Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Św. Szymon Słupnik
     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 16/04/2008, 12:38 Quote Post

Czołem Waćpaństwu!

Postać tego świętego została przywołana z zakamarków pamięci, poprzez niedawną dyskusję ze znajomym, który upierał się, że Szymon Słupnik nie miał na imię Szymon a Leon. Podejrzewając, że najprawdopodobniej pomyliło mu się z Leonem Zawodowcem, postanowiłem zapytać się was, co współcześnie wiadomo na temat tego świętego, ascety oraz eremity.

W wikipedi doczytałem się, że ten prawosławny święty, był również katolickim świętym, ale tylko przez jakiś czas. Czy wiecie coś więcej na ten temat?

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Pontius
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 44.565

Marcin
Zawód: Uczeñ
 
 
post 19/04/2008, 12:03 Quote Post

Czytałem dosyć dawno o nim, z tego co pamiętam pochodził z okolic Syrii. W kościele katolickim obchodzi się jego święto 5 stycznia, w wieku ok 18 lat postanowił zostać pustelnikiem i działał tak ok. 3 lat poszcząc i modląc się. M.in. w czasie całego Wielkiego Postu nic nie jadł i nie pił, nie przerywając postu nawet na niedziele. (Są to dosyć ogólne informacje, ale ciężko się czegokolwiek o nim więcej dowiedzieć) Pouszukam czegoś więcej w internecie, albo w bibliotece, jak będę miął trochę wolnego czasu ; )

Istnieje także klasztor św. Szymona Słupnika, który leży w Aleppo (Syria)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Rollin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 44.547

Zawód: uczen
 
 
post 19/04/2008, 20:20 Quote Post

Przede wszystkim jego przydomek mówi sam za siebie...
Słupnicy byli radykalnym odłamem(tak bym ich nazwał), ascezy wschodniej, razem ze swymi biczującymi się kolegami. Najpierw przez kilka lat przygotowywali się duchowo w pustelniach, użalając sie, modląc i poszcząc. Później stawiali słup, dość wysoki, z platformą na górze. wdrapywali się tam i siedzieli, w palącym słońcu, porywistym wietrze, w deszczu itd. Pili wodę opadową (zazwyczaj) a jedli tylko tyle by przeżyć, to co dali (wrzucili) im ludzie. Takie słupy często stały w miastach, na rynkach (tak chyba było ze św. Szymonem, ale nie jestem pewny). Oczywiście dość często i szybko umierali - tutaj nie mam informacji, czy siedzieli tam do końca swego i tak krótkiego życia, czy też po kilku miesiacach, tygodniach schodzili. Nie wiem też czy św. Szymon Słupnik jest uznany za świętego również w Kościele katolickim - ale prawdopodobnie tak, dlaczego by nie smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
123hopp
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 34.091

Bogdan Nowakowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt
 
 
post 19/04/2008, 21:04 Quote Post

Na Krecie widywałem jego przedstawienia w siwych włosach i z brodą, ale zawsze na słupie. Anatol France napisał powieść -studium jego nieszczęśliwej miłości do kapłanki egipskiej imieniem THAIS. Wikipedia podaje, że wyszło polskie tłumaczenie. No, to tylko zgooglować i gotowe!?

Ale jeszcze z "Święci na każdy dzień" - Ks. W.Zaleski, Wyd. Salezjańskie WWa 1989 (s.874). Na stronie 25 czytamy:
"5 styczeń (pamiątka) Św. Symeon Słupnik Starszy, koniec w.IV - 459
...przyszedł na świat w Sisa (Sis; turecka nazwa- Islahije))na pograniczu Cylicji i Syrii, w pobliżu Antiochii. Liczne rodzeństwo, które wymarło... rodzina pasterzy... po śmierci rodziców i ostatniego brata sprzedał majątek rodzinny i rozdał ubogim pieniądze. Wstąpił do klasztoru w Teleda (100 zakonników)ale go opuścil i wystawił sobie słup, na którym przebywał 40 lat, podnosząc jego wysokość stopniowo od 10 do 60 stóp..."

No i dalej następuje historia jego umartwień i chwały całkiem długa, która się kończy tak:
"Na miejscu, gdzie stał słup za cesarza Zenona (474-491) wystawiono wspaniałą świątynię. Do sanktuarium...wedrowali pątnicy aż do wieku XVII. W roku 1936, na miejscu zburzonej przez Arabów świątyni, wystawiono ołtarz".

No, to sobie Anatol pofantazjował...
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Cogitor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 61.445

M. Domitius Cogitatur
Zawód: zyciowy
 
 
post 9/02/2010, 23:37 Quote Post

Może koledze pomyliło się imię Leon z imieniem Symeon, z czego to drugie jest jak najbardziej poprawne jeśli chodzi o Szymona (Symeona) Słupnika.
Warto zajrzeć do dzieła Teodreta - "Dzieje świętych mnichów"
Ponadto polecam ksiażkę E. Wipszyckiej - "O starożytności polemicznie".
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 10/02/2010, 14:06 Quote Post

Ktoś nie doczytał i pewnie pomyliły mu się osoby, które miały ze sobą związek:
Szymon Słupnik i
cesarz Leon I
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 10/02/2010, 14:23 Quote Post

QUOTE
Na Krecie widywałem jego przedstawienia w siwych włosach i z brodą, ale zawsze na słupie.


Klika "klasycznych" przedstawień św. Symeona Słupnika (Συμεών ο Στυλίτης):

http://www.egolpio.com/AGIOLOGIO/Symewn_stilitis.htm
http://noctoc-noctoc.blogspot.com/2007/10/...on-stylite.html
http://www.akalanthis.gr/photo_gallery/pg_H14.htm
http://www.facebook.com/note.php?note_id=160751067017
http://eisagios.blogspot.com/2009/08/1.html

smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
GrzOwc
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 37.128

Anna B. Owczarek
Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 16/10/2011, 17:33 Quote Post

Zacząć należy od tego, że było dwóch Szymonów Słupników - Starszy i Młodzy. Starszy żył w V wieku, a Młodszy w VI wieku. Oboje mieli na imię Symeon, a w wersji spolszczonej Szymon.
Tym pustelnikiem o którym tu rozmawiamy jest Asyryjczyk św. Szymon Słupnik Starszy.
Był on bardzo ciekawą osobowością. Był przekonany, że poprzez samoumartwienie sprawi przyjemność Bogu. Prawdopodobnie był zdania podobnie jak inni skrajni chrześcijanie, że wszystko co cielesne, materialne pochodzi od Szatana, a wszystko co duchowe od Boga. Postawa ta powodowała zachowania, które dziś nazwalibyśmy masochizmem - czerpanie przyjemności z własnego cierpienia. Szymon zamykał się więc w beczkach, siedział w ciasnych pieczarach, przykuwał się łańcuchami do skał, owijał ciało sznurkami z cierniami etc. Lud pobożny widząc w tym oznakę ogromnej miłości do Boga i nienawiści do Szatana gromadził się wokół niego. Szymon ostatecznie zbudował 18 metrowy słup z 4 metrową platformą na której mieszkał. Prowadził tam rozmowy z pielgrzymami, a także prowadził korespondencję. Pomimo swojego trybu życia nie uważał, że droga, którą obrał jest jedyną prowadzącą do Boga. Jednak on sam zapoczątkował tzw. stulecie słupów - czyli VI wiek.
W kościele katolickim jego święto obchodzi się 27 września i jest on wciąż świętym kościoła katolickiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 17/10/2011, 17:33 Quote Post

Taki mały offtopic, ale św. Szymon Słupnik stał się motywem do powstania wiersza:
Święty Szymon Słupnik

Powołał go Pan
Na słup
Na słupie miał dom
I grób

A ludzie chłopaka na szafot przywiedli,
Unieśli mu głowę w muskularnej pętli.
Powołał go Pan na stryk.

Powołał go Pan,
By trwał.
By śpiewał mu pieśń
I piał.

A ludzie dziewczynę wśród przekleństw gwałcili
I włosy jej ścieli, i ręce spalili.
Powołał ją Pan
Na gnój.

Powołał go Pan
Na słup
Na słupie miał dom
I grób.

A ludzie mych wierszy słuchając powstają
I wilki wychodzą żerująca zgrają...
Powołał mnie Pan
Na bunt.

Ballada rycerska 1956 Stanisław Grochowiak

Przypomniało mi się jak omawialiśmy ten utwór jak chodziłem do liceum.
Podrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Matihan
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 62.765

Mateusz M
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 17/10/2011, 19:31 Quote Post

Tez to miałem w technikum
Coby o tym Szymonie nie powiedzieć to na pewno równo pod sufitem nie miał
Kiedyś słyszałem o świętym katolickim który przebił go jednak w głupocie i na chwałę pana obwiązał sobie brzuch łańcuchem w taki sposób że wrósł on w niego i w skutek tego zmarł został świętym katolickim wiecie może jak się nazywał bo chętnie przeczytał bym sobie o nim więcej a wypadło mi z głowy jak się nazywał
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej