Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bogusław Radziwiłł
     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 28/08/2011, 11:11 Quote Post

QUOTE
ale przecież już w następnym stulaciu wśród tej warstwy społecznej można wymieniać zdrajców ojczyzny dziesiątkami


W XVIII w. egoizm, prywata i partykularyzm były nieodłącznym elementem postępowania dużej części magnaterii. Przykładami takiej postawy mogą być m.in. Szczęsny Potocki, Adam Poniński czy Szymon Kossakowski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 28/08/2011, 11:21 Quote Post

Czołem!

QUOTE(ziuk76 @ 28/08/2011, 10:29)
W tm aspekcie (projektów rozbiorów RON)- masz rację. Mnie bardziej chodziło o podobieństwo pod względem wygórowanych ambicji politycznych i egoistycznego przedkładania interesów własnego rodu nad dobro RON.
*



To w takim razie zgadzam się, bo taki Lubomirski to baaardzo dbał o swój ród, zapominając często o Rzeczpospolitej - przez kłótnię z dworem nie wziął udziału w wyprawie na Zadnieprze za co krytykowała go nawet szlachta wielkopolska. A Sobieski - choć króla Michała usiłował zdetronizować - jakoś kraju bronił.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Czarkos
 

Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 765
Nr użytkownika: 49.291

Stopień akademicki: student
 
 
post 2/03/2012, 17:20 Quote Post

QUOTE(ziuk76 @ 27/08/2011, 8:44)
Bogusław Radziwiłł wcale nie był wyjątkiem w swojej epoce. Jako przykłady podobnych oligarchów można podać jego kuzyna Janusza Radziwiłła czy nawet Jerzego Lubomirskiego. Z jedną różnicą- ci dwaj ostatni byli chociaż doskonałym dowódcami.
*


Co do Janusza Radziwiłła, to nie "mierzyłbym ich tą samą miarą".
Jan Kazimierz zniechęcił do siebie Janusza w dużym stopniu, chociażby nie wspomagając go podczas wojny z Rosją. Później widząc nieprzygotowanie króla do konfliktu ze Szwecją, nie widział innego ratunku dla Litwy, jak zerwać unię.
Nie bronię litweskiego magnata, jednak myślę, w przeciwieństwie do Bogusława Janusz kierował się w większym stopniu dobrem swojego kraju (oczywiście mam na myśłi Litwę, nie RON), a nie tylko własnym jak jego kuzyn.

Zresztą była już o tym rozmowa w tym wątku: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=3431&st=180

Ten post był edytowany przez Czarkos: 2/03/2012, 17:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 2/03/2012, 18:39 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Czarkos @ 2/03/2012, 17:20)
Co do Janusza Radziwiłła, to nie "mierzyłbym ich tą samą miarą".
Jan Kazimierz zniechęcił do siebie Janusza w dużym stopniu, chociażby nie wspomagając go podczas wojny z Rosją. Później widząc nieprzygotowanie króla do konfliktu ze Szwecją, nie widział innego ratunku dla Litwy, jak zerwać unię.
Nie bronię litweskiego magnata, jednak myślę, w przeciwieństwie do Bogusława Janusz kierował się w większym stopniu dobrem swojego kraju (oczywiście mam na myśłi Litwę, nie RON), a nie tylko własnym jak jego kuzyn.
*



Oczywiście, Janusz 26 VIII 1655 r. pisał do Bogusława (a więc do człowieka z którym był szczery):

"A co mówią, że się to dawno przeze mnie kluło, niech diabeł wykluje mi duszę, jeżelim się kiedy o to znosił [...] Jakośmy z Wilna listy pisali, zaczęło się to dzieło, kiedy inaczej ratować się sposobu nie było".

No i warto pamiętać, że Bogusław to zdrajca z Radnot.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Czarkos
 

Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 765
Nr użytkownika: 49.291

Stopień akademicki: student
 
 
post 2/03/2012, 18:51 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 2/03/2012, 19:39)
Czołem!

QUOTE(Czarkos @ 2/03/2012, 17:20)
Co do Janusza Radziwiłła, to nie "mierzyłbym ich tą samą miarą".
Jan Kazimierz zniechęcił do siebie Janusza w dużym stopniu, chociażby nie wspomagając go podczas wojny z Rosją. Później widząc nieprzygotowanie króla do konfliktu ze Szwecją, nie widział innego ratunku dla Litwy, jak zerwać unię.
Nie bronię litweskiego magnata, jednak myślę, w przeciwieństwie do Bogusława Janusz kierował się w większym stopniu dobrem swojego kraju (oczywiście mam na myśłi Litwę, nie RON), a nie tylko własnym jak jego kuzyn.
*



Oczywiście, Janusz 26 VIII 1655 r. pisał do Bogusława (a więc do człowieka z którym był szczery):

"A co mówią, że się to dawno przeze mnie kluło, niech diabeł wykluje mi duszę, jeżelim się kiedy o to znosił [...] Jakośmy z Wilna listy pisali, zaczęło się to dzieło, kiedy inaczej ratować się sposobu nie było".

No i warto pamiętać, że Bogusław to zdrajca z Radnot.
*


Oczywiście, przez Radnot najbardziej traci w moich oczach.

Gdzie znalazłeś ten fragment listu? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 2/03/2012, 18:54 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Czarkos @ 2/03/2012, 18:51)
Gdzie znalazłeś ten fragment listu? wink.gif
*



Henryk Wisner, Janusz Radziwiłł 1612-1655, s. 195.

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 2/03/2012, 18:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
radziocol
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 77.369

Zawód: student
 
 
post 22/03/2012, 19:12 Quote Post

Zdrajca ,kierował się tylko swoim interesem.

Ten post był edytowany przez radziocol: 22/03/2012, 19:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Karol Lotaryński
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 12.846

brak
 
 
post 9/07/2012, 10:46 Quote Post

A ja mam takie pytanie. Gdzieś spotkałem informacje że Bogusław Radziwiłł prywatnie był przyjacielem Pawła Sapiehy, politycznie nie zawsze się zgadzali ale osobiście bardzo się szanowali prawda to?

QUOTE
Zdrajca ,kierował się tylko swoim interesem.

Taki sam zdrajca jak Opaliński, Grudziński, Gemblicki, Sobieski, Koniecpolski, Lackoroński, Rewera Potocki, Sapieha pisarz p.k a to tylko czołówka bo w sumie własnym interesem kierował się każdy magnat

Ten post był edytowany przez Karol Lotaryński: 9/07/2012, 10:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 10/07/2012, 13:50 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Karol Lotaryński @ 9/07/2012, 11:46)
A ja mam takie pytanie. Gdzieś spotkałem informacje że Bogusław Radziwiłł prywatnie był przyjacielem Pawła Sapiehy, politycznie nie zawsze się zgadzali ale osobiście bardzo się szanowali prawda to?
*



Prawda - mimo konfliktu z Januszem Sapieha utrzymywał z Bogusławem przyjazne stosunki. To właśnie Bogusław wiózł do Karola Gustawa prośbę Sapiehy o nadanie ekonomii szawelskiej - "Pan wojewoda witebski Sapieha przeze mnie króla szwedzkiego o Szawle upraszał".
Wisner, Janusz Radziwiłł 1612-1655, s. 205.

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 10/07/2012, 13:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej