Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jagiellonowie a Habsburgowie,
     
szypek26
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 34.461

Stopień akademicki: burunduk
Zawód: uczen
 
 
post 6/09/2007, 19:38 Quote Post

hm... a w sumie to w jakich zakresach i jak [ogólnie: wszystko, co dotyczy, przyda mi sie] jagiellonowie rywalizowali z habsburgami? potrzebuję na historię [liceum]

z góry thnx
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 6/09/2007, 19:41 Quote Post

QUOTE(szypek26 @ 6/09/2007, 20:38)
hm... a w sumie to w jakich zakresach i jak [ogólnie: wszystko, co dotyczy, przyda mi sie] jagiellonowie rywalizowali z habsburgami? potrzebuję na historię [liceum]

z góry thnx
*



Raczej rywalizowali jeśli chodzi o tron węgierski i czeski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
FENNIKS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 35.085

 
 
post 25/09/2007, 20:31 Quote Post

Niestety Jagiellonom brak było egoizmu na własnym punkcie, który mieli Habsburgowie oraz ich zacięcia i bezwzględności w dążeniu do władzy, a także zbyt silna pozycja szlachty w Polsce, która była hamulcem w umacnianiu się pozycji monarchy, tak ważnej myślę dla nowej dynastii jaka byli Jagiellonowie w naszym państwie, no i brak dobrego przywódcy który prowadził by cala politykę dynastyczna, niestety Jan zmarł za szybko i bez potomnie, a Fryderykowi nie było dane rządzić jako władca, za to trzech dobrotliwych słabych i bez charyzmy i zacięcia rządziło najdłużej ze szkoda dla dynastii, Władysław II- "król dobrze", ospały Aleksander I, oraz idący na każde ustępstwo byle zachować "święty spokój" Zygmund I Stary.
Jeśli uraziłem któregoś z sympatyków tych trzech ostatnich, z góry przepraszam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 24/09/2009, 19:10 Quote Post

QUOTE(FENNIKS @ 25/09/2007, 20:31)
Niestety Jagiellonom brak było egoizmu na własnym punkcie, który mieli Habsburgowie oraz ich zacięcia i bezwzględności w dążeniu do władzy, a także zbyt silna pozycja szlachty w Polsce, która była hamulcem w umacnianiu się pozycji monarchy, tak ważnej myślę dla nowej dynastii jaka byli Jagiellonowie w naszym państwie, no i brak dobrego przywódcy który prowadził by cala politykę dynastyczna, niestety Jan zmarł za szybko i bez potomnie, a Fryderykowi nie było dane rządzić jako władca, za to trzech dobrotliwych słabych i bez charyzmy i zacięcia rządziło najdłużej ze szkoda dla dynastii, Władysław II- "król dobrze", ospały Aleksander I, oraz idący na każde ustępstwo byle zachować "święty spokój"  Zygmund I Stary.
Jeśli uraziłem  któregoś z sympatyków tych trzech ostatnich, z góry przepraszam.
*



QUOTE
a także zbyt silna pozycja szlachty w Polsce,


Chodzi mi o ten fragment jeżeli szlachta w Polsce była aż taka zła i mocna to czemu chciała za Zygmunta Augusta oddać nawet swoje majątki na skarb państwa jednak August to tak obmyślił że skarb mało co dostał !!!!!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Biruta
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 47.416

 
 
post 6/10/2009, 9:30 Quote Post

QUOTE(Kytof @ 4/05/2007, 23:02)


A w ogóle czy Jagiellonowie to Polacy? Bo Kazimierz IV i Warneńczyk to dzieci ludzi narodowości litewskiej (Jagiełło no i Holszańska). Warneńczyk dzieci nie miał, Kazek z Habsburżanką się ożenił. Jan Olbracht i Aleksander Jagiellończyk nie mieli dzieci. Zygmunt Stary miał za żony Węgierkę Barbarę Zapolyę i Włoszkę Bonę. No a Zygmunt II August-Litwinka, Radziwiłłówna i dwie Habsburżanki. Więc ja tu polskiej krwi nie widzę.

*




Chciałam zauważyć, że Elżbieta Habsburżanka nieco polskiej krwi po dziadku Zygmuncie miała, a jakby się dokopać, to i pewnie w jej habsburskich przodkach trochę można by znaleźć.

A w tamtych czasach zresztą nie genetyka się liczyła. Lecz wychowanie. Patrząc w ten sposób dzieci Jagiełły były pełnokrwistymi Polakami. Żaden z jego synów po litewsku nie mówił.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
rex bibendi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 63.536

Szymon
Zawód: uczen
 
 
post 27/02/2010, 20:01 Quote Post

QUOTE(berkisz @ 21/06/2005, 20:15)
Po Warnie CZechy i Węgry nadal należały do JAgiellonów tyle że nie z polskiej linii, dopiero po Mochaczu i śmiercie Ludwika II Jagiellończyka zaczęły się problemy. Arcyksiąże Ferdynand - Jan Zapolya i te sprawy.


Po śmierci Warneńczyka władzę na Węgrzech (i pewnie w Czechach - dokładnie nie pamiętam) przejął Władysław Pogrobowiec ze swoją matką Elżbietą.

Swoją drogą czy Elżbieta nie wyszła za Warneńczyka w wyniku układów? Tak mi coś świta we łbie...

Ojciec Ludwika Władysław nazywany był na dworze Rex "bene" - Król "dobrze". Źle to świadczy o polityce króla wobec możnych smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej