Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony « < 8 9 10 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Od Scytów do Kozaków, Historia stepów na przestrzeni wieków
     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 11/04/2013, 18:34 Quote Post

Bułgarzy to jakiś wczesny odłam. Co do Hunów byłbym ostrożny z ich tureckością, o ich języku właściwie nic nie wiemy.
Ogólnie wczesny etap dziejów ludów tureckich to enigma, mamy chińskie źródła o Xiongnu, Rouran czy co tam jeszcze, ale te przekazy o etniczności w zasadzie nic nie mówią. Prawdopodobnie Xiongnu to Hunowie, ale czy Turcy? Była nawet koncepcja łącząca ich z Ketami..
 
User is offline  PMMini Profile Post #136

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 19/09/2013, 11:27 Quote Post

QUOTE(kmat @ 11/04/2013, 12:34)
Bułgarzy to jakiś wczesny odłam. Co do Hunów byłbym ostrożny z ich tureckością, o ich języku właściwie nic nie wiemy.
Ogólnie wczesny etap dziejów ludów tureckich to enigma, mamy chińskie źródła o Xiongnu, Rouran czy co tam jeszcze, ale te przekazy o etniczności w zasadzie nic nie mówią. Prawdopodobnie Xiongnu to Hunowie, ale czy Turcy? Była nawet koncepcja łącząca ich z Ketami..
*


Cos tam o Hunach wiadomo:
http://www.iranicaonline.org/articles/huns
http://www.iranicaonline.org/articles/chionites-lat
http://www.iranicaonline.org/articles/hephthalites
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #137

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 19/09/2013, 12:46 Quote Post

CODE
Cos tam o Hunach wiadomo:

Ale mało wiadomo. Linki o ich afiliacjach etnicznych nic nie mówią, jedynie co mamy to ich historia polityczna - jakieś państwa, jakieś plemiona o umiarkowanie znanych powiązaniach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #138

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 19/09/2013, 14:11 Quote Post

Ja bym tam celował raczej w mongolskie pochodzenie. Zwracają uwagę źródła chińskie, które jasno podają, że m.in. przeciw ich najazdom zabarykadowano się murem. Najazdy te prowadzono od zachodu i północnego zachodu. Natomiast w historiografii pojawia się tursko/turecko-mongolskie pochodzenie, ponieważ tym stwierdzeniem chce się najpewniej ogarnąć ich późniejsze losy na polu militarnym i politycznym.

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 19/09/2013, 14:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #139

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 19/09/2013, 15:55 Quote Post

Diabli wiedzą. W sumie wiadomo że w późniejszym okresie mamy na północnym zachodzie Turków, a dalej na wschód Mongołów, potem jeszcze na wschodnich krańcach dopałętali się Mandzurowie. Ale jakie tak na prawdę łączyły ich relacja z ludami antyku to czort wie. Sytuacja mogła być bardzo dynamiczna, zresztą tam gdzie mamy jakieś konkretne dane wychodzi że była. Jak to na stepie, proste kontynuacje zdarzają się raczej rzadko.
 
User is offline  PMMini Profile Post #140

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 19/09/2013, 22:32 Quote Post

CODE
[josejose,10/04/2013, 19:31]

CODE
kolei Ujgurzy byli dominującym plemieniem wśród Oguzów.


Przez Ujgurów rozumiesz niebieskookich, blond Indoeuropejczyków, którzy ulegli turkizacji? Masz na myśli czas przed, czy po turkizacji?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #141

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 20/09/2013, 6:58 Quote Post

Salve,
tutaj calkiem detaliczne przejscie sie po zrodlach o historii Heftalitow
Kurbanov, Aydogdy (2010):
http://www.diss.fu-berlin.de/diss/servlets...Text.pdf?hosts=
nieco starszy Enoki (1959) http://azargoshnasp.net/history/Hephtalite...hephtalites.pdf

takze Tremblay (http://rick-heli.info/silkroad/eph.html1983)

Richard Heli (1996)
http://azargoshnasp.net/history/Hephtalite...itetremblay.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #142

     
pawel1330
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 81.080

Pawel Lech
Stopień akademicki: MGR
Zawód: Archeolog
 
 
post 28/11/2013, 18:08 Quote Post

Przejrzałem dość uważnie temat i chciałbym znów powrócić do jego początków. Na tym forum dzielę się głównie wrażeniami z tego co zobaczyłem na własne oczy, więc dla odmiany znów zrobię to samo.

Scytowie - trochę pominięty został wątek ich osiadłego trybu życia. Jeszcze w III wieku po Chrystusie na terenie Krymu działało państewko scytyjskie ze stolicą w Neapolu Scytyjskim (Σκυθική Νεάπολις). Szukając ciekawych informacji na temat ludów stepów, warto zbadać ten wątek. W 2012 roku miałem okazję zwiedzić Neapol Scytyjski. Wrażenie zrobił na mnie przede wszystkim rozmiar stolicy Scytów i sama postać jej najbardziej znanego władcy Skilura.

Tu link do mojego bloga z kilkoma zdjęciami. Zwróćcie proszę uwagę na zrekonstruowane mauzoleum Skilura. Czy tak mogli budować koczownicy? ;)

http://alemuzea.pl/ukraina-symferopol-neapol-scytyjski/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #143

     
Husaria
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 92.980

Dawid Stepaniuk
Zawód: uczen
 
 
post 4/06/2014, 19:16 Quote Post

QUOTE(balum @ 5/05/2012, 19:47)
KOczownicze ludy z wielkiego stepu raz pora najeżdżały rolniczych sasiadów. Partowie (bo pewnie to owi Parnowie) nie byli pierwsi. Ariowie podbijajacy Indie. Ci wszyscy Hetyci, Kuszyci i wiele innych stanowiacych zmorę dla uczącego się historii Starozytnej Mezopotamii.
*




Kuszyci to raczej Afryka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #144

     
Badacz 1954
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 103.976

Wlodzimierz Johann Delekta
Stopień akademicki: Dr hc
Zawód: emeryt
 
 
post 23/11/2018, 23:56 Quote Post

QUOTE(kmat @ 11/04/2013, 19:34)
Bułgarzy to jakiś wczesny odłam. Co do Hunów byłbym ostrożny z ich tureckością, o ich języku właściwie nic nie wiemy.
Ogólnie wczesny etap dziejów ludów tureckich to enigma, mamy chińskie źródła o Xiongnu, Rouran czy co tam jeszcze, ale te przekazy o etniczności w zasadzie nic nie mówią. Prawdopodobnie Xiongnu to Hunowie, ale czy Turcy? Była nawet koncepcja łącząca ich z Ketami..
*


Bułgarzy, to właśnie Scytowie!
Badacz1954
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #145

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 24/11/2018, 10:11 Quote Post

W II wieku siedzieli sobie Hunowie bardziej na wschodzie,W 192 r. n.e. wódz Hunów zamieszkalych w dzisiejszej Mongolii Mode odwazył sie zaproponować wdowie po cesarzu chinskim malzenstwo:
"To co mam chcialbym zamienic na to ,czego mi brakuje"
Cesarzowa po przeczytaniu tego listu wpadla we wscieklosc i kazala wyslac armie przeciw Hunom.Zapanowaly dlugoletnie wojny.


 
User is offline  PMMini Profile Post #146

     
dammy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.384
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow
 
 
post 28/11/2018, 13:10 Quote Post

QUOTE(Badacz 1954 @ 24/11/2018, 0:56)
Bułgarzy, to właśnie Scytowie!
Badacz1954


Jakim cudem? Nie słyszałem żeby ktokolwiek Scytów utożsamiał z ludami tureckimi. Mieszanina w pewnej mierze zhellenizowanej ludności tracko-scytyjskiej, Słowian i tureckich Bułgarów z której wykrystalizowali się obecni słowiańscy Bułgarzy (plus jeszcze jakieś domieszki kipczackie np: pieczyńskie) nie uprawnia moim daniem do takiego stwierdzenia. Twoja teza. Poproszę o rozwinięcie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #147

     
FSZ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 126
Nr użytkownika: 101.434

 
 
post 7/07/2020, 21:23 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 19/09/2013, 22:32)
Przez Ujgurów rozumiesz niebieskookich, blond Indoeuropejczyków, którzy ulegli turkizacji? Masz na myśli czas przed, czy po turkizacji?
*


Że co? Historyczni Ujgurzy nigdy nie mieli nic wspólnego z "niebieskookimi, blond Indoeuropejczykami" ani nawet z obecnymi, muzułmańskimi mieszkańcami chińskiej prowincji Sinciang którzy wywodzą się od Karłuków (tak jak Uzbecy) a swoją obecną nazwę przywłaszczyli sobie na początku XX wieku.

Ten post był edytowany przez FSZ: 7/07/2020, 21:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #148

10 Strony « < 8 9 10 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej