Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wyprawa na Chanat Krymski
     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/08/2012, 13:11 Quote Post

Link poprawiony.
Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania, bo nie kojarzę żadnych materiałów źródłowych czy opracowań które by się zagadnieniem służby obozowej w armii szwedzkiej zajmowały. Etatowe stany służby w jednostkach oczywiście nie są miarodajne, gdyż praktycznie cała służba była 'szarą strefą'. Proporcja 1:1 wydaje mi się jednak zbyt wysoka, bierz pod uwagę że gdy np. armia szwedzka przerzucana była praktycznie w całości drogą morską (1621 do Inflant, 1626 rok do Prus) to taka masa czeladzi wymagałaby dodatkowej floty wink.gif Problem jest jednak taki, że o ile obsesyjna wręcz buchalteria Szwedów (zwłaszcza dla okresu Gustawa II Adolfa) pozwala nam często wytropić zmiany w składzie jednostki co do pojedynczego żołnierza, o tyle 'szara strefa' nie jest w tym zupełnie wspomniana i brak rzeczowych danych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 23/08/2012, 14:54 Quote Post

Wciąż za mało znam danych, aby ustalać jakieś proporcja między luźną czeladzią a wojskiem w armiach szwedzkich i rosyjskich. Ale kilka znanych mi źródeł pozwala sądzić, że liczba luźnej czeladzi była i w nich całkiem spora. W moim artykule, do którego link tu podano, na stronie 11 w przypisie 36 podaję dwa źródła dla wojska rosyjskiego w 1660 r. i szwedzkiego w 1656 r. Znam jeszcze inne - gdy Szwedzi opuszczali Wilno w 1702 r., zanotowano że mieli ze sobą tak wiele wozów, że wyglądało to na drugą armię. A skoro były wozy, to musieli być i woźnice.

Z tych bardzo wyrywkowych danych wydaje mi się, że mimo wszystko tych luźnych w armii szwedzkiej było mniej niż u nas. Choć znowu nie aż tak mało. Bardzo dużo też zależy od tego, jaki był skład armii, bo luźnej czeladzi było więcej w kawalerii niż w piechocie. I tak na mój nos, więcej w piechocie zaciężnej, niż szwedzkiej krajowej. Zaciężni zabierali ze sobą na wojnę żony i dzieci. A żołnierz mobilizowany w Szwecji raczej (podkreślam - nie mam pewności, to tylko moja intuicja) pozostawiał rodzinę w domu.

Ten post był edytowany przez Radosław Sikora: 23/08/2012, 14:54
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/08/2012, 15:25 Quote Post

QUOTE(Radosław Sikora @ 23/08/2012, 13:54)
Zaciężni zabierali ze sobą na wojnę żony i dzieci. A żołnierz mobilizowany w Szwecji raczej (podkreślam - nie mam pewności, to tylko moja intuicja) pozostawiał rodzinę w domu.
*



Różnie z tym bywało - oficerowie czasami zabierali ze sobą żony i w regimentach krajowych, a nieraz i szeregowym knechtom towarzyszyły lepsze połowy. Ogier zwrócił jednak uwagę w 1635 roku, obserwując szwedzkie oddziały w Prusach, że niemieccy najemnicy mieli ze sobą żony i dzieci, w odróżnieniu od Szwedów czy Szkotów. Dużo zależało i od teatru działań na którym przyszło danej jednostce walczyć.



Ten post był edytowany przez Kadrinazi: 23/08/2012, 15:28
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 23/08/2012, 15:29 Quote Post

QUOTE(Kadrinazi @ 23/08/2012, 15:25)
Ogier zwrócił jednak uwagę w 1635 roku, obserwując szwedzkie oddziały w Prusach, że niemieccy najemnicy mieli ze sobą żony i dzieci, w odróżnieniu od Szwedów czy Szkotów.
*



Stąd właśnie moja opinia smile.gif. O Szwedach tego nie pisał, tylko o Niemcach w armii szwedzkiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Hetman Różyński
 

Sasko-Warmiński Patriota
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 70.229

Grzegorz Szymborski
Stopień akademicki: Magister do kwadratu
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 25/08/2012, 20:32 Quote Post

Witam. Jeżeli w wyprawie brał oddział Wiśniowiecki, to zapewne informacje o wyprawie zawarte będą w jego biografii: http://www.historia.org.pl/index.php/recen...i-recenzja.html
O ile na forum opinie o tej książce nie są zbyt pozytywne, to ponoć wszystkie jego wojny są tam opisane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
kozak_podolski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 75.894

Marek Galicki
Stopień akademicki: mgr. hist.
 
 
post 22/03/2013, 14:35 Quote Post

Mam pytanie dotyczace tematu. W "Relacjach wojennych" (red. prof. M.Nagielskiego) w dokumencie "Diariusz z pierwszego okresu buntu B. Chmielnickiego spisany przez towarzysza spod chorągwi kozackiej wziętego do niewoli pod Kniażymi Bairakami" jest miejsce o tym. Chodzi o potyczce Koniecpolskiego z niektorym odzialem "hordy oczakowskiej" (str. 99; ksiega jest ocyfrowana na ex.ua).

o jaka "horde" hodzi, nie mam pojecia i nie moge znalesc. confused1.gif Horda Oczakowska (Jedysanska) istniala z 1770 roku, dlatego mozna pomyszlec, ze o Hordzie Bialgorodzniej. Ostatnia jest Nogajska, lecz w diariusze mowi sie, ze Tatarzy, ktory byly na drugiej stronie Dniepru, "zagarneli szmat Nogajow", t.j. byly NIEnogajami...

Moze ktos to dla mnie wyjasni - bardzo potrzebuje do artykulu
(i przepraszam za wszystkie dopuszczone w tym poscie bledy)

Ten post był edytowany przez kozak_podolski: 22/03/2013, 18:27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
kozak_podolski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 75.894

Marek Galicki
Stopień akademicki: mgr. hist.
 
 
post 24/03/2013, 0:37 Quote Post

artykul juz skonczylem.
dzieki wszystkim, ktorzy bardzo chcieli mi pomoc. macie piwko zywiec.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej