Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Taktyka, Strategia... Aleksandra Wielkiego, Maciej Milczanowski
     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 15/10/2017, 19:05 Quote Post

Czy w nowej pozycji znajdują się prace autorstwa Roberta M. Jurgi?:

Rysunki czarno-białe pełnostronicowe: 14 ? Robert M. Jurga
1. słoń bojowy
2. falangita macedoński
3. hetajr
4. żołnierz perskiej gwardii królewskiej
5. grecki hoplita
6. hypaspista macedoński
7. perski jeździec
8. łucznik scytyjski
9. nieśmiertelny
10. grecki najemnik w służbie perskiej
11. hoplita ateński
12. wojownik scytyjski
13. łucznik hinduski
14. tracki peltasta


http://wanax.pl/index.php?p106,podboje-ale...o-336-323-p-n-e

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Harpalos
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 581
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk
 
 
post 15/10/2017, 20:01 Quote Post

Pierwsza recenzja - http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksi...-przywodca.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/10/2017, 20:38 Quote Post

QUOTE(Harpalos @ 15/10/2017, 21:01)

Dzięki.

Ktoś może zna autora recenzji i wie na ile orientuje się w temacie? Z szybkiego szukania na stronie gazety widzę, że np. prowadził wywiad z p. Milczanowskim, stąd zapewne i zainteresowanie książką, ale jednego zdania z recenzji nie za bardzo rozumiem:

QUOTE
Dlatego też jego książka koncentruje się nie tylko na działaniach militarnych, ale pokazuje przykłady "działań taktycznych, operacyjnych i kampanii Aleksandra Wielkiego, składających się na jego strategię i świadczących o jego przywództwie"


Książka nie koncentruje się na działaniach militarnych ale przedstawia także działania taktyczne, operacyjne i kampanie - czyli te rzeczy to nie działania militarne?
Chyba autorowi książki nie o to chodziło?


W sumie w każdym razie jak rozumiem p. Milczanowski położył jeszcze mocniejszy niż wcześniej nacisk na osobę Aleksandra?


QUOTE
Ja nie dostrzegam w tej "nowej" książce żadnej "wartości dodanej". Moim zdaniem "nowa" książka jest lepsza niż stara - co nie jest dziwne, ponieważ pierwsza wersja była pisana przez studenta (młodego magistra), a poprawiał ją doktor nauk humanistycznych - ale nie jest to podstawą do wydania jej pod nowym tytułem z zachowaniem w większości starego tekstu lub tylko nieznacznie zmienionego oraz tych samych map, planów i schematów (2 nowe schematy to za mało). Nowy nacisk, ale w większości stary tekst. Co w tym nowego?

Czyli jak ktoś nie ma a jest zainteresowany warto brać, ale jak ja mam poprzednią książkę to mogę sobie darować?
Ewentualnie ideałem byłoby pozbycie się starej i zakup nowej?





 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 16/10/2017, 8:03 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 15/10/2017, 21:38)


QUOTE
Dlatego też jego książka koncentruje się nie tylko na działaniach militarnych, ale pokazuje przykłady "działań taktycznych, operacyjnych i kampanii Aleksandra Wielkiego, składających się na jego strategię i świadczących o jego przywództwie"


Książka nie koncentruje się na działaniach militarnych ale przedstawia także działania taktyczne, operacyjne i kampanie - czyli te rzeczy to nie działania militarne?
Chyba autorowi książki nie o to chodziło?


W sumie w każdym razie jak rozumiem p. Milczanowski położył jeszcze mocniejszy niż wcześniej nacisk na osobę Aleksandra?


*

,,,,
Autor książki oprócz historii zajmuje się coachingiem i na tym aspekcie w książce recenzent się pochyla, jednocześnie mając niewielkie pojęcie o historii.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 29/10/2017, 23:06 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 15/10/2017, 19:05)
Czy w nowej pozycji znajdują się prace autorstwa Roberta M. Jurgi?:

Rysunki czarno-białe pełnostronicowe: 14 ? Robert M. Jurga
1. słoń bojowy
2. falangita macedoński
3. hetajr
4. żołnierz perskiej gwardii królewskiej
5. grecki hoplita
6. hypaspista macedoński
7. perski jeździec
8. łucznik scytyjski
9. nieśmiertelny
10. grecki najemnik w służbie perskiej
11. hoplita ateński
12. wojownik scytyjski
13. łucznik hinduski
14. tracki peltasta


http://wanax.pl/index.php?p106,podboje-ale...o-336-323-p-n-e

Pozdrawiam!
*


Właśnie biorę się za książkę, zobaczymy smile.gif
A ilustracje z Armii Świata Antycznego J.Warry'ego - nie tyle autor, co wydawnictwa często zamawiają z lekkimi przeróbkami. Taniej.....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 29/10/2017, 23:10 Quote Post

Już miałem w rękach. Ilustracje pozostały.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 23/11/2017, 12:27 Quote Post

Przegląd recenzji na stronie autora:
https://mmilczanowski.wordpress.com/2017/09...o-opis-ksiazki/
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/11/2017, 21:46 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 23/11/2017, 13:27)
Przegląd recenzji na stronie autora:
https://mmilczanowski.wordpress.com/2017/09...o-opis-ksiazki/
Pozdrawiam!
*


Czy do tych recenzji wiedzie jakiś link, którego nie mogę zauważyć, czy chodzi tylko o te opinie zacytowane na stronie?

No jak sam Tromp poleca to nie ma się co zastanawiać wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.257
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 10/04/2020, 16:25 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 13/03/2020, 1:03)
Teraz uśmiecha się do mnie Green z "poczekalni" ale wcześniej chyba dam szansę Milczanowskiemu, który w końcu wrócił do mych rąk.



I tak też zrobiłem. Jak czytam w temacie, chyba już nie będę szukał "Podbojów..." ponieważ jak rozumiem, większość jej treści jest tutaj zamieszczona.
No, muszę się przyznać że robi wrażenie pewna znajomość autora. Nie każdy dziękuje w swojej książce Sekretarzowi Obrony USA (aktualnie - byłemu). Kolejna osoba której autor dziękuje, a mnie zaciekawiła to Jan Maria Rokita. Tak, ten smile.gif . Książki tym razem nie zaczyna wpadka z datą śmierci Filipa (choć później cyfrówki się zdarzają, np Kserkses stłumił powstanie kolonii greckich w Azji Mniejszej w 390 r.p.n.e.) jednak jest sporo fragmentów, do których miałbym zastrzeżenia. Pierwszym moim pytaniem jest dowodzenie prawym skrzydłem macedońskim przez Aleksandra pod Cheroneą. Prawym? Kolejne dotyczy wzmianki o wzmocnieniu jazdy przez Dariusza przed Gaugamelą (wg Rufusa). Ponieważ wcześniej autor pisze o jej uzbrojeniu i opancerzeniu, nie wiem, czy chodziło o wzmocnienie tych ostatnich elementów, czy po prostu o liczebność. Przy opisie nieśmiertelnych autor wyjaśnia pochodzenie ich nazwy od ciągłego uzupełniania ich składu na polu bitwy. Szczerze mówiąc trudno mi to sobie wyobrazić, zawsze podchodziłem do tej kwestii w ten sposób, że straty uzupełniano pomiędzy starciami, a nie w ferworze walki. Także obraz armii stojących w przeddzień inwazji naprzeciwko siebie wydaje mi się zbyt idealistyczny. Jedna miała lśnić złotem, druga skromnie ubrana, pozbawiona służb. Jeżeli od zawsze wschód miał przypisywany taki obraz, to macedońska armia bez sług to chyba skrajny idealizm. Ponownie czytam o modyfikacji falangi przez Aleksandra w Babilonie w 323 r.p.n.e., jednak schemat, do którego autor odsyła, przedstawia klasyczną falangę o głębokości (w tym przypadku) 16 noszących sarissę, a nie 4 plus 12 lekkozbrojnych o czym pisałem przy okazji lektury Hammonda. W opisie macedońskiego sarrisophoroi zwraca uwagę przypisywanie mu obok sarrisy także krótkiej włóczni obok miecza. Odruchowo przeczytałem to jako skrót myślowy, że może ćwiczony był także w taktyce klasycznej, hoplickiej falangi. Bo ciężko sobie wyobrazić tą włócznię gdy nawet dla tarczy nie miał on wolnej ręki. Jednak nie, według autora dzięki niej po przedarciu się napastnika przez linie ostrzy saris, żołnierze falangi zachowywali zdolność do dalszej walki. Zatrzymajmy się jeszcze przy falangicie. Określenie ochrony tułowia jako pancerz skórzany bez choćby wspomnienia o tych z brązu czy kompozytowych linothorax także rodzi wątpliwości. W opisach innych jednostek nie widzę już takich kontrowersji. Umieszczenie w ręku peltasty włóczni, zamiast oszczepów jest prawie niezauważalne bo to raczej kwestia przyjętego nazewnictwa. Choć tylko w przypisie, wspominając o Termopilach autor pisze, że po wycofaniu się innych Greków pozostało tylko trzystu Spartan. Tespijczyków i Tebańczyków jak widać, do tej pory się tam nie zauważa. Pod Pelion podczas manewrów armii macedońskiej falangici są nazywani hoplitami. Nazewnictwo - trudno mi zrozumieć czemu autor, oficer WP, jazdę dzieli na bataliony. Trochę dalej czytamy o batalionach hypaspistów oraz oddziałach falangitów. Skąd ten brak konsekwencji, gdy jazda także jest zorganizowana w bataliony? Prodromoi (ci są raz zorganizowani w bataliony, innym razem w dywizjony) w jednym zdaniu potrafią mieć sarisy i lance. Zresztą ci występują także pod nazwą kopijników. Opis bitwy nad rzeką Hydaspes ujawnia użycie wozów bojowych (obok słoni) jako głównego oręża przeciwko falandze. Do tej pory czytałem o ich użyciu tylko podczas walki Macedończyka z oddziałem syna Porosa, oraz na skrzydłach podczas głównej fazy bitwy. Autor zauważa, że w czasach Macedończyka trudno mówić o stolicy państwa jako takiej. I wymienia Macedonię, Persję i Kartaginę. Przy tej ostatniej brwi mi się uniosły. Może mam mylne skojarzenie, ale już w II poł. IVw. p.n.e. Kartagina robiła za stolicę Punijczyków na pełny etat. Czy na pewno Aleksander narzekał że drogo musi płacić za to że Olimpia dziesięć miesięcy nosiła go w łonie? Odruchowo wydaje się zwykłą pomyłką, ale może faktycznie tak mu wmówiono, by od urodzenia czuł się wyjątkowym? Znajdą się i takie, zwyczajne wpadki otrograficzne:
QUOTE
Mieszanina różnych trendów - od Indyjskich, poprzez wzorce Mezopotamskie i Perskie z rejonu Międzyrzecza, aż po wpływy greckie i egipskie złączyły się w to, co nazywamy kulturą Hellenistyczną.


Ok, trochę ponarzekałem, teraz czas na wygładzenie postu. Autor, jak to było już napisane w temacie, bardzo dużo miejsca poświęca tytułowej strategii i przywództwu Aleksandra. Spostrzeżenia są logiczne i w ogromnej większości się z nimi zgadzam. Ciekawostka. Ogromnym zaskoczeniem była informacja o wysłaniu przez Atropatesa (satrapy Medii) na służbę u Aleksandra 100 wojowniczek. Jeszcze nigdzie o tym nie czytałem! Amazonki? wink.gif

Podsumowując, chyba lekkie rozczarowanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
DraicoQ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 140
Nr użytkownika: 103.462

Dominik
Zawód: Energetyk
 
 
post 10/04/2020, 16:58 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 10/04/2020, 16:25)
W opisie macedońskiego sarrisophoroi zwraca uwagę przypisywanie mu obok sarrisy także krótkiej włóczni obok miecza. Odruchowo przeczytałem to jako skrót myślowy, że może ćwiczony był także w taktyce klasycznej, hoplickiej falangi. Bo ciężko sobie wyobrazić tą włócznię gdy nawet dla tarczy nie miał on wolnej ręki. Jednak nie, według autora dzięki niej po przedarciu się napastnika przez linie ostrzy sarris, żołnierze falangi zachowywali zdolność do dalszej walki.
*




Książki akurat nie czytałem, więc nie mogę się wypowiedzieć, ale jak to jest w końcu z tymi sarrisophoroi? Wg p. Dąbrowy w Gaugameli 331 p.n.e. (MON-owskie wydanie) jest to drugie określenie prodromoi, a piechotę walczącą w szyku falangi nazywa "pieszymi towarzyszami" pezheraroi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej