Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nurty robotnicze XIX wieku, A Tobie który najbardziej odpowiada?
 
Który nurt robotniczy poparłbyś będąc robotnikiem?
Proudhonizm [ 7 ]  [13.73%]
Komunizm [ 15 ]  [29.41%]
Lassalizm [ 21 ]  [41.18%]
Anarcho-kolektywizm [ 2 ]  [3.92%]
Anarcho-komunizm [ 3 ]  [5.88%]
Syndykalizm [ 3 ]  [5.88%]
Suma głosów: 51
Goście nie mogą głosować 
     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 14/08/2010, 7:09 Quote Post

Witam,
Sprawa jest prosta, jesteś robotnikiem w XIX wieku.
Do którego nurtu robotniczego przyłączyłbyś się i dlaczego?
Zapraszam do ankiety i dyskusji smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 14/08/2010, 17:17 Quote Post

Z racji moich współczesnych, ogólnych poglądów, gdybym był w XIX wieku robotnikiem, to pewnie popierałbym lassalizm i na niego oddaję swój głos w ankiecie, bo mi do niego najbliżej. Niemniej jednak jestem narodowym syndykalistą, ale do jego pozostałych odłamów bardzo mi daleko. Szczególnie zaś nienawidzę anarchizmu we wszelkich odmianach.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 14/08/2010, 21:12 Quote Post

No tak lassalizm za swój cel kładł budowę ponadklasowego państwa służące dobru całego społeczeństwa. Tylko,że samo wcielanie nowego programu miało się odbywać na podstawie reform.
Jak wiadomo ruchy robotnicze wolałyby raczej posłużyć się jakimś strajkiem generalnym albo rewolucją.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/08/2010, 21:58 Quote Post

Trudno cokolwiek wybrać spośród tych bzdurnych utopii... Aż się nie chce wierzyć, że ludzie w te społeczne gusła wierzyli, i co bardziej dziwne, można znaleźć takich, co do tej pory wierzą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 14/08/2010, 23:57 Quote Post

Chyba miałbym ciekawsze rzeczy na głowie, typu praca w kopalni lub fabryce. Poza tym sporo zależy od momentu, mimo wszystko poziom życia robotników bardzo się zmienił przez cały wiek XIX-ty.

QUOTE(emigrant)
Aż się nie chce wierzyć, że ludzie w te społeczne gusła wierzyli, i co bardziej dziwne, można znaleźć takich, co do tej pory wierzą.


To, ze ludzie wierzą w rzeczy głupie to nic szczególnego, ot uroki ideologii.

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 15/08/2010, 7:17 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 14/08/2010, 22:58)
Trudno cokolwiek wybrać spośród tych bzdurnych utopii... Aż się nie chce wierzyć, że ludzie w te społeczne gusła wierzyli, i co bardziej dziwne, można znaleźć takich, co do tej pory wierzą.
*



Czy to nie jest zbytnia przesada?
Równie dobrze w ten sam sposób można byłoby skomentować obecne programy naszych partii politycznych.


Co do tych haseł społecznych, tak samo jak ideologie zjednywały sobie ludzi-bo o niczym konretnym nie mówiono a jedynie ogłaszano,że będzie lepiej. A dlaczego mieliby w takie hasła nie wierzyć? Skoro to była ich ostatnia nadzieja na podniesienie bytu robotnika?

Ten post był edytowany przez p.bohonos: 15/08/2010, 7:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 15/08/2010, 17:12 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 14/08/2010, 22:58)
Trudno cokolwiek wybrać spośród tych bzdurnych utopii... Aż się nie chce wierzyć, że ludzie w te społeczne gusła wierzyli, i co bardziej dziwne, można znaleźć takich, co do tej pory wierzą.
*


Teraz każdy jest mądry. Nie wiesz sam, co byś o tym myślał, gdybyś żył 150 lat temu.
Pytanie w ankiecie uważam za oryginalne i ciekawe. Starałem sobie wyobrazić, co bym popierał, gdybym już był robotnikiem (nigdy nie chciałem nim być), a na dodatek żył w XIX wieku (zawsze chciałem w nim żyć).
A co do tych ideologii, to przynajmniej wzbudzają one z mojej strony jakieś zainteresowanie, w przeciwieństwie do tej współczesnej, żałosnej papki. Kiedyś ludzie rozważali ciekawsze ideologie i mieli lepsze pomysły.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 15/08/2010, 17:44 Quote Post

Nie oddałem glosu , w ankiecie Kolegi p.bohonosa , bo na wszelki lewactwo i lewice mam wrodzona alergie , pozwolę sobie wrzucić swoje trzy grosze do tematu , jedyna partia lewicowa w dziejach polskich , która darze szacunkiem jest PPS ( prawdziwy nie ten od Ikonowicza )powstały w 1892 czyli XIX wieku , nie jestem historykiem ruchu robotniczego ( ani historykiem ogólnie ) wiec nie wiem , który z nurtów wymienionych w ankiecie PPS reprezentowala .
Wiem , jedno PPS byla polska partia polityczna o charakterze niepodległościowym, pracowniczym , jej program zakładał zaprowadzenie demokratycznego systemu władzy, poszanowanie praw każdego obywatela bez względu na jego pochodzenie, rasę, narodowość i wyznanie, wolność słowa i bezpłatną edukację, zaprowadzenie przepisów mających chronić pracowników .
Jak na tym tle wygląda wspolczesna "polska lewica" , powiązana z oligarchami , ograniczająca prawa pracownicze i walcząca zaciekle tylko o prawa pedalxxxw i innych zboczencow .

Ten post był edytowany przez lancaster: 15/08/2010, 17:45
 
Post #8

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 15/08/2010, 20:38 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 15/08/2010, 18:44)
Nie oddałem glosu , w ankiecie Kolegi p.bohonosa , bo na wszelki lewactwo i lewice mam wrodzona alergie
*


Ja też (żeby nie było wink.gif ), ale zwykłem głosować w każdej ankiecie, którą znajdę (zwłaszcza lubię te trudniejsze pytania).

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 15/08/2010, 20:40 Quote Post

Muszę zgodzić się z:
"Nie oddałem glosu , w ankiecie Kolegi p.bohonosa , bo na wszelki lewactwo i lewice mam wrodzona alergie "
i z:
"Trudno cokolwiek wybrać spośród tych bzdurnych utopii... Aż się nie chce wierzyć, że ludzie w te społeczne gusła wierzyli, i co bardziej dziwne, można znaleźć takich, co do tej pory wierzą."

Ale skoro muszę wybierać, to zgadzam się z:
"Z racji moich współczesnych, ogólnych poglądów, gdybym był w XIX wieku robotnikiem, to pewnie popierałbym lassalizm i na niego oddaję swój głos w ankiecie, bo mi do niego najbliżej. Niemniej jednak jestem narodowym syndykalistą, ale do jego pozostałych odłamów bardzo mi daleko. Szczególnie zaś nienawidzę anarchizmu we wszelkich odmianach.
"

Wyręczono mnie smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 15/08/2010, 20:42 Quote Post

Gdybym był robotnikiem to bym nie rozumiał, co tam jest napisane, a nawet nie będąć nim w stanie nie jestem odróżnić syndykalizmu od anarchosyndykalizmu, ani proudhonismu od lassalizmu.

Ten post był edytowany przez alcesalces1: 15/08/2010, 20:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 15/08/2010, 20:56 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 15/08/2010, 18:44)
Nie oddałem glosu , w ankiecie Kolegi p.bohonosa , bo na wszelki lewactwo i lewice mam wrodzona alergie
*




Lewiactwo, lewice... W ankiecie postawiłem pytanie jaki nurt poparłbyś będąc robotnikiemw XIX wieku i tyle wink.gif
Cóż nic innego nie znalazłem spośród nurtów ( a nie partii) , ideologii z XIX wieku.
No może pominąłem działalność Związków Zawodowych w Anglii, którzy za cel kładli poprawę zarobków , warunków pracy a z czasem (od 1830 roku) walczyli o prawa polityczne robotników.
No ale to już nie jest wiek XIX lecz XVIII smile.gif


A to, że były one bzdurnymi utopiami?
W tamtych czasach wielu ludzi chcąc poprawić swój byt i warunki pracy z chęcią popierała niektóre z tych kierunków. A zwolennicy np. Anarcho-kolektywizmu Michała Bakunina stosowali jako środek metody terroryzm.

Z dzisiejszej perspektywy może się to wydawać głupie, bzdurne, ale poprosiłem aby spojrzeć na ten problem z perspektywy robotnika z XIX wieku a nie osoby współczesnej. My obecnie doceniamy bardziej rolę partii i ich konretnych programów niż ogólnych ideologii.I to jest normalne.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 15/08/2010, 20:59 Quote Post

Przemku ,
Nikt Ci nie stawia zarzutu , ze stworzyles te ankiete , co wiecej cieszy sie ona sporym zainteresowaniem Kolegow Userow , moze tylko brakuje opcji , inne
pzd
 
Post #13

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 15/08/2010, 21:14 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 15/08/2010, 21:59)
Przemku ,
Nikt Ci nie stawia zarzutu , ze stworzyles te ankiete , co wiecej cieszy sie ona sporym zainteresowaniem Kolegow Userow , moze tylko brakuje opcji , inne
pzd
*




No może i brakuje wink.gif (ale kurcze nie ma opcji edytuj ankietę huh.gif )

a tak na poważnie nie odbieram tego jako jakiś zarzut-po prostu dyskusja sie toczy i ma prawo się toczyć smile.gif



QUOTE(alcesalces1 @ 15/08/2010, 21:42)
Gdybym był robotnikiem to bym nie rozumiał, co tam jest napisane, a nawet nie będąć nim w stanie nie jestem odróżnić syndykalizmu od anarchosyndykalizmu, ani proudhonismu od lassalizmu.
*



Tylko,że robotnicy nie musieli czytać książki aby wiedzieć co wybrać smile.gif

Wystarczyło żeby mieszkali w mieście gdzie taki nurt przybierał na sile i decydowali się czy chcą się do niego dołączyć czy nie. Już by Ci koledzy z fabryki wytłumaczyli co powinieneś wybrać wink.gif

A jeśli nie jesteś w stanie odróżnić tych nurtów to może czas spróbować (choćby z ciekawości) to zrobić? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 15/08/2010, 21:16 Quote Post

To co koledzy z Fabryki mogą polecić? Jaki nurt rządzi na zakładzie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej