Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Prawo I Używki
     
russ10
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.844

Zawód: student
 
 
post 10/02/2008, 0:12 Quote Post

Witam

Czy może ktoś mi podać informacje o prawie (zwłaszcza karnym) jakie stosowane było w Imperium Osmańskim? Chodzi mi tu o konkretne przykłady, że np. za kradzież groziło ucięcie ręki itp.

Drugą rzeczą są używki jakie stosowane w Porcie.

Okres czasu jaki mnie interesuje to początki istnienia państwa, do końca XVI wieku. Fajnie jak ktoś wklei albo wpisze dane, ale wdzięczny byłbym przede wszystkim za pozycje książkowe, zwłaszcza takie dostepne w bibliotekach.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 10/02/2008, 12:28 Quote Post

Podobno pije się pod stołem, bo Allah tam nie zagląda wink.gif))
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
El Caudillo
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 42.742

Stopień akademicki: magister
 
 
post 13/03/2008, 0:59 Quote Post

Uzywki to przede wszystkim kawa- wedlug legendy nieodzowny dla wielu napoj codzienny do Europy dotarl po tym jak wojska Cesarskie zajely oboz Kara Mustafy pod Wiedniem....
Kawiarnie w Stambule byly tak rozpowszechnione, ze co bardziej podejrzliwi ulemowie wpadali co jakis czas na pomysl, by nazwac kawe napojem szatana... PAlono wtedy mazgazyny i lokale, az poploch mijal i po kilku miesiacach wszystko wracalo do normy, czyli malej czarej ze znajomymi...biggrin.gif

Chociaz Islam to jednak alkohol byl w roznych okresach b. rozpowszechniony, zwlaszcza wino z Grecji i wysp morza Egejskiego! Np.Sultan (nie pamietam imienia sad.gif )z I pol XVII w byl alkoholikiem i na okres jego panowania przyapda wielki rozkiwt handlu miast polskich ze Stambulskimi kupcami slodkimi winami z Grecji. Jego nastepca gorliwy wyznawca islamu kazal palic statmi w ktorego ladowniach odkryto beczki z winem a ktore przeznaczone byly dla odbiorcow w Rzeczpospolitej

Trudno powiedziec mi cos na temat narkotykow, ale przez analogie i logike- w roznych okresach i z rozna dostepnosica musialy byc to opium i haszysz.

Tyton- dotarl przez kupcow europejskich, dodatkowo rozpowszechniony, przez kulture palenia fajek wodnych
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
huitzilopochtli
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 41.495

 
 
post 13/03/2008, 12:05 Quote Post

QUOTE(artifakt @ 10/02/2008, 12:28)
Podobno pije się pod stołem, bo Allah tam nie zagląda wink.gif))
*



Albo w szklance bo Allah myśli, że to nie alkohol. Ale poważnie to ci Muzułmanie, którzy piją nie ważne gdzie lub kiedy zostaną potępieni.

QUOTE(El Caudillo @ 10/02/2008, 12:28)
Trudno powiedzieć mi coś na temat narkotyków,
*



Dzisiaj nie wolno Muzułmanom brać narkotyków, bo doszli do wniosku, że działają one podobnie do alkoholu a skoro on jest zabroniony to narkotyki też powinny być zakazane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
PUNIJCZYK
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 16.416

Gazi...
 
 
post 14/03/2008, 15:22 Quote Post

QUOTE(artifakt @ 10/02/2008, 13:28)
Podobno pije się pod stołem, bo Allah tam nie zagląda wink.gif))
*




W XVII wieku na przykład chlali nieźle w Stambule. Jeden z sółtanów który panował w latach 1630-1640 zakazał sporzywania alkoholu w stolicy, mimo, ze sam go nadurzywał i zmarł na marskość wontroby. Alkohol był pity, ale w większych miastach i na terenie Europy, na wschodzi państwa występował jednak żadziej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
El Caudillo
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 42.742

Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/03/2008, 21:04 Quote Post

Wlasnie trafilem na ciekawy fragment...
Historia dotyczy sprawy jaka wniosl kupiec do sadu lwowskiego oskarzajac karawanbasze (szefa karawany) o zniszczenie jego towarow. Karawanbasza zostal uniewinniony w uzasadnieniu podano,

[...] ze przejechawszy Dunaj pozwany jako karawanbaszy wiedzac dobrze,ze w ziemie tureckiej tabaku zazywac POD ZATRACENIEM GARDLA I DOBR WSZYSTKICH nie godzi sie, wchodzac on tak swojego edictu, cokolwiek mial tabaku w wozie, jawnie przy wszystkich w Dunaj wrzuciel, toz i drugim (ochraniajac ich zguby) uczynic kazal [...]

Lupiec zas nie chcial sie podporzadkowac a upiwszy sie winem jawnie palil przy Turkach.

Dosc sroga kara za posiadanie tytoniu, nie uwazacie?


 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej