Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Peribsen
     
Turek Seldżucki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 7.968

Zawód: uczen
 
 
post 7/08/2005, 14:51 Quote Post

Peribsen był władcą Egiptu pochodzącym z II dynastii. Zaciekawiło mnie dlaczego jego serech wieńczy zwierzę Seta, a nie horusowy sokół.
Następny władca Chasechem(ui) powrócił do imienia horusowego.
Jak myślicie, czy może mieć to odzwierciedlenie w mitach, w których Horus i Set są wrogami, a w końcu sokoli bóg pokonuje swego przeciwnika? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 14/08/2005, 3:27 Quote Post

Trudno powiedzieć. Niewątpliwa rewolucja jaka miała miejsce w czasach II dynastii miała podłoże religijne lub takąż nadbudówkę - być może chodziło o przejecie władzy. Istnieją poglądy wg. których Peribsen to taki, "wczesny Echnaton", który zmienił orientację religijną wysuwając jako boga dynastycznego Seta, odsuwając w cień Horusa. Coś jak Aton i Amon za Echantona. Jednakże do mnie bardziej przemawiają racje tych badaczy, którzy widzą w Perbsenie uzurpatora, który swe pretensje do tronu stara sie podeprzeć jakąś doktryną religijną. Jednak o tych czasach wiemy naprawdę niewiele i w zasadzie trudno powiedzieć cokolwiek pewnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 18/08/2005, 10:21 Quote Post

Być może znaczenie miała zwykła polityka, otóż Set był kojarzony z Górnym, a Horus z Dolnym Egiptem...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 18/08/2005, 13:02 Quote Post

To nie ma nic do rzeczy. Wiekszość władców pochodziło z Górnego Egiptu. Stolicą królów Okresu Archaicznego było This w Górnym Egipcie. W takim układzie oni wszyscy uznawali by Seta za boga dynastycznego. Poza tym, tak naprawdę Set kojarzony był głównie z pustynią i "obcymi ziemiami". Opiekunkami Górnego i Dolnego Egiptu były boginie Nechbet i Uadżet. Ponadto silnym ośrodkiem kultu Seta, oczywiście w późniejszym okresie, stało się Tanis, w Dolnym Egipcie. Ale w przypadku Peribsena niewątpliwie znaczenie musiała mieć "zwykła polityka".
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 20/08/2005, 10:05 Quote Post

Wszystko się zgadza Set był zresztą bóstwem pustyni i obcych krain, lecz początkowo o ile mi wiadomo był kojarzony właśnie z południem. Prawdą jest też, ze władcy pochodzili z Górnego Egiptu, stąd m.in. ślub Narmera z księżniczką Neithotep i duża ranga świątyni z Sais by ułagodzić Deltę. Jednak nie wszyscy mogli być szcześliwi z tego kierunku politycznego niejako promującego północ i stąd być może odmienny kierunek polityczny który wyrażał sie w religii
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 10/04/2008, 15:50 Quote Post

Ja swego czasu pisałem pracę magisterską na temat początków państwowości egipskiej (omówiłem w niej kształtowanie się państwa egipskiego od kultur neolitycznych, następnie dynastie okresu predynastycznego 00 i 0 i okresu tynickiego (I i II dynastia). Stwierdziłem w niniejszej pracy na podstawie przeanalizowanej literatury i materiału archeologicznego, że w okresie panowania Peribsena wybuchła rewolucja, która zmieniła stosunki polityczne i religijne. Można tak wnioskować na podstawie serechu z wizerunkiem Horusa znalezionego w grobie P w Abydos (tytulatura władcy na nim brzmi Horus Sechemib - to jest ten sam władca co późniejszy Peribsen według tej hipotezy). W wyniku rewolucji Horus Sechemib żeby utrzymać się przy władzy musiał w serechu umieścić Seta a swoje imię zmienić na Set Peribsen.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/04/2008, 21:51 Quote Post

QUOTE(masti @ 10/04/2008, 16:50)
Stwierdziłem w niniejszej pracy na podstawie przeanalizowanej literatury i materiału archeologicznego...
*



Czy mógłbyś podać odpowiednią literaturę do tego zagadnienia?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 15/04/2008, 6:51 Quote Post

Za dużo literatury do tej tematyki nie ma np. Helck Untersuchungen zur Thinitenzeit, Schneider Thomas Leksykon Faraonów, Vercouutter L`Egypte et la Vallee du Nil oraz wykopaliska archeologiczne i odciski pieczęci. Kiedyś była poświęcona strona w internecie a teraz ją już zdjęli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/04/2008, 7:54 Quote Post

QUOTE(masti @ 10/04/2008, 16:50)
(...)że w okresie panowania Peribsena wybuchła rewolucja, która zmieniła stosunki polityczne i religijne. Można tak wnioskować na podstawie serechu z wizerunkiem Horusa znalezionego w grobie P w Abydos (tytulatura władcy na nim brzmi Horus Sechemib - to jest ten sam władca co późniejszy Peribsen według tej hipotezy). W wyniku rewolucji Horus Sechemib żeby utrzymać się przy władzy musiał w serechu umieścić Seta a swoje imię zmienić na Set Peribsen.
*



Dziwne. Spójrz na ten cytat z książki:

"Za kolejnego władcy, Peribsena, w Egipcie wybuchała rewolucja, która zmieniła na pewien czas stosunki polityczne i religijne. Sprawiła ona, że władca zmienił imie w ciągu swego panowania z Sechemib na Peribsen. Zmienił również tytulaturę, w której imię horusowe zastapił imieniem setowym. Doszło do tego, że w pewnym momencie na stelach w Abydos w pobliżu jego grobowca wyobrażenie dwubramnego pałacu, tak zwany serech, zostało zwieńczone figurą samego tylko zwierzęcia Seta, złozonego po części z charta, antylopy oryks i osła." B. Kwiatkowski, Poczet faraonów, Warszawa 2002, s. 72.

Wiem, co teraz pomyślisz... Kwiatkowski??? Przecież ten człowiek jest mało wiarygodny i dostaje cięgi za swe książki, a zwłaszcza za tą! W 100 % zgadzam się z tym, ale nie oto tu chodzi. Zauważ jaka to analogia, do słów zapisanych w Twoim poście, no i do tez, które zdecydowałeś się umieścić w swojej pracy magisterskiej. Powołujesz się na Helck'a "Untersuchungen zur Thinitenzeit", Schneidera Thomasa "Leksykon Faraonów" oraz na Vercouutter'a "L`Egypte et la Vallee du Nil" - problem w tym, że żaden z wymienionych przez Ciebie autorów nie występuje w bibliografii u Kwiatkowskiego. Podejrzewam, że żaden z następnych autorów, które będziesz mi chciał podać, również nie znajdzie dogodnego miejsca w liście literatury u Kwiatkowskiego, nie ta liga smile.gif Teza moja jest prosta: skądś tą teorię B. Kwiatkowski musiał znać? Nie wyssał jej sobie przecież z palca! Nie jestem pewien, ale śmiem twierdzić, że i Ty skorzystałeś z "pomocy" Kwiatkowskiego i umieściłeś ją w mgr-ce biggrin.gif No chyba, że podasz jakąś inna bibliografie i najlepiej ją zacytujesz uwzględniając fragment, który nas/Ciebie najbardziej interesuje.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Królowa_Egiptu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 43.610

Zawód: studentka
 
 
post 15/04/2008, 8:00 Quote Post

Troszkę off-topic... Kto jest opiekunem Twojej pracy doktorskiej, Masti? I u kogo pisałeś magisterkę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 15/04/2008, 9:50 Quote Post

niestety nazwisk tych osób na forum nie podam, ale powiem ze kończyłem Uniwersytet Szczeciński , a doktorat piszę ze średniowiecza o miastach ziemi chełmińskiej i o tym sobie możesz przeczytać na forum temat dotyczący statutów zakonu krzyżackiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 15/04/2008, 9:53 Quote Post

Jeżeli o to chodzi to podobnie twierdzi Schneider a tam już te pozycje są umieszczone, a Kwiatkowskiego nie czytałem bo odradził mi swego czasu ktoś sięgania po tą pozycję, ale z chęcią do niego zajrzę. Ja bazowałem na Schneiderze oraz na analizie pieczęci, a nie na pracy Kwiatkowskiego. I chciałbym zauważyć, że jeżeli coś nie jest w bibliografii u Kwiatkowskiego nie znaczy, że w pozycjach które podałem o tym nie jest napisane bo są tam na ten temat wzmianki w Helcku dwie strony w Schneiderze również dwie .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 15/04/2008, 12:17 Quote Post

Sechemib było wcześniejszym imieniem Horusowym Peribsena, który przyjął imię Setowe w niewyjaśnionych okolicznościach (najprawdopodobniej w wyniku przemian polityczno - religijnych). Schneider s. 223n i Kaiser W., MDAIK Bd. 43, (1987), s. 107n. I jednak nie Kwiatkowski. Poza tym Helck Geschichte des Altesten Agyptens.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/04/2008, 16:34 Quote Post

I tyle z tych pozycji bibliograficznych? A gdzie takie sztandary jak Krzyżaniak, Ciałowicz i Grimal?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 15/04/2008, 17:11 Quote Post

W pracy Ciałowicza Początki cywilizacji Egipskiej nie ma II dynastii kończy na I, Praca Krzyżaniaka Egipt przed piramidami dotyczy głównie Egiptu w okresie kultur neolitycznych oraz w momencie zjednoczenia państwa. Nie ma tam omówionego nawet w całości okresu tynickiego. Z tego też względu te dwie pozycje nie dotyczą okresu II dynastii i Peribsena.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej