Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hypatia z Aleksandrii - studium
     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 5/06/2008, 18:27 Quote Post

Zainteresowała mnie postać Hypatii z Aleksandrii, która ongiś wzbudzała tyle kontrowersji wsród pisarzy, poetów i uczonych/amatorów XVIII i XIX w.
Zaskoczyło mnie, że tutaj na Forum zaden temat o Hypatii nie został utworzony. smile.gif
Jestem swieżo po lekturze monografii tej znakomitej uczonej i filozofki [jak to dziwnie brzmi w r. ż.] pióra prof. Marii Dzielskiej. Jest to jedyna w Polsce, a także na świecie, naukowa monografia poświęcona całkowicie Hypatii.
Sama książka jest bardzo erudycyjna, zawiera ciekawe opracowanie różnorodnych zagadnień: wpływów i inspiracji kształtujących nowożytną legendę Hypatii jako pogańskiej męczenniczki, która zginęła z rozkazu okrutnego patriarchy Cyryla na przykładzie pism Voltaire'a, poezji Leconte'a de Lille'a, powieści Kingsleya, Drappera, dramatu Mario Luziego itd. W kolejnej części książki Autorka opisuje aleksandryjskie środowisko intelektualne skupione wokół Hypatii, złożone z ludzi o róznorodnym pochodzeniu, ale o silnej pozycji społecznej i politycznej. Omawiając jej biografię odrzuca przy tym mityczne naleciałości i nieścisłości, zgromadzone w ciagu wieków.
Profesor uważa, że okrutna śmierć Hypatii nastąpiła w wyniku złożonego sporu, majacego jednak tło głównie polityczne, a nie religijne (walka chrześcijańsko-pogańska, ukazująca Hypatię jako ostatnią filozofkę grecką, będącą "duchem Platona, a ciałem Afrodyty", ginącą w imię odchodzących bogów greckich).
W wielkim skrócie: Po śmierci patriarchy Teofila, zwyciężywszy przeciwnika, na tron patriarszy wstąpił Cyryl, znany ze swej nieustepliwości i surowości religijnej. Pragnąc rozszerzyć władże Kościoła, podporządkował władzy episkopalnej sprawy miejskie, będące w gestii uzrędników municypalnych i prefekta oraz zwrócił się przeciw nieortodoksyjnym grupom chrześcijan. Na tym tle wybuchł spór między patriarchą, a prefektem miasta Orestesem. Pomimo kilkukrotnych prób pogodzenia się ze strony Cyryla, Orestes pozostał nieugięty, prawdopodobnie dlatego, iż wspierała go Hypatia i grono jej uczniów stanowiących śmietanką intelektualną i polityczną miasta. W wyniku oszczerczej kampanii słownej zainicjowanej przez Cyryla, podburzone tłumy rozszarpały Hypatię.
Na koniec, szczerze, bardzo polecam tę pozycję! smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Bolesław Śmiały
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 282
Nr użytkownika: 28.314

archi
 
 
post 5/06/2008, 19:48 Quote Post

Pani profesor pisze niesamowite rzeczy. Co do powyższego, to chyba oczywiste, że poganie i chrześcijanie wchodzili w spory polityczne, w końcu ci ostatni zdobyli niekwestionowaną władzę, a poganie wciąż często sprawowali wysokie funkcje urzędowe (nawet jeśli nieoficjalnie, bo jako poganie byliby usunięci).
A to jej artykuły z sieci:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/F/FH/boscy_mezowie.html
http://www3.uj.edu.pl/alma/alma/65/01/12.html - tego szczerze mówiąc nie jestem pewien, bo nie ma podanego autora
http://www3.uj.edu.pl/alma/alma/34/01/05.html
Polecam
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 5/06/2008, 23:23 Quote Post

Tak, w kwestii pogan i chrześcijan zgodzę się, że spory polityczne musiały mieć miejsce. Pogląd prof. Dzielskiej nie jest całkowicie nowy, jednak napisałam o nim powyżej, gdyż imho Autorka mocno go akcentuje w swej książce w trakcie "rozprawiania się" z legendarnym (oświeceniowo-romantycznym) postrzeganiem postaci i roli Hypatii oraz szczegółowo wyjaśnia podłoże polityczno-społeczne konfliktu. Zapewne na ten złożony konflikt, miały też wpływ różnice religijne (bądź kwestia odmiennych wyznań bądź kwestia ortodoksji) oraz animozje osobiste.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 5/06/2008, 23:33 Quote Post

Gabrielle, coś mi wygląda że chadzasz na wykłady do prof. Dzielskiej. Jeśli tak, to szczerze Ci zazdroszczę.
Wiesz, że ta książka wyszła nakładem Oxford University Press po angielsku? Byłem naprawdę zaskoczony, kiedy sie o tym dowiedziałem. To jednak wielka nobilitacja.
Hypatia wzbudza zainteresowanie, bo jest właściwie jedyna kobietą - filozof przed XX wiekiem (nie licząc chrześcijańskich mistycznek Jak Hildegarda czy Teresa) i jedną z niewielu intelektualistek antyku. Szkoda wielka że jej pisma przepadły, choć może kiedyś łaskawe piaski pustyni Egiptu dadzą nam poznać jej myśli.
PS Właśnie zauwazylem - stuknęły mi cztery setki.
PS 2 Pomyłka - wydał to Cambridge a nie Oxford.

Ten post był edytowany przez mieszkoch: 5/06/2008, 23:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 6/06/2008, 20:33 Quote Post

Niestety nie miałam okazji w tym roku chodzić na wykłady prof. Dzielskiej, ale w przyszłym roku chciałabym z ciekawości na nie pochodzić. Słyszałam jednak różnorodne opinie na temat tych wykładów i samego egzaminu. smile.gif
A o wydaniu tejże książki w j. angielskim nie słyszałam, to naparwdę świetna wiadomość! Świadczy o wysokiej wartości Pani profesor jako uczonej, a także o wartości (i innowacyjności) samej pozycji. Swoją drogą, chciałabym przeczytać tę książkę takze w j. angielskim na zasadzie sprawdzenia w jaki sposób zostały przetłumaczone dane słowa.
Fakt, Hypatia wzbudza dużo zainteresowania, między innymi także hmmm...ze strony środowisk feministycznych. biggrin.gif W sumie nie była jednak jedyną kobietą - filozof (w znaczeniu "hellenistycznym"), jednak niewątpliwie najbardziej znaną ze względu na barwną legendę. Choćby z kręgu czasowo-przestrzennego Hypatii, były jeszcze Pandrosion (matematyczka), Edezja i Teodora. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 7/06/2008, 14:07 Quote Post

To fakt, w kręgach poźnego neoplatonzimu słyszymy o innych, poza Hypatią, kobietach. Ale postać Hypatii jest zarysowana najwyraźniej,ponadto ona była uczoną i folozofem na własnych prawach. Co do ksiażki prof. Dzielskiej, to oprócz wydania angielskiego ukazały się także wersja hiszpańska (dwa wydania(!) pod tytułem Hipatia de Alejandría, tlum José Luis López Muñoz.). Prof. Dzielskiej poświęcono nawet hasło na francuskiej wikipedii (http://fr.wikipedia.org/wiki/Maria_Dzielska) choć na polskiej wciąż go brak 9wiem, za co sie wezmę w wolnym czasie).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 7/06/2008, 21:27 Quote Post

Owszem, Hypatia jest najwyraźniej zarysowana, czy to w źródłach, czy w licznych wzmiankach uczonych. Jednak czy na to nie miała wpływu jej bujna legenda i mitologizacja? Przykładowo Edezja też była bardzo uznaną w swoim czasie w Aleksandrii filozofką, opierającą się jeszcze na wartościach pogańskich, skupiającą wokół siebie "ostatnich Hellenów". Wychowała dwóch synów na filozofów. Jednak o niej bardzo rzadko się wspomina, i raczej nie doczekała się tylu opowieści i opinni co Hypatia, chyba nawet nie ma swej monografii. (Hm, zaświtała mi pewna idea, może bym zajęła się naukowo (albo quasi-naukowo) badaniem biografii Edezji? biggrin.gif)
W kwestii wiki, w istocie, toż to hańba, żeby na francuskiej wiki było hasło poświęcone Profesor, a na polskiej nie. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 7/06/2008, 22:49 Quote Post

To co zrobiłem ile mogłem w sprawie Wiki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_dzielska
ale tzrasnąłem ortografa/literówkę - nazwisko z małej litery, nie umiem poprawić, poprosiłem na wikiforum o pomoc.
A prz okazji znalazłem to
http://books.google.pl/books?id=UCkgLBCh2m...umbnail#PPP1,M1
Wiesz, gabrielle, kultura późnego antyku to temat, który wciąż w nauce nie został dobrze rozeznany. Stąd też i sukces Dzielskiej z jej książką o Hypatii. Na tym poletku jest więcej do zrobienia niż w jakiejkolwiek innej znanej mi dziedzinie badań historycznych. Zwłaszcza jeśli chodzi o kulturę pogańską końca cesarstwa. Ot, choćby Damaskios Diadoch - wielki filozof, który po 15 wiekach zapomnienia na nowo ujrzał światło dnia zalediw kilka dziesięcioleci temu. Więc gorąco zachęcam do pracy. Informuj na bieżąco o wynikach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 12/06/2008, 22:06 Quote Post

Mieszku, dziekuję Ci za takie arcyciekawe linki! Bardzo się cieszę, że w sieci Hypatia jest dostępna po angielsku. Mozna sobie porównać! happy.gif
Dziękuję za zachętę, jeśli coś bedę robić w tym temacie, to napiszę. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Temperantia
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 44.546

.
Zawód: .
 
 
post 22/08/2008, 10:10 Quote Post


Czy monografia prof. Dzielskiej na temat Hypatii jest jedyną na świecie - mam wątpliwości, zwłaszcza że w jednej z londyńskich księgarnii natknęłam się na monografię o tejże, niestety bliżej nienanego historyka. Oczywiście można mieć niemalże pewność, że poziomem i rzetelnością pozycji naszej Pani Profesor nie była w stanie przebić.

Co do kwestii wykładów prof. Dzielskiej. Miałam przyjemność uczęszczać na wykład kursowy i monograf. Zwłaszcza tą drugą opcję polecam i mam nadzieję się jeszcze nań załapać.
Tematycznie coś dla Was: m.in. spora dawka informacji dotyczących świata filozoficznego późnego antyku.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 16/09/2008, 16:29 Quote Post

Czy chodzi Ci może o książkę Hypatia autorstwa Khan Amore? Z tego, co gdzieś czytałam, to była ksiązka nie stricte naukowa, raczej popularno-naukowa i chyba troszkę kontrowersyjna.

QUOTE
Tematycznie coś dla Was: m.in. spora dawka informacji dotyczących świata filozoficznego późnego antyku.
Powiem krótko, mniam. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Temperantia
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 44.546

.
Zawód: .
 
 
post 17/09/2008, 22:26 Quote Post

Nie pamiętam autora, ale nie chodzi z pewnością o Khan Amore.

W rzeczy samej - mniam. W planie na ten rok znajduje się wykład monograficzny: Historia i kultura późnego hellenizmu smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej