Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Europa: prostytucja w nowozytnosci, Bibliografia
     
Anita 20
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 42.535

Ania D.
Zawód: studentka
 
 
post 8/03/2008, 15:26 Quote Post

Potrzebuję wiadomości na temat prostytucji w okresie nowożytnym.
Mianowice może ktoś mi polecić jakieś książki na ten temat?? znalazłam troszeczkę literatury na ten temat tyle ze mam problem ze znalezieniem jakiego kol wiek źródła dotyczącego prostytucji.
Chciałabym wiedzieć jak wyglądał ubiór w tamtych czasach pan lekkich obyczajów, czy dzieliły sie one na jakieś kategorie , jak wyglądały domy publiczne.
Wiem ze jest to okres gdzie na pewno był to temat po części tabu przecież to w tym okresie prostytucja nie była legalna.
Po prostu przyda mi sie każda wasza wiedza na ten temat:)
Z góry dziękuję za odpowiedzi:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
rex14
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 41.954

Zawód: maturzysta:)
 
 
post 8/03/2008, 18:52 Quote Post

Moze jakies ksiazki opisujace codzienne zycie zeglarzy??? przecierz kazdny "naomalny" facet po spedzeniu kilku misiacach na statku lubil sie zabawic rolleyes.gif

Niestety nie znam zadnych tytulow bo jakos ten okres mnie nie interesuje sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Eldorado
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 38.990

Zawód: Maturzysta
 
 
post 18/04/2008, 12:43 Quote Post

W każdej epoce to zjawisko występowało, nawet jak na mamuty polowano biggrin.gif W średniowieczu chyba prostytucja była najbardziej potępiana, w czasach nowożytnych hmm w sumie nie wiem. W każdym razie, poszukaj coś w syntazch tej epoki, działy życie codzienne, obyczajowość itd.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Klio20
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 44.459

anja
Zawód: studentka
 
 
post 18/04/2008, 15:22 Quote Post

Wiem, że jest książka pod tytułem "Manowce seksu" niestety nie pamiętam autora:( W tej książce opisane są prostututki i domy publiczne z różnych częsci świata okresu nowożytnego:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Klio20
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 44.459

anja
Zawód: studentka
 
 
post 18/04/2008, 15:25 Quote Post

Znalazłam imięi nazwisko autora Kazimierz Imieliński:)A oto opis tej książki:
Jaskrawość i mrok świata nierządu. Lupanary, burdele, salony masażu, "hotele miłości", ulice i dzielnice rozkoszy. Pożądanie i seks. Sadyści i masochiści. Sutenerzy i stręczyciele. Prostytutki, hetery, gejsze, bajadery, kurtyzany, metresy, kokoty, call-girls i ich klienci - w bulwersującej książce K. Imielińskiego, która nie przemilcza żadnych faktów!
Może to coś pomoże!Powodzenia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 28/07/2008, 22:23 Quote Post

"Wiek markiza de Sade" Jerzego Łojka. Ciekawe i dobrze napisane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Westa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 37.768

Zawód: student
 
 
post 28/01/2009, 13:22 Quote Post

wykwintne kurtyzany dostępne były tylko dla bogaczy w miastach i portach kobiety były mniej kosztowne smile.gif. W Amsterdamie PROSTYTUKI miały w domach publicznych własne pokoje a na drzwiach wysiały ich portrety klient wybierał sobie damę po obrazie. W holandi POLICJANCI MIELI PRAWO DO PROWADzENIA DOMU PUBLICzNEGO. o prostytucji w Hiszpanii pisze Defouneraux: prostytutką nie moze byc męzatka, niewinna panna ani dłuzniczka. Co tydzień kobiety miały poddawać się badaniom lekarskim . NIE POzWALANO IM NOSIĆ powłóczystych sukien i trzwików na wysokim obcasie, nie mogły w kościele klękać na poduszce. nosiły krótkie czerwone płaszcze. Nie mogły pracować w WIELKIM tYGODNIU , A wielkim poście odbywały publiczną pokutę.

zajrzyj do Wójcika smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
bagr0
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 55.794

Zawód: student
 
 
post 2/05/2009, 13:46 Quote Post

Polecam Marcina Kamlera "Świat przestępczy w Polsce XVI i XVII stulecia".
Tak na marginesie może się Tobie przyda książka Jolanty Sikorskiej-Kulesza "Zło tolerowane", poruszające tą fascynującą tematykę ale dla XIX w.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
hesus30
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 57.862

Tomasz P.
 
 
post 22/08/2009, 1:52 Quote Post

QUOTE(bagr0 @ 2/05/2009, 14:46)
książka Jolanty Sikorskiej-Kulesza "Zło tolerowane", poruszające tą fascynującą tematykę ale dla XIX w.
*



A dokładniej: Zło tolerowane. Prostytucja w Królestwie Polskim w XIX w.
Ciężko dostać - raczej biblioteki, bo nakład był - w ramach grantu - bardzo mały.
Ciekawa pozycja.

heh, wiem bo własnoręcznie okładkę wyprodukowałem biggrin.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
yulian
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 245
Nr użytkownika: 34.880

Stopień akademicki: wyzszy
 
 
post 23/08/2009, 0:12 Quote Post

Roberts Nickie "Dziwki w historii. Prostytucja w społeczeństwie zachodnim", Volumen, Alfa, 1997

Z okładki: "Dziwki w historii" to żywa, prowokująca i robiąca wrażenie próba obrony "niewinnych" prostytutek, które autorka uznaje za najbardziej pokrzywdzone kobiety w historii. Opowiada historię prostytucji od egipskich kapłanek i kurtyzan starożytnej Grecji do prostytutek z końca XX wieku, przytaczając setki anegdot z domów publicznych i życia kobiet tam pracujących. Przedstawione w książce argumenty przekonają - być może - zarówno mężczyzn, uważanych za "ekspertów" w tej dziedzinie, jak i kobiety - feministki, przeciwniczki prostytucji.

Z mojej opinii: książka ciekawa, ale bardzo stronnicza i światopoglądowa, nadaje się tylko jako źródło uzupełniające. O ubiorach czy kategoriach protytutek dowiesz się sporo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej