Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kasztelanie
     
woste
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 103.352

Wojtek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 19/05/2018, 0:06 Quote Post

ile w Polsce do 1795 r. istniało kasztelanii? Ja doliczyłem się ok 170 ale z tego co mi wiadomo to było ich znacznie więcej. Dziś znalazłem informacje że istniała jeszcze jedna kasztelania - gorzowska (Gorzów Śląski).
Czy ktoś może podać ile w całej historii Polski do 1795 r. istniało kasztelanii?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Marek Atyliusz Regulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 100.953

Przemek J.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: jurysta
 
 
post 19/05/2018, 9:49 Quote Post

Kasztelanii czyli takiej części terytorium państwa, gdzie mamy ośrodek kasztelanii i kasztelana?

Nie było jednej (stałej) liczby kasztelanii i kasztelanów w historii Korony, a później RON-u, więc ciężko podać w jednym zestawieniu i te istniejące w XIII w. i obok nich te, które powstały w XVIII w.
W Średniowieczu można spotkać się z kasztelaniami i kasztelanami w miejscach, które wzmiankowane w źródłach są tylko raz czy dwa, a później już ich nie ma. W skrócie cały czas powstawały nowe, a niektóre stare przestawały istnieć. Na Mazowszu np. była kasztelania w Płońsku i Białej Rawskiej - obie przestały pełnić takie funkcje jeszcze przed 1500 r.
Wraz z rozwojem terytorium państwa polskiego pojawiali się też w senacie nowi kasztelanowie - w latach 1462-1526 przyłączono Mazowsze do Polski i kasztelanowie pochodzący z tych terenów weszli do senatu (3 z woj. rawskiego, 3 z woj. płockiego i 7 z woj. mazowieckiego).
Kolejna zmiana w liczba to lata 1566-1569 r. i kolejnie kasztelanowie w każdym województwie na wschodzie (w liczbie przynajmniej 1 na województwo) - kasztelan wołyński, bracławski, kijowski itd.
Później przyłączono Inflanty - pojawiło się 3 kasztelanów - dorpacki, parnawski, wendeński, a od 1677 r. nowy kasztelan inflancki.
Po przyłączeniu ziem na wschodzie i utworzeniu woj. czernihowskiego - od 1635 r. pojawia się kasztelan czernihowski.
I tak dalej...
Wreszcie w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego zaczęto także tworzyć nowe urzędy kasztelańskie - np. 1768 r. powstał urząd kasztelana mazowieckiego.

Tak więc odpowiadając na pytanie - co do polskiego wczesnego średniowiecza - w przybliżeniu pewnie można podać liczbę kasztelanii i kasztelanów. Dla okresu XVI-XVIII w. można podać dokładną liczbę, ale trzeba określić dokładnie rok o którym mówimy.
Zbiorczo wymienić wszystkie jakie kiedykolwiek istniały? Po tym co napisałem powyżej - czy liczymy wśród nich też te, które istniały i przestały istnieć na ziemiach, które dopiero później trafiły do Polski - np. kasztelanie i kasztelanów mazowieckich książąt?

Ten post był edytowany przez Marek Atyliusz Regulus: 19/05/2018, 10:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.993
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 19/05/2018, 12:11 Quote Post

Warto zwrócić uwagę, że dla okresu rozbicia dzielnicowego dane pisemne są niezwykle wybrakowane. Nie wiadomo czasem czy wzmianka o grodzie i jego terytorium oznacza kasztelanię. istniały też, zdaniem szeregu badaczy tego problemu, kasztelanie nieterytorialne

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 19/05/2018, 21:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
woste
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 103.352

Wojtek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 19/05/2018, 12:44 Quote Post

Tak zgadza się interesuje mnie ile w całej historii I RP i RON istniało kasztelanii. Wszystkich naliczyłem 174 wszystkich (z Mazowsza też) i te co powstały później i przestały istnieć. Policzyłem że z chwilą upadku Polski było ok. 86 kasztelanii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 19/05/2018, 21:14 Quote Post

W liczbie 86 kasztelanów mamy także kasztelanów koniarskich, którzy faktycznie kasztelanami nie byli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 20/05/2018, 11:27 Quote Post

A braliście też pod uwagę ziemie, na których kasztelanowie byli a potem ziemie te odpadły od I RP i RON? Mam na myśli chociażby Śląsk (cały), nie wiem jak to na Pomorzu było (Zachodnim) i Ziemie Lubuską. W każdym razie np. w Bytomiu był kasztelan w średniowieczu, ale bodaj jeszcze w XIV wieku Bytom stał się stołecznym grodem książęcym i funkcja kasztelana zanikła (z tego co kojarzę). Nie wiem jak to wyglądało w reszcie księstw śląskich, ale wydaje mi się, że kasztelanowie ulegli likwidacji ("wymarciu"?) pod wpływem reform ustrojowych Przemyślidów
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/05/2018, 16:01 Quote Post

Jeśli chodzi o I RP to do kasztelanów możemy wliczać urzędników ziem straconych na rzecz Rosji - Smoleńszczyzny, Czernihowszczyzny. Były to urzędy czysto honorowe i de facto fikcyjne, istniejące do końca I RP w ramach jej ustroju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Marek Atyliusz Regulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 100.953

Przemek J.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: jurysta
 
 
post 20/05/2018, 16:34 Quote Post

Sam RON to żaden problem - poniżej zestawiłem dane z XVI-XVIII w. (dla pewności sprawdziłem zgodność ze spisami urzędników wydanych przez PAN).
Oczywiście z góry przepraszam wszystkich mieszkańców Kujaw, ziemi sieradzkiej, łęczyckiej, wieluńskiej, woj. podlaskiego i wszystkich, którym nie pasuje przyjęty poniżej podział terytorialny - tak wyszło, bo tak mi było najłatwiej to wszystko uporządkować tongue.gif

Przy okazji - ja tego nie będę liczył - jak ktoś jest chętny to proszę bardzo smile.gif
No to jedziemy :

Inflanty:
Były 3 + 1 czyli 4 (dorpacki, parnawski, wendeński + później inflancki).
Zygmunt August po przyłączeniu Inflant miał utworzyć 4 kasztelanie – Dyneburg, Ryga, Trejden i Wenden.

Wielkie Księstwo Litewskie:
[W czasach RON-u + Województwo Podlaskie]
wileński, trocki, żmudzki, nowogródzki, brzesko-litewski, miński, mścisławski, smoleński, witebski, połocki – czyli 10
+ kasztelan podlaski – razem 11.

12 stycznia 1793 r. na sejmie Litwa miała otrzymać nowych kasztelanów i ich liczba miała się zwiększyć do 24 – oszmiański, lidzki, wiłkomierski, brasławski, grodzieński, kowieński, upitski, starodubowski, słonimski, wołkowyski, orszański, piński, mozyrski i rzeczycki].
W 1793 r. pojawia się też kasztelan merecki.

Małopolska:
krakowski, sądecki, wojnicki, biecki, oświęcimski, sandomierski, wiślicki, radomski, zawichojski, żarnowski, małogoski, połaniecki, czechowski (Czechów nad Nidą).
Lwowski, przemyski, halicki, sanocki, chełmski, lubelski, bełski, lubaczowski, wołyński (łucki), kamieniecki, bracławski, kijowski, czernihowski.

Od 1764 r. pojawił się kasztelan buski (województwo bełskie).
Dodatkowo od 1775 r. pojawili się: kasztelan łukowski [istniał w średniowieczu, później go nie było i wreszcie ponownie ustanowiony], k. żytomiersk, k. owrucki.
W 1793 r. pojawia się kasztelan włodzimierski.

Wielkopolska:
Biechowo, Gniezno, Kalisz, Kamień, Krzywiń, Ląd, Międzyrzecz, Nakło, Poznań, Przemęt, Rogoźno, Santok, Śrem.
Sieradzki, wieluński, rozpierski, spycimierski, konarski sieradzki (koniuszy).
Inowrocławski, dobrzyński, bydgoski, rypiński, słoński.
Brzeski(o-kujawski), kruszwicki, kowalski, konarski kujawski (koniuszy).
Łęczycki, brzeziński, inowłodzki, konarski łęczycki (koniuszy).

Mazowsze:
Płocki, raciąski, sierpski (sieprski, sierpecki).
Czerski, wiski, wyszogrodzki, zakroczymski, warszawski, ciechanowski, liwski.
Rawski, sochaczewski, gostyński (gostyniński).

Dodatkowo od 1768 r. pojawił się kasztelan mazowiecki.

Prusy królewskie:
gdański, elbląski, chełmiński.

QUOTE
A braliście też pod uwagę ziemie, na których kasztelanowie byli a potem ziemie te odpadły od I RP i RON? Mam na myśli chociażby Śląsk (cały), nie wiem jak to na Pomorzu było (Zachodnim) i Ziemie Lubuską.


sad.gif No pewnie - "wincyj" kasztelanów, "wincyj" roboty, "wincyj"... wink.gif
Postaram się dziś wrzucić też podobne zestawienie dla Średniowiecza, ale skoro mam dodać Zachodniopomorskie i Śląsk - to trzeba trochę poczekać. Oczywiście dla tych rejonów będzie tylko to, co znajdę (na szybko) w opracowaniach.

Ten post był edytowany przez Marek Atyliusz Regulus: 20/05/2018, 16:43
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 20/05/2018, 18:31 Quote Post

Przy okazji podepnę się z pytaniem.
Czy urzędy trzech kasztelanów z Inflant były utrzymane po ostatecznym zrzeczeniu się tych ziem w 1660? Wydaje mi się, że zostały zlikwidowane, bo w 1677 jest konstytucja sejmowa o księstwie (województwie) inflanckim i mamy godność wojewody i kasztelana inflanckiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
woste
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 103.352

Wojtek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/05/2018, 18:52 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 20/05/2018, 18:31)
Przy okazji podepnę się z pytaniem.
Czy urzędy trzech kasztelanów z Inflant były utrzymane po ostatecznym zrzeczeniu się tych ziem w 1660? Wydaje mi się, że zostały zlikwidowane, bo w 1677 jest konstytucja sejmowa o księstwie (województwie) inflanckim i mamy godność wojewody i kasztelana inflanckiego.
*




Według mojej wiedzy to 3 kasztelanie zostały zlikwidowane w 1677 r. i na jego miejsce została powołany urząd kasztelana Infant
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
woste
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 103.352

Wojtek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/05/2018, 19:02 Quote Post

QUOTE(Marek Atyliusz Regulus @ 20/05/2018, 16:34)
Sam RON to żaden problem - poniżej zestawiłem dane z XVI-XVIII w. (dla pewności sprawdziłem zgodność ze spisami urzędników wydanych przez PAN).
Oczywiście z góry przepraszam wszystkich mieszkańców Kujaw, ziemi sieradzkiej, łęczyckiej, wieluńskiej, woj. podlaskiego i wszystkich, którym nie pasuje przyjęty poniżej podział terytorialny - tak wyszło, bo tak mi było najłatwiej to wszystko uporządkować tongue.gif

Przy okazji - ja tego nie będę liczył - jak ktoś jest chętny to proszę bardzo smile.gif
No to jedziemy :

Inflanty:
Były 3 + 1 czyli 4 (dorpacki, parnawski, wendeński + później inflancki).
Zygmunt August po przyłączeniu Inflant miał utworzyć 4 kasztelanie – Dyneburg, Ryga, Trejden i Wenden.

Wielkie Księstwo Litewskie:
[W czasach RON-u + Województwo Podlaskie]
wileński, trocki, żmudzki, nowogródzki, brzesko-litewski, miński, mścisławski, smoleński, witebski, połocki – czyli 10
+ kasztelan podlaski – razem 11.

12 stycznia 1793 r. na sejmie Litwa miała otrzymać nowych kasztelanów i ich liczba miała się zwiększyć do 24 – oszmiański, lidzki, wiłkomierski, brasławski, grodzieński, kowieński, upitski, starodubowski, słonimski, wołkowyski, orszański, piński, mozyrski i rzeczycki].
W 1793 r. pojawia się też kasztelan merecki.

Małopolska:
krakowski, sądecki, wojnicki, biecki, oświęcimski, sandomierski, wiślicki, radomski, zawichojski, żarnowski, małogoski, połaniecki, czechowski (Czechów nad Nidą).
Lwowski, przemyski, halicki, sanocki, chełmski, lubelski, bełski, lubaczowski, wołyński (łucki), kamieniecki, bracławski, kijowski, czernihowski.

Od 1764 r. pojawił się kasztelan buski (województwo bełskie).
Dodatkowo od 1775 r. pojawili się: kasztelan łukowski [istniał w średniowieczu, później go nie było i wreszcie ponownie ustanowiony], k. żytomiersk, k. owrucki.
W 1793 r. pojawia się kasztelan włodzimierski.

Wielkopolska:
Biechowo, Gniezno, Kalisz, Kamień, Krzywiń, Ląd, Międzyrzecz, Nakło, Poznań, Przemęt, Rogoźno, Santok, Śrem.
Sieradzki, wieluński, rozpierski, spycimierski, konarski sieradzki (koniuszy).
Inowrocławski, dobrzyński, bydgoski, rypiński, słoński.
Brzeski(o-kujawski), kruszwicki, kowalski, konarski kujawski (koniuszy).
Łęczycki, brzeziński, inowłodzki, konarski łęczycki (koniuszy).

Mazowsze:
Płocki, raciąski, sierpski (sieprski, sierpecki).
Czerski, wiski, wyszogrodzki, zakroczymski, warszawski, ciechanowski, liwski.
Rawski, sochaczewski, gostyński (gostyniński).

Dodatkowo od 1768 r. pojawił się kasztelan mazowiecki.

Prusy królewskie:
gdański, elbląski, chełmiński.

QUOTE
A braliście też pod uwagę ziemie, na których kasztelanowie byli a potem ziemie te odpadły od I RP i RON? Mam na myśli chociażby Śląsk (cały), nie wiem jak to na Pomorzu było (Zachodnim) i Ziemie Lubuską.


sad.gif No pewnie - "wincyj" kasztelanów, "wincyj" roboty, "wincyj"... wink.gif
Postaram się dziś wrzucić też podobne zestawienie dla Średniowiecza, ale skoro mam dodać Zachodniopomorskie i Śląsk - to trzeba trochę poczekać. Oczywiście dla tych rejonów będzie tylko to, co znajdę (na szybko) w opracowaniach.
*



Faktycznie zapomniałem o śląsku nawet nie widziałem że były tam jakieś kasztelanie. Na Pomorzy było ok 25 kasztelanii (a te dzieliły się na krainy przynajmniej XII-XIII w.)

No to dodam jeszcze jedno pytanie aby całkowicie zagmatfać. A co to były Landwójtostwa. Ponoć było ich około 20 i istniały tylko na terenach ziemi lubuskiej i pomorza. Czy ktoś ma jakś wiedzie: ile ich było, jakie, jak długo istniały a może nawet spis Lnadwójtów smile.gif)
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.993
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 20/05/2018, 19:35 Quote Post

QUOTE
Na Pomorzu było ok 25 kasztelanii

....zależy o którym Pomorzu mowa. Na Pomorzu zachodnim z pewnością nigdy nie było 25 kasztelanii. Co więcej nie było ich nawet 15. Co więcej w zasadzie to tam w ogóle nie było kasztelanii w sensie okręgów grodowych. Poszczególnym, kilkunastu funkcjonującym urzędom kasztelana podlegało bowiem po kilka okręgów grodowych. Pisał o tym obszernie Józef Spors (Podziały polityczne i administracyjne Pomorza Gdańskiego i Sławieńsko-Słupskiego XII–XIV w. Słupsk 1979), Ten sam autor jeszze bardziej obszernie omówił kwestię podziałów Pomorza Nadwiślańskiego (Podziały administracyjne Pomorza Gdańskiego i Sławieńsko-Słupskiego od XII do początku XIV w.). Na Pomorzu Zachodnim już około połowy XIII wieku kasztelanie zaczęto likwidować a zamiast nich lub obok nich powstawały landwójtostwa.

QUOTE
Faktycznie zapomniałem o śląsku nawet nie widziałem że były tam jakieś kasztelanie.

ustrój księstwa śląskiego a później księstw śląskich - przez około 100-120 lat czyli do drugiej połowy wieku XIII był pochodną ustroju Polski za Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Stąd wszędzie gdzie sięgała władza Piastów istniały kasztelanie.

Urząd kasztelana wprowadzono także na Pomorzu Zachodnim - choć system administracyjny jak wiadomo był tam nieco odmienny.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 20/05/2018, 19:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Marek Atyliusz Regulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 100.953

Przemek J.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: jurysta
 
 
post 21/05/2018, 1:31 Quote Post

I obiecane zestawienie nr. 2. Tym razem Średniowiecze (+-):
[To co się dało sprawdziłem w Spisach urzędników wydanych przez PAN]

Pomorze (Wschodnie):
Białogarda, Chmielno, Lubiszewo, Nowe, Puck, Raciąż, Rudno, Serock, Sławno, Słupsk, Starogard/Zabory, Szczytno [na Pomorzu], Świecie, Tczew, Wyszogród.
Prawdopodobnie także - Goręczyno i Darłowo.

Małopolska:
Brzesko, Chrzanów, Rzeki, Sieciechów, Sycyna, Zadybie (koła Dęblina), Żmigród.

Wielkopolska:
Bnin, Brody, Czarnków, Drużyn, Drezdenko (Drzeń), Dubin, Giecz, Karzec, Konin, Kostrzyn, Krobia, Książ, Kwieciszewo, Modrze, Nowy Mir, Obrzycko, Ostrów Lednicki, Radzim, Starygród, Ujście, Wieleń, Wilkowyja, Wschowa, Zbar, Zbąszyń, Żoń.
Kazimierz, Ruda (Wieluń) [ziemie łęczycka, sieradzka i wieluńska].
Gniewkowo, Michałowo, Radziejów, Włocławek, Wyszogród, Zamątwie.
Prawdopodobnie także - [Żnin, Łękno].

Mazowsze:
[Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu, Agnieszka Teterycz-Puzio – Bolesław II Mazowiecki, Anna Supruniuk – Mazowsze Siemowitów, Adam Wolff – Studia nad urzędnikami mazowieckimi 1370-1526]
Biała Rawska, Kamieniec (dziś Kamieńczyk), Nowogród (dziś powiat łomżyński).

Prawdopodobnie krótko kasztelanie istniały w:
Nasielsk – 1297 r. „comes Thomas castellanus de Nosylk”, Nowy Dwór (r. 1345 – Paszko zwany Kanią), Płońsk, Rokitno (r. 1280 jako „castellanus Rokicensis”), Szreńsk.

Tak jak pisałem wcześniej - Śląsk i Pomorze Zachodnie podaje na podstawie opracowań "amatorskich" - więc lepiej na to patrzeć z "przymrużeniem oka". Zwyczajnie nie miałem pod ręką nic, co mogłoby pomóc w weryfikacji podanych poniżej danych.

Śląsk:
[Istnieją 2 bulle papieskie – jedna z 1155 r. i jedna z 1245 r. wymieniające grody mające kasztelanów (na obszarze władzy biskupów wrocławskich). Pierwsza ma mieć 15, a druga 22 grody z kasztelanem)].
W przypadku tej drugiej są to:
Cieszyn, Racibórz, Koźle (Kędzierzyn-Koźle), Toszek, Opole, Otmuchów, Ryczyn, Niemcza, Bardo, Strzegom, Świny, Legnica, Wrocław, Milicz, Sądowel (dziś część wsi Lechitów), Głogów, Bytom Odrzański, Krosno Odrzańskie, Żagań, Bolesławiec, Grodziec, Wleń.
Prawdopodobnie kasztelanie były też - Bytom, Siewierz.

Możliwe, że kasztelanie istniały (XIII w.) też w:
Biała, Brzeg, Chojnów, Gorzów Ślaski, Jawor, Kłodzko, Lubin, Mikołów, Niemodlin, Olesno, Oleśnica, Ścinawa, Środa Sląska, Świdnica, Syców, Uraz, Wąsosz.
Kożuchów, Nowogród Bobrzański, Szprotawa, Szydłów (powiat słubicki).

Pomorze Zachodnie:
Tak jak napisał GniewkoSynRybaka specyfika rozwiązań tego rejonu powoduje, że nie wiem czy jest sens wymieniać kasztelanów.
Niech będzie – podam kilka lokalizacji:
Białogard, Cedynia, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Pyrzyce, Stargard, Szczecin, Wolin.

Tyle ode mnie...

Ten post był edytowany przez Marek Atyliusz Regulus: 21/05/2018, 1:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 21/05/2018, 18:03 Quote Post

Kasztelania w Bytomiu była na 150% !!! Jakem Bytomianin z dziada pradziada wink.gif

W google books znalazłem nawet kilku kasztelanów: Jan (Złotousty?), Andrzej (Stefanowicz Lis z Wierzbna?), Deczko, Stefan Strzała, Mikołaj syn Grzymisława, Janusz syn Jaksy, Sulisław
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Marek Atyliusz Regulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 100.953

Przemek J.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: jurysta
 
 
post 21/05/2018, 19:06 Quote Post

QUOTE
Kasztelania w Bytomiu była na 150% !!! Jakem Bytomianin z dziada pradziada


Niedokładnie się wyraziłem - wszystkie wymienione (przeze mnie) miejsca z kasztelanami ze Śląska i Pomorza Zachodniego - mają potwierdzenie - czasem są wspominane w źródłach (podane jako istniejące), a w niektórych przypadkach kasztelanowie wymienieni są z podaniem imienia (czasem z innymi danymi pozwalającymi na identyfikację) - jeden lub kilku kolejnych, którzy sprawowali daną funkcję.

Ale

QUOTE
Tak jak pisałem wcześniej - Śląsk i Pomorze Zachodnie podaje na podstawie opracowań "amatorskich" - więc lepiej na to patrzeć z "przymrużeniem oka". Zwyczajnie nie miałem pod ręką nic, co mogłoby pomóc w weryfikacji podanych poniżej danych.


Dlatego nawet o pewnych i potwierdzonych napisałem, że są prawdopodobne. smile.gif

Ten post był edytowany przez Marek Atyliusz Regulus: 21/05/2018, 19:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej