Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sinop 1614, kozacy i Sinop
     
kojot
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 20.668

Stopień akademicki: magister
Zawód: firma
 
 
post 22/11/2010, 19:02 Quote Post

To ja sobie pozwolę zacytować moje ustalenia odnośnie tej przełomowe wyprawy, gdyż zainicjowała nowy etap chadzek kozackich. W świetle tego akcję uważałem i uważam za sukces. Wszystkie te ustalenia mają swoje przypisy źródłowe, których tutaj jednak nie zamieszczam.

"Mianowicie na początku sierpnia 1614 roku Zaporożcy wypłynęli na Morze Czarne , następnie przepłynęli je i uderzyli na wybrzeże Azji Mniejszej. Pierwszym celem stały się tereny koło Trapezuntu i statki na przystani tego miasta. Następnie w końcu sierpnia zaatakowali Kozacy Synopę, którą Turcy zwali ze względu na piękne położenie „miastem kochanków”. Napastnicy opanowali znienacka zamek i wybili jego załogę, obrabowano i spalono miasto, po czym z łupami i wziętymi w jasyr muzułmanami, głównie dziećmi, skierowali się Zaporożcy ku limanowi dnieprowemu. W międzyczasie został on jednak zablokowany przez flotę osmańską pod wodzą Ibrahima paszy, liczącą 60 statków typu szajka (czyli czajka), patrolującą wcześniej wybrzeża dunajskie i czarnomorskie . Zarazem nad Dnieprem znajdowały się już wtedy wojska Ahmeda paszy, który prowadził roboty fortyfikacyjne koło Oczakowa i pilnował brzegów rzeki w okolicach Tehinki . Zaporożcy dowiedzieli się o okrętach Ibrahima paszy i postanowili przetoczyć czajki przez Kyłburuńską Kosę (półwysep), chcąc ominąć w ten sposób Turków, a łodzie spuścić wyżej na Dnieprze. Przypadkiem jednak natknięto się na oddział Tatarów, z którymi wywiązał się bój i w efekcie Kozacy utracili część zdobyczy oraz jasyru. Na dodatek w miejscu gdzie spuszczono czajki zaatakował Zaporożców Ibrahim pasza. Pomimo tego 18 łodzi zdołało uciec, zaś część Zaporożców wycofała się lądem. W sumie z dwutysięcznej wyprawy nie wróciło około dwustu Kozaków, wiadomo też, że dwudziestu z nich Turcy posłali do Stambułu oraz odzyskali część łupów .
Po tej wyprawie, której przełomowe znaczenie dostrzegł już Stanisław Żółkiewski, Ahmed pasza powziął plan odbudowania oprócz Balakly, także twierdz Islam–kerman i Tehinka. Jednakże z powodu późnej pory roku oraz braków drewna jeszcze jesienią porzucono prace i bejlerbej wycofał się z wojskiem z Dzikich Pól".
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 22/11/2010, 23:04 Quote Post

skad ta informacja, mnie ciekawo?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
kojot
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 20.668

Stopień akademicki: magister
Zawód: firma
 
 
post 23/11/2010, 23:38 Quote Post

Z mojej pracy magisterskiej: WYPRAWY KOZAKÓW ZAPOROSKICH NA TURKÓW I TATARÓW W I POŁOWIE XVII WIEKU.
Przy tym mój fragment powyższy jest wyrwany z kontekstu nieco, bo tej synopskiej wyprawy nie powinno się rozpatrywać bez wydarzeń z I połowy 1614 roku i przede wszystkim z wydarzeń 1613 roku, wtedy tylko zaczyna być zrozumiałe skąd na przykład tam znalazł się Ahmed pasza.
Przypisów nie zamieściłem z lenistwa smile.gif

Ten post był edytowany przez kojot: 23/11/2010, 23:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej