Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tajemniczy incydent w Venlo, Pokoj za wszelka cene
     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 12/10/2009, 21:58 Quote Post

W 1935 roku byly brytyjski agen wywiadu, kapitan Sigismund Payne West otrzymal oferte powrotu do pracy od jego starego znajomego, pulkownika Claude Majoribanks Dansey. Znali sie z lat 1914-18, kiedy to obydwoje kierowali ruchem szpiegow do i z neutralnej Holandii. Payne Best, snobowaty, palacy fajke produkt angielskich wyzszych sfer, doskonale wladajacy jezykami niemieckim i holenderskim, mieszkal w Holandii. Ozeniony z Holenderka, prowadzil wlasna firme handlu farmaceutykami, i obracal sie w kregu lokalnych wyzszych klas. Dansey byl osobistoscia Nr 2 w brytyjskim MI6. W polowie lat trzydziestych, Densey, przewidujac nadchodzaca wojne, rozpoczal organizowanie rownoleglej do MI6 siatki szpiegowskiej pod nazwa Organizacja Z, zlozonej glownie z brytyjskich handlowcow na terenie Kontynentu. Koncepcja opierala sie na przypuszczeniu, ze w momencie wybuchu wojny siatka MI6 (British Intelligence Service) operujaca glownie z ambasad brytyjskich straci swobode dzialania. Organizacja Z miala wiec ja zastapic. Payne Best z ochota przyjal oferte ale w sierpniu 1939 zaskoczyl go rozkaz Dansey'a o przeniesieniu do siatki M16. Co spowodowalo te zmiane ? Ambitny Dansey mial swoje plany. Numer 1 w MI6, admiral Hugh Sinclair umieral na raka i Dansey mial ogromna ochote zajac jego miejsce. Oferujac wlaczenie Organizacji Z w struktury MI6 moglo byc waznym atutem w walce o stolek. Payne Best zostal skierowany do placowki MI6 przy ambasadzie w Hadze. Placowka ta miala ogromne problemy. Jej poprzedni szef, major H.F. Dalton, oskarzony o malwersacje funduszy MI6, zastrzelil sie. Nastepca, major Richard Stevens byl nieporadnym oficerem armii kolonialnej w Indiach, bez doswiadczenia w pracy wywiadowczej. Pracownik placowki, John Hooper, nie tylko szantazowal majora Daltona w sprawie malwersacji ale tez byl platnym agentem niemieckim. Jeden z holenderskich zatrudnionych, Folkert von Koutrik byl podwojnym agentem. Agenci SD prowadzili calodobowa obserwacje siedziby placowki, fotografujac wszystkich wchodzacych i wychodzacych. Nowoprzybyly Payne Best laczac aktywnosci Organizacji Z z MI6 w tym miejscu, nieswiadomie spowodowal dekonspiracje agentow a takze samego siebie.
3 wrzesnia 1939 r. Anglia wypowiedziala wojne III Rzeszy, neutralna Holandia stala sie atrkcyjnym miejscem do rozszerzenia dzialalnosci szpiegowskiej. Wojna to jedna sprawa, ale brytyjski premier Neville Chamberlain mial caly czas nadzieje na polubowne rozwiazanie konfliktu. Payne Best otrzymal od niego rozkaz podjecia poufnych rozmow z grupa Niemcow ktorzy jakoby mieli byc spiskujacymi przeciwko Hitlerowi oficerami Wehrmachtu. Payne Best nie wiedzial, ze "oficerowie" to podstawieni agenci Sicherheistdienst (SD) kierowani przez Reinharda Heydricha. Jednoczesnie, Payne Best otrzymal od swego szefa, plka Dansey'a polecenie nawiazani kontaktu z reprezentantem "oficerow, tajemniczym Niemcem o nazwisku dr. Franz Fischer. Gorzej nie miozna bylo trafic ... Fischer, oskarzony w Rzeszy o defraudacje, uciekl do Francji. Tam skontaktowal sie z SD oferujac swe uslugi jako szpieg w kregu niemieckiej emigracji - wzamian za oczyszczenie z zarzutow. Tuz przed rozpoczeciem wojny, Heydrich skierowal Fischera do Hagi. Niewiedzacy o tym Dansey ufal Fischerowi tym bardziej, ze Fischer oswiadczyl, iz ma kontakty wsrod przeciwnikow Hitlera w sztabie generalnym Wehrmachtu. Payne Best byl podejrzliwy, wyczuwal, ze Fischer jest podsunietym agentem SD, proponowal, aby zwabic Fischera do Anglii i tam wsadzic go do celi. Ale w Anglii raporty Payne Besta nie znalazly oddzwieku. Nowym szefem MI6 zostal nie Dansey a Sir Steward Menzis. Menzis chcial nawiazac dobre stosunki z Chamberlainem i wiedzial, ze jakkolwiek premier wypowiedzial Rzeszy wojne, to caly czas jego ukrytym dozeniem bylo znalezienie pokojowego kompromisu z Hitlerem. Menzis powiedzial Chamberlaiowi, ze agenci MI6 w Holandii maja bezposredni kontakt z grupa niemieckich generalow planujacych odsuniecie Adolfa od wladzy. Brytyjski premier natychmiast chwycil szanse, w jego wyobrazni zapanowala wizja istnienia silnej opozycji w Rzeszy i ta okazje nalezalo wykorzystac do maksimum. Z londynskiej kwatery M16 wyszly dyrektywy, Payne Best i Stevens odbyli szereg rozmow z Fischerem, owocem ktorych bylo nawiazanie kontaktu z rzekomym majorem Solms z Luftwaffe. Major oznajmil, ze w Rzeszy istnieje szeroko rozgaleziona konspiracja przeciwko Hitlerowi i ze ma on bezposredni kontakt z tymi ludzmi. Brytyjczycy byli podekscytowani - ale bardziej od nich podekscytowany byl Reihard Heydrich ktory zadecydowal, ze czas podniesc poprzeczke w grze. Wydelegowal mlodego, inteligentnego podwladnego nazwiskiem Walter Schellenberg ktory 20 pazdziernika 1939 zorganizowal spotkanie dwoch agentow SD pozujacych jako oficerow Wehrmachtu na spotkanie z Payne Best i Stevensem w Arnhem. Na spotkaniu tym, Anglicy przedstawili - i byli do tego upowaznieni przez rzad JKM - nastepujaca oferte: jesli Hitler zostanie pozbawiony wladzy to Anglia zawrze z Niemcami pokoj. Niemcy mialyby zatrzymac dla siebie Nadrenie i Austrie. Dziesiec dni pozniej, sam Schellenberg - jako major Schammell - spotkal sie z Anglikami w Hadze i zazadal pelnej informacji o planach wojennych Anglii, na pismie ! Nastepnego dnia, premier Chamberlain i minister spraw zagranicznych Lord Halifax napisali projekt dokumentu. Wiadomosc o ich zamierzeniach wydostala sie na zewnatrz, brytyjska rada ministrow po prostu eksplodowala. Pierwszy Lord Armiralicji, Winston Churchill oswiadczyl, ze prowadzenie tajnych negocjacji pokojowych jest niebezpieczne i bez sensu. Naciskani ze wszystkich stron, Chamberlain i Halifax przeredagowali tresc dokumentu, zaznaczajac, ze najpierw Hitler musi byc pozbawiony wladzy a potem dopiero moga byc przeprowadzone negocjacje. Tymczasem w Berlinie, Heydrich zadecydowal, ze pora zakonczyc gre.
Nastepne spotkanie z "majorem Schammelem" zostalo umowione w malym pogranicznym miasteczku Venlo. 9 listopada Payne Best i Stevens stawili sie na umowione miejsce, na parkingu kawiarni Backus, polozonej doslownie kilka metrow od granicy. Niespodzianie ich samochod zostal zablokowany przez wielka czarna limuzyne z ktorej wyskoczylo kilkunastu roslych drabow z pistoletami maszynowymi w reku. W ciagu doslownie paru sekund Payne Best i Stevens zostali sterroryzowani, rozbrojeni i zapakowani do samochodu ktory smignal przez granice do Niemiec. Smiertelna ofiara wydarzenia byl porucznik wywiadu holenderskiego Dirk Klop, pelniacy role "cienia" dla Brytyjczykow. Klop otworzyl ogien do samochodu pelnego agentow SD, zginal na miejscu.
Kto byl organizatorem i dowodca grupy porywajczy Payne Besta i Stevensa ? Nasz stary znajomy z prowokacji gliwickiej, Alfred Naujocks. Cale to wydarzenie moglo byc powodem znacznego zaognienia sytuacji a moze nawet rozkrecenia "dziwnej wojny" - ale tego samego dnia w monachijskiej piwiarni mial miejsce zamach. Heinrich Himmler byl przekonany, ze mocodawca zamachowca Georga Elsera jest MI6 - dwaj porwani oficerowie brytyjscy doskonale pasuja do roli organizatorow zamachu. Maszyna propagandowa Josepha Goebellsa ruszyla do akcji: zamach na Wodza byl dzielem przewrotnych sluzb wywiadowczych Imperium Brytyjskiego !
Incydent w Venlo mial szczegolne konsekwencje, wszystkie negatywne i wszystkie dotyczace Brytyjczykow. Najbardziej poszkodowany byl wywiad MI6, chocby dlatego, ze w momencie porwania maj. Stevens mial w kieszeni pelna, niezakodowana liste agentow MI6 na terenie Europy Zachodniej. Blamaz MI6 i jej nowego szefa byl oczywisty, kiedy Churchill zostal premierem w maju 1940 roku, niezwlocznie polecil zorganizowanie niezaleznej od MI6 sluzby: Special Operations Executive (SOE).
Odzielna sprawa jest zaangazowanie Chamberlaina - i tu historycy czekaja na odtajnienie (w roku 2015) wszystkich dokumentow dotyczacych incydentu w Venlo. Jedno jest pewne. Reputacja Chamberlaina ktory w chwili kiedy wszystkie wysilki premiera i rzadu powinny byc nakierowane w sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie dzialan wojennych, w deperacki i wprost amatorski sposob dazyl do pokoju z Rzesza za wszelka cene - zostanie poddana doglebnej krytyce i jest pewne, ze uslyszymy ostre potepienia.

N_S

Zrodlo: World War II Quarterly. N. Jones: Unveiling Venlo
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 18/10/2009, 18:46 Quote Post

Skomentuję dwie kwetie.
Pierwsza sprawa to bezpośredni związek zamachu w Burgerbraukeller z incydentem w Venlo.Nie napisałeś tego wyrażnie,a jedno wydarzenie było konsekwencją drugiego.Otóż po kilku spotkaniach Schellenberga alias Schemmla z Anglikami trzeba było wreszcie podjąć decyzję co dalej.Hitler skłaniał sie do zakończenia tej gry,aczkolwiek żadnej decyzji nie podjął.Dopiero po zamachu wydał rozkaz uprowadzenia angielskich agentów.Ale to Hitler zdecydował,a nie jak piszesz Heydrich.
Druga sprawa to reputacja Chamberlaina.Nie rozumiem dlaczego miałaby ucierpieć?W moim odczuciu wręcz przeciwnie.Oto polityk,który ma wiele na sumieniu w kwestii prowadzenia polityki ustępstw wobec nazistów stawia im niewiarygodnie ostre żądania.Domaga się usunięcia Hitlera,przywrócenia niepodległości Austrii,Czechosłowacji i Polski oraz jeszcze dodatkowo stawia kilka warunków natury gospodarczej.Przecież to oznacza,że Chamberlain żądał przywrócenia sytuacji nie sprzed 1 września 39,ale w kwestiach terytorialnych sprzed 15 marca 38,a w politycznych czy gospodarczych nawet sprzed 30 stycznia 33 roku.Jesli takie warunki postawił człowiek,który był symbolem appeseamentu to czego zażądaliby zwolennicy twardego kursu wobec Niemiec?Incydent w Venlo był na pewno porażką angielskiego wywiadu,ale jednocześnie był też dowodem na wolę walki Brytyjczyków oraz być może w minimalnym stopniu ale jednak poprawił wizerunek Chamberlaina w moim oczach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 18/10/2009, 20:00 Quote Post

Vitam

Domaga się usunięcia Hitlera,przywrócenia niepodległości Austrii,Czechosłowacji i Polski oraz jeszcze dodatkowo stawia kilka warunków natury gospodarczej. (Adamos)

jesli Hitler zostanie pozbawiony wladzy to Anglia zawrze z Niemcami pokoj. Niemcy mialyby zatrzymac dla siebie Nadrenie i Austrie. (N_S)


Niepodległa Austria? W którym miejscu? Warunki natury gospodarczej? Też nie widzę...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 18/10/2009, 20:38 Quote Post

Coobeck napisał:
QUOTE
Niepodległa Austria? W którym miejscu? Warunki natury gospodarczej? Też nie widzę...


A właśnie Austria-też miałem o nią zapytać Net Skatera.Ale tak szczerze mówiąc nawet gdyby pozostawiono Austrię przy Rzeszy,to i tak takie warunki pokoju należałoby uznać za bardzo surowe dla Niemiec.
Ale skad wzięła mi się ta niepodległa Austria?Z ksiązki Bednarek i Sokołowskiego "Fanfary i werble".Tam na stronie 134 są wymienione angielskie warunki:
1.usunięcie Hitlera i jego najbliższych współpracowników
2.natychmiastowe zawarcie pokoju z mocarstwami zachodnimi
3.przywrócenie niepodległości Austrii,Czechosłowacji i Polski
4.rezygnacja z niemieckiej autarkii
5.oparcie gospodarki niemieckiej o parytet złota.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 19/10/2009, 0:33 Quote Post

Ciekawe komentarze. Zacznijmy od:
QUOTE
Hitler skłaniał sie do zakończenia tej gry,aczkolwiek żadnej decyzji nie podjął.Dopiero po zamachu wydał rozkaz uprowadzenia angielskich agentów
Bomba Georga Elsera wybuchla 9 listopada o godz. 21:30. Wydarzenie w Venlo mialo miejsce tego samego dnia ale we wczesnych godzinach popoludniowych. W tej sytuacji decyzja o akcji w Venlo nie mogla byc umotywowana zamachem a rozegranie sie dwoch w/w wydarzen tego samego dnia jest wylacznie kwestia przypadku.
Zrodlo na ktorym sie oparlem, przedstawia Heydricha jako kierujacego operacja - ale (o czym nie wspomnialem w moim poscie) takze wspomina, ze Wodz osobiscie zatwierdzil projekt operacji. Jest wiec pewne, ze Wodz byl na biezaco informowany o rozwoju sytuacji i on podejmowal wiazace decyzje, ktorych Heydrich byl realizatorem na szczeblu operacyjnym.
Moje zrodlo nie podaje zadnych szczegolow dotyczacych propozycji Chamberlaina i dopiero zacytowane przez uzytkownika adamos2006 punkty prezentowane w ksiazce "Fanfary i werble" stawiaja stanowisko brytyjskiego PM w bardzo interesujacym swietle. Moje zrodlo przedstawia te sytuacje tak oto:
Schellemberg demanded a full statement of Britain's real war aims - as opposed to its publicly stated objectives. Back in London, Chamberlain and his foreign secretary, Lord Halifax , obediently spent an hour the next day drawing up as conciliatory a statement as they could manage. ,,, as conciliatory (.) as they could manage - tak lagodny jak to tylko bylo mozliwe. Punkty cytowane przez uzytkownika adamos2006 kompletnie temu przecza.
Ciekaw jestem, z jakiego zrodla korzystali Bednarek i Sokolowski cytujac interesujace nas punkty. Pytam dlatego, bo dokumenty dotyczace calosci sprawy Venlo (zakladam, ze wlaczamy w to memorandum Chamberlaina) znajdujace sie w National Archives w Londynie maja byc odtajnione i rzucone historykom na pozarcie dopiero w 2015 roku.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 19/10/2009, 0:59 Quote Post

Net Skater napisał:
QUOTE
Bomba Georga Elsera wybuchla 9 listopada o godz. 21:30.


Nie.Ona wybuchła 8 listopada.

QUOTE
Ciekaw jestem, z jakiego zrodla korzystali Bednarek i Sokolowski cytujac interesujace nas punkty.


Sprawdziłem "Wspomnienia" Schellenberga.Jego wersja pokrywa sie dokładnie z tym co napisali autorzy "Fanfar i werblów".Czasami to jest nawet słowo w słowo.Czyli już wiemy z jakiego żródła korzystali Bednarek i Sokołowski.Dla mnie dyskusyjne są dwie kwestie:na ile wiarygodny jest ten fragment wspomnień Schellenberga oraz czy ta dwójka autorów opisując dość szczegółowo zresztą ten incydent korzystała z innych żródeł czy wyłącznie oparła sie na "Wspomnieniach" szefa SD?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 19/10/2009, 3:10 Quote Post

Adamos2006: zgadza sie, moja pomylka. I w tym ukladzie decyzja Wodza o zakonczeniu wodzenia Brytyjczykow za nos jest oczywista. Mozna dodac, ze tak czesto przez niego przywolywana "Opatrznosc" znowu spowodowala uklad dla niego korzystny: gdyby holenderska straz graniczna byla mniej podejrzliwa, spotkanie w cafe Backus odbyloby sie 7 albo 8 listopada i wtedy najprawdopodobniej Payne Best i Stevens nie zostaliby porwani.
Wiarygodnosc wspomnien Schellenberga ? Nie mam zadnych kwalifikacji aby ja ocenic, oprocz jednego przypadku nie spotkalem sie z negatywna ocena tych wspomnien - wiec przyjmijmy, ze to co on napisal, jest prawda. Jezeli zas Schellenberg zamiescil punkty z memorandum Chamberlaina, to musial miec dostep do tego dokumentu. Jest to zrozumiale, bo dokument ten mieli dwaj porwani Anglicy, porywacze byli z SD a Schellenberg z racji stanowiska sluzbowego w SD mogl miec do niego dostep. Czyli kolko sie zamyka.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Metyl
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 50.888

Andrzej Motyl
 
 
post 22/10/2009, 18:18 Quote Post

ja osobiscie "nakrylem" Schellenberga na dosc powaznej wpadce - final poszukiwan zamachowcow Heydricha opisal zupelnie inaczej, niz to wygladalo w rzeczywistosci. Twierdzil m.in., ze w kosciele, w ktorym ukrywali sie Kubis i Gabcik bronilo sie stu dwudziestu spadochroniarzy (w rzeczywistosci bylo ich bodajze pieciu czy szesciu) i ze nigdy nie ustalono, czy wsrod nich byli zamachowcy (a ustalono). Tyle ode mnie;), a w wydaniu z 1957 roku co pare stron tlumacz komentuje: "Schellenberg myli sie...", "W tym miejscu Schellenberg wyraznie mija sie z prawda..." itd. Akcje w Venlo znam tylko ze "Wspomnien" wiec nie wiem, na ile akurat ten fragment jest wiarygodny
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
remitent
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 97.728

Lech Malinowski
 
 
post 21/08/2015, 18:30 Quote Post

Witam serdecznie,

jest rok 2015, czy już coś wiadomo na temat dokumentów związanych z tą sprawą, które miały być odtajnione właśnie w tym roku?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
skaw17
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 61.531

 
 
post 1/09/2015, 21:11 Quote Post

Dokładnie, wiadomo już coś? warto odświeżać temat - czy może znowu przedłużyli?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej