Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sekigahara 1600
     
sebolp
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 7.942

 
 
post 29/08/2006, 13:51 Quote Post

Jak w tytule.
Prosze tylko niewypisywać mi tu kto z kim i takich tam ogólników co w necie łatwo można znaleźć. Chodzi mi tu raczej o informacje o uzbrojeniu, wyglądzie poszczególnych samurajów i oddziałów, działaniach poszczególnych generałów i ich żołnierzy(głównie o czerwonych odziałach Naomasy). Mile widziane jakieś zdjęcia i obrazki bądź linki do nich.

Pokój z wami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 29/08/2006, 17:03 Quote Post

Raczej nie będzie łatwo choćby biorąc pod uwagę ilość ludzi po obu stronach smile.gif - chyba nikt jeszcze nie opisał dokumentnie wszystkich. Osprey ma całkiem miłą Sekigaharę- tam znajdziesz odnośniki do źródeł.

Co do aka- oni to wystąpili jak zawsze- czerwono lakierowane zbroje, sashimono z monem klanu Ii- nic nowego. Watanabe Museum w Tottori (http://www4.ocn.ne.jp/~watart/) ma największą kolekcję zbroi klanu Ii, wiele z nich z późnego Sengoku. W załączniku masz zbroję założyciela rodu i najsłynniejszego z jego synów (pod Sekigaharą nie walczył ale skoro już rozmawiamy o tym klanie...)

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
sebolp
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 7.942

 
 
post 30/08/2006, 12:56 Quote Post

Dobra to coś z mojej strony.
Od lewej: Kuroda Nagamasa, Honda Tadakatsu, Ii Naomasa i Date Masamune, sashimono
Naomasy, mon rodzinny Naomasy, Tokugawa & frends.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
sebolp
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 7.942

 
 
post 1/09/2006, 22:18 Quote Post

Zebrałem już dość sporo materiału ale widząc niewielkie zainteresowanie tematem nie będę wszystkiego wrzucał dry.gif . Jednak o ile w miarę można coś znaleźć o ludziach Tokugawy to o armii zachodniej nic confused1.gif .

A co do Naomasy i Aka oni to jakąś bibliografię ktoś by skąbinował,
jeśli łaska? smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 1/09/2006, 22:50 Quote Post

Sebol- Honda Ci sie skleił w zlepek wink.gif. Żeby być ścisłym- tak naprawdę sztandar (nobori) Naomasy nie miał godła klanowego - był jednolicie czerwony z dwoma złotymi paskami na górze. To co zamieściłeś to sashimono (pewnie przejęzyczenie). Oprócz niego noszono przy Naomasie (a później jego synu podczas kampani letniej) o-uma jirushi w kształcie złotego...hmm.. jak to nazwać... odwróconego kielicha z czerwonymi frendzlami przymocowanymi do krawędzi.

Bibliografię do aka-oni- owszem, pewnie by sie zebrało ale w języku japońskim. Po angielsku głównie to co Bryant i Turnbull zebrali czyli raczej niewiele ale możesz spróbować przy okazji prac Sadlera ale to stare rzeczy- z lat 30 tych. Co do armii zachodu- trudno mi uwierzyć. Choćby o Shimazu powinieneś mieć mnóstwo rzeczy w sieci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Subutai
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 12.560

Zawód: student
 
 
post 22/10/2006, 9:05 Quote Post

Co do bibliografii na temat Sengoku Jidai, ostatnio Bellona wydała "Samurajów" autorstwa Mitsuo Kure. Jest to obszerne (format A4 i prawie 200 stron) i pięknie ilustrowane kompedium wiedzy o japońskich wojownikach, choć to oczywiście pozycja popularno-naukowa. Takie przynajmniej mam wrazenie po dość uważnym przeglądnięciu jej w księgarni. Czy ktoś czytał tą książkę? Co o niej sądzicie i czy warto wydać na nią te 65 zł?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
hikaru
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 41.807

Remigiusz Gogosz
Stopień akademicki: magister
Zawód: doktorant
 
 
post 6/05/2008, 21:36 Quote Post

Odpowiadając na pytanie poprzednika uważam, że warto wydać te pieniądze na zakup pozycji. Jest dość obszerna pod względem opisywanych bitew (posiada mapy!) oraz historii. Może za mało poruszone tematy np. miecz czy arkebuz ale za to mamy dużo o zbroi i jej przemianach w czasie wieków. Jest także bardzo dobrze opisana ta zbroja w terminach naukowych.
Książkę czyta się łatwo i przyjemnie, jako kompendium to jest ale raczej takie pobieżne (aczkolwiek dużo cennych informacji, których wcześniej nie znałem posiada). Ilustracje są dużym plusem tej książki.
Kto na prawde interesuje się Japonią album ten powinien posiadać w swojej bibliotece!
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Cadra
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 64.683

Michal Cadra
Zawód: Student
 
 
post 12/07/2010, 22:57 Quote Post

Co do ciekawych pozycji, to godni uwagi są "Samuraje Dzieje japońskich wojowników" pióra wspomnianego już Stephana Turnbulla, wydani przez Wydawnictwo Arkady w 2007 roku. Książka stanowi ciekawy wkład w wiedzę ogólną o życiu codziennym, wyposażeniu i taktyce bitewnej samurajów, a do tego ma świetne ilustracje zbroi-zabrzmi to dość niezręcznie, ale obrazek każdego prezentowanego typu zbroi składa się z rozłożonych na kilka stron rysunków na kalkowym papierze, dzięki czemu zwykle mamy starannie przedstawione kolejne warstwy samurajskiego pancerza. Faktem jednak jest, że Sekigaharze poświęcony jest żenująco krótki akapit, ograniczający się do komentarza o zdradzie Kobayakawy.
Co do książki Miutsuo Kure, to nie zachwyciła mnie. Mówiąc szczerze, mam wrażenie, że została kiepsko przetłumaczona.
Mam za to inne pytanie-czy ktoś jest w stanie powiedzieć coś na temat bitwy pod Mikatagaharą?
Oczywiście oprócz tego, że walczyli ze sobą Shingen i Ieyasu. Plan tej bitwy byłby ziszczeniem moich marzeń wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 23/07/2010, 10:12 Quote Post

Z Turnbullem jest problem tego samego rodzaju co z Discovery- najważniejsze informacje podaje prawdziwe, ale często podlewa to sosem "sensacyjkowym", no i jego książki w porównaniu choćby z pracami Karla Friday'a są raczej powierzchowne. Inna rzecz że jako swojego rodzaju "elementarz" sprawdzają się świetnie.

Co do Sekigahary- nienajgorzej jest zrobiona w Ospreyu, nienajgorzej jest też pokazana w serii boodaj BBC wielcy wodzowie bodajże- Ieyasu Tokugawa. Za nieduże pieniądze da się pewnie kupić na Allegro albo w Empiku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej