Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Grunwald 1410 – A. Nadolski

Lesman

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 102.592

Krzysztof Lesniewicz

post 21/12/2017, 0:08 Quote Post

Poważnym zafałszowaniem prawdy historycznej w filmie Forda było przedstawienie wszystkich rycerzy walczących po stronie Krzyżaków, jako braci zakonnych, czyli w białych sztach z czarnymi krzyżami. Tymczasem w masie kilkunastu tysięcy rycerzy znajdowało się tylko kilkuset braci zakonnych. I tylko oni nosili szaty utożsamiane z Krzyżakami. Reszta wojsk Zakonu to była świecka szlachta pruska i wojska miast Zakonnych. Gdy sobie to uzmysłowimy, musimy też zadać sobie pytanie jak wyglądała motywacja tych rycerzy do walki. Miasta pruskie na pewno były niechętne tej wojnie, gdyż rujnowała ona ich gospodarkę, opartą na pośrednictwie w handlu Polski z Europą.

User is offline  PMMini Profile Post #91

Wilczyca24823

IX ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 21/12/2017, 0:27 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 20/12/2017, 21:12)
Wszyscy skupili się nad treścią, a mnie się wydaje, że w ilustracjach wkradł się chochlik drukarski! wink.gif
Na rycinie czwartej przedstawiającej chorągwie mamy według opisu - Chorągiew całego Zakonu i komturii królewieckiej - wielka chorągiew Królewska i ziemi krakowskiej. Mniejsza gończa chorągiew w. mistrza - królewska chorągiew gończa (za nią mały proporzec królewski) (2). Większa chorągiew w. mistrza - królewska chorągiew nadworna (1). Krzyżacka chorągiew św. Jerzego (goście) - polska chorągiew św. Jerzego (zaciężni Czesi i Morawianie).

A patrząc na rycinę i konfrontując to z opisem na stronie 76 wychodzi na to, że zdanie nr. 1 powinno znaleźć się na miejscu zdania nr. 2, lub odwrotnie, jak kto woli - 2 za 1. wink.gif

Nie wiem, jak wydaniu I się to prezentuje, bo mam II i w egzemplarzy, który wypożyczyłem mam też nadmiar mapek - dwie te same - pomiędzy stroną 128-129.

Krótko, treściwie, masa informacji. Same plusy! Nie licząc beznadziejnej okładki, która wygląda, jak zdjęcie klasowe.  wink.gif
*

Mam wydanie II z 1996 roku i w wymienionym przez Ciebie miejscu mam tylko jedną mapkę.
A chorągwie opisane sa prawidłowo. chyba miałes pecha.

Pozdrawiam smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #92

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 21/12/2017, 0:37 Quote Post

W moim wydaniu (1 - to z Kossakiem na okładce z 1993) druga mapka jest pomiędzy innymi stronami, ale opis grafiki z chorągwiami faktycznie jest dziwacznie przedstawiony. Pisze: od góry, lecz faktycznie na grafice chorągwie są opisywane kolejno:

7 5 3 1

8 6 4 2

Poza tym Chochliku masz rację w moim wydaniu jest tak jak piszesz tyle ze w dobrej kolejności (co i tak jak przedstawiłem cyframi jest mało czytelne):

Ważniejsze chorągwie krzyżackie i ich odpowiedniki po stronie polskiej. Od góry: Chorągiew całego Zakonu i komturii królewieckiej - wielka chorągiew Królestwa i ziemi krakowskiej. Większa chorągiew w. mistrza - królewska chorągiew nadworna. Mniejsza (gończa) chorągiew w. mistrza - królewska chorągiew gończa (za nią mały proporzec królewski). Krzyżacka chorągiew św. Jerzego (goście) - polska chorągiew św. Jerzego (zaciężni Czesi i Morawianie).

User is offline  PMMini Profile Post #93

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 21/12/2017, 8:48 Quote Post

Szkoda, że akurat nie mam dostępu do scanera sad.gif to bym wrzucił, co i jak u mnie wygląda. Może po świętach uda mi się zeskanować.

Na moim egzemplarzu z biblioteki widnieje wydanie drugie, tyle, że z 2008 roku. dry.gif Jeżeli wydanie II było w 96r. to moje powinno nosić oznaczenie wydania III?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #94

Lord Mich

Capitaine
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 21/12/2017, 11:22 Quote Post

Wydanie z 1996 roku było tylko dodrukiem, w bellonie panuje duża dowolność w tym przypadku.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #95

wysoki

X ranga
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 21/12/2017, 20:06 Quote Post

Podwójnej tej samej mapki można pozazdrościć, od przybytku głowa nie boli a zawsze można sobie na gratisie nanieść jakieś uzupełnienia smile.gif.

Natomiast z chorągwiami - ja mam tak jak Gajusz wydanie pierwsze. Po prostu opis jest w porządku, tylko chorągwie trzeba oglądać od prawej, zamiast od lewej. Aby było łatwiej odczytać która jest która u mnie są do nich dodane strzałki. Tzn. korzystając ze schematu przedstawionego przez Gajusza - pierwsza strzałka prowadzi od 1 do 2, kolejne łączą 3 i 4; 5 z 6a i 6b; 7 i 8. Poza tm problemem, że trzeba patrzeć na ilustrację od prawej wszystko jest bardzo czytelne.

Jakby coś zawsze można sobie zajrzeć do Banderia apud Grunwald II. Chorągwie krzyżackie pod Grunwaldem, które to dzieło jest dostępne tutaj: http://www.academia.edu/1336263/Banderia_A..._pod_Grunwaldem

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #96

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 22/12/2017, 15:20 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 21/12/2017, 20:06)
Podwójnej tej samej mapki można pozazdrościć, od przybytku głowa nie boli a zawsze można sobie na gratisie nanieść jakieś uzupełnienia smile.gif.
*

Ech, gdyby to był mój egzemplarz to może bym się pokusił.

Ok, przyznaję, że wzroku sokoła nie mam, ale powoli zaczynam się zastanawiać, czy nie zwariowałem. wacko.gif Czytam już któryś raz z kolei i nic się nie zmienia, więc nie powariowałem. Zdaję sobie sprawę, że trzeba patrzeć od prawa do lewa...
Jak tylko uzyskam, gdzieś dostęp do skanera to od razu dam.

Dodruk mojej wersji jest z 2003r.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #97

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 24/12/2017, 10:47 Quote Post

Nie scan, ale zdjęcie przy pomocy komórki, ale obiecałem to daję smile.gif

user posted image

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #98

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 24/12/2017, 11:19 Quote Post

Czyli tak jak myślałem i dobrze to nakreśliłeś w pierwszym poście dotyczącym tej grafiki. Masz poprzestawiane zdania w opisie. Plus to od góry. Wcześniej już wstawiony schemat

7 5 3 1

8 6 4 2

jest dla mnie zadziwiający. Na szczęście to nie mało znane ogółowi chorągwie komturii, miast i poszczególnych ziem. A tak intuicyjnie każdy widzi która jest która.

User is offline  PMMini Profile Post #99

7 Strony « < 5 6 7 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej