Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Navarino 1827 – A. Bojarski
     
kubao
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 427
Nr użytkownika: 20.082

Jakub S.
Zawód: Magister Inzynier
 
 
post 21/04/2007, 8:48 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Artura Bojarskiego pt. Navarino 1827.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 16/05/2007, 9:27 Quote Post

Mam okazję do zakupu tej książki w antykwariacie po bardzo okazyjnej cenie, dlatego pytam forumowiczów, czy warto ją kupić? Odstraszające wrażenie zrobiła na mnie uboga bibliografia - raptem kilkanaście pozycji (łącznie z podręcznikiem ks. Żywczyńskiego), w tym bodajże jedynie 3 obcojęzyczne i tylko jedna monografia bitwy pod Navarino. Niestety nie miałem czasu, aby zagłębić się w zawartość, a zresztą marny ze mnie specjalista z zakresu dziejów powszechnych XIX wieku i marynistyki. Jak oceniacie tą nowość? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 16/05/2007, 9:49 Quote Post

Język za suchy, pozycja mnie usypiała, autor oparł się w dużej mierze na polskiej prasie z epoki, w zasadzie nie dałem rady doczytać do końca, może dlatego że temat działań morskich zbytnio mnie nie pociąga.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 16/05/2007, 10:36 Quote Post

Ta książka powinna się raczej nazywać Powstanie Greckie 1821-29. Autor szeroko rozpisuje się o walce Greków o niepodległość. Czy opisał ją dobrze nie wiem gdyż nie miałem z tym tematem wiele do czynienia. Głównie opiera się na relacjach z wojny zamieszczonych na łamach "Kuriera Warszawskiego".
Co do części morskiej i opisu bitwy to widać, że nie pisał tego specjalista (śmiem wątpić czy autor jest nawet marynistą-hobbystą). Rozdział o uzbrojeniu i taktyce walki flot w pierwszej połowie XIX wieku liczy tylko 4 strony. I to chyba dobrze gdyż autor nie zdążył się do końca skompromitować. Klasy okrętów rozróżnia chyba tylko na podstawie ilości dział. Według niego fregata jest tylko trochę mniejsza od okrętu linowego, ale prawie tak samo uzbrojona. W jednej części tekstu stwierdza, że fregata, gdy zajdzie taka potrzeba może zająć miejsce w jednej linii z okrętami liniowymi by stronę dalej napisać, iż kategorycznie się do tego nie nadaje. Tak samo pisze o 1 pokładzie artyleryjskim na fregatach a w opisie bitwy pojawiają się tajemnicze fregaty dwurzędowe. Okręt linowy też ma artylerię rozmieszczoną głównie na dolnym pokładzie. Natomiast niewiadomo do czego służą pozostałe pokłady (1 lub 2). Chyba tylko po to są montowane by pogorszyć stateczność i przeciwnik miał większy cel do trafienia. Autor ma też problemy z tłumaczeniem angielskich nazw. I tak czytamy o ogrodzeniu rufy zamiast relingu rufowym, drągu obrotowym zamiast handszpaku, odległości 1 sznura zamiast 1 kabla.
Opis bitwy jest zestawieniem pamiętników marynarzy (całkiem ciekawych) z kilku okrętów alianckich biorących udział w starciu. Swój komentarz autor ogranicza do zdań, że na pozostałych okrętach było tak samo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 16/05/2007, 10:52 Quote Post

Czyżby "Magenta-Solferino" bis?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 17/05/2007, 7:57 Quote Post

QUOTE
Czyżby "Magenta-Solferino" bis?

Tej książki akurat nie czytałem.
Ale gdybym dokładniej przejrzał "Navarino" w księgarni to pewnie bym jej nie kupił.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 24/07/2007, 0:59 Quote Post

Moze ksiazki sie zle nie czyta i sporo mozna sie dowiedziec na temat greckiej wojny o niepodleglosc ale nie polecam.
Absolutnie zgadzam sie z uwagami Wlada. Dodalbym takze m.in. kompletna amatorszczyzne gdy idzie o przypisy i bardzo czesty ich B-R-A-K, zas przy zalacznikach na koncu ksiazki autor wogole nie podaje zrodel ich pochodzenia... rolleyes.gif

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
kojot
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 20.668

Stopień akademicki: magister
Zawód: firma
 
 
post 30/07/2007, 15:00 Quote Post

Do słów krytyki dodałbym jeszcze: poprzekręcane czasami nazwy greckie, nieczytelne i ubogie mapki, nieuzasadniony chaos stylistyczno-chronologiczny (zrozumiałbym to w syntezie czy większej analizie, ale nie w niedużej i ogólnie potraktowanej książeczce).
Ale jak to się mówi: "Na bezrybiu i rak ryba" i mimo wszystko na początek można przeczytać, bo w przypadku hb-ków nie dotyczących wojskowości krajowej można jednak przyjąć łagodniejsze kryteria oceny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 30/07/2007, 17:18 Quote Post

Łagodniejsze kryteria oceny? Z przymrużeniem oka to można było traktować serię BKD lub żółtego Tygrysa. Od habeków wymagamy chyba wszyscy profesjonalizmu. W końcu nie piszą ich licealiści tylko ludzie nauki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 31/07/2007, 6:52 Quote Post

Szanowni Przedmówcy!
Nie czytałem pracy pana Bojarskiego, więc nie mogę w pełni wypowiedzieć się na temat "Navarino". Mam wobec tego do Was pytanie - czy przekręcone nazwy greckie pojawiają się w cytatach z dziewiętnastowiecznych źródeł polskich, czy też może w tekście autorstwa samego pana Artura? Myślę, że to ważne. Dodam jeszcze tylko, iż autorami w serii "Historyczne Bitwy" nie są tylko ludzie nauki, a nawet zdaje się, że nie stanowią oni większości pośród osób zamieszczających swe prace w niniejszej serii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
kojot
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 20.668

Stopień akademicki: magister
Zawód: firma
 
 
post 31/07/2007, 15:19 Quote Post

Np. wyspa Spetses to jakaś Spezja (jakiś anachronizm chyba), miejscowość Arachowa to Arachowo. To jest ściągnięte chyba ze źródeł. Ale w ten sposób powinniśmy dziś Kalisz nazywać Calisia itd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Haller
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 23.491

Maciej Aleksander
Zawód: prawnik
 
 
post 31/07/2007, 15:33 Quote Post

Poprzękręcane są również nazwiska i to nie tylko w cytatach z prasy sam autor pisze np. pułkownik Fabie zamiast Fabvier czy też generał Sznajder miast Schneider.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 19/08/2007, 16:08 Quote Post

Podaje tutaj linka do recenzji tej książki na innym forum:
http://fow.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=4042
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 22/09/2007, 20:02 Quote Post

Miałem, okazję czytać ową pozycję. Chociaż, że nie interesuję się działaniami morskimi. Książka, przykuła moją uwagę, powstaniem greckim, w tle. Książki nie czyta się źle, ale ubolewa fakt, że autor oparł się głównie na źródłach polskich, zamiast np. na greckich, czy tureckich.
Ale, mimo tych niedopracowań, książka stanowi dobre, źródło poznawcze,
do XIX wiecznych konfliktów europejskich, a w szczególności historii krajów bałkańskich pod panowaniem tureckim.
Moja ocena 4+.

Pozdrawiam!
DW

Ten post był edytowany przez Damian W.: 4/07/2008, 20:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 5/10/2007, 16:10 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Wszystkich zainteresowanych nie tyle dyskusją o książce pana Artura Bojarskiego, co dysputą o samej bitwie pod Navarino i innych wątkach greckiego powstania, zapraszam do poniższego tematu:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=35102
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej