Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Piechota za czasów Stanisława Poniatowskiego
     
BartekMińszczan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 82.358

Zawód: uczeñ
 
 
post 11/06/2013, 17:18 Quote Post

Witam i z góry przepraszam, jeśli taki temat już powstał.
Potrzebuje informacji nt. piechoty w II połowie XVIII wieku, oczywiście nie potrzebuję informacji tylko z Wikipedii, przydałoby się kilka innych stron.

Z góry dziękuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 11/06/2013, 17:38 Quote Post

Chodzi Ci wyłącznie o uzbrojenie i organizację czy też o działania?

Jeżeli chodzi o to pierwsze to koniecznie zapoznaj się z tymi pozycjami:

K. Górski, Historia piechoty polskiej.
A. Juszczyński, M. Krwawicz, Wypisy źródłowe do historii polskiej sztuki wojennej. Polska sztuka wojenna w latach 1764-1793.
L. Ratajczak, Wojsko i obronność Rzeczypospolitej 1788-1792.

Jeżeli chodzi o książki to mamy niestety w tej tematyce posuchę. Znacznie więcej pisze się o polityce, dyplomacji, magnaterii czy też nawet o kościele.

Mamy za to jeszcze ciekawe artykuły, przeważnie w Kwartalniku Historycznym. Nie mam w tej chwili jednak pod ręką numerów, więc nie podam Ci szczegółowej bibliografii. Jak wrócę z miasta to postaram się to jeszcze wrzucić dzisiaj.

Ten post był edytowany przez Piegziu: 11/06/2013, 17:47
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
BartekMińszczan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 82.358

Zawód: uczeñ
 
 
post 11/06/2013, 17:47 Quote Post

uzbrojenie, organizacje

Bitwy też by się przydały.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
azdaj
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.348
Nr użytkownika: 73.296

Stopień akademicki: mgr
Zawód: maleficorum iudices
 
 
post 11/06/2013, 17:49 Quote Post

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent...132690&from=FBC - Rodowody pułków polskich i oddziałów równorzędnych od r. 1717 do r. 1831


http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/docmetadata?...rom=publication -[Listy starszeństwa i zasług oficerów wojska koronnego i litewskiego z lat 1793-1794] T.2


http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=93031&from=FBC - Historya piechoty polskiej K. Górskiego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 11/06/2013, 21:03 Quote Post

QUOTE(BartekMińszczan @ 11/06/2013, 17:47)
uzbrojenie, organizacje

Bitwy też by się przydały.
*


Jak chodzi o te "bitwy", podzieliłbym okres stanisławowski na trzy okresy:
1. okres konfederacji barskiej (1764-1773)
2. okres reformy, aukcji wojska polskiego i wojny w obronie konstytucji (1773-1792)
3. okres powstania kościuszkowskiego (1794)

Od razu chcę zaznaczyć, iż nie czuję się na siłach, aby podać dobrze dobraną bibliografię do trzeciego okresu.

Okres konfederacji barskiej:
0. (Biblia) W. Konopczyński, Konfederacja Barska t. 1 i 2
1. Wojna w Polsce 1770 i 1771r. z pamiętników generała Dumourieza
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadat...157&from=latest
2. Częstochowa za konfederacyi barskiej
3. W.Szczygielski, Konfederacja barska w Wielkopolsce 1768-1770
4. S. Morawski, Materiały do Kofederacyi barskiej r. 1767-1768
5. W.Szczygielski, Puławski pod Poznaniem
6. W. Stanek, Konfederacje generalne koronne w XVIII wieku
7. Wiadomości o Konfederacyi Barskiej
8. Teksty źródłowe z serii Kroniki Polskie - Konfederacja Barska

Okres reformy, aukcji wojska polskiego i wojny w obronie konstytucji:
0. (Biblia) A. Wolański, Wojna polsko-rosyjska 1792 (tom o kampanii koronnej i litewskiej, trzeciego brak).
1. K. Górski, Wojna 1792 roku
2. Z. Celichowski, Tadeusza Kościuski Opis Kampanii r. 1792.


Edit:
Jak chodzi o organizację to jeszcze przypomniały się publikacje (schowały się gdzieś na półkach biggrin.gif) z Wydawnictwa Akademickiego (Kraków):
1. M. Machynia, Cz. Srzednicki, Wojsko Koronne: Piechota, Oficerowie Rzeczpospolitej Obojga Narodów 1777-1794 spisy.
2. M. Machynia, Cz. Srzednicki, Wojsko Koronne: Artyleria i wojska inżynierskie, Oficerowie Rzeczpospolitej Obojga Narodów 1777-1794 spisy.
3. M. Machynia, V. Rakutis, Cz. Srzednicki, Wojsko Wielkiego Księstwa Litewskiego, Oficerowie Rzeczpospolitej Obojga Narodów 1777-1794 spisy.

Ten post był edytowany przez Piegziu: 11/06/2013, 21:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 11/06/2013, 21:58 Quote Post

Co prawda to mały zeszycik ale w skrócie będzie wszystko "Polish Armies of the Partitions 1770–94": http://www.ospreypublishing.com/store/Poli...4_9781849088558
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 11/06/2013, 22:01 Quote Post

Nie pokładam dużych nadziei w tym Ospreyu. Za dużo lat jak na taką cienką formę. Do tego dochodzą zdjęcia, mapy i już robi się wojna w obronie konstytucji na 2 strony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 11/06/2013, 22:31 Quote Post

Absolutnie się z tym zgadzam, podałeś do tematu wyczerpującą bibliografię. Sam mam i Kopczyńskiego i Wolańskiego. Nie wiem jednak na jakim poziomie wiadomości zależy Bartkowi więc na wszelki wypadek podrzuciłem coś małego choć dosyć treściwego. A duża liczba ilustracji na pewno na początek nie zaszkodzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 11/06/2013, 23:07 Quote Post

Wiadomo, że od czegoś trzeba zacząć. wink.gif

Osobiście uważam, że z opracowaniami i artykułami dotyczącymi tego okresu można solidnie zapoznać się w rok.

Później, aby dobyć szerszej wiedzy, niezbędna jest wizyta w AGAD oraz w innych archiwach przechowujących rękopisy. Wiele ciekawego czeka badaczy historii, którzy będą mieli szansę dostać się do niedawno otwartych rosyjskich archiwów.

Sam przymierzam się w niedalekiej przyszłości do szerszej analizy konfederacji barskiej lub wojny w obronie konstytucji, lecz na razie skutecznie moje plany blokuje nieznajomość języka rosyjskiego na poziomie czytania z rękopisów (nawet w żółwim tempie) oraz inne, pilniejsze sprawy i zobowiązania. wink.gif

Ten post był edytowany przez Piegziu: 11/06/2013, 23:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/06/2013, 0:59 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 11/06/2013, 23:07)
Wiele ciekawego czeka badaczy historii, którzy będą mieli szansę dostać się do niedawno otwartych rosyjskich archiwów.

Można więcej informacji? Co Rosjanie niedawno otworzyli?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 28/12/2015, 12:27 Quote Post

Wprawdzie temat umarł śmiercią naturalną ale interesuje mnie problem, który moim zdaniem doskonale wpisuje się w temat.
W skład piechoty za czasów króla Stanisława Poniatowskiego wchodziły miedzy innymi:
Regiment Bulawy Polnej - 8 kompanii, 467 ludzi wg etatu z 1777 r.
Regiment grenadierów szefostwa Witte- 6 kompanii, 353 ludzi wg etatu z 1777 W wyniku oszczędności w budżecie zaciągnięto w latach 80-tych dodatkowych 400 żołnierzy piechoty do garnizonu Kamieńca Podolskiego i rzeczywiście ww. regimenty stojące w Kamiencu wykazują w 1786 r. Etaty odpowiednio 695 ludzi i 539 ludzi a więc w sumie przyrost w stosunku do etatu z 1777 o 414 ludzi ale w "Oficerowie RON 1777-1794 Spisy" nie wykazano wzrostu stanowisk oficerskich w tym okresie w tych jednostkach.Czy możliwe jest zwiększenie etatu regimentu o 30% bez zwiększenia ilości stanowisk oficerskich ? Nie potrafię tego wytłumaczyć logicznie .
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 28/12/2015, 12:35 Quote Post

QUOTE(rezerwista @ 28/12/2015, 11:27)
Czy możliwe jest zwiększenie etatu regimentu o 30% bez zwiększenia ilości stanowisk oficerskich ? Nie potrafię tego wytłumaczyć logicznie .
*



Powiększając ilość szeregowych w danej kompanii, bez zwiększania ilości kompanii?
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 28/12/2015, 18:31 Quote Post

QUOTE(Kadrinazi @ 28/12/2015, 13:35)

Powiększając ilość szeregowych w danej kompanii, bez zwiększania ilości kompanii?
*


Teoretycznie tak ale Katarzyna Bucholc-Srogosz w "Departament Wojskowy Rady Nieustajacej....."na str.65 napisała "Dodano cztery kompanie regimentowi bulawy polnej, co zwiększyło jego liczebność o 695, przydzielono kompanię liczącą 539 żołnierzy regimentowi Ilinskiego"
i " w 1787 roku zaś dodano 7 kompanii tworzących załogę twierdzy Kamieniec Podolski (400 ludzi)"
Na str.73 tego dziela wylicza regimenty polowe: bylawy polnej -8 komp.i szefa Witta-6 komp. i garnizon Kamienca jako oddzielna pozycja
Dlatego nie wiem jak było naprawdę, powiekszono kompanie istniejących regimentow czy stworzono piechotę forteczna (garnizonowa)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
artyleria.ron
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 81.030

 
 
post 1/01/2016, 18:56 Quote Post

Witam,

@rezerwista
Ciężko mi powiedzieć co napisała pani Katarzyna, ale gdzieś jest błąd.
W 1790 oba regimenty miały odpowiednio 8 i 6 kompanii. To z Korzona.
Co do oddzielnej pozycji piechoty Kamieńca - stawiam dolary przeciw orzechom, że jest to błąd autorki. Korzon stosuje podobny zapis, wymienia oba regimenty, a potem załogę Kamieńca. Tu jest o wiele prościej, gdyż w 100% regimenty stanowiły załogę twierdzy.
O "piechocie garnizonowej" nigdy nie słyszałem. Kiedyś w internecie dostępne były Listy Jana de Witte. Niestety teraz nie mogę ich znaleźć, a małżonka posiała mi USB. Polecam poszperać.

@BartekMińszczan
Polecam koledze starocie - syntetyczne i mile napisane
Bauera "Wojsko koronne..."
Wimera "Historię piechoty polskiej..."
Zahorskiego "Przemysł..."
Z nowszych
Mikuła "Strategia i taktyka w powstaniu kościuszkowskim" (to polecam szczególnie)
Rawski "Powstanie Kościuszkowskie"

Co do dalszych poszukiwań, niestety, sam będziesz musiał wgłębić się w bibliografię, gdyż jest tak jak napisał Piegziu - posucha.

Pozdrawiam,
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 2/01/2016, 0:42 Quote Post

QUOTE(artyleria.ron @ 1/01/2016, 19:56)
Witam,

@rezerwista
Ciężko mi powiedzieć co napisała pani Katarzyna, ale gdzieś jest błąd.
W 1790 oba regimenty miały odpowiednio 8 i 6 kompanii. To z Korzona.
Co do oddzielnej pozycji piechoty Kamieńca - stawiam dolary przeciw orzechom, że jest to błąd autorki. Korzon stosuje podobny zapis, wymienia oba regimenty, a potem załogę Kamieńca. Tu jest o wiele prościej, gdyż w 100% regimenty stanowiły załogę twierdzy.
O "piechocie garnizonowej" nigdy nie słyszałem. Kiedyś w internecie dostępne były Listy Jana de Witte. Niestety teraz nie mogę ich znaleźć, a małżonka posiała mi USB. Polecam poszperać.

@BartekMińszczan
Polecam koledze starocie - syntetyczne i mile napisane
Bauera "Wojsko koronne..."
Wimera "Historię piechoty polskiej..."
Zahorskiego "Przemysł..."
Z nowszych
Mikuła "Strategia i taktyka w powstaniu kościuszkowskim" (to polecam szczególnie)
Rawski "Powstanie Kościuszkowskie"

Co do dalszych poszukiwań, niestety, sam będziesz musiał wgłębić się w bibliografię, gdyż jest tak jak napisał Piegziu - posucha.

Pozdrawiam,
*


Witam
Dziekuje za wyjasnienia. Ja mam wlasna teorie na temat zwiekszania piechoty garnizonu Kamieńca Podolskiego ponieważ zaciagnieto w sumie 414 ludzi (w tym 14 kpr) a różnica miedzy etatem refimentu 8 komp. i 6 komp. a regimentami tworzacymi garnizon Kamieńca wynosi w sumie 414 ludzi więc mozliwe że dodatkowa piechota tworzyła 14 kapralstw piechoty garnizonowej (fortecznej) w 14 kompaniach piechoty polowej tworzących te 2 regimenty polowe. Podobnie tworzono kapralstwa strzelców w kompaniach piechoty polowej w okresie sejmu czteroletniego. Nie znalazłem jednak potwierdzenia tego pomyslu i dlatego liczyłem na pomoc bardziej zorientowanych w temacie ponieważ ja dopiero zaczynam.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej