teraz mieszka 250 000 ludzi, żyło wg. szacunków ok.10 000 000...Wraz z katastrofą ekologiczną, za którą szła katastrofa gospodarcza, wojny i migracje liczba ludności zmalała drastycznie - w okresie postklasycznym obszary Petenu zaczęły już zarastać dżunglą, ludność skupiała się na Jukatanie, potem i na południu - ale nie było już takiego zagęszczenia jak w okresie klasycznym...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/09/2007, 18:15 Quote Post

W odniesieniu do ośrodków Majów(nazwa "miasto" jest czysto umowna bo nie były to bynajmniej miasta w naszym tego słowa znaczeniu)liczba ludności jest dość dokładnie oszacowana na podstawie statystycznych wyliczeń opartych na analizie rozmieszczenia i zagęszczenia kompleksów mieszkalnych tworzących takie ośrodki...i tak Tikal liczył sobie od 80 do 100 ty. mieszkańców, jego wielcy rywale Calakmul i Caracol odpowiednio 50 - 85 tys. i 120 tys. Copan liczyło sobie nie więcej niż 27 tys. mieszkańców(góra 30 tys.), mniejsze ośrodki po 5-10 tys...Dla porównania stolica Azteków Tenochtitlan miała ok.200 tys. mieszkańców, poprzednie zaś ośrodki meksykańskie - Teotihuacan i Tula odpowiednio ok. 100tys i 50 tys...Apogeum rozwoju cywilizacji Majów przypada na lata 378 - 761...W tym okresie w Europie Rzym liczył sobie ok.800 tys. mieszkańców (w IVw.ne;potem ich liczba spadała szybko, by w VIIIw. osiągnąć góra kilkanascie tysięcy...), Konstantynopol miał we wczesnym średniowieczu do 500 tys...Bagdad 80 - 100 tys., Kordoba też mniej więcej tyle...W Europie Zachodniej, gdzie nastąpił upadek miast największe ośrodki miały po kilka tys...Kraków dopiero w XIVw przekroczył 10tys...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Judka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 46.085

Judyta
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 1/06/2008, 17:55 Quote Post

Witam! Jestem tu pierwszy raz. Kultura Majów interesuję się od dawna, mam nadzieję że wspólnie czegoś się nawzajem od siebie nauczymy;) Poszukuje książki opisującej nie budowle ani architekturę Majów lecz książkę w przystępny sposób ukazujący "etykę" przeciętnego Maya. Duzo jest wszędzie na temat ich religijności i naturalnie jest ta etyka z nią ściśle powiązana, natomiast chodzi mi o konkrety i szczegóły jeśli gdziekolwiek na ten temat są, jaki mieli system wartości i hierarchię ideałów. confused1.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej