Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Patriachowie, Czy była lista"ważności"patriarchow?
     
Andrzej 1991
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 35.813

Zawód: uczen
 
 
post 7/03/2008, 22:28 Quote Post

Czy kiedykolwiek była ustalona hierarchia patriarchow?Chodzi mi o patriarchow Rzymu(czyli papieza jakby ktos nie wiedzial smile.gif ) Konstantynopola ,Antiochii ,Aleksandrii i Jerozolimy...Z góry dziękuje za informacje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
blancheflor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 37.473

ola
Zawód: uczen
 
 
post 15/03/2008, 23:29 Quote Post

czy nie o tą "listę ważności" owych patriarchów trwał wielowiekowy spór, w czasie którego ten był ważniejszy, kto miał najbardziej sprzyjającą koniunkturę polityczną?:)przecież to właśnie spór na tym podłożu oparty, doprowadził do wielkiej schizmy wschodniej... Według moich wiadomości, takiej listy nie ma, ale mogę być niedoinformowana:)pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Andrzej 1991
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 35.813

Zawód: uczen
 
 
post 16/03/2008, 17:14 Quote Post

Właśnie o tą listę mi chodziło smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 1/06/2008, 10:19 Quote Post

Tak była taka lista.

Jest pięć kanonicznych patriarchatów, które w hierarchii wymienić możemy po kolei:

1. PATRIARCHAT RZYMSKI - na czele stoi katolicki patriarcha Zachodu, czyli papież, obecnie Benedykt XVI
Załączony obrazek
2. PATRIARCHAT KONSTANTYNOPOLSKI - na czele stoi prawosławny patriarcha Konstantynopola, obecnie Bartłomiej
Załączony obrazek
3. PATRIARCHAT ALEKSANDRYJSKI - na czele stoi koptyjski (a nie prawosławny) patriarcha Aleksandrii noszący tytuł papieża, obecnie Szenuda III
Załączony obrazek
4. PATRIARCHAT ANTIOCHEńSKI - na czele stoi monofizycki (znów nie prawosławny) patriarcha Antiochii, obecnie Ignacy Zakka
Załączony obrazek
5. PATRIARCHAT JEROZOLIMSKI - tutaj sprawa sie komplikuje, gdyż oryginalny patriarchat judeochrześcijański już w starożytności przekształcił się w prawosławny, stracił więc oryginalność, podczas wypraw krzyżowych utworzony został patriarchat łaciński w Jerozolimie, który mógłby konkurować o pierwszeństwo z prawosławnym, w odróżnieniu od patriarchów prawosławnych Antiochii i Aleksandrii, którzy byli w pewnym sensie uzurpatorami, podobnie jak łaciński patriarcha w Konstantynopolu - tak więc obecnie funkcję patriarchy Jerozolimy pełnią po stronie prawosławnej Teofil III, a po stronie katolickiej Fouad
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
słucki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 46.080

 
 
post 1/06/2008, 21:14 Quote Post

Hierarchię patriarchatów ogłoszono na czwartym soborze chalcedońskim. Przyznawał on pięciu biskupstwom specjalne znaczenie w Kościele. Porządek ważności wyglądał tak: Rzym, Konstantynopol, Aleksandria, Antiochia, Jerozolima. Wszystkie z nich przypisywały sobie apostolskie pochodzenie. Cztery były najważniejszymi miastami Cesarstwa a Jerozolimę dodano z oczywistych powodów. Biskupi tych miast otrzymali tytuł patriarchy. Papież Leon odrzucił ustalenie nadające Konstantynopolowi wyjątkowe względy i miejsce zaraz za Rzymem. Zdaje się, że gdy to głosowano, zapomniano zaprosić papieskich legatów. Na Wschodzie system ustalony w Chalcedonie nazwano pózniej pentarchią.

Arbaqo, unikałbym, zwłaszcza w kontekście dość precyzyjnego pytania, używania słów oryginalność czy uzurpator, a już naprawdę nie możesz obsadzać wschodnich patriarchatów z jakiegoś tajemniczego parytetu.

To historyczne forum, można więc chyba wyrazić żal, że historia tak niesprawiedliwie potraktowała starożytne biskupstwo antiocheńskie. Z drugiej strony cieszy, że w Chalcedonie nic nie wiedzieli o patriarchacie moskiewskim, bo rzymski prymat mogłby zostać zakwestionowany. smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
pancerny96
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 45.667

 
 
post 7/06/2008, 10:52 Quote Post

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem słucki, ale kiedy odbywał się Sobór chalcedoński nie było jeszcze patriarchatu moskiewskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 7/06/2008, 11:12 Quote Post

Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. W związku z podziałami wspólnot chrześcijańskim, rosła liczba "dublujących" się patriarchatów. W samej Aleksandrii działają obecnie cztery patriarchaty - koptyjski, prawosławny, melkicki i koptyjsko-katolicki. Podobna rzecz się ma z Antiochią i Jerozolimą, a swego czasu i z Konstantynopolem.

Ponadto własnych patriarchów mają inne kościoły orientalne. Np. własnego patriarchę mają nestorianie, czyli oficjalnie Asyryjski Kościół Wschodni, czy koptowie etiopscy. Dochodzą do tego patriarchowie będący funkcjonariuszami kościołów prawosławnych (np. patriarchowie Wszechrusi, Bułgarii) czy katolickiego (np. patriacha Wenecji czy Babilonu).
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
słucki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 46.080

 
 
post 7/06/2008, 20:04 Quote Post

Sprawa wygląda tak jak piszesz, dlatego w przytaczaniu tradycyjnej hierarchii najbezpieczniej jest ograniczyć się do tych pięciu patriarchatów z Chalcedonu. Po pierwsze dlatego, że porządek pochodzi z soboru niepodzielonego jeszcze Kościoła, po drugie zdaje się, że dzisiaj na Zachodzie i Wschodzie nie budzi większych wątpliwości.

W to, komu dziś na Wschodzie należą się tytuły patriarchów, ja już bym nie wnikał, bo łatwo spowodować burzę. Z rzymskim patriarchatem sprawa jest jasna, choć przecież nie zawsze tak było.

Można oczywiście, jeśli taka będzie wola forumowiczów, wywołać jakiś spór-dyskusję w tym temacie, i wezmę w nim udział, ale wolałbym by osią było, moim zdaniem bardziej historyczne zagadnienie sukcesji apostolskiej niż zasygnalizowane we wcześniejszych postach pojęcie kanoniczności kościołów (cerkwii).

Pancerny96, nie zrozumiałeś mnie, moja uwaga dotyczyła dzisiejszego zachowania patriarchatu moskiewskiego a nie jego istnienia w czasie soboru. Wiem, że pytanie dotyczyło hierarchii i momentu jej ustalenia, ale nie moglem sobie darować takiego zakończenia postu. Słusznie przywołałeś mnie do porządku. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej