Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rotmistrz Witold Pilecki
     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 4/06/2013, 15:55 Quote Post

Bardzo ciekawy tekst na temat Pileckiego jak i IPNu
http://www.polityka.pl/historia/1542659,1,...pileckiego.read
tu reakcje
http://www.polityka.pl/historia/1543691,1,...anowskiego.read
http://www.polityka.pl/historia/1543689,1,...e-pileckim.read

PELNA TRESC DOSTEPNA DLA ABONENTOW
czyli:
chcesz przeczytac - to zaplac.
I to ma byc dostepne zrodlo ???
Moderator N_S
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Jaum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.329
Nr użytkownika: 76.075

 
 
post 4/06/2013, 18:59 Quote Post

Bardzo ciekawy ?
Chyba raczej bardzo chamski,kolejne kalumnie wylewane na Rotmistrza po 65 latach
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.855
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 4/06/2013, 20:13 Quote Post

Ponieważ da się przeczytać kawałki, pozasłaniane pop-upem zachęcającym do kupna, ciężko powiedzieć o czym mamy właściwie dyskutować....

Jeśli chodzi o to, że taki Pilecki szybko zaczął 'sypać' to chyba nie tyle 'podważa to legendę' co umacnia ponurą legendę o metodach UB...
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 5/06/2013, 6:50 Quote Post

QUOTE(Jaum @ 4/06/2013, 18:59)
Bardzo ciekawy ?
Chyba raczej bardzo chamski,kolejne kalumnie wylewane na Rotmistrza po 65 latach
*


Jakie kalumnie? Co konkretnie jak kalumniowego w tekście Romanowskiego? To, że w przeciwieństwie do ipneowców przeczytał materiały, które oni opublikowali?
QUOTE
umacnia ponurą legendę o metodach UB

Wedle materiałów opublikowanych przez IPN Pilecki od razu powiedział wszystko i wydał wszystkich, których mógł wydać. Nie przedstawił żadnych materiałów wskazujących na użycie wobec Pileckego tortur. Za to podał wiersz, jaki Pilecki napisał w więzieniu a który adresowany swojemu oprawcy, a w którym przyznaje słuszność nowej władzy. IPNowcy nie kwestionują jego autentyczności. Tak samo nic nie odwołał na procesie.
Jakby coś takiego znaleźli na Michnika czy Wałęsę, to by przejechali po nich jak czołgiem. A publikując takie materiały o Pileckim w tej samej książce robią z niego postać bez skazy. Ot podwójna miara. Albo nawet nie przeczytali co publikują.
A w bibliografii nie uwzględnili, ze Pilecki ma całkiem rzetelne opracowanie w PSB (wyd. 1981) Nie wiedzieli, czy celowo pominęli?
QUOTE
chcesz przeczytac - to zaplac.
I to ma byc dostepne zrodlo ???

Szanowny moderatorze. To chyba nie pytanie retoryczne? Jako człowiek w leciech nie uwazam, że jedynym dostępnym źródłem jest bezpłatnie dostępne w sieci na kliknięcie myszką. Przez wieki za dostepne źródła uchodziły ksiązki, które mozna było kupic, wypozyczyć w bibliotece lub skorzystać w czytelni. Dlatego źródło do kupienia lub skorzystania w bibliotecznej czytelni uważam za dostępne.

Czlowieku w leciech,
Przez wieki bylo inaczej - ale ostatnio cos sie zmienilo. A to cos - to Internet, gdzie gigantyczna ilosc informacji jest za darmo. To jedno. A drugie: jesli juz podbudowujesz twoja wypowiedz strona z Internetu do ktorej dostep jest platny - to badz tak nadzwyczajnie uprzejmy i zaplac a potem podaj tutaj te informacje za ktora zaplaciles. A jesli tego nie zrobisz - to nieladnie. I w takiej sytuacji przestan sie wymadrzac, ze wiesz cos, czego inni nie wiedza.
Moderator N_S
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 18/09/2013, 8:49 Quote Post

QUOTE(Kandahar @ 5/06/2013, 6:50)
Wedle materiałów opublikowanych przez IPN Pilecki od razu powiedział wszystko i wydał wszystkich, których mógł wydać. Nie przedstawił żadnych materiałów wskazujących na użycie wobec Pileckego tortur.


Od kiedy to w protokołach z przesłuchania znaleźć można informacje wskazujące na użycie tortur? To po pierwsze. A po drugie - przeczytałem te materiały i jedyny wniosek, jaki się z nich wyłania, jest taki, że Pilecki potwierdzał te informacje, co do których UB miał pełną wiedzę. Gdziekolwiek już tej wiedzy ubecy nie mieli, Pilecki kluczył i kręcił. Większość osób, o których go pytano, znał on rzeko wyłącznie z pseudonimów, przy czym dotyczy to także osób z konspiracji przeciwniemieckiej. Doprawdy trudno w to uwierzyć...
Nazwę rzecz wprost - to, co robisz, napawa mnie obrzydzeniem.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 13/01/2014, 21:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Leszczyk1223
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 87.166

Leszczynski P.
Zawód: Uczen
 
 
post 13/01/2014, 19:59 Quote Post

A ma ktoś informacje odnośnie jego walki w 2. kompani batalionu Chrobry II w powstaniu warszawskim i jego Żelaznej Reducie? Byłbym bardzo wdzięczny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Mati485
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 96.018

Mateusz Nagrodzki
Zawód: student
 
 
post 30/12/2014, 14:00 Quote Post

Witam. Bardzo dobrze, że ktoś poruszył ten temat. Osobiście wydaje mi się, że żyją jeszcze wpływowi ludzie, którym bardzo zależy na tym, aby szczegóły śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego nie wyszły na jaw i dlatego tak się dzieje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
velogustlik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 69.918

Stopień akademicki: in¿.
 
 
post 21/05/2015, 0:09 Quote Post

A co myślicie o propagowaniu go wśród młodzieży za pomocą Zeszytów Szkolnych?

Od "zawsze" wink.gif zeszyty szkolne były wykorzystywane do popularyzacji wiedzy o historii i o postaciach znaczących dla historii. Mieliśmy więc zeszyty z Kościuszką, Pułaskim, Chopinem i wieloma, wieloma innymi postaciami.

Naszym zamiarem jest powrócenie do idei, z którą zerwano w połowie lat 90. Takie zeszyty szkolne, właśnie z historią na okładce, wydajemy w nowoczesnej i odświeżonej formie.

Zajrzyjcie proszę i oceńcie:
ProstaLekcja.pl


P.S. Na dniach umieścimy propozycje kolejnych postaci.



Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Miro P
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.414
Nr użytkownika: 97.341

 
 
post 13/07/2015, 23:24 Quote Post

QUOTE(wojtek k. @ 18/09/2013, 9:49)
Od kiedy to w protokołach z przesłuchania znaleźć można informacje wskazujące na użycie tortur? To po pierwsze. A po drugie - przeczytałem te materiały i jedyny wniosek, jaki się z nich wyłania, jest taki, że Pilecki potwierdzał te informacje, co do których UB miał pełną wiedzę. Gdziekolwiek już tej wiedzy ubecy nie mieli, Pilecki kluczył i kręcił.



Zachodzi tylko pytanie: Skąd Pilecki wiedział, jaką konkretnie wiedzą dysponowało UB?

A osobiście mnie nurtuje jedna sprawa. Nigdzie jeszcze nie znalazłem informacji, skąd Pilecki niby wiedział,że jeśli da się złapać Niemcom w łapance, to na pewno trafi do Oświęcimia.? Przecież Niemcy chyba nie urządzali łapanek z transparentem " Dzisiaj łapiemy do Auschwitz" W tym czasie ludzie z łapanek najczęściej trafiali na roboty do Niemiec

Ten post był edytowany przez Miro P: 13/07/2015, 23:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Polak1962
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 86.334

 
 
post 14/07/2015, 19:26 Quote Post

Dobre pytanie!
Pilecki podczas łapanki miał przy sobie fałszywe dokumenty i podszywał się pod polskiego żołnierza Tomasza Serafińskiego rzekomo zmarłego już we wrześniu 1939 roku. Na Wikipedii jest napisane "Jako posiadający dokumenty wojskowe znajdował się automatycznie w kręgu osób szczególnie interesujących okupanta." Możliwe, że przez te dokumenty Gestapowcom wystarczyło by wysłać Pileckiego nie w głąb Rzeszy a do Auschwitz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Miro P
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.414
Nr użytkownika: 97.341

 
 
post 14/07/2015, 22:01 Quote Post

QUOTE(Polak1962 @ 14/07/2015, 20:26)
Dobre pytanie!
Pilecki podczas łapanki miał przy sobie fałszywe dokumenty i podszywał się pod polskiego żołnierza Tomasza Serafińskiego rzekomo zmarłego już we wrześniu 1939 roku. Na Wikipedii jest napisane "Jako posiadający dokumenty wojskowe znajdował się automatycznie w kręgu osób szczególnie interesujących okupanta." Możliwe, że przez te dokumenty Gestapowcom wystarczyło by wysłać Pileckiego nie w głąb Rzeszy a do Auschwitz.
*



No tak, tylko dlaczego założył ,że wyślą go akurat Oświęcimia.? W maju 1940 r. wysłano tez z Pawiaka transport do Sausenhausen, więc mógł i tam trafić,podobnie jak i do Stutthofu, bo i tam trafiali z Pawiaka. Przecież zanim on trafił do Oświęcimia, z Warszawy wysłano tylko jeden transport, więc to była loteria, co się z nim stanie. Co więcej z powodu tego,ze jak podaje Wikipiedia "Pilecki posiadający wojskowe dokumenty na nazwisko T.Serafińskiego znalazł się automatycznie w kręgu szczególnie interesujących okupanta", mógł zostać rozstrzelany w Palmirach .
Tyle tylko, ze prawdziwy Serafiński jakoś nie znalazł się automatycznie w tym kręgu "szczególnie interesujących okupanta" , a przecież przez trzy tygodnie był więziony przez Niemców, zanim , ci w końcu stwierdzili, ze nie jest uciekinierem z Auschwitz. A przecież na pewno "prześwietlili" jego życiorys.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Polak1962
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 86.334

 
 
post 15/07/2015, 21:23 Quote Post

QUOTE(Miro P @ 14/07/2015, 22:01)
QUOTE(Polak1962 @ 14/07/2015, 20:26)
Dobre pytanie!
Pilecki podczas łapanki miał przy sobie fałszywe dokumenty i podszywał się pod polskiego żołnierza Tomasza Serafińskiego rzekomo zmarłego już we wrześniu 1939 roku. Na Wikipedii jest napisane "Jako posiadający dokumenty wojskowe znajdował się automatycznie w kręgu osób szczególnie interesujących okupanta." Możliwe, że przez te dokumenty Gestapowcom wystarczyło by wysłać Pileckiego nie w głąb Rzeszy a do Auschwitz.
*



No tak, tylko dlaczego założył ,że wyślą go akurat Oświęcimia.? W maju 1940 r. wysłano tez z Pawiaka transport do Sausenhausen, więc mógł i tam trafić,podobnie jak i do Stutthofu, bo i tam trafiali z Pawiaka. Przecież zanim on trafił do Oświęcimia, z Warszawy wysłano tylko jeden transport, więc to była loteria, co się z nim stanie. Co więcej z powodu tego,ze jak podaje Wikipiedia "Pilecki posiadający wojskowe dokumenty na nazwisko T.Serafińskiego znalazł się automatycznie w kręgu szczególnie interesujących okupanta", mógł zostać rozstrzelany w Palmirach .
Tyle tylko, ze prawdziwy Serafiński jakoś nie znalazł się automatycznie w tym kręgu "szczególnie interesujących okupanta" , a przecież przez trzy tygodnie był więziony przez Niemców, zanim , ci w końcu stwierdzili, ze nie jest uciekinierem z Auschwitz. A przecież na pewno "prześwietlili" jego życiorys.
*



Sorry, ale nie pojmuję tego do końca. Napiszę własne rozumowanie jak ja to widzę.
Pilecki został schwytany w łapance mając fałszywe dokumenty. I możliwe, że wtedy Niemcy chcąc dać większą kare Pileckiemu wybrali wysyłkę do Auschwitz niż w głąb Rzeszy. Choć jak piszesz to tutaj też mi się nasuwała myśl, iż mógł za to zostać rozstrzelany, ale na całe szczęście tak się nie stało!

Natomiast prawdziwy Serafiński był przez 3 tygodnie więziony przez Niemców, bo może hitlerowcy myśleli, że on też moczył palce przy ucieczce Pileckiego i coś o tym wie.
Co do miejsca wysyłki tu masz racje, bo jak pisałeś wyżej to nie wiadomo gdzie by trafił. Ja przypuszczam, że to wojskowe dokumenty wprowadziły go do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Oczywiście można sądzić inaczej, bo przecież obóz Auschwitz został utworzony w 1940 roku, więc szybko zaczęły się masowe transporty do Oświęcimia i nie wykluczone, że już wtedy Tajna Armia Polska coś wiedziała o działaniach i konkretnych łapankach , które miały kończyć się właśnie w Auschwitz. Tym bardziej, że później Polaków z Generalnego Gubernatorstwa najczęściej kierowano do Auschwitz.

Napisałem tylko swoje przepuszczenia jak to mogło wyglądać. Nie mogłem znaleźć odpowiedzi na to co ty szukasz i ja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Miro P
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.414
Nr użytkownika: 97.341

 
 
post 29/01/2016, 17:12 Quote Post

QUOTE(Miro P @ 14/07/2015, 23:01)
QUOTE(Polak1962 @ 14/07/2015, 20:26)
Dobre pytanie!
Pilecki podczas łapanki miał przy sobie fałszywe dokumenty i podszywał się pod polskiego żołnierza Tomasza Serafińskiego rzekomo zmarłego już we wrześniu 1939 roku. Na Wikipedii jest napisane "Jako posiadający dokumenty wojskowe znajdował się automatycznie w kręgu osób szczególnie interesujących okupanta." Możliwe, że przez te dokumenty Gestapowcom wystarczyło by wysłać Pileckiego nie w głąb Rzeszy a do Auschwitz.
*


*


Ostatnio zajrzałem do książki Adama Cyry : "Rotmistrz Pilecki.Ochotnik do Auschwitz"i znalazłem informację,że wcale nie posługiwał się on wojskowymi dokumentami Tomasza Serafinskiego, tylko jego dowodem osobistym, do którego wkleił własne zdjęcie. Oprócz tego posiadał tez kartę pracy. Gdy już trafił do Oświęcimia , to przy rejestracji podał dane Serafińskiego, a jako zawód grabarz. Zresztą prawdziwy Serafiński nie był zawodowym oficerem, tylko rezerwy.
I jeszcze jedna ciekawa rzecz , która tylko pogłębiła moje i tak już poważne wątpliwości, czy Pilecki był naprawdę ochotnikiem do Auschwitz.
Na str. 46 można przeczytać, ze podczas łapanki podczas której dał się on ująć , zatrzymano ok 1800 osób. Przewieziono ich do koszar przy ul. Szwoleżerów, tam po dwóch dniach ich spisano, część zwolniono i następnego dnia resztę przewieziono na dworzec kolejowy, po czym załadowano ich i jeszcze ok. 500 innych osób , którzy już wcześniej byli aresztowani, do wagonów towarowych , część wysłano na roboty do Prus Wschodnich, część do obozów pracy w Rzeszy, a resztę do Oświęcimia. Po raz kolejny zadaję sobie pytanie: skąd więc Pilecki mógł wiedzieć, że on akurat zostanie wysłany do Auschwitz.?

Ten post był edytowany przez Miro P: 29/01/2016, 18:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Arek_win
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 81.570

 
 
post 4/03/2016, 20:23 Quote Post

QUOTE(Miro P @ 29/01/2016, 17:12)
QUOTE(Miro P @ 14/07/2015, 23:01)
QUOTE(Polak1962 @ 14/07/2015, 20:26)
Dobre pytanie!
Pilecki podczas łapanki miał przy sobie fałszywe dokumenty i podszywał się pod polskiego żołnierza Tomasza Serafińskiego rzekomo zmarłego już we wrześniu 1939 roku. Na Wikipedii jest napisane "Jako posiadający dokumenty wojskowe znajdował się automatycznie w kręgu osób szczególnie interesujących okupanta." Możliwe, że przez te dokumenty Gestapowcom wystarczyło by wysłać Pileckiego nie w głąb Rzeszy a do Auschwitz.
*


*


Ostatnio zajrzałem do książki Adama Cyry : "Rotmistrz Pilecki.Ochotnik do Auschwitz"i znalazłem informację,że wcale nie posługiwał się on wojskowymi dokumentami Tomasza Serafinskiego, tylko jego dowodem osobistym, do którego wkleił własne zdjęcie. Oprócz tego posiadał tez kartę pracy. Gdy już trafił do Oświęcimia , to przy rejestracji podał dane Serafińskiego, a jako zawód grabarz. Zresztą prawdziwy Serafiński nie był zawodowym oficerem, tylko rezerwy.
I jeszcze jedna ciekawa rzecz , która tylko pogłębiła moje i tak już poważne wątpliwości, czy Pilecki był naprawdę ochotnikiem do Auschwitz.
Na str. 46 można przeczytać, ze podczas łapanki podczas której dał się on ująć , zatrzymano ok 1800 osób. Przewieziono ich do koszar przy ul. Szwoleżerów, tam po dwóch dniach ich spisano, część zwolniono i następnego dnia resztę przewieziono na dworzec kolejowy, po czym załadowano ich i jeszcze ok. 500 innych osób , którzy już wcześniej byli aresztowani, do wagonów towarowych , część wysłano na roboty do Prus Wschodnich, część do obozów pracy w Rzeszy, a resztę do Oświęcimia. Po raz kolejny zadaję sobie pytanie: skąd więc Pilecki mógł wiedzieć, że on akurat zostanie wysłany do Auschwitz.?
*



Zmieniłeś zawód "Serafińskiemu". Przez literówkę z garbarza został grabarzem. Ale to drobiazg. Na stronie nr 40 ww. książki dr. Cyry jest fragment zeznań Pileckiego złożonych w trakcie śledztwa 18.06.1947 "Wyjaśniam, że do tego kroku nakłonił mnie mjr Włodarkiewicz Jan przez oświadczenie mi, że wymienił on moje nazwisko przed płk. Roweckim ps. Grot, który był wówczas głównym komendantem ZWZ, jako człowieka, który zdecydowałby się wejść do pierwszego z brzegu obozu i zorganizować tam pracę konspiracyjną".
Jak słusznie zauważyłeś według zapisu ze str. 46 istnieje duże prawdopodobieństwo, że mógł trafić w inne miejsce niż KL Auschwitz. Jest jeszcze sprawa ochotniczej misji.
Temat już był poruszony http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/05/0...m-do-auschwitz/

Ten post był edytowany przez Arek_win: 5/03/2016, 6:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Brylancjusz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 99.706

 
 
post 17/05/2016, 16:08 Quote Post

Dopiero się zarejstrowałem i próbuję poznać jak odpisywać w tematach.
Nurtuje mnie kwestia spotkania Pileckiego i Cyrankiewicza w obozie.Kim w obozie był Cyrankiewicz,podczas pokazu filmu o rotmistrzu pewien człowiek twierdził,że były premier był kapo,nie znalazłem potwierdzenia.Czy ktoś wie coś w tej kwestii?
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej